אווה (AAVE)

פלטפורמת ה-DeFi המובילה

AAVE הוא פרוטוקול כלכלה מבוזרת (DeFi) המאפשר לאנשים ללוות ולהלוות מטבעות קריפטו ישירות מאדם לאדם. הפרוטוקול הינו בעל קוד פתוח, בנוי על גבי רשת אתריום אך בעל אינטגרציה גם לרשתות אחרות ומשמש כטוקן ממשל.

דרגו את AAVE מ-1 עד 5:

4.5/5 – (20 votes)

היצע ושווי שוק

שער AAVE וכמות המטבעות

בפרוטוקול של AAVE, המלווים מרוויחים ריבית על ידי הפקדת נכסים דיגיטליים ב"בריכות נזילות" (Liquidity Pools) ומקבלים עמלה על ההפקדה. הלווים יכולים להשתמש במטבעות דיגיטליים כערובה לצורך לקיחת הלוואת מהירה ("הלוואת בזק") מבריכת הנזילות.

פלטפורמת AAVE (שפירושה בפינית "רוח רפאים") הייתה ידועה במקור בשם ETHLend והושקה בנובמבר 2017, אך המיתוג מחדש לAAVE קרה בספטמבר 2018. 

AAVE מספקת למחזיקים בטוקן שלה עמלות מוזלות בפלטפורמה עצמה, והיא משמשת גם כ"טוקן ממשל" – מה שמעניק לבעליה אפשרות להחליט על הפיתוח העתידי של הפרוטוקול.

המחזור של AAVE מקושר לערך הנעול הכולל ב- AAVE, כאשר טוקנים "נשרפים" בכל פעם שהפרוטוקול צובר עלויות.

הנפקת המטבע הראשונית (ICO) נערכה בנובמבר 2017, ובה גויסו 16.2 מיליון דולר על ידי מכירת מיליארד טוקנים של AAVE בשיעור שווה ערך ל -0.0162 דולר לטוקן. באותה עת, 23% מההיצע של AAVE הוקצו למייסדיה ולפרויקט עצמו.

טוקנים של AAVE נבנו על בסיס סטנדרט ERC-20 (רשת את'ריום), והם נועדו להיות דיפלציוניים. במקרה של גירעון בפרוטוקול ה- DeFi, טוקנים שהוקצו לפרוטוקול ישמשו כערובה כברירה אחרונה.

ביולי 2020, AAVE חשפה תוכניות לערוך החלפת טוקנים – "Token Swap ". המשמעות היא ש- 1.3 מיליארד טוקנים של AAVE בסירקולציה יוחלפו במטבע AAVE החדש שהונפק ביחס של 1 ל 100, ויצרו היצע כולל של 16 מיליון AAVE. (שלושה מיליון מהם יוחזקו כרזרבה.)

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי AAVE

AAVE , בשמה הקודם ETHLend, הוקמה על ידי סטני קולצ'וב. באותה תקופה הוא היה מתוסכל ממחסור באפשרויות להלוואות ברשת את'ריום והפרויקט שלו נבנה עוד לפני ש DeFi (כלכלה מבוזרת) בכלל הייתה קיימת.

קולצ'וב הוא יזם סדרתי שלמד בבית ספר למשפטים והחל לתכנת עוד כשהיה נער מתבגר. הוא היה אימץ מוקדם לחיקו את תחום הבלוקצ'יין. קולחוב אמר כי הוא רוצה למתג מחדש את ETHLend כ- AAVE כדי שהחברה תוכל להציע מגוון רחב יותר של שירותים מעבר להלוואות את'ר (ETH).

על פי קולצ'וב, שוק היעד העיקרי של AAVE הם אנשים שכבר עוסקים בקהילת מטבעות הקריפטו.

איך זה עובד?

איך עובדת רשת AAVE

ל-AAVE מספר יתרונות ייחודים בהשוואה למתחרים שלה בשוק ההולך וגדל של הכלכלה המבוזרת. במהלך שיגעון ה- DeFi בקיץ 2020, AAVE היה אחד הפרויקטים הגדולים ביותר מבחינת היקף ה"ערך הנעול" הכולל של מטבעות קריפטו בפרוטוקול שלו (13.58 מיליארד דולר), במילים אחרות – שווי הערך במטבעות קריפטו שנמצא תחת הפרוטוקול AAVE.

הפרויקט מאפשר לאנשים ללוות ולהלוות כ -20 מטבעות קריפטוגרפיים שונים, מה שמאפשר למשתמשים אפשרויות בחירה רחבות בעת השימוש בפלטפורמה. 

AAVE מסוגלת להציע הלוואות למי שדורש אותן באמצעות מאגרי הנזילות שלה. מאגרי הנזילות הם קבוצה של מטבעות קריפטוגרפיים הנעולים תחת הפרוטוקול. הם נוצרים על ידי משתמשים ששמים במאגר את המטבעות הקריפטוגרפיים שלהם ונועלים אותם תחת הפרוטוקול, הם נקראים ספקי נזילות.

המטרה של ספקי הנזילות ב- AAVE היא להשיג ריבית שנוצרת בכל פעם שמולווים המטבעות הקריפטוגרפיים הנעולים שלהם.

מנגנון זה משמש תמריץ ליותר ויותר אנשים לרצות להפוך לספקי נזילות, ובכך להציע הלוואות גבוהות יותר ולהשיג רווחים גבוהים יותר.

המאגרים ב- AAVE מייצגים כיום מטבעות קריפטוגרפיים שונים. למעשה, הפרוטוקול תומך במאגרים קריפטוגרפיים כגון DAI, USDC, TrueUSD, USDT, sUSD, BUSD, Ethereum, YFI, BAT, EnjinCoin, KNC, LINK, MANA, MKR, REP, ZRX, wBTC, SNX ו- AAVE. 

מאגרים משמשים גם כדי להציע רווחים שנתיים על בסיס רווח שנתי שנע בין 4.45% (עבור DAI) ל -0.02% (עבור ZRX). ערכים אלה מותאמים לרמת ההיצע והביקוש בתוך אותו מאגר, ולנזילות הכוללת הקיימת בתוכו. כל זה מנוהל על ידי חוזים חכמים העוקבים אחר הפרמטרים הללו. חשוב לציין כי לא כל טוקן יכול לשמש כמתן ערבות ולאלו שכן, סכום ההלוואה שיקח המשתמש כנגדם ינוע בין 50-75%.

היבט נוסף שנחשב ליתרון הוא שמי שלווה באמצעות AAVE יכול להחליף בין ריביות קבועות ומשתנות. בעוד שריביות קבועות יכולות לספק וודאות מסוימת לגבי עלויות בתקופות תנודתיות בשווקי הקריפטו, ריביות משתנות יכולות להועיל אם הלווה מאמין כי המחירים יירדו בעתיד הקרוב. באופן זה, המשתמש יכול בכל עת לבחור את ריבית ההלוואות הטובה ביותר, ולמצוא את הפוזיציה הטובה ביותר בשבילו. הודות לפונקציה זו, AAVE הבדילה את עצמה מפלטפורמות אחרות, וצמחה בקצב מסחרר בשנת 2020.

מערכת אבטחה להלוואות

משום ש-AAVE הינו פרוטוקול הלוואה המשתמש בביטחונות של מטבעות קריפטוגרפיים, יש בו גם סדרת אמצעי הגנה שלוקחים בחשבון את תנודתיות השווקים. מרבית האמצעים הללו נופלים על Safety Module (SM) ,AAVE Security. מדובר במערכת האחראית לפיקוח על תפקודה התקין של AAVE וכל תת המערכות המצורפות לפרוטוקול (בדומה לאורקל).

המערכת מורכבת מהאזורים הבאים:

מודול הסטייקינג: אחראי על הגנת נזילות הפרוטוקול בעת נפילה בשווקי המטבעות הקריפטוגרפיים.

מודול מכירה פומבית: המופעל בעת גירעון בשוק, וממיר מחדש את הטוקנים החסומים בכדי לשמור על הפסדים במינימום.

מודול Backstop: המכיל את ה- ETH והמטבעות היציבים (stablecoins) שהופקדו בעבר, ומתעדף את הנזלתם במקרה של גירעון בשוק.

רזרבת האקוסיסטם: איתה ניתן לכסות הפסדים במסגרת הפרוטוקול.

אורקלים המסופקים על ידי Chainlink ומגובים על ידי AAVE, נועדו לספק מידע ממקור ראשון על פעולות השוק ומשם ההחלטות הבאות יתקבלו בתוך AAVE.

הודות לתכנית זו, AAVE מבטיחה כי בעיצומו של גירעון בשוק על מחיר הטוקנים במאגרים, ספקי הנזילות יכולים תמיד לשמור על יחס חיובי ביחס לטוקנים המושקעים שלהם.

Uniswap, בתוך AAVE

בנוסף למאגרי הנזילות הנ"ל, AAVE גם מציעה אפשרות אחת נוספת למשתמשים: להשתמש במאגרים בתוך Uniswap. המטרה של הגשר הזה עם Uniswap היא להביא את נכסי הנזילות הללו של Uniswap למרחב ההלוואות כבטוחה עבור AAVE. באופן זה, AAVE מסוגלת להציג זוגות חדשים להלוואות, להגדיל את רמת הנזילות שלה ולאפשר למשתמשים בשתי הפלטפורמות לתקשר.

ל- AAVE יש גם מודל מדיניות. מערכת מוניטרית שהציעו המפתחים שלה נתמכת במה שמכונה AAVENOMICS.

AAVENOMICS היא מדיניות כלכלית שלמה שתתמוך ב- AAVE. הרעיון העיקרי היה להפוך את טוקן ה- LEND הנוכחי לטוקן AAVE החדש. המרה זו התקיימה ביחס של 100 LEND לכל AAVE 1, ומטרתה הייתה להפחית את מחזור הטוקנים הנוכחי של LEND ולהעריך מחדש את טוקן ה- AAVE.

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של רשת AAVE

 • תעריפים תחרותיים , שיעורי ריבית טובים מאוד עבור הלוואות.
 • AAVE עזרו להגדיר את תעשיית ה-DeFi מתחילתה, ומשום כך נחקרה ואומתה ע"י מספר רב של אנשים בתחום.
 • גם בתנאי שוק גרועים הוכיח את עצמו הפרוטוקול כתקין ועמיד
 • המגוון הטוב ביותר של מטבעות דיגיטליים להלוואות
 • מגוון גדול של מוצרי DeFi חדשניים שמובילים את הענף
 • אפשר למשוך את הכספים המופקדים מהפרוטוקול ישירות במטבע את'ר (ETH), גם כאשר בשימוש בהלוואות בזק.
 • הפלטפורמה מעט מסובכת למתחילים
 • ספקי נזילות לא מרוויחים הרבה מאוד מנעילת מטבעות, מה שהופך את הפרוטוקול הזה לאטרקטיבי פחות עבור משקיעים, במיוחד אלה שמרוויחים באמצעות Yield farming, Liquidity Mining.
 • עלולות לצוץ בעיות מכורח הלוואות הבזק, שעדיין לא נחקרו לעומק בזמני גירעון השוק.
 • שוק ה-DeFi מלא בחורים, המון פריצות מתוחכמות מתרחשות על בסיס שבועי

ארנקים מומלצים

ארנק AAVE מומלץ

ישנם מספר ארנקים מומלצים שמאפשרים אחסון והחזקה של מטבע AAVE.

 1. ארנקי חומרה – הארנקים המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא כונן קשיח חיצוני אשר מהווה הדרך הבטוחה ביותר כיום להחזיק מטבעות דיגיטליים. ישנם שני ארנקים שאנו ממליצים עליהם:
  * ארנק לדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) – ארנק מטעם חברת לדג’ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור – נחשב מאובטח באותה מידה. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג’ר.
 2. ארנק למובייל – ארנק טראסט (Trust Wallet) – ארנק מומלץ שתומך במגוון מטבעות ונרכש על ידי בורסת בינאנס
 3. ארנק ווב – MyEtherWallet או MetaMask

קניית AAVE

איך קונים AAVE?

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר. למדריך מלא על בינאנס.

קראקן היא אחת מזירות המסחר המובילות והוותיקות, כיום קראקן מוכרת כבנק במדינת וויומינג שבארה"ב ופועלת על פי תנאי הרגולציה

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.5/5 – (20 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן