איך לבחור ארנק ביטקוין ומאיזה ארנקים להיזהר?

ארנק ביטקוין

עולם המטבעות הדיגיטליים נמצא בתחילת דרכו וכתוצאה מכך איננו מונגש כמו שצריך. במאמר הבא ובסרטון הבא נעשה עבורכם סדר ונסביר מהם ארנקים דיגיטליים, איזה סוגי ארנקים קיימים, ואילו ארנקים מומלצים (ומאילו צריך להיזהר).

*הסרטון שלפניכם הינו השיעור הרביעי בקורס החינמי “המסלול המהיר למתחיל בעולם המטבעות הדיגיטליים“.

אז מהו ארנק ביטקוין?

ובכן, ארנק ביטקוין הוא תוכנה אשר מתקשרת עם רשת הבלוקצ’יין של הביטקוין. ארנק יכול להיות בטלפון, במחשב, באתר אינטרנט ואפילו על נייר. לכל ארנק יש כתובת, ולכל כתובת מקושרים שני סוגי מפתחות: פרטיים וציבוריים. בשביל להחזיק ביטקוין, צריך להחזיק במפתח הפרטי שלו. בדרך כלל המפתחות ייוצגו ע”י מחרוזת של אותיות ומספרים, ולמעשה כל מה ש’מחזיק’ במפתח הפרטי נקרא ארנק. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי על דף נייר, משמע אנו מחזיקים בארנק נייר. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי בתוכנת מחשב, משמע אנו מחזיקים בארנק מחשב.

מהמפתח הפרטי נגזרת באמצעות פעולה מתמטית כתובת הארנק. כתובת זו משמשת כנמען לשליחת הביטקוין. אם ברצונכם לקבל ביטקוין, עליכם לתת את הכתובת שלכם, שתאופיין גם היא במחרוזת של אותיות ומספרים (או כ-QR CODE). הכתובת הזו היא דרכה של המערכת לאמת כי אתם אכן הבעלים של המפתח הציבורי (שקשור בפעולה מתמטית אף הוא לכתובת הארנק).

ניתן להקביל את השימוש בארנק ביטקוין לאי-מייל. ניתן להשתמש בו באתר אינטרנט, בטלפון ובמחשב. בדומה לאי-מייל, על מנת לקבל אי-מייל נהיה מוכרחים לשתף את כתובת האי-מייל שלנו. המפתח הפרטי לעומת זאת – הוא הסיסמה, שכן בלעדי הסיסמה לא נוכל לשלוח את האי-מייל מחשבוננו, כפי שבלי המפתח הפרטי לא נוכל לחתום עסקה ברשת הביטקוין.

אדגיש זאת, ודמיינו כי אני צועק את זה בקול רם – “המפתח הפרטי הוא הביטקוין שלכם, אם המפתח הפרטי לא ברשותכם – אין לכם ביטקוין. דגש זה תקף לאחזקת ביטקוין בבורסה, אך תקף לא פחות לגיבויים ואיסור שיתוף!

את המפתח הפרטי שלנו נגבה בגיבוי קר (זאת אומרת, לא מחובר לרשת האינטרנט, עדיפות בצורה ידנית ללא אינטראקציה כלל עם המחשב), לפחות בשני מקומות שונים הידועים אך ורק לנו. מפתח זה לעולם לא ישותף עם אנשים אחרים, משום שברגע שהם חשופים למפתח הפרטי שלכם- יש להם את הביטקוין שלכם.

כתהליך שנועד להגן על משתמשי הביטקוין, הוצעה דרך נוחה יותר לשמירה על המפתח הפרטי, גיבויו ואבטחתו. במקום שניאלץ לגבות מחרוזת ענקית של אותיות ומספרים נוכל לגבות “Seed” (גרעין), הסיד הינו אוסף של 12 או 24 מילים אשר יוצרות ‘עץ’ שאליו מתקשרים / ממנו יוצאים כל המפתחות הפרטיים של הארנק שלכם. למעשה, הסיד הינו המפתח הפרטי שלכם – אם תזינו את הסיד בארנק חדש, הוא ישחזר עבורכם ארנק ביטקוין כולל סכום הכסף שהחזקתם בו.

לכן, כשאני אומר שעליכם לגבות את המפתח הפרטי שלכם ולשמור עליו מכל משמר, לרוב יהיה זה הסיד – אוסף ה-12 / 24 מילים – שעליכם לגבות ולשמור.

רוצים ללמוד הכל על עולם הקריפטו – בתוך שעתיים בלבד?

הירשמו לקורס המזורז שילמד אתכם שלב אחר שלב – בחינם!

סוגי ארנקים

קיימים שני סוגי ארנקים – חמים וקרים. ארנק חם הוא ארנק אשר מחובר לרשת האינטרנט ואילו ארנק קר הוא ארנק שאינו מחובר לרשת האינטרנט. ארנק קר נחשב בטוח יותר שכן כך המפתחות הפרטיים אינם נחשפים לרשת בשום צורה.

ארנקים קרים

ישנם 3 סוגי ארנקים קרים:

 1. ארנקי חומרה – ארנק חומרה הוא הארנק הקר המאובטח ביותר אשר קיים כיום. למעשה מדובר בכונן קשיח חיצוני (USB), אשר מוצפן ברמות הגבוהות ביותר וחסין להתקפת וירוסים שנועדו לגנוב מארנקי תוכנה. רוב ארנקי החומרה היום אף מגיעים עם מסך, כך שניתן להשתמש בהם בשוטף לשליחת כספים. ברוב המקרים ארנקי החומרה אף יהיו בעלי קוד פתוח כך שכל אחד יוכל לאמת את גודל ועומק האבטחה.
  כיום ישנם 2 סוגי ארנקי חומרה מובילים:
  ארנק טרזור טי (Trezor) – ארנק חומרה מצוין והוותיק ביותר כיום. מכיל מספר מטבעות נוספים מלבד ביטקוין, וכרוך בעלות של כ-780 ש”ח. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
  ארנק לדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) – ארנק חומרה מומלץ מאד. לדג’ר אף יכול להכיל מספר רב יותר של מטבעות (ביחס לטרזור), ובעוד שהוא זול יותר – הוא מאובטח באותה מידה לפחות. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג’ר.
 2. ארנק נייר – שמו כן הוא. ארנק נייר מיועד לאנשים אשר מעוניינים לרכוש ביטקוין ולהחזיק בו לטווח ארוך ללא התעסקות כלל בטווח הקצר/בינוני. בסוג ארנק זה, נרשום את המפתח הפרטי שלנו (הסיד) על גבי דף נייר, בצורה ברורה ולפי סדר המילים שניתן לנו, וכמובן נגבה אותו מספר פעמים. הכנו עבורכם מדריך יצירת ארנק נייר לביטקוין, אך אופציה זו איננה מומלצת.
 3. ארנק דיגיטלי קר – ארנק דיגיטלי קר הינו תוכנת ארנק ביטקוין אשר מותקנת על חומרה שאינה מחוברת לרשת האינטרנט. תוכנה זו יכולה להיות מותקנת על מחשב ישן שנותק מהאינטרנט, סמארטפון ללא כרטיס SIM, או ארנקי חומרה שמיד נפרט עליהם. אם ברצונכם להשתמש בארנק דיגיטלי קר, עליכם לוודא כי ניקיתם (פרמטתם) את המחשב, התקנתם עליו מחדש תוכנת אנטי-וירוס ותוכנת ארנק ביטקוין, לאחר מכן ניתקתם את האינטרנט מבלי לחבר אותו שנית. בנוסף, הקפידו להשתמש בחומרה תקינה ולא ישנה יתר על המידה – בכל זאת, יש בלאי טבעי שעלינו לקחת בחשבון. גם כאן, עלינו לגבות את המפתח הפרטי בלי קשר להיות הארנק קר.
 

ארנקי חומרה מומלצים

הארנקים המומלצים ביותר הם ארנקי חומרה, ארנקים אשר דואגים שהמטבעות שלכם יהיו מנותקים מרשת האינטרנט אפילו בעת השימוש בארנק. האבטחה הגבוהה שהם מציעים מגיעה עם תג מחיר, כאשר ארנק טרזור וארנק לדג’ר ננו איקס הם המפורסמים והמומלצים ביותר.

ארנק טרזור T

5/5

הארנק המוביל והמתקדם ביותר בשוק

מחיר: ₪680

ארנק לדג’ר ננו X

4.9/5

מארנקי החומרה הפופולריים ביותר בשוק

מחיר: ₪890

ארנקים חמים – ארנקי תוכנה מומלצים

 1. ארנק דסקטופ – תכנת ארנק המותקנת על שולחן העבודה שלכם. אני ממליץ על ארנק אלקטרום (Electrum) או על ארנק Bitcoin Core (למעשה הרצת הבלוקצ’יין של הביטקוין על מחשבכם והצטרפות לקהילה השומרת על הביטקוין). שני הארנקים הללו הם בעלי קוד פתוח כך שאומתו עבורכם, וכמובן שהמפתחות הפרטיים שלכם בבעלותכם האישית בלבד. ארנק אלקטרום יכול לשמש כארנק דיגיטלי קר בנוסף (אם נפעל לפי ההנחיות ב’סוגי ארנקים קרים’). הכנו עבורכם מדריך התקנה ושימוש לארנק אלקטרום בלינק הבא.
 2. ארנק באתר אינטרנט – הארנק שכפי ששמו מסגיר זאת – נמצא באתר האינטרנט. באופן כללי הימנעו מסוג ארנק שכזה, משום שאתם מגדילים את סיכוייכם להוות קורבן להונאת פישינג. כמו כן, השימוש בארנק באתר אינטרנט הוא מסורבל יותר, פחות נוח ופחות בטוח באופן כללי.
 3. ארנק סלולר – תוכנת ארנק המותקנת בסמאטרפון שלכם. היא נגישה יותר, ונוחה יותר לשימוש. עם זאת, המלצתי היא לא להחזיק סכומים גדולים בארנק סלולר שכן בכל זאת מדובר בארנק חם. ארנק הסלולר המומלץ ביותר כיום הינו ארנק אדג’ (Edge) שכן הוא מאפשר אף החזקה של מגוון רחב של מטבעות מלבד ביטקוין, אך גם הארנקים ברד (Bread) או אלקטרום (Electrum) נחשבים בטוחים וטובים.

באילו ארנקי ביטקוין לא מומלץ להשתמש

בתור משקיעים, מתסכל אותנו מאד שעלינו להחזיק בארנק ביטקוין נפרד עבור כל סוג של מטבע אותו אנו רוכשים. כמישהו שמחזיק לא מעט מטבעות, אני שותף לתסכול. עם זאת, כפי שרשמתי במדריך אבטחת מידע בעולם המטבעות הדיגיטליים, עלינו להבין כי מדובר במרחב חדש ושעלינו לבצע שינוי תפיסתי בכל הנוגע לשמירה על הכסף שלנו. לכן ארשום מדוע אינני ממליץ להשתמש בארנקים הבאים:

 1. אקסודוס (Exodus) – על אף שאקסודוס מאפשר להחזיק מספר מגוון של מטבעות ואף מבצע המרות ביניהם באמצעות השירות של חלפן הקריפטו שייפשיפט (ShapeShift), מדובר בארנק שחלק מהקוד שלו סגור. זאת אומרת שלא ניתן לאמת שלא הושארה דלת אחורית המאפשרת גישה למפתחות הפרטיים שלכם.
 2. ג’קס (Jaxx) – גם ארנק ג’קס מאפשר החזקה של מספר מטבעות במקביל (ETH,ETC,DASH,LTC ועוד), ואף המרות בין מטבעות דרך הארנק. אבל אם נרד שוב לשורה התחתונה – מדובר בארנק ש-30% מהקוד שלו סגור (מפתחי הארנק טוענים שזה כדי למנוע גניבת קוד) – ולכן הכסף שלכם לעולם לא בטוח באמת.
 3. Blockchain.info – ארנק לסלולר המאפשר החזקת ביטקוין ואת’ר. אמנם הקוד שלהם פתוח, אך לבלוקצ’יין.אינפו היו המון בעיות אבטחה בעבר, הם איטיים בעדכונים ומנגנון חישוב העמלות שלהם גרוע. לא מעט כספים נגנבו כתוצאה מבעיות האבטחה שלהם. בנוסף, מדובר בארנק החשוף ביותר להונאות פישינג.
 4. Xapo – ארנק שאינו קוד פתוח, אין לו פיצ’ר של אימות כפול (שכבת אבטחת נוספת לארנק), והמפתחות הפרטיים בכלל נשמרים בשרת של החברה.

ארנק מולטי-סיג

בארנק מולטי סיג (Multisignature) דרושים יותר ממפתח פרטי אחד על מנת לחתום עסקה בבלוקצ’יין. כך שהחזקת המפתח הפרטי שלכם בלבד, בארנק מולטי סיג, אינה מספקת. לרוב, ארנק מולטי סיג ייכנס לשימוש כאשר יש לחלק אחריות על אחזקת המטבע הדיגיטלי. למשל, אם שניים ממכריי ואני נרצה לפתוח ארנק ביחד לגיוס תרומות, נפתח ארנק מולטי-סיג על מנת שהכספים יהיו מאובטחים מפני רדיפת בצע של אחד מאיתנו (משום שנצטרך לפחות 2 חתימות של 2 מפתחות פרטיים של 2 אנשים שונים). ארנק אלקטרום לדוגמה, מאפשר ארנק מולטיסיג.

לסיכום

אנו מקווים שכעת אתם מבינים יותר כיצד עובד ארנק ביטקוין ואיך הוא בנוי. זכרו שכאשר אנו עוברים לנהל את כספינו במרחב הדיגיטלי ישנה אחריות גדולה יותר עלינו לכן גבו כפי שצריך, בצורה קרה, את המפתחות הפרטיים שלכם, ועל אף העלות – אם סכום הרכישה הראשוני שלכם גבוה יחסית עבורכם – מומלץ להשקיע את הכסף בארנק חומרה.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן הוא בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה לצד ארגונים נוספים ובמשך שנים רבות. בן נמנה בין מקימי עמותת בלוקצ'יין בי-7, אשר מנגישה את עולם המטבעות הדיגיטליים למטרופולין הדרומי. בנוסף, הינו בעל הטור "בלוג-צ'יין" בכלכליסט, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו.
cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פופ-אפ-קורס-זום-קריפטו1

מסלולי ההכשרה של CryptoJungle

מעוניינים ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק המטבעות הדיגיטליים?

מצויין, מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ben_samoha_1

הקורס המהיר למתחיל - בחינם!

מלאו את הטופס והתחילו ללמוד! 🙂

הצטרפו עוד היום לקורס ולקהילת המסחר וההשקעה המקצועיים שלנו