איך לבחור ארנק ביטקוין ומאיזה ארנקים להיזהר?

עולם המטבעות הדיגיטליים נמצא בתחילת דרכו וכתוצאה מכך איננו מונגש כמו שצריך. במאמר הבא ובסרטון הבא נעשה עבורכם סדר ונסביר מהם ארנקים דיגיטליים, איזה סוגי ארנקים קיימים, ואילו ארנקים מומלצים (ומאילו צריך להיזהר).

*הסרטון שלפניכם הינו השיעור הרביעי בקורס החינמי "המסלול המהיר למתחיל בעולם המטבעות הדיגיטליים".

אז מהו ארנק ביטקוין?

ובכן, ארנק ביטקוין הוא תוכנה אשר מתקשרת עם רשת הבלוקצ'יין של הביטקוין. ארנק יכול להיות בטלפון, במחשב, באתר אינטרנט ואפילו על נייר. לכל ארנק יש כתובת, ולכל כתובת מקושרים שני סוגי מפתחות: פרטיים וציבוריים. בשביל להחזיק ביטקוין, צריך להחזיק במפתח הפרטי שלו. בדרך כלל המפתחות ייוצגו ע"י מחרוזת של אותיות ומספרים, ולמעשה כל מה ש'מחזיק' במפתח הפרטי נקרא ארנק. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי על דף נייר, משמע אנו מחזיקים בארנק נייר. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי בתוכנת מחשב, משמע אנו מחזיקים בארנק מחשב.

מהמפתח הפרטי נגזרת באמצעות פעולה מתמטית כתובת הארנק. כתובת זו משמשת כנמען לשליחת הביטקוין. אם ברצונכם לקבל ביטקוין, עליכם לתת את הכתובת שלכם, שתאופיין גם היא במחרוזת של אותיות ומספרים (או כ-QR CODE). הכתובת הזו היא דרכה של המערכת לאמת כי אתם אכן הבעלים של המפתח הציבורי (שקשור בפעולה מתמטית אף הוא לכתובת הארנק).

ניתן להקביל את השימוש בארנק ביטקוין לאי-מייל. ניתן להשתמש בו באתר אינטרנט, בטלפון ובמחשב. בדומה לאי-מייל, על מנת לקבל אי-מייל נהיה מוכרחים לשתף את כתובת האי-מייל שלנו. המפתח הפרטי לעומת זאת – הוא הסיסמה, שכן בלעדי הסיסמה לא נוכל לשלוח את האי-מייל מחשבוננו, כפי שבלי המפתח הפרטי לא נוכל לחתום עסקה ברשת הביטקוין.

אדגיש זאת, ודמיינו כי אני צועק את זה בקול רם – "המפתח הפרטי הוא הביטקוין שלכם, אם המפתח הפרטי לא ברשותכם – אין לכם ביטקוין". דגש זה תקף לאחזקת ביטקוין בבורסה, אך תקף לא פחות לגיבויים ואיסור שיתוף!

את המפתח הפרטי שלנו נגבה בגיבוי קר (זאת אומרת, לא מחובר לרשת האינטרנט, עדיפות בצורה ידנית ללא אינטראקציה כלל עם המחשב), לפחות בשני מקומות שונים הידועים אך ורק לנו. מפתח זה לעולם לא ישותף עם אנשים אחרים, משום שברגע שהם חשופים למפתח הפרטי שלכם- יש להם את הביטקוין שלכם.

כתהליך שנועד להגן על משתמשי הביטקוין, הוצעה דרך נוחה יותר לשמירה על המפתח הפרטי, גיבויו ואבטחתו. במקום שניאלץ לגבות מחרוזת ענקית של אותיות ומספרים נוכל לגבות "Seed" (גרעין), הסיד הינו אוסף של 12 או 24 מילים אשר יוצרות 'עץ' שאליו מתקשרים / ממנו יוצאים כל המפתחות הפרטיים של הארנק שלכם. למעשה, הסיד הינו המפתח הפרטי שלכם – אם תזינו את הסיד בארנק חדש, הוא ישחזר עבורכם את הארנק כולל סכום הכסף שהחזקתם בו.

לכן, כשאני אומר שעליכם לגבות את המפתח הפרטי שלכם ולשמור עליו מכל משמר, לרוב יהיה זה הסיד – אוסף ה-12 / 24 מילים – שעליכם לגבות ולשמור.

סוגי ארנקים

קיימים שני סוגי ארנקים – חמים וקרים. ארנק חם הוא ארנק אשר מחובר לרשת האינטרנט ואילו ארנק קר הוא ארנק שאינו מחובר לרשת האינטרנט. ארנק קר נחשב בטוח יותר שכן כך המפתחות הפרטיים אינם נחשפים לרשת בשום צורה.

ארנקים קרים

ישנם 3 סוגי ארנקים קרים:

 1. ארנקי חומרהארנק חומרה הוא הארנק הקר המאובטח ביותר אשר קיים כיום. למעשה מדובר בכונן קשיח חיצוני (USB), אשר מוצפן ברמות הגבוהות ביותר וחסין להתקפת וירוסים שנועדו לגנוב מארנקי תוכנה. רוב ארנקי החומרה היום אף מגיעים עם מסך, כך שניתן להשתמש בהם בשוטף לשליחת כספים. ברוב המקרים ארנקי החומרה אף יהיו בעלי קוד פתוח כך שכל אחד יוכל לאמת את גודל ועומק האבטחה.
  כיום ישנם 2 סוגי ארנקי חומרה מובילים:
  * ארנק טרזור (Trezor) – ארנק חומרה מצוין והוותיק ביותר כיום. מכיל מספר מטבעות נוספים מלבד ביטקוין, וכרוך בעלות של כ-450 ש"ח. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
  * ארנק לדג'ר ננו אס (Ledger Nano S) – ארנק חומרה מומלץ מאד. לדג'ר אף יכול להכיל מספר רב יותר של מטבעות (ביחס לטרזור), ובעוד שהוא זול יותר – הוא מאובטח באותה מידה לפחות. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג'ר.
 2. ארנק נייר – שמו כן הוא. ארנק נייר מיועד לאנשים אשר מעוניינים לרכוש ביטקוין ולהחזיק בו לטווח ארוך ללא התעסקות כלל בטווח הקצר/בינוני. בסוג ארנק זה, נרשום את המפתח הפרטי שלנו (הסיד) על גבי דף נייר, בצורה ברורה ולפי סדר המילים שניתן לנו, וכמובן נגבה אותו מספר פעמים. הכנו עבורכם מדריך יצירת ארנק נייר לביטקוין.
 3. ארנק דיגיטלי קר – ארנק דיגיטלי קר הינו תוכנת ארנק ביטקוין אשר מותקנת על חומרה שאינה מחוברת לרשת האינטרנט. תוכנה זו יכולה להיות מותקנת על מחשב ישן שנותק מהאינטרנט, סמארטפון ללא כרטיס SIM, או ארנקי חומרה שמיד נפרט עליהם. אם ברצונכם להשתמש בארנק דיגיטלי קר, עליכם לוודא כי ניקיתם (פרמטתם) את המחשב, התקנתם עליו מחדש תוכנת אנטי-וירוס ותוכנת ארנק ביטקוין, לאחר מכן ניתקתם את האינטרנט מבלי לחבר אותו שנית. בנוסף, הקפידו להשתמש בחומרה תקינה ולא ישנה יתר על המידה – בכל זאת, יש בלאי טבעי שעלינו לקחת בחשבון. גם כאן, עלינו לגבות את המפתח הפרטי בלי קשר להיות הארנק קר.

ארנקים חמים

 1. ארנק דסקטופ – תכנת ארנק המותקנת על שולחן העבודה שלכם. אני ממליץ על ארנק אלקטרום (Electrum) או על ארנק Bitcoin Core (למעשה הרצת הבלוקצ'יין של הביטקוין על מחשבכם והצטרפות לקהילה השומרת על הביטקוין). שני הארנקים הללו הם בעלי קוד פתוח כך שאומתו עבורכם, וכמובן שהמפתחות הפרטיים שלכם בבעלותכם האישית בלבד. ארנק אלקטרום יכול לשמש כארנק דיגיטלי קר בנוסף (אם נפעל לפי ההנחיות ב'סוגי ארנקים קרים'). הכנו עבורכם מדריך התקנה ושימוש לארנק אלקטרום בלינק הבא.
 2. ארנק באתר אינטרנט – הארנק שכפי ששמו מסגיר זאת – נמצא באתר האינטרנט. באופן כללי הימנעו מסוג ארנק שכזה, משום שאתם מגדילים את סיכוייכם להוות קורבן להונאת פישינג. כמו כן, השימוש בארנק באתר אינטרנט הוא מסורבל יותר, פחות נוח ופחות בטוח באופן כללי.
 3. ארנק סלולר – תוכנת ארנק המותקנת בסמאטרפון שלכם. היא נגישה יותר, ונוחה יותר לשימוש. עם זאת, המלצתי היא לא להחזיק סכומים גדולים בארנק סלולר שכן בכל זאת מדובר בארנק חם. ארנק הסלולר המומלץ ביותר כיום הינו ארנק אדג' (Edge) שכן הוא מאפשר אף החזקה של מגוון רחב של מטבעות מלבד ביטקוין, אך גם הארנקים ברד (Bread) או אלקטרום (Electrum) נחשבים בטוחים וטובים.

באילו ארנקי ביטקוין לא מומלץ להשתמש

בתור משקיעים, מתסכל אותנו מאד שעלינו להחזיק בארנק נפרד עבור כל סוג של מטבע אותו אנו רוכשים. כמישהו שמחזיק לא מעט מטבעות, אני שותף לתסכול. עם זאת, כפי שרשמתי במדריך אבטחת מידע בעולם המטבעות הדיגיטליים, עלינו להבין כי מדובר במרחב חדש ושעלינו לבצע שינוי תפיסתי בכל הנוגע לשמירה על הכסף שלנו. לכן ארשום מדוע אינני ממליץ להשתמש בארנקים הבאים:

 1. אקסודוס (Exodus) – על אף שאקסודוס מאפשר להחזיק מספר מגוון של מטבעות ואף מבצע המרות ביניהם באמצעות השירות של חלפן הקריפטו שייפשיפט (ShapeShift), מדובר בארנק שחלק מהקוד שלו סגור. זאת אומרת שלא ניתן לאמת שלא הושארה דלת אחורית המאפשרת גישה למפתחות הפרטיים שלכם.
 2. ג'קס (Jaxx) – גם ארנק ג'קס מאפשר החזקה של מספר מטבעות במקביל (ETH,ETC,DASH,LTC ועוד), ואף המרות בין מטבעות דרך הארנק. אבל אם נרד שוב לשורה התחתונה – מדובר בארנק ש-30% מהקוד שלו סגור (מפתחי הארנק טוענים שזה כדי למנוע גניבת קוד) – ולכן הכסף שלכם לעולם לא בטוח באמת.
 3. Blockchain.info – ארנק לסלולר המאפשר החזקת ביטקוין ואת'ר. אמנם הקוד שלהם פתוח, אך לבלוקצ'יין.אינפו היו המון בעיות אבטחה בעבר, הם איטיים בעדכונים ומנגנון חישוב העמלות שלהם גרוע. לא מעט כספים נגנבו כתוצאה מבעיות האבטחה שלהם. בנוסף, מדובר בארנק החשוף ביותר להונאות פישינג.
 4. Xapo – ארנק שאינו קוד פתוח, אין לו פיצ'ר של אימות כפול (שכבת אבטחת נוספת לארנק), והמפתחות הפרטיים בכלל נשמרים בשרת של החברה.

ארנק מולטי-סיג

בארנק מולטי סיג (Multisignature) דרושים יותר ממפתח פרטי אחד על מנת לחתום עסקה בבלוקצ'יין. כך שהחזקת המפתח הפרטי שלכם בלבד, בארנק מולטי סיג, אינה מספקת. לרוב, ארנק מולטי סיג ייכנס לשימוש כאשר יש לחלק אחריות על אחזקת המטבע הדיגיטלי. למשל, אם שניים ממכריי ואני נרצה לפתוח ארנק ביחד לגיוס תרומות, נפתח ארנק מולטי-סיג על מנת שהכספים יהיו מאובטחים מפני רדיפת בצע של אחד מאיתנו (משום שנצטרך לפחות 2 חתימות של 2 מפתחות פרטיים של 2 אנשים שונים). ארנק אלקטרום לדוגמה, מאפשר ארנק מולטיסיג.

לסיכום

אנו מקווים שכעת אתם מבינים יותר כיצד עובד ארנק ביטקוין ואיך הוא בנוי. זכרו שכאשר אנו עוברים לנהל את כספינו במרחב הדיגיטלי ישנה אחריות גדולה יותר עלינו לכן גבו כפי שצריך, בצורה קרה, את המפתחות הפרטיים שלכם, ועל אף העלות – אם סכום הרכישה הראשוני שלכם גבוה יחסית עבורכם – מומלץ להשקיע את הכסף בארנק חומרה.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

17 תגובות

  1. ההמלצה הכי טובה שתקבל ממני היא לרכוש ארנק חומרה (Ledger Nano S או Trezor).
   לאחר מכן, אני ממליץ על ארנק נייר.
   אם את/ה רוצה להתעסק עם האת'ר, אז ייתכן שעדיף ללכת לברירת מחדל שאני לא אוהב – Blockchain.info לנייד, או myetherwallet (ארנק באתר אינטרנט)

   בהצלחה!

 1. אז האם בכל זאת קיים בשוק ארנק שיכול להכיל מספר מטבעות שונים בצורה בטוחה? או שעבור כל אחד צריך להוריד ארנק משלו? האם ארנק חומרה יעשה את העבודה?

 2. אם כבר יש לי חשבון באחד מארנקי הonline, איך מעבירים אותם לארנק אחר? יש מדריכים בנושא?

  1. היי שחר,

   הארנקים הקרים המומלצים הם ארנקי חומרה או ארנק נייר.
   למדריכים על ארנקי החומרה המובילים טרזור ולדג'ר ננו אס: https://www.cryptojungle.co.il/hardwarewallets
   למדריך יצירת ארנק נייר בצורה בטוחה: https://www.cryptojungle.co.il/blog/267

   לכל אחד מהארנקים יש כתובת ארנק, אליה תצטרך לשלוח את הביטקוין מארנק ה-Online הישן שלך.

   בברכה ושבת שלום,
   בן

 3. שלום ותודה על המאמר.
  מה דעתך על השקעה דרך אתרים של בורסות מקומיות כמו bit2c?
  תודה

  1. היי דודי,

   ראשית תודה רבה, אני שמח שהמאמר משמש אותך היטב!
   שנית, אם מדובר ברכישה חד פעמית או במספר מצומצם של רכישות/מכירות, אז לחלוטין ממליץ על ביטוסי. עם זאת, אם ברצונך לסחור כנגד מטבעות אלטרנטיביים רבים, ככל הנראה מומלץ לבחור בורסה בינלאומית גדולה יותר כגון בינאנס או ביטרקס.

   בהצלחה,
   בן

 4. בן היקר, אתה יכול לומר לי או לשלוח קישור למקום הטוב ,הבטוח, וברמת הבטיחות הכי גבוהה ששם אני יכול לרכוש ארנק קר פיזי של לדג'ר? אני מבין שזה התקן USB, והאם זה לא יכול להתקלקל? ואם כן אז מה עושים, וכמה זה עולה
  אשמח את תשיב לי למייל הבא
  [email protected]

   1. שלום וברכה, האם תוכל לענות לי בבקשה, מעוניין לרכוש ביטקוין ולהשאיר אותו בתקוה שיעלה שער המטבע. בעקרון אם ארצה להשאיר את המטבעות זמן רב בארנק, אשמח לקבל תגובתך. אם תוכל בבקשה להגיב לי למייל [email protected]. תודה רבה

 5. שלום בן
  תודה על המיידע.
  2 שאלות
  איך אני מעביר ביטקוין בין ארנקי נייר שונים?
  כשאני כותב את הכתובת של הארנק. הבנתי שהכתובת הציבורית זה מה שמתחיל ב1 . השאלה שלי זה עם צריך גם לכתוב את ה" שיש בהתחלה ובסוף?
  תודה

  1. היי רז,
   1. על מנת להעביר בין ארנקי נייר, התהליך הוא: פתיחת ארנק חם (כגון ארנק סלולר או תוכנת מחשב), הזנת המפתח הפרטי, יצירת ארנק נייר חדש ושליחת המטבעות מהארנק החם החדש, לארנק הנייר החדש.
   2. אני חושב שלא הבנתי את שאלתך השניה. כתובת הארנק כוללת מחרוזת ארוכה של אותיות גדולות, קטנות ומספרים – וכך גם המפתח הפרטי. עם זאת, לצד שניהם (בהנחה שיש לך ארנק ניר מסורתי) אמור להיות רשום אם מדובר במפתח הפרטי או בכתובת הארנק. אם לא רשום, אז המפתח הפרטי אמור להיות ארוך יותר, אך אין זה הכרח שכתובת הארנק תתחיל ב-1.

   בברכה,
   בן

 6. שלום בן
  תודה על המיידע.
  2 שאלות
  איך אני מעביר ביטקוין בין ארנקי נייר שונים?
  כשאני כותב את הכתובת של הארנק. הבנתי שהכתובת הציבורית זה מה שמתחיל ב1 . השאלה שלי זה עם צריך גם לכתוב את ה" שיש בהתחלה ובסוף?
  תודה

  1. היי רז,
   על מנת להעביר ביטקוין בין שני ארנקי נייר יש לשחזר את ארנק הנייר הראשון בתוכנת ארנק במחשב או בטלפון, ולבצע העברה לארנק הנייר החדש.

   אם יש מרכאות הן אינן חלק מכתובת הארנק. אמור להיות רשום לך לצד כל מחרוזת האם מדובר במפתח הפרטי או בכתובת הארנק.

   בהצלחה,
   בן

 7. היי בן ,
  ראשית תודה רבה על כל המידע
  אשמח לקבל עוד פרטים לגבי ה-TREZOR
  מה עושים במידה והוא מפסיק לעבוד ? ואיך הכי טוב לשמור עליו ?
  תודה רבה לך
  [email protected]

  1. היי מתן,
   בהגדרה הראשונית של הטרזור יוצרים מפתח פרטי. המפתח הפרטי, שהינו בדמות של 24 מילים, למעשה מהווה הוכחת הבעלות על המטבעות שלך.
   לכן, בעת ההגדרה הראשונית יש לבצע גיבויים ידניים (לא במחשב/בטלפון), בשני עותקים לפחות, של 24 המילים (רצוי גם את קוד ה-PIN ובמידה והוספת איזשהי סיסמה, אז גם אותה).
   כך, במידה והטרזור נגנב, נהרס או מפסיק לעבוד – תוכל לגשת למטבעות שלך מארנק אחר בכל עת.

   בנוגע לכיצד שומרים עליו – זה תלוי במידת השימוש שלך במטבעות. במידה והשימוש לא תדיר, רצוי להחביא אותו במקום מסוים בבית. במידה והשימוש תדיר (כולל חיבור לטלפון), אפשר במחזיק מפתחות.

   בבקשה,
   בן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!