איך לבחור ארנק ביטקוין ומאיזה ארנקים להיזהר?

עולם המטבעות הדיגיטליים נמצא בתחילת דרכו וכתוצאה מכך איננו מונגש כמו שצריך. במאמר הבא ובסרטון הבא נעשה עבורכם סדר ונסביר מהם ארנקים דיגיטליים, איזה סוגי ארנקים קיימים, ואילו ארנקים מומלצים (ומאילו צריך להיזהר).

*הסרטון שלפניכם הינו השיעור הרביעי בקורס החינמי “המסלול המהיר למתחיל בעולם המטבעות הדיגיטליים“.

אז מהו ארנק ביטקוין?

ובכן, ארנק ביטקוין הוא תוכנה אשר מתקשרת עם רשת הבלוקצ’יין של הביטקוין. ארנק יכול להיות בטלפון, במחשב, באתר אינטרנט ואפילו על נייר. לכל ארנק יש כתובת, ולכל כתובת מקושרים שני סוגי מפתחות: פרטיים וציבוריים. בשביל להחזיק ביטקוין, צריך להחזיק במפתח הפרטי שלו. בדרך כלל המפתחות ייוצגו ע”י מחרוזת של אותיות ומספרים, ולמעשה כל מה ש’מחזיק’ במפתח הפרטי נקרא ארנק. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי על דף נייר, משמע אנו מחזיקים בארנק נייר. אם בחרנו לשמור את המפתח הפרטי בתוכנת מחשב, משמע אנו מחזיקים בארנק מחשב.

מהמפתח הפרטי נגזרת באמצעות פעולה מתמטית כתובת הארנק. כתובת זו משמשת כנמען לשליחת הביטקוין. אם ברצונכם לקבל ביטקוין, עליכם לתת את הכתובת שלכם, שתאופיין גם היא במחרוזת של אותיות ומספרים (או כ-QR CODE). הכתובת הזו היא דרכה של המערכת לאמת כי אתם אכן הבעלים של המפתח הציבורי (שקשור בפעולה מתמטית אף הוא לכתובת הארנק).

ניתן להקביל את השימוש בארנק ביטקוין לאי-מייל. ניתן להשתמש בו באתר אינטרנט, בטלפון ובמחשב. בדומה לאי-מייל, על מנת לקבל אי-מייל נהיה מוכרחים לשתף את כתובת האי-מייל שלנו. המפתח הפרטי לעומת זאת – הוא הסיסמה, שכן בלעדי הסיסמה לא נוכל לשלוח את האי-מייל מחשבוננו, כפי שבלי המפתח הפרטי לא נוכל לחתום עסקה ברשת הביטקוין.

אדגיש זאת, ודמיינו כי אני צועק את זה בקול רם –המפתח הפרטי הוא הביטקוין שלכם, אם המפתח הפרטי לא ברשותכם – אין לכם ביטקוין. דגש זה תקף לאחזקת ביטקוין בבורסה, אך תקף לא פחות לגיבויים ואיסור שיתוף!

את המפתח הפרטי שלנו נגבה בגיבוי קר (זאת אומרת, לא מחובר לרשת האינטרנט, עדיפות בצורה ידנית ללא אינטראקציה כלל עם המחשב), לפחות בשני מקומות שונים הידועים אך ורק לנו. מפתח זה לעולם לא ישותף עם אנשים אחרים, משום שברגע שהם חשופים למפתח הפרטי שלכם- יש להם את הביטקוין שלכם.

כתהליך שנועד להגן על משתמשי הביטקוין, הוצעה דרך נוחה יותר לשמירה על המפתח הפרטי, גיבויו ואבטחתו. במקום שניאלץ לגבות מחרוזת ענקית של אותיות ומספרים נוכל לגבות “Seed” (גרעין), הסיד הינו אוסף של 12 או 24 מילים אשר יוצרות ‘עץ’ שאליו מתקשרים / ממנו יוצאים כל המפתחות הפרטיים של הארנק שלכם. למעשה, הסיד הינו המפתח הפרטי שלכם – אם תזינו את הסיד בארנק חדש, הוא ישחזר עבורכם את הארנק כולל סכום הכסף שהחזקתם בו.

לכן, כשאני אומר שעליכם לגבות את המפתח הפרטי שלכם ולשמור עליו מכל משמר, לרוב יהיה זה הסיד – אוסף ה-12 / 24 מילים – שעליכם לגבות ולשמור.

סוגי ארנקים

קיימים שני סוגי ארנקים – חמים וקרים. ארנק חם הוא ארנק אשר מחובר לרשת האינטרנט ואילו ארנק קר הוא ארנק שאינו מחובר לרשת האינטרנט. ארנק קר נחשב בטוח יותר שכן כך המפתחות הפרטיים אינם נחשפים לרשת בשום צורה.

ארנקים קרים

ישנם 3 סוגי ארנקים קרים:

 1. ארנקי חומרהארנק חומרה הוא הארנק הקר המאובטח ביותר אשר קיים כיום. למעשה מדובר בכונן קשיח חיצוני (USB), אשר מוצפן ברמות הגבוהות ביותר וחסין להתקפת וירוסים שנועדו לגנוב מארנקי תוכנה. רוב ארנקי החומרה היום אף מגיעים עם מסך, כך שניתן להשתמש בהם בשוטף לשליחת כספים. ברוב המקרים ארנקי החומרה אף יהיו בעלי קוד פתוח כך שכל אחד יוכל לאמת את גודל ועומק האבטחה.
  כיום ישנם 2 סוגי ארנקי חומרה מובילים:
  * ארנק טרזור (Trezor) – ארנק חומרה מצוין והוותיק ביותר כיום. מכיל מספר מטבעות נוספים מלבד ביטקוין, וכרוך בעלות של כ-450 ש”ח. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
  * ארנק לדג’ר ננו אס (Ledger Nano S) – ארנק חומרה מומלץ מאד. לדג’ר אף יכול להכיל מספר רב יותר של מטבעות (ביחס לטרזור), ובעוד שהוא זול יותר – הוא מאובטח באותה מידה לפחות. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג’ר.
 2. ארנק נייר – שמו כן הוא. ארנק נייר מיועד לאנשים אשר מעוניינים לרכוש ביטקוין ולהחזיק בו לטווח ארוך ללא התעסקות כלל בטווח הקצר/בינוני. בסוג ארנק זה, נרשום את המפתח הפרטי שלנו (הסיד) על גבי דף נייר, בצורה ברורה ולפי סדר המילים שניתן לנו, וכמובן נגבה אותו מספר פעמים. הכנו עבורכם מדריך יצירת ארנק נייר לביטקוין.
 3. ארנק דיגיטלי קר – ארנק דיגיטלי קר הינו תוכנת ארנק ביטקוין אשר מותקנת על חומרה שאינה מחוברת לרשת האינטרנט. תוכנה זו יכולה להיות מותקנת על מחשב ישן שנותק מהאינטרנט, סמארטפון ללא כרטיס SIM, או ארנקי חומרה שמיד נפרט עליהם. אם ברצונכם להשתמש בארנק דיגיטלי קר, עליכם לוודא כי ניקיתם (פרמטתם) את המחשב, התקנתם עליו מחדש תוכנת אנטי-וירוס ותוכנת ארנק ביטקוין, לאחר מכן ניתקתם את האינטרנט מבלי לחבר אותו שנית. בנוסף, הקפידו להשתמש בחומרה תקינה ולא ישנה יתר על המידה – בכל זאת, יש בלאי טבעי שעלינו לקחת בחשבון. גם כאן, עלינו לגבות את המפתח הפרטי בלי קשר להיות הארנק קר.

ארנקים חמים

 1. ארנק דסקטופ – תכנת ארנק המותקנת על שולחן העבודה שלכם. אני ממליץ על ארנק אלקטרום (Electrum) או על ארנק Bitcoin Core (למעשה הרצת הבלוקצ’יין של הביטקוין על מחשבכם והצטרפות לקהילה השומרת על הביטקוין). שני הארנקים הללו הם בעלי קוד פתוח כך שאומתו עבורכם, וכמובן שהמפתחות הפרטיים שלכם בבעלותכם האישית בלבד. ארנק אלקטרום יכול לשמש כארנק דיגיטלי קר בנוסף (אם נפעל לפי ההנחיות ב’סוגי ארנקים קרים’). הכנו עבורכם מדריך התקנה ושימוש לארנק אלקטרום בלינק הבא.
 2. ארנק באתר אינטרנט – הארנק שכפי ששמו מסגיר זאת – נמצא באתר האינטרנט. באופן כללי הימנעו מסוג ארנק שכזה, משום שאתם מגדילים את סיכוייכם להוות קורבן להונאת פישינג. כמו כן, השימוש בארנק באתר אינטרנט הוא מסורבל יותר, פחות נוח ופחות בטוח באופן כללי.
 3. ארנק סלולר – תוכנת ארנק המותקנת בסמאטרפון שלכם. היא נגישה יותר, ונוחה יותר לשימוש. עם זאת, המלצתי היא לא להחזיק סכומים גדולים בארנק סלולר שכן בכל זאת מדובר בארנק חם. ארנק הסלולר המומלץ ביותר כיום הינו ארנק אדג’ (Edge) שכן הוא מאפשר אף החזקה של מגוון רחב של מטבעות מלבד ביטקוין, אך גם הארנקים ברד (Bread) או אלקטרום (Electrum) נחשבים בטוחים וטובים.

באילו ארנקי ביטקוין לא מומלץ להשתמש

בתור משקיעים, מתסכל אותנו מאד שעלינו להחזיק בארנק נפרד עבור כל סוג של מטבע אותו אנו רוכשים. כמישהו שמחזיק לא מעט מטבעות, אני שותף לתסכול. עם זאת, כפי שרשמתי במדריך אבטחת מידע בעולם המטבעות הדיגיטליים, עלינו להבין כי מדובר במרחב חדש ושעלינו לבצע שינוי תפיסתי בכל הנוגע לשמירה על הכסף שלנו. לכן ארשום מדוע אינני ממליץ להשתמש בארנקים הבאים:

 1. אקסודוס (Exodus) – על אף שאקסודוס מאפשר להחזיק מספר מגוון של מטבעות ואף מבצע המרות ביניהם באמצעות השירות של חלפן הקריפטו שייפשיפט (ShapeShift), מדובר בארנק שחלק מהקוד שלו סגור. זאת אומרת שלא ניתן לאמת שלא הושארה דלת אחורית המאפשרת גישה למפתחות הפרטיים שלכם.
 2. ג’קס (Jaxx) – גם ארנק ג’קס מאפשר החזקה של מספר מטבעות במקביל (ETH,ETC,DASH,LTC ועוד), ואף המרות בין מטבעות דרך הארנק. אבל אם נרד שוב לשורה התחתונה – מדובר בארנק ש-30% מהקוד שלו סגור (מפתחי הארנק טוענים שזה כדי למנוע גניבת קוד) – ולכן הכסף שלכם לעולם לא בטוח באמת.
 3. Blockchain.info – ארנק לסלולר המאפשר החזקת ביטקוין ואת’ר. אמנם הקוד שלהם פתוח, אך לבלוקצ’יין.אינפו היו המון בעיות אבטחה בעבר, הם איטיים בעדכונים ומנגנון חישוב העמלות שלהם גרוע. לא מעט כספים נגנבו כתוצאה מבעיות האבטחה שלהם. בנוסף, מדובר בארנק החשוף ביותר להונאות פישינג.
 4. Xapo – ארנק שאינו קוד פתוח, אין לו פיצ’ר של אימות כפול (שכבת אבטחת נוספת לארנק), והמפתחות הפרטיים בכלל נשמרים בשרת של החברה.

ארנק מולטי-סיג

בארנק מולטי סיג (Multisignature) דרושים יותר ממפתח פרטי אחד על מנת לחתום עסקה בבלוקצ’יין. כך שהחזקת המפתח הפרטי שלכם בלבד, בארנק מולטי סיג, אינה מספקת. לרוב, ארנק מולטי סיג ייכנס לשימוש כאשר יש לחלק אחריות על אחזקת המטבע הדיגיטלי. למשל, אם שניים ממכריי ואני נרצה לפתוח ארנק ביחד לגיוס תרומות, נפתח ארנק מולטי-סיג על מנת שהכספים יהיו מאובטחים מפני רדיפת בצע של אחד מאיתנו (משום שנצטרך לפחות 2 חתימות של 2 מפתחות פרטיים של 2 אנשים שונים). ארנק אלקטרום לדוגמה, מאפשר ארנק מולטיסיג.

לסיכום

אנו מקווים שכעת אתם מבינים יותר כיצד עובד ארנק ביטקוין ואיך הוא בנוי. זכרו שכאשר אנו עוברים לנהל את כספינו במרחב הדיגיטלי ישנה אחריות גדולה יותר עלינו לכן גבו כפי שצריך, בצורה קרה, את המפתחות הפרטיים שלכם, ועל אף העלות – אם סכום הרכישה הראשוני שלכם גבוה יחסית עבורכם – מומלץ להשקיע את הכסף בארנק חומרה.

שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.
בן סמוחה

בן סמוחה

שותף-מייסד של CryptoJungle, יזם צעיר, בעל ידע מקצועי נרחב בעולם הבלוקצ'יין שנצבר לאחר תקופה ארוכה של למידה, מחקר ומסחר. מייסד קהילת הבלוקצ'יין בדרום הארץ ומעביר הרצאות על עולם המטבעות הקריפטוגרפיים.

31 תגובות

  1. ההמלצה הכי טובה שתקבל ממני היא לרכוש ארנק חומרה (Ledger Nano S או Trezor).
   לאחר מכן, אני ממליץ על ארנק נייר.
   אם את/ה רוצה להתעסק עם האת’ר, אז ייתכן שעדיף ללכת לברירת מחדל שאני לא אוהב – Blockchain.info לנייד, או myetherwallet (ארנק באתר אינטרנט)

   בהצלחה!

 1. אז האם בכל זאת קיים בשוק ארנק שיכול להכיל מספר מטבעות שונים בצורה בטוחה? או שעבור כל אחד צריך להוריד ארנק משלו? האם ארנק חומרה יעשה את העבודה?

 2. אם כבר יש לי חשבון באחד מארנקי הonline, איך מעבירים אותם לארנק אחר? יש מדריכים בנושא?

  1. היי שחר,

   הארנקים הקרים המומלצים הם ארנקי חומרה או ארנק נייר.
   למדריכים על ארנקי החומרה המובילים טרזור ולדג’ר ננו אס: https://www.cryptojungle.co.il/hardwarewallets
   למדריך יצירת ארנק נייר בצורה בטוחה: https://www.cryptojungle.co.il/blog/267

   לכל אחד מהארנקים יש כתובת ארנק, אליה תצטרך לשלוח את הביטקוין מארנק ה-Online הישן שלך.

   בברכה ושבת שלום,
   בן

 3. שלום ותודה על המאמר.
  מה דעתך על השקעה דרך אתרים של בורסות מקומיות כמו bit2c?
  תודה

  1. היי דודי,

   ראשית תודה רבה, אני שמח שהמאמר משמש אותך היטב!
   שנית, אם מדובר ברכישה חד פעמית או במספר מצומצם של רכישות/מכירות, אז לחלוטין ממליץ על ביטוסי. עם זאת, אם ברצונך לסחור כנגד מטבעות אלטרנטיביים רבים, ככל הנראה מומלץ לבחור בורסה בינלאומית גדולה יותר כגון בינאנס או ביטרקס.

   בהצלחה,
   בן

 4. בן היקר, אתה יכול לומר לי או לשלוח קישור למקום הטוב ,הבטוח, וברמת הבטיחות הכי גבוהה ששם אני יכול לרכוש ארנק קר פיזי של לדג’ר? אני מבין שזה התקן USB, והאם זה לא יכול להתקלקל? ואם כן אז מה עושים, וכמה זה עולה
  אשמח את תשיב לי למייל הבא
  bigshalom@gmail.com

   1. שלום וברכה, האם תוכל לענות לי בבקשה, מעוניין לרכוש ביטקוין ולהשאיר אותו בתקוה שיעלה שער המטבע. בעקרון אם ארצה להשאיר את המטבעות זמן רב בארנק, אשמח לקבל תגובתך. אם תוכל בבקשה להגיב לי למייל gidonherman@gmail.com. תודה רבה

 5. שלום בן
  תודה על המיידע.
  2 שאלות
  איך אני מעביר ביטקוין בין ארנקי נייר שונים?
  כשאני כותב את הכתובת של הארנק. הבנתי שהכתובת הציבורית זה מה שמתחיל ב1 . השאלה שלי זה עם צריך גם לכתוב את ה” שיש בהתחלה ובסוף?
  תודה

  1. היי רז,
   1. על מנת להעביר בין ארנקי נייר, התהליך הוא: פתיחת ארנק חם (כגון ארנק סלולר או תוכנת מחשב), הזנת המפתח הפרטי, יצירת ארנק נייר חדש ושליחת המטבעות מהארנק החם החדש, לארנק הנייר החדש.
   2. אני חושב שלא הבנתי את שאלתך השניה. כתובת הארנק כוללת מחרוזת ארוכה של אותיות גדולות, קטנות ומספרים – וכך גם המפתח הפרטי. עם זאת, לצד שניהם (בהנחה שיש לך ארנק ניר מסורתי) אמור להיות רשום אם מדובר במפתח הפרטי או בכתובת הארנק. אם לא רשום, אז המפתח הפרטי אמור להיות ארוך יותר, אך אין זה הכרח שכתובת הארנק תתחיל ב-1.

   בברכה,
   בן

 6. שלום בן
  תודה על המיידע.
  2 שאלות
  איך אני מעביר ביטקוין בין ארנקי נייר שונים?
  כשאני כותב את הכתובת של הארנק. הבנתי שהכתובת הציבורית זה מה שמתחיל ב1 . השאלה שלי זה עם צריך גם לכתוב את ה” שיש בהתחלה ובסוף?
  תודה

  1. היי רז,
   על מנת להעביר ביטקוין בין שני ארנקי נייר יש לשחזר את ארנק הנייר הראשון בתוכנת ארנק במחשב או בטלפון, ולבצע העברה לארנק הנייר החדש.

   אם יש מרכאות הן אינן חלק מכתובת הארנק. אמור להיות רשום לך לצד כל מחרוזת האם מדובר במפתח הפרטי או בכתובת הארנק.

   בהצלחה,
   בן

 7. היי בן ,
  ראשית תודה רבה על כל המידע
  אשמח לקבל עוד פרטים לגבי ה-TREZOR
  מה עושים במידה והוא מפסיק לעבוד ? ואיך הכי טוב לשמור עליו ?
  תודה רבה לך
  matanos101@gmail.com

  1. היי מתן,
   בהגדרה הראשונית של הטרזור יוצרים מפתח פרטי. המפתח הפרטי, שהינו בדמות של 24 מילים, למעשה מהווה הוכחת הבעלות על המטבעות שלך.
   לכן, בעת ההגדרה הראשונית יש לבצע גיבויים ידניים (לא במחשב/בטלפון), בשני עותקים לפחות, של 24 המילים (רצוי גם את קוד ה-PIN ובמידה והוספת איזשהי סיסמה, אז גם אותה).
   כך, במידה והטרזור נגנב, נהרס או מפסיק לעבוד – תוכל לגשת למטבעות שלך מארנק אחר בכל עת.

   בנוגע לכיצד שומרים עליו – זה תלוי במידת השימוש שלך במטבעות. במידה והשימוש לא תדיר, רצוי להחביא אותו במקום מסוים בבית. במידה והשימוש תדיר (כולל חיבור לטלפון), אפשר במחזיק מפתחות.

   בבקשה,
   בן

 8. שלום בן,
  האם אתה יכול להרחיב אם יש אופציה לעבור בין פלטפורמות ארנקים שונים עם אותו החשבון?
  כאילו עם אותם 12 המילים אם אני מבין נכון? או שהכוונה לסיסמא של הארנק באותה הפלטפורמה?
  או
  האם חייבים להעביר את הכסף מארנק אחד לאחר ולשלם עמלה?
  למשל ארנק דסקטופ שבא לי להעביר לארנק סמארטפון. נניח ששני הארנקים של חברות שונות אבל אני רוצה להעביר את המטבעות.
  אז האם כל מה שנדרש זה 12 המילים או העברה?

  1. היי יובל,
   כן – ניתן ליצור ארנק במקום אחד, לגבות את המילים, ולאחר מכן לשחזר אותן בארנק אחר.
   עם זאת, יש כמה בעיות עם זה:
   1. זה חושף את המפתח הפרטי (המילים) לסיכוני אבטחת מידע
   2. ישנים ארנקים שמייצרים מילים באופן שונה ולכן אין תאימות בין סוגי ארנקים מסוימים

   לכן, רצוי ליצור ארנק חדש ולהעביר את המטבעות לארנק הזה, כולל יצירת גיבויים חדשים.
   זה משמעותית עדיף.

   בן

 9. יש מה לעשות אם פרצו לי לארנק והעבירו את הכסף לארנק אחר הקוד סיד יכול לעזור לי במקרה כזה ואם לא יש משהו שאני כן יכול לעשות ?

  1. היי אברהם,

   אני משער שנפלת במתקפה מסוג “פישינג” שבה ככל הנראה הזנת את הסיד שלך באפליקציה או אתר זדוניים.
   אם ראית את המטבעות יוצאים מהארנק, סביר להניח שאין מה לעשות בנידון לצערי.

   בן

 10. שלום בן,
  תודה על המאמר.
  אני מעוניין לבדוק אפשרות להתחיל להשקיע במטבע דיגיטלי.
  אולי תוכל לייעץ מהיכן כדאי להתחיל ללמוד, וגם על ה blockchain.
  הבנתי מהמאמר שלמי שמחזיק bitcoin יש 3 מחרוזות
  א. מפתח ציבורי
  ב. מפתח פרטי
  ג. כתובת ארנק שמחושבת מתוך המפתח הפרטי (או שילוב עם המפתח הציבורי) המוצגת גם כמחרוזת או QR קוד.
  האם לא מספיק לשמור לעצמו בכל אופן שירצה את המחרוזת הפרטית והציבורית שלו, למשל על פיסת נייר ? ללא כל תוכנות ?
  בתודה
  מתי בלוך

  ויש לי גם שאלה פראקטית:
  1. מה תהיה זמינות המטבע הדיגיטלי למקרה שארצה להפוך אותו בחזרה לפיאט, לדולארים, בארץ ובחו”ל. דקות, שעות או ימים ?
  2. מה השוני באחוזים של ה מטבע הדיגיטלי לקניה בבורסות השונות ? (יש בורסות. נכון?)
  3. כנ”ל במכירה.
  4. מה הפער בממוצע באחוזים בין מחיר קניה ומכירה בבורסות השונות ?
  5. האם יש גם עמלה של הבורסות?

  לדוגמה: השקעתי 1000$ ב bitcoin וביום ההמרה הערך שלו זהה לזה שבו קניתי אותו. כמה אקבל בדולרים בסוף הסיבוב.
  ראיתי באתר שאנשים מציעים לקנות וגם למכור באופן פרונטלי וגם רק במזומן. מה זה? ולמה הסיכון ?

  1. היי מתי,

   ביצירת ארנק מה שחשוב הוא המפתח הפרטי. כתובת הארנק היא כמו כתובת אי-מייל, שניתן לשתף אותה, בעוד שהמפתח הפרטי הוא הגישה דה פקטו למטבעות.
   את שניהם ניתן לשמור גם על פיסת נייר, זה מוכר גם כארנק נייר.

   בנוגע לשאלות הנוספות:
   1. הזמינות משתנה בהתאם לבנק שלך. חלק מהבנקים עושים בעיות והתהליך עלול להתעכב, ורוב הבנקים לא עושים בעיות ולפיכך אין בעיה להנזיל דרך נותני שירותים כמו ביטוסי, ביטס אוף גולד או ביטין.
   2. השוני כמובן משתנה בין כל בורסה, בה מחיר הביטקוין נקבע לפי ההיצע והביקוש המקומי. לרוב אין הבדלים גדולים, כי אחרת בוטים (מסחר אלגוריתמי) היו מנצלים זאת לרווחים.
   3. גם כאן, ה-Spread (הפער בין מחיר קניה למחיר מכירה) משתנה בין בורסה לבורסה. בגדולות הוא יהיה מאד נמוך, בקטנות הוא יהיה יותר גדול.
   4. כמובן, לבורסות יש עמלות.

   אם רכשת ביטקוין ב-1,000$ סביר להניח ששילמת עמלה על הרכישה וקיבלת ביטקוין, לצורך הנוחות, בשווי 950$ (5% עמלה). אם ביום ההמרה השער יהיה זהה ותרצה למכור, תצטרך להוריד מזה גם כן את האחוזים שעולה למכור. אם שוב נלך על 5% אז יהיה מדובר בקצת יותר מ-900$.
   בנוגע לרכישה במזומן יש לך כאן מדריך: https://www.cryptojungle.co.il/buy-bitcoin/cash

   בהצלחה,
   בן

 11. היי בן ,תודה רבה על המאמר חייב לציין שזה היה קצת סדר
  אני מעוניין לקנות את’ריום ובעתיד גם ביטקויין
  ברשותך 2 שאלות:
  1.האם הארנק למטבע את’ר דרך אתר אינטרנט נחשב בארנק חם? לפי מה שהבנתי ארנק חם יותר מועד לפורענות
  2. איזה ארנק קר מומלץ לשמור את’ריום וביטקויין כלומר שלא יהיה מחובר לרשת (אני כנראה אשמור את גיבוי 12 המילים על נייר וגיבוי דיסק און קי)
  אשמח למענה במייל amirush55@gmail.com

  1. היי אמיר, תודה!
   1. אכן כן, ארנק חם הוא ארנק שמחובר לאינטרנט, כפי שמוסבר כאן: https://www.cryptojungle.co.il/best-bitcoin-wallets
   2. ארנק טרזור. אם אתה מתכוון להיצמד לביטקוין ואת’ר, אזי Trezor One מצוין ומומלץ. אם אתה סבור שתרכוש עוד מטבעות, אז עדיף את המודל החדש, ה-T (יישור) – https://www.cryptojungle.co.il/hardwarewallets2/trezor-the-complete-guide

   בן

 12. היי בן
  אני מעוניין להתחיל לרכוש מטבעות דיגיטליים.
  איך הייתי ממליץ לי להתחיל לפעול? תודה

  1. היי רמי, מומלץ להתחיל מהמסלול המהיר למתחיל כדי להבין את התחום ואת הסכנות הנפוצות בו:
   https://www.youtube.com/playlist?list=PL0NAkHplDQtYFqJNTA96wLZKtnUr4UoLh

   לאחר מכן אני באופן אישי ממליץ לרכוש מביטוסי שכן היא זולה יותר.
   במידה ואתה מתכוון לרכוש בסכום גבוה (סובייקטיבי) אני ממליץ על ארנק חומרה: https://www.cryptojungle.co.il/hardwarewallets2/trezor-the-complete-guide
   בן

 13. היי בן,
  כתבה מצוינת, תודה!
  רציתי להתייעץ עם מישהו מנוסה לגבי התחלה בסכומים בסיסיים – בין 5000-10000 שקלים לתקופה של כמה שנים, כתלות ברווח.
  -האם כדאי להשקיע דווקא בביטקוין או במטבע אחר (אתריום וכדומה), כדי לקבל רווח מקסימלי בתקופה הנוכחית?
  -על איזה ארנק חם אתה הכי ממליץ? ומה בתכלס ההבדלים בפועל? או שלמשקיע כמוני אולי שווה להוציא מעט כסף ולקנות ארנק קר?
  -איפה העמלות הכי נמוכות לביצוע רכישה של ביטקוין, לפי הכרותך? אני מבין שיש את ביטס אוף גולד שהם יחסית גדולים בארץ, אך האם הם באמת הכי זולים?
  המון תודה!

  1. היי גילי,
   על השאלה הראשונה לא אוכל לענות, רק אומר מראש שיש את ביטקוין ויש את השאר. לביטקוין יש מאפיינים שונים מהותית מהיתר ורצוי ללמוד עליו יותר.

   אני ממליץ על blue wallet לביטקוין בלבד, ואם אתה מתכווון לקנות עוד מטבעות אז Edge. בסכום שאתה מתאר אני חושב ששווה לשקול רכישה של ארנק טרזור, כן: https://www.cryptojungle.co.il/hardwarewallets2/trezor-the-complete-guide

   העמלה הנמוכה ביותר תהיה בבורסת Bit2C הישראלית: https://www.cryptojungle.co.il/bit2c-the-complete-guide

   שבוע טוב,
   בן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חדש: קורס האונליין שלנו הושק ואתם מקבלים 30% הנחה!