צ'יינלינק (LINK)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

צ'יינליק (Chainlink) היא רשת אורקל (Oracle) מבוזרת שמטרתה לגשר על פערי מידע בין חוזים חכמים מבוססי טכנולוגיית בלוקצ'יין (שבנויים  על גבי אתריום) לבין יישומים בעולם האמיתי.
כיוון שרשתות בלוקצ'יין אינן יכולות לגשת לנתונים מחוץ לרשת שלהן, יש צורך בכלים אמינים שיכולים להזין נתונים לתוך הרשת ללא פשרות על אמינותם.

דרגו את LINK מ-1 עד 5:

4.9/5 – (8 votes)

היצע ושווי שוק

שער LINK וכמות המטבעות

צ'יינלינק פותחה על ידי סרגיי נזרוב יחד עם סטיב אליס. לטובת הפרויקט גויסו כ-32 מיליון דולר בהנפקת טוקן ראשונית (ICO) בספטמבר 2017 עם היצע כולל של מיליארד מטבעות LINK. כיום קיימים בסירקולציה כ-350 מיליון מטבעות, כשפעמיים בחודש משולמים למפעילי הצמתים ברשת כ-500,000 מטבעות. לאחר ההנפקה חלוקת המטבעות התחלקה כך:

 •  30% עבור החברה להמשך פיתוחים עתידיים
 • 35% כתמריץ עבור מפעילי הצמתים המתחזקים את הרשת
 • 35% נמכרו לציבור

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי מטבע צ'יינלינק

סרגיי נזרוב הינו יזם טכנולוגי בן 32 ומתעסק מזה 10 שנים בתחום הבלוקצ'יין והוא האיש שעומד מאחורי חברת Smartcontract.com שהובילה אותו להקמת צ'יינלינק בשנת 2017. סרגיי התמחה בפילוסופיה וניהול באוניברסיטת ניו-יורק.

בשנת 2010 שימש כעוזר הוראה לפרופסור לורנס לניהן, מייסד חברת ההשקעות המוקדמת Firstmark Capital, שעושה בדיקת נאותות טכנית לסטארט-אפים טכנולוגיים.

סרגיי לא מרבה להופיע בתקשורת ומעדיף לעבוד על הפרויקט מאחורי הקלעים. אל סרגיי מצטרף סטיב אליס, מהנדס תוכנה לשעבר ב-Pivotal Labs שם עבר על בניית תוכנות של אוטומציות תשלומים.

השותפויות שנוצרו עם צ'יינלינק הן חלק מהעוצמה שלה גם כן. השותפות עם רשת התשלומים SWIFT היא הגדולה ביותר, אך היא אינה השותפות היחידה. עד כה מסתמן שהצוות שעומד מאחורי הפרויקט התמקד בבניית שותפויות ולא בשיווק.

איך זה עובד?

איך עובד מטבע צ'יינלינק

מה זה בכלל אורקל?

כאשר מוזכרים חוזים חכמים כמעט כולם חושבים על את'ריום. וזה בגלל שכאשר הם הושקו עוד בשנת 2015 הם הכילו משהו שהעלה את טכנולוגיית הבלוקצ'יין לשלב הבא.

החוזים החכמים של את'ריום גרמו לכך שטכנולוגיית הבלוקצ'יין יכולה להיות הרבה יותר מסתם אמצעי לביצוע עסקאות פיננסיות, ולכן הרחיבו את השימוש בבלוקצ'יין באופן מסיבי. אך החוזים החכמים מטבעם נועדו לעבוד עם נתוני רשת הבלוקצ'יין שלהם בלבד. 

אורקל מתפקד כ"מגשר" שמסוגל להשתמש במאגרי נתונים, ממשק תכנות יישומים (API) ועוד מקורות אחרים ב"עולם האמיתי" ולקשר ביניהם. כך, נפתחת אפשרות לחוזים חכמים להשתמש בכל סוג של נתונים, לא משנה מה המקור. המשמעות היא שיש שני מרכיבים עיקריים בארכיטקטורת צ'יינלינק – תשתית על גבי הרשת (On-chain) ותשתית מחוץ לרשת (Off-chain). 

לדוגמה, פלטפורמת הימורים מבוזרת אשר מאפשרת למשתמשיה להמר על משחק כדורסל לא יכולה להזין לתוך עצמה את תוצאות המשחק, אלא היא מוכרחה שהמידע יגיע אליה בצורה שאינה ניתנת לזיוף ושניתן להוכיח שהמידע שהוזן אכן תואם את מה שקרה במציאות. את זה, צ'יינלינק מנסה לספק.

chainlink

תשתית על גבי הרשת (On-chain) 

החוזים החכמים על גבי הרשת הם החלק הראשון בארכיטקטורת צ'יינלינק. בחוזים החכמים נמצאים האורקלים שנוצרו כדי לעבד בקשות רלוונטיות על ידי משתמשים.

אורקלים אלה יקחו את כל בקשות המשתמשים מהרשת באמצעות תצורת חוזים חכמים שמבקשים גישה. אותם חוזים ישלחו אל תוך חוזה חכם אחר, שבזכות האורקל שלו יוכל לספק את הנתונים הרלוונטים אל מחוץ לרשת. 

ישנם שלושה סוגים של חוזים שיכולים לעזור בגישור: חוזה המוניטין, חוזה התאמת ההזמנות והחוזה המצטבר.

חוזה המוניטין מוודא שספק האורקל אמין. אם כן, הבקשה מועברת לחוזה התאמת ההזמנות, הפועל להעברת החוזה המבקש (המוניטין) לאורקל מתאים על בסיס השירות המבוקש. לבסוף, האורקל של החוזה המצטבר אוסף את נתונים מהחוזים שנבחרו ומספק את התוצאה.

תשתית מחוץ לרשת (Off-Chain)

רכיבי הרשת מחוץ לרשת מורכבים מצמתי אורקל המחוברים לרשת את'ריום, אשר מגשרים באופן עצמאי בקשות המגיעות מחוץ לרשת. צמתים מחוץ לרשת יכולים להיות בכל ענף. למשל צומת מחוץ לרשת המופעלת על ידי בורסה היכול לספק לרשת צ'יינלינק מידע סחר מדויק בזמן אמת, או לדוגמא צומת מחוץ לרשת ברשת של חברת אשראי היכולה להסדיר עסקה דרך רשת צ'יינלינק על ידי אינטראקציה עם הצרכן ועם הספק.

צומת, להזכירכם, הוא מחשב שמריץ את תוכנת הבלוקצ'יין ולוקח חלק פעיל ברשת.

שימוש מרכזי הנעשה עם צ'יינלינק הינו בזירת ה-Decentralized Finance) DeFi), הלוקח חלק בהפיכת המוצרים פיננסים המסורתיים לפרוטוקולים מבוזרים חסרי צורך במתווכים. זאת כשבחודשים האחרונים ישנם שיתופי פעולה רבים בהם שמות מרכזיים במרחב ה-DeFi, כמו Kyber ,Graph ,AVA, רשת סינטיקס ועוד רבים אשר ששילבו את האורקלים של צ'יינלינק אצלם, זאת על פי הבלוג הרשמי של צ'יינלינק.

הפצת מקורות וריבוי אורקלים

הפצת מקורות וריבוי אורקלים הם כלים פונקציונליים של רשת צ'יינלינק שתפקידם לוודא שהרשת של צ'יינלינק תהיינה מבוזרת כדי להימנע מריכוזיות ובעיות אבטחה אחרות לאורך זמן.

הפצת מקורות היא המושג שגורם לאורקלים לשלוף את הנתונים שלהם ממגוון מקורות מידע שונים בכדי ליצור אינטרס  שמירת מוניטין טוב ברשת. הפצת אורקלים היא הרעיון שיש מספר בקשות נתונים מוגבל בכל אורקל כדי לשמור על ביזור של ידי מספר רב של אורקלים. 

סביבות ביצוע מהימנות

סביבות ביצוע מהימנות (Trusted Execution Environments) הינה פונקציית אבטחה הפועלת עבור ביצוע חישובים מבוזרים כשכבת אבטחה נוספת עבור מפעילי צומת בודדים ברשת צ'יינלינק. בכך שהיא מונעת מכל צומת להתערב בחישובים שבוצעו על ידיו מה שמגדיל את האמינות הכוללת של רשת.

 

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של מטבע צ'יינלינק

 • הפרויקט מספק איטגרציה בין ביטקוין, אתריום, ומאפשר לכלול גם בנקים ושירותי תשלום מסורתיים במערכת.
 • אחת המטרות של צ'יינלינק היא לבזר חוזים חכמים. זה אמור להגביר מאוד את אבטחת המידע כמו גם את הדיוק שלו.
 • שיתוף פעולה עם החברות הגדולות ביותר – גוגל ענן, אורקל ו-SWIFT מעורר אמון.
 • הצוות שמוביל את הפרויקט בעל ניסיון רב בעולם טכנולוגיית הבלוקצ'יין.
 • יש מעט מדי ערבויות למשקיעים שהשותפות תהיה ארוכה ופורה.
 • הפרויקט מתחרה בעוד מספר פרויקטים השואפים ליעד דומה 
 • מהירות הפיתוח איטית. לא ידוע כמה זמן ייקח לרשת ליישם פתרון עובד אמיתי המשפיע על ביצוע עסקאות פיננסיות. יתר על כן, אין מפת דרכים שפורסמה רשמית.
 • חוסר שקיפות מצד צוות הפיתוח ושיתוף חלקי של מידע שהינו הכרחי בבניית רשת אורקל מבוזרת של חוזים חכמים
 • הפרויקט מתיימר להיות מבוזר אך כרגע אינו כזה. מאחר ומספר הטוקנים המוחזקים על ידי "ליוויתנים" גדל בהתמדה בשנתיים האחרונות, הרשת הופכת לריכוזית יותר
 • מאחר ואורקלים מסתמכים על פרוטוקול הההחזקה (PoS) ישנו יתרון מובהק לאורקלים ותיקים אשר החזקתם יכולה להיות בעלת משקל רב יותר מאורקלים חדשים ואף ליצור פער שגדל ככל שהרשת מתפתחת. בנוסף, עברו מעל שנתיים מאז גיוס הכספים וטרם עלתה הרשת רשמית.

ארנקים מומלצים

ארנק מומלץ

נו לפתוח ארנק עבור המטבע. אלו הארנקים המומלצים לצ'יינלינק:

 1. ארנקי חומרה – הארנקים המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא כונן קשיח חיצוני אשר מהווה הדרך הבטוחה ביותר כיום להחזיק מטבעות דיגיטליים:
  ארנק טרזור (Trezor) – נחשב לוותיק ביותר. מדובר בארנק מאובטח מאד ובעל חוויית משתמש מצוינת. בנוסף לביטקוין ואת’ריום, יכול טרזור להכיל עוד מספר מטבעות נוספים. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
 2. ארנקים למוביילMyEtherWallet ו-Edge הם ארנקי קוד פתוח, מתאימים ל iOS ו- Android, התומכים בכל אסימוני ERC-20, אשר, כמובן, כוללים גם את צ'יינלינק. MyEtherWallet גם מספקת תוכנה לארנקי חומרה כמו Ledger Nano ו- Trezor. אז כשמדברים על ארנק זה, אנחנו מדברים בראש ובראשונה על הארנק למובייל.
 3. ארנק ווב – MyEtherWallet או MetaMask.

קניית צ'יינלינק

איך קונים צ'יינלינק?

ישנן שתי דרכים עיקריות לרכישת המטבע LINK. הראשונה היא באמצעות כסף פיאט (דולר, אירו וכו'), ואילו השניה היא באמצעות ביטקוין או את'ריום.

קניית LINK בכרטיס אשראי

בורסת בינאנס השיקה לאחרונה שירות הפקדות בכרטיס אשראי. מדובר בזירת מסחר וותיקה ואמינה, בעלת נפח מסחר גבוה. הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

שימו לב, אפשרות רכישה זו עלולה להסתכם בעמלות של 5-8% בעקבות עמלות המרת מט"ח.

קניית LINK באמצעות ביטקוין או אתריום

עולם המטבעות הדיגיטליים עודנו צעיר ואיננו מונגש באופן מוחלט. לכן, ישנם מטבעות רבים שניתן לרכוש באמצעות המטבעות ביטקוין או את'ריום בלבד, וביניהם גם ADA.

אם אין ברשותכם ביטקוין או את'ריום, אתם יכולים לרכוש אותם בעמוד קניית ביטקוין שלנו.

אם יש ברשותכם, אלו האפשרויות המומלצות:

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר. למדריך מלא על בינאנס.

זירת מסחר וותיקה מאד אשר ניתן לבצע את הרכישה דרכה.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.9/5 – (8 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן