טוויסט: התוקף של Curve החזיר כ-20 מיליון דולר שגנב

"לא רוצה להרוס לכם את הפרויקט," כתב הודעה. בינתיים, מנכ"ל Curve עדיין מחזיר הלוואות בגובה עשרות מיליוני דולרים.

טוויסט בלתי צפוי בסאגת הגניבה שבוצעה מפרוטוקול הבורסה המבוזרת Curve, בגובה של קרוב כ-60 מיליון דולר, בשבוע שעבר. הגניבה שלחה את הפרוטוקול והמנכ"ל מיכאל אגורוב לסחרור, והובילה לפניקה באקוסיסטם של הכלכלה המבוזרת (DeFi). במהלך סוף השבוע, החל התוקף להחזיר כספים: בינתיים בשווי של כ-20 מיליון דולר.

זוהי התפתחות שמעוררת אופטימיות בקרב קהילת ה-DeFi, שהושפעה משמעותית מהמתקפה. האירוע זכה לתשומת לב רחבה והעלה חששות בנוגע למידת האבטחה של עולמות ה-DeFi. עם זאת, בתוך הכאוס, החזרת הכספים מהווה עדות לכוח של ויסות עצמי ושקיפות בהתמודדות עם אתגרים במרחב הבלוקצ'יין.

כספים מוחזרים

ניצול הבאג בשפת התכנות Vyper הוביל כאמור לאובדן של 61 מיליון דולר שווי מטבעות דיגיטליים ממאגרי נזילות שונים. באופן מפתיע, ההאקר האחראי לגניבה הוא זה שיזם את החזרת הכספים הגנובים לפרוטוקולי ה-DeFi המושפעים.

על פי הדיווחים של אתר החדשות Cointelegraph, הפרוטוקולים Alchemix ו-JPEG.D אישרו שניהם את קבלת הכספים שלהם בגובה של 13.6 מיליון ד' ו-10 מיליון ד' בהתאמה. ההחלטה של ההאקר להחזיר את הנכסים נתפסת כמאמץ לתבוע את ה"פרס" שהוצע באמצעות Bug Bounty על ידי הפרויקטים שנפגעו.

התוקף רשם על גבי רשת הבלוקצ'יין כהודעה: "אני לא מחזיר את הכספים כי מצאתם אותי, אלא כי אני לא רוצה להרוס לכם את הפרויקט." בין אם יבחרו להאמין לו או לא, בינתיים הפרויקטים מאושרים שהכסף חזר.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

מנכ"ל Curve הסתבך

ניצול פרצת האבטחה הציב את מייסד Curve, מייקל אגורוב, במצב כלכלי רעוע בלשון המעטה. הגניבה הובילה לסחרור במאגרי נזילות נוספים ולקריסת מחיר הטוקן CRV שנפל למעלה מ-30% בתוך 3 ימים. הנפילה הדרמטית הובילה לכך שהלוואות ממונפות שנלקחו בפרוטוקול, גם על ידי המנכ"ל, נמצאו בסיכון.

כתוצאה, פניקה הכתה באקוסיסטם של Curve וכמובן – אצל המנכ"ל עצמו. אגורוב מכר בשבוע האחרון 106 מיליון טוקני Curve במחיר הנמוך יותר מהשוק תמורת 42 מיליון דולר וזאת על מנת לסגור את חובותיו ולמנוע קריסה חמורה יותר במחיר.

המכירות התבצעו לגופים ואינדיבידואלים מוכרים בתעשייה, ובהם ג'סטין סאן מייסד טרון, ג'ון דו מייסד Huobi, חברת המסחר Wintermute, הסוחר Llanero ועוד.

לאגורוב עדיין חוב העומד על כ-65 מיליון דולר, והפעילות של ארנקיו מעידה שהוא מחזיר חובות חלקיים על מנת להפחית את הסיכון להנזלתם האוטומטית ע"י הפרוטוקול. בין החובות שהחזיר במהלך סוף השבוע נמנים 7.5 מיליון מהטוקן MIM בפלטפורמת ההלוואת Abracadabra ו-6.1 מיליון USDT בפרוטוקול ההלוואות Aave.

מחיר Curve
מחיר הטוקן CRV בחודש האחרון. מקור: Coinmarketcap

עוד לא שם

הזעזוע שחווה הפרוטוקול Curve וההדים ששלח באקוסיסטם מעידים כי תעשיית ה-DeFi טרם מוכנה למיינסטרים. הסיכונים בה גבוהים מאד ביחס לסכומי הכספים שנעולים בפרוטוקולים השונים, וכתוצאה נותרים שחקנים מתוחכמים והאקרים.

בעוד שהרגולציה הפנימית שמכילה התעשייה, ע"י שילובם של White Hackers שהצליחו להגן על כספים, יצירת תכניות Bug Bounty שמעודדות שיתוף פעולה על פני תקיפה, או ניטור הבלוקצ'יין בזמן אמת שמאפשר התראות לתקיפות, הסיכונים עודנם גדולים מדי וכך גם התלות בריכוזיות של הפרויקטים אשר נאלצו להגיב במהירות מרבית כדי להפחית את גניבת הכספים הפוטנציאלית.

מנגד, זוהי גם הוכחה לכך שהשקיפות של האקוסיסטם הינה הכרחית ומאפשרת לזהות שחקנים רעים וטובים כאחד – וכתוצאה להוביל ליצירת מערכת שוויונית יותר מבחינת ההזדמנויות שמוצעות בה, וחוקיה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן