נשיא אל סלבדור מתכנן לרכוש מחדש את החוב הממשלתי כדי לשדר אמינות

נאיב בוקלה, נשיא המדינה, מנסה לשדר שליטה במצבה הכלכלי על ידי רכישת אג"ח בשווי 1.6 מיליארד דולר
אל סלבדות רכישת אג"ח

נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור, הודיע ביום שלישי (ג') כי בכוונתו לפנות לקונגרס בבקשה לאשר לו לרכוש ממשקיעים אגרות חוב שהמדינה הנפיקה.

הנשיא השנוי במחלוקת מבקש לרכוש בחזרה אגרות חוב ממשלתיות בשווי 1.6 מיליארד דולר וזאת במטרה להקטין את החוב הממשלתי שיש המעריכים כי אל סלבדור תתקשה לעמוד בו. מחירי האג"ח במדינה ירדו בשנה האחרונה בכ-75%.

צעד זה מגיע לאחר חודשיים של טלטלות בשוק הקריפטו ולאחר שהירידות במחיר הביטקוין (BTC) הובילו לצניחה של כ-50% בערך ההחזקות של אל סלבדור במטבע, וזאת גם לאחר שלוקחים בחשבון את ההתאוששות של ביטקוין בשבועיים האחרונים.

בוקלה הצהיר כי מצבה הכלכלי של אל סלבדור טוב ואמר כי בניגוד לטענות החוזרות ונשנות בתקשורת, לאל סלבדור יש מספיק נזילות לא רק כדי לשלם את כל התחייבויותיה בזמן, אלא גם כדי לרכוש את כל החוב שלה עד 2025 מראש.

ההימור של בוקלה על ביטקוין

ביוני 2021 בוקלה הפך את ביטקוין להילך חוקי באל סלבדור. על פי אתר העוקב אחר רכישות הביטקוין שהוא מבצע עבור המדינה, המדינה רכשה עד היום 2,381 מטבעות ב-107.15 מיליון דולר. נכון לכתיבת שורות אלה כמות זו של ביטקוין שווה כ-54.5 מיליון דולר, כלומר הפסד של קרוב ל-50% מערך ההשקעה.

מבקריו של נשיא אל סלבדור טוענים כי התנהגותו הפזיזה וחסרת האחריות, כפי שהיא מתבטאת במדיניות חסרת הפשרות שלו בנוגע לביטקוין, מעמידה את כלכלת המדינה בסכנה. ענקית הבנקאות ג'יי פי מורגן (JPMorgan) כמו גם קרן המטבע הבינלאומית (IMF או International Monetary Fund) העבירו ביקורת על פרויקט הביטקוין של בוקלה וב-IMF אמרו שאל סלבדור צריכה לוותר על הפרויקט באופן מוחלט.

רכישת האג"ח

אל סלבדור היא אחת המדינות העניות ביותר בדרום אמריקה, עם חוב של 800 מיליון דולר אותו היא צריכה להחזיר עד ינואר 2023. נראה כי על רקע זה כמו גם על רקע מצבו של שוק המטבעות הדיגיטליים, בוקלה מעוניין לשנות את הנרטיב ולהעביר מסר לפיו הוא ממשיך לתמוך בשיטה הכלכלית המסורתית ומסוגל לשלם את חובותיו. 

אלחנדרו זלאיה, שר האוצר של אל סלבדור, אמר כי ההצעה לרכוש חזרה את אגרות החוב של המדינה היא סימן לכך שכלכלת המדינה נמצאת במצב חיובי של נזילות. אם תצא לפועל, הרכישה ככל הנראה תתבצע באמצעות הלוואה של 200 מיליון דולר מבנק מרכז אמריקה לאינטגרציה כלכלית (CABEI או Central American Bank for Economic Integration) ומעתודת נכסים של קרן המטבע הבינלאומית.

ג'יימס בוסווארת', מייסד חברת ניתוח הסיכונים הפוליטיים Hxagon, אמר כי ייתכן שההצעה לרכישת האג"ח היא דרכו של בוקלה לקנות זמן ולהראות כי הוא שולט במצבה הכלכלי של ארצו. לדבריו, זול יותר לקנות את אגרות החוב כשמחירן נמוך מאשר לשלם עבורן מחיר מלא בעוד שנתיים.

אחרי הבטחתו של נשיא אל סלבדור להקים עיר ביטקוין ללא מיסים המבוססת על אנרגיה ירוקה שתגיע מהר געש ואחרי הבטחתו להציע אגרות חוב מגובות ביטקוין – שני פרויקטים שנכון לעכשיו טרם יצאו אל הפועל – צריך יהיה להמתין ולראות האם בוקלה אכן יזרים כסף לצורך רכישת האג"ח.

בתגובה לידיעה נרשם זינוק במחירי אגרות החוב של אל סלבדור, כאשר אגרות חוב שמועד הפדיון שלהם חל ב-2023 עלו במעל 10% ואגרות חוב שמועד הפדיון שלהם חל ב-2025 זינקו במעל 40%.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן