לחץ מכירות נוסף בדרך? ג'נסיס בדרך לממש מניות GBTC ב-1.4 מיליארד דולר

זאת בזמן שקרן בלקרוק עברה לראשונה את GBTC בנפח המסחר היומי. במקביל, קרנות הסל לביטקוין עוברות בדיקת נאותות עבור יועצי השקעות המנהלים יחד יותר מ-1.4 טריליון דולר
bitcoin etf קרנות סל קרן סל

האם היצע נוסף של מניות GBTC, ובעקבותיו מטבעות ביטקוין, צפוי להציף את השוק בקרוב? חברת הקריפטו ג'נסיס, שפשטה את הרגל בתחילת 2023, מתכננת למכור את אחזקותיה בקרנות של גרייסקייל המחזיקות ביטקוין, אתריום ואתריום קלאסיק.

על פי בקשה שהגישה החברה לבית המשפט העוסק בפירוק חברות ותהליכי פשיטת רגל, ג'נסיס מחזיקה מניות GBTC בהיקף של כ-1.38 מיליארד דולר; מניות קרן הנאמנות ETHE בשווי 169 מיליון דולר; ומניות קרן הנאמנות ETHGC בשווי של כ-38 מיליון דולר. סך הכל נכסי החברה בקרן הסל ובקרנות הנאמנות של גרייסקייל מסתכמים בכ-1.6 מיליארד דולר.

בג'נסיס ביקשו אישור מבית המשפט האמריקני למכור את הנכסים האלה בדחיפות, כדי להימנע מתנודתיות מחיר בנכסי הבסיס של מניות אלה, קרי – ביטקוין, אתריום ואתרים קלאסיק. עורכי הדין של החברה הדגישו שמטרתם היא למקסם את היקף הנכסים הנזילים המיועדים לשמש כהחזרים עבור הנושים.

שער הביטקוין נכון לכתיבת מלים אלו עומד על $42,940 בעוד שמחיר אתריום עומד על $2,302.

5.8 מיליארד דולר יצאו מ-GBTC

האישור שניתן מה-SEC, רשות ניירות ערך האמריקנית, למסחר בקרנות סל המאפשרות התחשבנות פיזית בביטקוין (Spot Bitcoin ETF) איפשר לחברת גרייסקייל להמיר את קרן הנאמנות GBTC לקרן סל, ובכך למעשה הפכה אותה מקרן לא נזילה הדורשת תקופת המתנה של 6 חודשים לפני שניתן למכור את האחזקות בה, לקרן נזילה. 

בעקבות זאת משקיעים רבים בחרו לממש את מניות ה-GBTC שלהם, ביניהם גם כונסי הנכסים של בורסת הקריפטו הכושלת FTX שמכרו כ-22 מיליון מניות GBTC בשווי של כמיליארד דולר. בסך הכל הוצאו מ-GBTC כ-5.8 מיליארד דולר מאז ה-11 בינואר, כך על פי מחקר של BitMEX.

סיבה נוספת להוצאת כספים מ-GBTC היא גובה דמי הניהול שגובה גרייסקייל מהמשקיעים – כ-1.5%, לעומת 0.12% בקרן IBIT של בלקרוק או 0% בקרן FBTC של פידליטי. מבין 11 קרנות הסל הנסחרות, GBTC היא היקרה ביותר מבחינת דמי ניהול.

האטרקטיביות היחסית של הקרנות האחרות באה לידי ביטוי גם בנפחי המסחר. על פי נתונים שהעלה ל-X האנליסט ג'יימס סייפארט, ביום ה' שעבר קרן IBIT של בלקרוק עקפה לראשונה את את GBTC מבחינת נפח מסחר יומי, כאשר בוצעו בה עסקאות בהיקף מצטבר של 301 מיליון דולר, לעומת 290.7 מיליון דולר בקרן של גרייסקייל.

spor btc bitcoin etf
נפח המסחר בקרנות הסל עוקבות ביטקוין

למרות האישור הרגולטורי ונפחי המסחר המרשימים, סייפאט מעריך כי אימוץ נרחב של קרנות סל עוקבות ביטקוין יהיה איטי יותר מהמצופה. בסמינר פרטי של חברת הדאטא CryptoQuant שבו השתתף העריך סייפאט כי קרנות הסל ימשכו לא יותר מ-10 מיליארד דולר בשנה הראשונה. "רבים מהמוסדות הגדולים אינם יכולים פשוט לקנות כל מה שהם רוצים"', הסביר האנליסט.

1.4 טריליון דולר ממתינים על הקווים

על פי פרסום של בלומברג מאתמול (ש'), חברת הברוקרים LPL Financial Holding החלה בבדיקת נאותות מעמיקה בנוגע לקרנות הסל לביטקוין במטרה לקבוע האם נכון יהיה להוסיף אותן לתיקי ההשקעות של כ-19,000 יועצים פרטיים המנהלים יחד נכסים בהיקף המוערך ב-1.4 טריליון דולר.

בחברה מתכננים להשלים את תהליך הבדיקה במהלך שלושת החודשים הקרובים, ושאלת המפתח מבחינתם היא מה הסבירות שקרן סל עוקבת ביטקוין תגיע למצב שהיא נסגרת בשל ביצועים כושלים. 

"זו יכולה להיות חוויה שלילית מאוד עבור המשקיע ועבור היועץ", הסביר לבלומברג רוב פטמן, סגן נשיא ב-LPL. "כמו כן זה יהיה יקר מאוד עבור חברה כמו שלנו לסייע במקרה כזה מבחינה תפעולית".

על פי נתונים שהובאו בבלומברג, במהלך שנת 2023 נסגרו 253 קרנות סל בשווי ממוצע של 34 מיליון דולר. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן