אתריום קלאסיק (ETC) - הגרסה המקורית של אתריום

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

אתריום קלאסיק (ETC) הוא מטבע דיגיטלי שנוצר כתוצאה מחילוקי דעות בקהילת אתריום המקורית אשר הוביל לפיצולן ברשת אתריום והן בקהילה. למעשה, רשת אתריום (ETH) של היום הינה הרשת שהתפצלה, ואתריום קלאסיק (ETC) היא הרשת המקורית שרק שמה השתנה.

דרגו את ETC מ-1 עד 5:

4.2/5 – (30 votes)

היצע ושווי שוק

שער ETC וכמות המטבעות

בדומה למבנה בו רשת אתריום הושקה, מטבעות אתריום קלאסיק חדשים מונפקים על ידי הכורים באמצעות מנגנון הכרייה של הרשת. אך בניגוד לאתריום – לאתריום קלאסיק יש מכסה מקסימלית של מטבעות העומדת על כ-210 מיליון יחידות, וכל 5 מיליון בלוקים (בשרשרת הבלוקים או הבלוקצ'יין) כמות המטבעות המחולקים לכורים מצטמצמת ב-20%.

על פי הנתונים הללו, בסביבות שנת 2042 יסיימו לכרות את כל מטבעות ה-ETC שאי פעם יהיו.

בעת פיצול ברשת מסוג מזלוג קשיח (Hard Fork) כל מחזיקי המטבעות קיבלו את אותה כמות המטבעות ברשת החדשה, כך שכל מי שהחזיק אית'ר (ETH) בעת הפיצול זכה בכמות זהה של מטבעות אתריום קלאסיק (ETC).

בהשקה המקורית של רשת אתריום בשנת 2015 גויסו כספים להקמת הפרויקט וחולקו 60 מיליון מטבעות את'ר (ETH) למשקיעים מוקדמים ולקרן הפיתוח של הרשת.

הפיצול בקהילה וברשת

הלידה של אתריום קלאסיק הגיעה כתוצאה מחילוקי דעות בקהילת הרשת המקורית של אתריום. חלק מהקהילה האמינה ש-"קוד הוא חוק", לטוב ולרע, וחלק אחר בקהילה האמין שיש מקרים שמוכרחים להתערב בהם.

תוך פחות משנה מאז שרשת אתריום הפכה לפעילה, התרחש מקרה שהעמיד למבחן את העמדות השונות בקהילה. הארגון האוטונומי המבוזר (Decentralized Autonomous Organization) הראשון, אשר נקרא The DAO, הושק בחודש יוני 2016. תוך חודש הופקדו אל החוזה החכם שלו מטבעות אית'ר (ETH) בשווי של כ-150 מיליון דולר.

כתוצאה מבאג בחוזה החכם של הפרויקט, האקר הצליח לגנוב מטבעות בשווי של כ-50 מיליון דולר. רוב הקהילה, כולל רוב המפתחים המובילים של רשת אתריום, ביניהם ויטליק בוטרין וד"ר גאווין ווד (מייסד פולקדוט), היו בעד לפצל את הרשת – ולמעשה להחזיר את מצב הבלוקצ'יין אל מצבו לפני שאנשים שלחו כספים אל החוזה החכם של The DAO.

חלק קטן יחסית בקהילה התנגד לפיצול מאחר והם האמינו ש-"קוד הוא חוק", ולהחזיר את הבלוקצ'יין לאחור יהיה דומה למצב בו הממשלות מחלצות בנקים ואנשים עשירים אשר נקלעו לקשיים – במקום לתת להם להתמודד עם ההשלכות של פעולותיהם. 

וכך, ב-20 ביולי 2016 פוצלה הרשת – רשת אתריום "התחילה מחדש" וחזרה אחורה בשרשרת הבלוקים אל המצב בו לא הופקדו כספים ב-The DAO, ורשת אתריום קלאסיק המשיכה עם כל המידע על הבלוקצ'יין כפי שהוא.

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי מטבע אתריום קלאסיק (ETC)

באתריום קלאסיק יש לא מעט ארגונים המשקיעים בפיתוח הפרויקט, כמו גם קהילה פעילה. בין הגופים הבולטים העומדים מאחורי הפרויקט ניתן למצוא את: ETC Labs, ETC Core, ETC Cooperative, ChainSafe ו-IOHK. 

המנכ"ל של IOHK, צ'ארלס הוסקינסון, הוא אחד מהמייסדים לשעבר של אתריום ומייסד קרדנו (ADA), והוא מחזיק בעמדה ש-IOHK תומכים בפרויקט אתריום קלאסיק מסיבות פילוסופיות. כלומר, הוא מסכים עם הרעיון שקוד הוא חוק. 

הגופים העומדים מאחורי אתריום קלאסיק פועלים כדי לפתח תוכנית פעולה, ארנקים, סטארטאפים, כלים, תשתיות, שיווק וקהילה עבור אתריום קלאסיק. ברמת הקהילה, לאתריום קלאסיק חשבון טוויטר עם למעלה מ-600 אלף עוקבים ועמוד רדיט עם למעלה מ-60 אלף חברים פעילים ביותר, כמו גם ערוצי טלגרם ודיסקורד עם אלפי משתמשים.

איך זה עובד?

איך עובד מטבע אתריום קלאסיק (ETC)

אתריום קלאסיק, כאמור, הינה הרשת המקורית של אתריום, ולכן חולקת איתה את אותן תכונות בסיסיות. הרשת הינה פלטפורמת קוד פתוח המבוססות על טכנולוגיית הבלוקצ'יין המופעלת באמצעות מנגנון 'הוכחת עבודה' (Proof of Work או בקיצור PoW). 

אתריום קלאסיק הינה רשת המסוגלת להריץ חוזים חכמים, באמצעות השימוש ב-Ethereum Virtual Machine (בקיצור EVM). השימוש ב-EVM מאפשר לבצע פיתוחים מורכבים של תוכנות וארגונים מבוזרים ברשת. ככל הנראה, אתריום קלאסיק תהיה אחת הרשתות היחידות מסוגה אשר פועלת באמצעות הוכחת העבודה (Proof of Work), לאחר שרשת אתריום תעבור למנגנון הוכחת החזקה (Proof of Stake או בקיצור POS).

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של מטבע ETC

 • מותג מוכר יחסית – העובדה שמראשית הדרך אתריום קלאסיק מרכז סביבו קהילה חזקה, הופך את היתרון שלו למשמעותי מול פרויקטים דומים
 • הרשת המקורית של אתריום – אחת מהרשתות הותיקות ביותר
 • עשויה למשוך כח כרייה רב ועניין מחודש כאשר רשת אתריום תעבור סופית למנגנון Proof of Stake
 • עשויה למשוך תשומת לב במידה ויתגלו כשלים מהותיים בשדרוג של רשת אתריום
 • העיקרון "קוד הוא חוק" יכול להעניק ביטחון מסוים למפתחים ומשתמשים
 • ריכוזיות גבוהה של כורים
 • הרשת סבלה מספר פעמים ממתקפת 51%
 • רוב הקהילה וצוות הפיתוח המקוריים עברו אל רשת אתריום
 • יש תחרות רבה לבלוקצ'יינים לחוזים חכמים

ארנקים מומלצים

אתריום קלאסיק – ארנקי ETC

ארנקים רבים אשר תומכים באתריום תומכים גם באתריום קלאסיק (ETC):

 1. ארנקי חומרה – הארנקים המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא כונן קשיח חיצוני אשר מהווה הדרך הבטוחה ביותר כיום להחזיק מטבעות דיגיטליים. ישנם שני ארנקים שאנו ממליצים עליהם:
  * ארנק טרזור (Trezor) – נחשב לוותיק ביותר. מדובר בארנק מאובטח מאד ובעל חוויית משתמש מצוינת. בנוסף לביטקוין ואת’ריום, יכול טרזור להכיל עוד מספר מטבעות נוספים. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
  * ארנק לדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) – ארנק מטעם חברת לדג’ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור – נחשב מאובטח באותה מידה. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג’ר.
 2. ארנק למובייל – ארנק אדג’ (Edge). ארנק אדג’ הוא ארנק קוד פתוח מצוין שתומך במספר מטבעות נוספים מלבד ביטקוין וחווית המשתמש שלו נוחה במיוחד. 

ארנק אלקטרום (Electrum) – ארנק הביטקוין אולי הוותיק ביותר, בעל גרסה גם למובייל (אנדרואיד) וגם למחשב. הארנק הוא בעל קוד פתוח ועובר ביקורות שגרתיות על ידי הקהילה.

קניית ETC

איך קונים אתריום קלאסיק (ETC)?

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.

קראקן (Kraken) היא אחת מזירות המסחר הפופולריות למסחר במטבעות דיגיטליים, הבורסה מציעה עמלות נמוכות, אפליקצית מובייל טובה וכלים לסוחרים מתקדמים.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.2/5 – (30 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן