הקופים המשועממים גם נתבעים? נשקלת תביעה ייצוגית נגד מפתחת קולקציית ה-NFT

משרד עורכי דין אמריקני שוקל הגשת תביעה ייצוגית נגד Yuga Labs בגין הפסדים שנגרמו למשקיעים ברבעון השני של 2022.
BAYC

אתמול (א') נודע כי משרד עורכי הדין האמריקני סקוט וסקוט שוקל להגיש תביעה ייצוגית נגד חברת יוגה לאבס (Yuga Labs), העומדת מאחורי אוסף ה-NFTs (טוקנים ייחודיים או Non Fungible Tokens) של מועדון היאכטות של קוף משועמם (BAYC).

סקוט וסקוט טוענים כי יוגה לאבס גרמה למשקיעים לרכוש מוצר פיננסי – אוסף הקופים המשועממים כמו גם הטוקן ApeCoin (APE) – על ידי שימוש בתמיכה של סלבריטאים, ניפוח המחירים של אוסף ה-NFTs והטוקן באמצעות קידום כוזב, והבטחה של תשואות ענק על ההשקעה. לדברי הצעת התביעה, כאשר התברר כי הגידול בערך האוסף והטוקן תלוי אך ורק בהמשך קידום המכירות ולא בערך יישומי אמיתי או בטכנולוגיה ייחודית, משקיעים החלו להפסיד. הפסדי ההון הסתכמו במעל 87% בין אפריל ליוני השנה.

עדיין לא הוגשה תלונה רשמית בנושא לבית משפט פדרלי ונכון לעכשיו סקוט וסקוט עדיין נמצאים בשלב הראשוני של איתור תובעים אשר ספגו הפסדים כאמור.

נטל ההוכחה

במידה והתביעה אכן תגיע לבית משפט, עורכי הדין יצטרכו להוכיח כי יוגה לאבס והסלבריטאים שפעלו מטעמה לא חשפו את העובדה כי קידום המכירות של אוסף הקופים המשועממים נעשה בתשלום. בנוסף, ייתכן ועורכי הדין יאלצו לטעון כי אוסף ה-NFTs ו-ApeCoin קודמו כחוזי השקעה תחת הקטגוריה של ניירות ערך שאינם רשומים.

בריאן פאייר, פרופסור למשפט באוניברסיטת קנטקי, אמר כי לדעתו הסבירות לכך שהרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC) תחליט להתערב ולטעון כי אוסף הקופים הוא למעשה נייר ערך, נמוכה ביותר. לדבריו, עד היום הרשות נמנעה מהגדרת NFTs כניירות ערך משום שמהלך כזה עלול להוביל לכך שכל שוק האמנות יהפוך לתחום הנמצא תחת תחום השיפוט שלה.

פאייר הסביר כי מבחינה רשמית ההחלטה האם הצעה פיננסית כזו או אחרת מוגדרת כנייר ערך נקבעת באמצעות מבחן האווי (Howey Test) אשר נוסח על ידי בית המשפט העליון ב-1946. בפועל, לעומת זאת, הצעה פיננסית כזו או אחרת הופכת לנייר ערך רק במידה והרשות לניירות ערך האמריקנית מחליטה שהיא רוצה להטיל עליה רגולציה. לדבריו, מאד לא סביר להניח כי הרשות תרצה להתחיל לעסוק ברגולציה על שוק האמנות.

ביוני, עובד לשעבר ב-OpenSea, פלטפורמת המסחר ב-NFTs, הואשם על ידי משרד המשפטים האמריקני בסחר במידע פנימי. לדברי פאייר, לא ניתן להאשים אדם בסחר במידע פנימי מבלי להניח מראש כי הוא סחר בניירות ערך. ייתכן שזוהי הסיבה לכך שמשרד המשפטים החליט להאשים את אותו עובד רק בהונאה באמצעות האינטרנט ובהלבנת הון, וזאת כדי להימנע מלהגדיר את ה-NFTs בהם הוא סחר כניירות ערך.

האם APE יוגדר כנייר ערך?

לדברי פאייר, בניגוד ל-NFTs, האפשרות ש-ApeCoin יוגדר כנייר ערך על ידי ה-SEC, היא בהחלט סבירה.

ApeCoin (סימול APE), אשר הושק במרץ, הוא טוקן שיוצר בתקן ERC-20 של אתריום על ידי ה-ApeCoin DAO. ה-DAO הוא ארגון אוטונומי מבוזר (Decentralized Autonomous Organization) המקבל החלטות שנוגעות לאקוסיסטם של BAYC. זהו טוקן שנועד לביצוע טרנסקציות באפליקציות Web3 שונות ובנוסף מעניק כוח הצבעה על החלטות כגון חלוקת הון וגובה הגמול הניתן בתמורה לסטייקינג (Staking) של הטוקן.

הכמות הסופית של APE היא מיליארד טוקנים וכיום נמצאים בשוק קרוב ל-307 מיליון מהם. הטוקן, שנכון לכתיבת שורות אלה נסחר במחיר של 6.3 דולר, הגיע ברבעון השני של 2022 (התקופה אליה מתייחסת התביעה) לשיא של 23.63 דולר ולשפל של 4.66 דולר, כלומר ירידה של מעל 80% בערכו.

תגובות לאפשרות התביעה

נראה כי קהילת המשקיעים ב-NFTs בכלל וקהילת מעריצי ומשקיעי מועדון הקופים המשועממים בפרט, אינן מתרשמות מהאפשרות להגשת תביעה ייצוגית נגד יוגה לאבס. ציוצים שונים בטוויטר טענו כי התביעה מייצגת משקיעים שכועסים על כך שהם לא קנו את פריטי האוסף כשהמחירים היו נמוכים. ציוצים אחרים הדגישו את העובדה כי התביעה האפשרית נוגעת ליוגה לאבס אבל ApeCoin לא יוצר על ידי החברה כי אם על ידי ה-ApeCoin DAO.

מיוגה לאבס לא נמסרה בינתיים תגובה כלשהי להצעת התביעה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן