הרגולטור האמריקני: צלזיוס היתה חדלת פירעון כבר מ-2019 ופעלה כהונאת פונזי

ממסמכים שהוגשו לבית המשפט לפשיטות רגל בניו יורק עולה כי צלזיוס (Celsius) הונתה את משקיעיה בנוגע ליכולתה לעמוד בהתחייבויותיה.
CEL

מחלקת הרגולציה הפיננסית של מדינת ורמונט, ארה"ב, הגישה אתמול (ד') לבית המשפט לפשיטות רגל בניו יורק מסמכים הנוגעים לחברת הלוואות הקריפטו צלזיוס (Celsius). זהו אותו בית משפט בו צלזיוס הגישה את בקשתה לפשיטת רגל ביולי.

בפנייתו לבית המשפט טען הרגולטור מוורמונט כי במהלך שלוש השנים האחרונות צלזיוס ניפחה באופן מלאכותי את מחיר הטוקן שלה (CEL) על ידי שימוש לא ראוי בנכסים לצורך הגדלת הפוזיציה שלה ב-CEL במאות מיליוני דולרים ובמקביל הציגה במאזנים שלה נתונים שקריים בנוגע לגובה החזקותיה בטוקן.

הרגולטור הוסיף כי אם מתעלמים מהפוזיציה של צלזיוס ב-CEL, שכאמור לא שיקפה נתוני אמת, הרי שההתחייבויות של החברה עלו על שווי הנכסים שלה לפחות מאז פברואר 2019, כלומר שצלזיוס היתה חדלת פירעון לפחות שלוש שנים לפני שביקשה להכריז על פשיטת רגל.

המסמכים שהגיש הרגולטור מוורמונט נועדו לתמוך בהצעה של משרד האפוטרופוס הכללי של מחלקת האוצר האמריקנית, אשר בין השאר מפקח על הטיפול המשפטי בתיקי פשיטת רגל, למנות חוקר עצמאי בפרשת צלזיוס.

האם צלזיוס פעלה כהונאת פונזי?

מהמסמכים שהגיש הרגולטור עולה כי צלזיוס, באמצעות המנכ"ל שלה, אלכס משינסקי, הציגה בפני משקיעים מצג שווא בנוגע לחוסן הפיננסי שלה, הרווחיות שלה והיכולת של החברה לעמוד בהתחייבויותיה ולפעול על פי חוק ניירות הערך. הטענה היא כי מצג שווא זה שכנע משקיעים להמשיך להפקיד את כספם בצלזיוס למרות הדאגה המתמשכת מהתנודתיות המאפיינת את שוק המטבעות הדיגיטליים.

הרגולטור הפנה את תשומת הלב לציוצים של משינסקי ממאי 2022 שבהם הוא טען כי לחברה לא היו הפסדים משמעותיים וכי כל הכספים המושקעים בה בטוחים.

אית'ן מקלפלין, עוזר היועץ המשפטי של מחלקת הרגולציה הפיננסית של מדינת ורמונט, אמר כי בזמן שמשינסקי פרסם את ציוציו לא היו לצלזיוס מספיק נכסים כדי לעמוד בהתחייבויותיה וכי בשלושת השבועות הראשונים של מאי החברה ספגה הפסדים לא ממומשים בגובה כ-454 מיליון דולר.

עוד עולה מהמסמכים כי צלזיוס הודתה לכאורה בכך שמעולם לא יצרה מספיק הכנסות כדי לתמוך בתשואה שהבטיחה למשקיעיה וכי עובדה זו רומזת לכך שלפחות בחלק מהזמן התשואה ששולמה למשקיעים ותיקים מומנה באמצעות נכסים של משקיעים חדשים – התנהלות שלמעשה מגדירה את צלזיוס כהונאת פונזי.

הרגולטור הוסיף כי החברה, אשר ביוני הודיעה על הקפאת משיכות והמרת מטבעות, המשיכה להטעות את הציבור בנוגע למצבה הכלכלי גם כאשר הגישה את הבקשה לפשיטת רגל ביולי וציינה בה כי היא עושה זאת בשל הנפילות בשוק הקריפטו.

הרגולטור דואג למשקיעים הפרטיים

מהמסמכים שהגיש הרגולטור מוורמונט לבית המשפט עולה כי רגולטורים מיותר מארבעים מדינות בארצות הברית פתחו בחקירות נגד צלזיוס, בין השאר בחשד לכך שהחברה פעלה תוך הפרה בוטה של חוק ניירות הערך.

נראה כי הרגולטורים מודאגים בעיקר מהפסדים שנגרמו למשקיעים פרטיים, הכוללים גברים ונשים ממעמד הביניים אשר בחלק מהמקרים השקיעו בצלזיוס את כל ההון שחסכו לצורך מתן השכלה אקדמית לילדיהם או לצורך פרישה.

כעת נותר יהיה לראות האם בית המשפט יעתר לבקשה למנות חוקר עצמאי בפרשת צלזיוס וכיצד הטענות החמורות כלפי החברה ישפיעו על המשך המהלכים המשפטיים נגדה.


קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן