הקלה: איסור על ביטקוין הוסר מהצעת חוק של האיחוד האירופי

הוסר הסעיף מהצעת החוק של האיחוד האירופי אשר התפרש בתור איסור מוחלט על ביטקוין ומטבעות דיגיטליים נוספים המשתמשים במנגנון "הוכחת העבודה"
הפרלמנט האירופי האיחוד

סעיף אשר עשוי היה להתפרש כאיסור מוחלט על ביטקוין, שהופיע בהצעת החוק של האיחוד האירופי בנושא מטבעות דיגיטליים, הוסר מהגרסה האחרונה של החוק. הצעת החוק שואפת ליצור מסגרת רגולטורית אחידה בתחום המטבעות הדיגיטליים עבור כל האיחוד האירופי. על פי ההצעה, הבנק המרכזי האירופי יידרש "לבסס חוקים אחידים לנותני שירות ומנפיקים של נכסי-קריפטו ברמת האיחוד האירופי."

אך סעיף אחד עורר מחלוקת רבה, מאחר ורבים חששו שהסעיף יוביל לאיסור מוחלט על מטבעות דיגיטליים המשתמשים במנגנון הוכחת העבודה, ובראשם ביטקוין. מנגנון הוכחת העבודה מתבסס על השקעת אנרגיה לצורך אבטחה ותחזוקה של הרשת (כרייה), ורבים רואים בו כחלק מהותי ובלתי נפרד מהייחודיות והחוסן של ביטקוין.

בסעיף בהצעת החוק המקורית נכתב: "החל מ-1 בינואר 2025, נכסי-קריפטו המונפקים, מוצעים או נכנסים למסחר באיחוד לא יתבססו או יסתמכו על מנגנוני הסכמה שאינם ברי קיימא מבחינה סביבתית." תומכי ביטקוין רבים חששו שניסוח זה יחרוץ את גורלו של ביטקוין, לפחות מבחינת החוק של האיחוד האירופי. בעקבות התנגדות של רבים גם מתוך הפרלמנט האירופי, נדחתה ההצבעה על החוק אשר הייתה אמורה להתקיים בסוף חודש פברואר.

סטפן ברגר, אשר הוביל את הצעת החוק, אישר כי הסעיף המדובר בהצעת החוק נמחק לחלוטין, אך עדיין לא נקבע תאריך חדש להצבעה. לטענתו, לא הייתה כוונה לאסור על ביטקוין כפי שמשתמע מניסוח הסעיף. 

עם זאת, הקריאה לאסור על כרייה של מטבעות דיגיטליים באירופה היא לא יוצאת דופן. רק בשנה שעברה המליץ הרגולטור הפיננסי השוודי המליץ לאסור על כריית ביטקוין וכל שאר המטבעות הדיגיטליים המבוססים על מנגנון הוכחת העבודה.

לסיכום

בהצעת החוק נכתב כי "על פי הערכות כל טרנזקציה ברשת הביטקוין מבזבזת 707 קילוואט/שעה", אך הנתון הזה אינו מדוייק מאחר והוא מתייחס לצריכת האנרגיה של הרשת בצורה לא רלוונטית. אנרגיה רבה יותר אינה מושקעת ברשת ביחס ישיר לכמות הטרנזקציות. כמות הטרנזקציות יכולה לגדול משמעותית, באמצעות פתרונות כמו רשת הברק ועוד, מבלי לדרוש בהכרח צריכה רבה יותר של חשמל, וגם ההיפך – צריכת האנרגיה ברשת עשויה לגדול מבלי שכמות הטרנזקציות תגדל.

צריכת האנרגיה הגוברת ברשת נובעת מהתחרות של הכורים לפתור חידה מתמטית במטרה לזכות בביטקוין חדשים המונפקים בכל בלוק חדש בשרשרת הבלוקים (בלוקצ'יין). ככל הנראה, ביטקוין הוא המטבע הדיגיטלי המאובטח והמבוזר ביותר כיום בדיוק בזכות מנגנון זה. להוציא אותו מהחוק בגלל שימוש הרשת באנרגיה עלול לנבוע מחוסר הבנה בסיסית של האלטרנטיבה שהוא מציע, כמו גם מתוך התעלמות מהתמריץ שביטקוין עשוי להביא להקמת מפעלי חשמל המבוססים על אנרגיה טבעית בת קיימא.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן