הניסוי עבר בהצלחה: השדרוג הגדול של רשת אתריום מתקרב

מפתחי רשת אתריום ביצעו מעבר מוצלח ממנגנון הוכחת עבודה (POW) למנגנון הוכחת החזקה (POS) ברשת הניסוי Klin
אתריום אית'ר

רשת אתריום ממשיכה להתקדם אל השדרוג הגדול אשר יהפוך אותה מרשת המבוססת על מנגנון הוכחת עבודה (Proof of Work) לרשת המבוססת על מנגנון הוכחת החזקה (Proof of Stake). השבוע הושקה רשת ניסוי (Testnet) בשם Klin, ועליה בוצעה הדמייה חיה של השדרוג. למעט מספר תקלות קטנות, נראה עד כה שהשדרוג הניסיוני בוצע בהצלחה. 

השדרוג אשר בוצע על גבי רשת Klin נחשב לצעד המשמעותי הגדול האחרון לפני שרשת אתריום תוכל לבצע את השדרוג המלא ברשת המרכזית (Mainnet). בשלב זה אין תאריך מוגדר לשדרוג הגדול של אתריום, אך מעריכים שהוא יתרחש עוד השנה. עם זאת, לא נראה שהמפתחים רוצים לזרז את המהלך הגדול בו מטבעות דיגיטליים בשווי מאות מיליארדי דולרים מונחים על הכף.

המעבר של אתריום מהוכחת עבודה להוכחת החזקה הוא אחד השינויים הגדולים בתולדות טכנולוגיית הבלוקצ'יין. השינוי המהותי מחליף את מנגנוני האבטחה ומבנה התמריצים של הרשת מכרייה לסטייקינג (Staking). לאחר שהשדרוג ברשת המרכזית יבוצע באופן מלא ומוצלח, הכורים של רשת אתריום לא יוכלו להמשיך להשתמש בציוד שלהם כדי לכרות מטבעות אית'ר. כאשר זה יתרחש, הרשת צפויה לצרוך פחות מ-1% מכמות האנרגיה שהיא צורכת כיום. 

ברשת העתידית המאמתים יחליפו את תפקיד הכורים ובמקום להשקיע בציוד יקר וחשמל, הם יפקידו את מטבעות האית'ר שלהם בחוזה חכם כדי להרוויח מטבעות אית'ר חדשים. בשלב זה ניתן להפקיד אית'ר כדי להתחיל לצבור ריבית במטבע, אך ככל הנראה לא יהיה ניתן למשוך את הכספים עד לאחר שיבוצע שדרוג נוסף לרשת, לאחר מעבר מוצלח אל מנגנון הוכחת ההחזקה.

המיזוג הגדול של אתריום

עמותת מפתחי אתריום (Ethereum Foundation) בחרה להשתמש במונחים חדשים לקראת השדרוג הגדול. לפי המיתוג המחודש, הגרסה הנוכחית של אתריום נקראת שכבת הביצוע (Execution Layer) והגרסה העתידית נקראת שכבת ההסכמה (Consensus Layer). לכן, השדרוג של הרשת נקרא כעת מיזוג בין שכבת הביצוע ושכבת ההסכמה. 

אחת הסיבות לשינוי הטרמינולוגיה, לפי העמותה, היא למנוע הונאות אשר נובעות מחוסר הבנה של המשתמשים אשר חושבים שעליהם להשיג מטבע משודרג מסוג חדש בשם אתריום 2.0. על פי העמותה, בשלב זה אין כל השפעה על הרשת המרכזית של אתריום ומחזיקי המטבע אינם צריכים לעשות דבר.

למה צריך רשת לניסויים?

אף על פי שהמיזוג על רשת Klin הוגדר כהצלחה, היו מספר תקלות בתהליך. מספר שגיאות ביצירת חוזים התגלו, כמו כן התגלתה תקלה בייצור של בלוקים חדשים על ידי אחד מהמאמתים, ואף במקרה אחד נוצרו בלוקים שגויים. 

מריוס ואן דר ויג'דן, מפתח ברשת אתריום, שיתף כי הוא גילה מדוע התרחשה התקלה של ייצור בלוקים שגויים, וכתב: "זו תזכורת מעולה למדוע אנחנו משתמשים ברשתות הניסוי! יש מספר עניינים קטנים שהצוותים בוחנים כרגע."

ספקות ואתגרים

כדי לוודא שהניסוי אכן עבר בהצלחה, מפתחי הרשת מעודדים את כל המפתחים ונותני השירות אשר עובדים עם רשת אתריום להתנסות על רשת Klin. המיזוג ברשתות הניסוי יבוצעו מספר פעמים נוספות כדי לוודא שהכל עובד חלק, ושאין שום באגים או תקלות אחרות שיפגעו בשדרוג מוצלח של אתריום.

השדרוג הגדול של אתריום נמצא בתהליך פיתוח כבר כ-6 שנים, עם לא מעט שינויים מהותיים ועיכובים בדרך. כחלק מהשדרוג הצפוי, קצב הנפקת מטבעות אית'ר חדשים יצנח ב-90%. זאת, ביחד עם מנגנון שריפת המטבעות של הרשת אמור להפוך את אית'ר למטבע דיפלציוני. 

על אף המיתוג המחודש והציפיות הגדולות מהשדרוג, רבים רואים במעבר אל מנגנון הוכחת ההחזקה בתור שינוי אשר רק יחזק את הריכוזיות והשליטה של בעלי ההון והמשקיעים המוקדמים. מאחר ורשת אתריום השתנתה באופן קיצוני לא פעם בעבר, ולא תמיד מתוך מחשבה על כלל משתמשי הרשת, הענקת כח ושליטה נוספים למקבלי ההחלטות מעוררת לא מעט ביקורת. 

בעקבות המורכבות הרבה של רשת אתריום והשדרוג, אשר עוד לא נראה כמותו, רבים חוששים גם מפני באגים ותקלות משמעותיות שיכולות להתרחש. על אף שרבים מהפרויקטים של המטבעות הדיגיטליים ממתגים את עצמם בתור "מתחרי אתריום", אם השדרוג לא יעבור בשלום זה עשוי לפגוע באופן משמעותי בתחום כולו.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן