ממשלת אוקראינה גייסה תרומות בשווי 10 מיליון ד' בקריפטו; רוסיה נחסמת מ-SWIFT

בזמן שאוקראינה מקבלת תמיכה בינלאומית באמצעות קריפטו, רוסיה נחסמת ממערכת התשלומים הבינלאומית SWIFT

בזמן שהמלחמה באוקראינה נמשכת, הממשלה האוקראינית וארגונים נוספים במדינה פונים אל כיוונים יצירתיים כדי לקבל תמיכה, כולל בקשה לתרומות במטבעות דיגיטליים. מתחילת הפלישה הרוסית, אלפי אנשים תרמו למדינה מטבעות ביטקוין (BTC), אית'ר (ETH), NFTs (טוקנים ייחודיים או Non Fungible Tokens) ועוד בשווי כולל של כ-10 מיליון דולר.

מתוך כ-10 מיליון הדולר שנתרמו, 670 מטבעות אית'ר בשווי של כ-1.86 מיליון דולר הגיעו מפרויקט ה-NFT "מצונזר" (Censored). הפרויקט נוצר בשיתוף פעולה בין מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' והאמן Pak במטרה לתמוך בשחרורו של אסאנג'. מוקדם יותר החודש, הפרויקט גייס 52 מיליון דולר, או 16,593 אית'ר, ממכירה פומבית של יצירה ייחודית אשר נרכשה על ידי הארגון האוטונומי המבוזר AssangeDAO.

רוב התרומות לכתובות הממשלתיות הגיעו באמצעות אית'ר ומטבעות יציבים (סטייבלקוין) ברשת אתריום, ולמעלה מ-35 מטבעות ביטקוין נתרמו לכתובת הביטקוין הממשלתית בשווי של קרוב ל-1.5 מיליון דולר. בנוסף, הארגון הלא ממשלתי התומך בצבא אוקראינה בשם Come Back Alive גייס תרומות ביטקוין בשווי של למעלה מ-5 מיליון דולר.

ויטליק בוטרין, מייסד רשת אתריום, חשש תחילה מפרסום הכתובות והזהיר את העוקבים שלו לא לשלוח כספים. לאחר מכן, ויטליק אישר שהוא אימת את הנתונים ואכן הכתובות נמצאות בשליטת ממשלת אוקראינה, עם זאת הוא הזכיר לאנשים שתמיד כדאי להיות ערניים לפני ששולחים מטבעות דיגיטליים שלא ניתן להשיבם.

בוטרין, אשר גדל ברוסיה עד גיל 6, כתב בחשבון הטוויטר שלו את דעתו על המלחמה: "מאוד כועס על ההחלטה של פוטין לזנוח את האפשרות של פתרון בדרכי שלום לחוסר ההסכמות עם אוקראינה ולצאת למלחמה במקום. זה פשע נגד אנשי אוקראינה ואנשי רוסיה. אני רוצה לאחל לכולם ביטחון, למרות שאני יודע שלא יהיה ביטחון. תהילה לאוקראינה."

רוסיה תנותק מ-SWIFT?

קנדה, ארה"ב ובנות הברית שלה באירופה הסכימו לנתק את הבנקים הרוסים ממערכת התשלומים סוויפט (SWIFT), המקשרת בין למעלה מ-200 מדינות ו-11,000 בנקים וגופים פיננסיים נוספים ואחראית על רוב העברות הכספים הבינלאומיות כיום. 

אם לא די בכך, המערב מעוניין לחסום את הגישה של הבנק המרכזי הרוסי לנכסים המוחזקים כרזרבות בבנקים מחוץ לרוסיה. אף על פי שרוב הזהב של רוסיה נמצא בשטחה, נכסים בשווי של כ-400 מיליארד דולר מהרזרבות של רוסיה נמצאים מחוץ למדינה. 

הצעד הזה לא רק יחסום את הגישה אל כספי רזרבות של המדינה, אלא גם ינתק את רוסיה בצורה קריטית מהמערכת הפיננסית העולמית. בנקים רוסים לא יוכלו לתקשר דרך המערכת המאובטחת עם בנקים מחוץ לשטחה של רוסיה. הממשלה לא תוכל להשתמש במטבע החוץ שלה כדי לרכוש את המטבע הרוסי בניסיון לעצור את איבוד הערך שלו, מה שעשוי להוביל לקריסה מהירה וחדה בערכו.

לאחר ההודעה על הסנקציות, ראש ממשלת אוקראינה, דניס שמיהל, הודה למדינות השותפות למהלך על ההחלטה שלהן, וכתב: "אנחנו מעריכים את התמיכה והעזרה האמיתית בזמן החשוך הזה. אנשי אוקראינה לעולם לא ישכחו את זה! המשיכו להחזיק את הקו! אנחנו על האדמה שלנו."

לא לסמוך, אלא לאמת

המוטו של תעשיית הקריפטו בכלל וביטקוין בפרט הוא לא לסמוך על אחרים, אלא לאמת עבור עצמך: Dont trust, verify.

אוקראינה רוצה לוודא בעצמה שהפוליטיקאים הרוסים לא ישתמשו במטבעות דיגיטליים במטרה לברוח מהסנקציות, ולכן היא מנסה לעקוב אחר פעילות הארנקים הדיגיטליים שלהם. על פי ארתם אפיאן, עו"ד אשר עוסק בנושא ואוסף את כתובות הארנקים, המטרה היא "לעצור את הפוליטיקאים הרוצים להשתמש בקריפטו כדי לחמוק מסנקציות."

לדברי אפיאן, הכתובות המקושרות לרוסיה ידווחו לממשלות המטילות את הסנקציות, לזירות המסחר ולחברת ניתוח הבלוקצ'יין צ'יינליסיס (Chainalysis) במטרה להמשיך לעקוב ולחסום את הכספים במידת האפשר. צ'יינליסיס כתבו כי הם עוקבים אחר הנתונים על גבי הבלוקצ'יין בנושא ושהם ידווחו לשותפים שלהם בממשלות על כל פעילות רלוונטית.

בנוסף, החברה מסרה כי בימים שלפני הפלישה הרוסית הם צפו עלייה של קרוב לפי 9 בנפח המסחר היומי של מטבעות דיגיטליים מול הרובל הרוסי, אך הם מאמינים שזו פעילות של אזרחים רוסים המעוניינים לשמור על חסכונותיהם מפני החשש של קריסת הרובל. נתונים דומים נצפו גם במסחר מטבעות דיגיטליים מול המטבע האוקראיני, נמסר מצ'יינליסיס.

איך רוסיה יכולה להשתמש בקריפטו

מטבעות דיגיטליים מבוזרים כמו ביטקוין אינם ניתנים להחרמה בקלות או להיות כפופים לסנקציות באופן ישיר. כך למעשה ביטקוין יכול לאפשר לשחקנים טובים כמו רעים להתנהל במערכת כלכלית חדשה אשר אינה ניתנת לחסימה ישירה על ידי אף בנק או מדינה.

כפי שאוקראינה יכולה לקבל תרומות באופן ישיר ומיידי בשווי מיליוני דולרים ללא צורך בחשבון בנק, גם רוסיה תוכל לנסות להשתמש באותה הטכנולוגיה אשר יכולה לעקוף את המערכת הבנקאית העולמית. מאחר וכל אחד יכול להשתמש ברשתות מבוזרות כמו רשת הביטקוין, רוסיה תוכל להשתמש ברשתות המבוזרות הקיימות במידה ותרצה להשתמש ברשת תשלומים אלטרנטיבית קיימת.

לרוסיה יש משאבים רבים אשר עשויים לעזור לה במידה ותבחר בכיוון הזה. ראשית, לרוסיה אנרגיה רבה בשטחה אותה היא תוכל לנתב לייצור וכרייה של מטבעות דיגיטליים. ייתכן כי הנשיא פוטין רמז על הכיוון הזה כאשר אמר שלרוסיה יש יתרונות בתחום הכרייה, בהתייחסו אל עודפי החשמל וכוח האדם המיומן הזמין ברוסיה. 

בנוסף לאפשרות הכרייה, כוח האדם המיומן עשוי לכלול גם האקרים בתחום. ככל הנראה, רוב מתקפות הכופרה בעולם וחלק משמעותי מהפריצות בתחום המטבעות הדיגיטליים מגיע מרוסיה. צפון קוריאה, למשל, העסיקה האקרים כדי לגנוב מטבעות דיגיטליים בשווי של למעלה מ-400 מיליון דולר מזירות מסחר לאחר שהטילו עליה סנקציות. בנוסף, יש לה מכרות לכרייה של מטבעות דיגיטליים, כולל של מטבע הפרטיות מונרו (Monero).

אילון מאסק בא לעזרה

גם אילון מאסק נענה לקריאה לעזרה מאוקראינה במהירות. כעשר שעות בלבד לאחר שמיכיילו פיודורוב, שר הטרנספורמציה הדיגיטלית של אוקראינה, ביקש ממאסק דרך טוויטר עזרה עם שירותי האינטרנט הלוויני של חברת SpaceX בשם סטארלינק (Starlink), וכתב: "בזמן שאתה מנסה ליישב את מאדים – רוסיה מנסה לכבוש את אוקראינה! בזמן שהטילים שלך מצליחים לנחות בהצלחה מהחלל – טילים רוסים תוקפים אזרחים אוקראינים! אנחנו מבקשים שתספק לאוקראינה תחנות סטארלינק…"

לא עבר יום וכבר מאסק טיפל בעניין וכתב: "שירות סטארלינק זמין כעת באוקראינה. תחנות נוספות בדרך."

קריפטו בלב המלחמה

מטבעות דיגיטליים נכנסים ללב סערת הפלישה הרוסית לאוקראינה.

מצד אחד, הם מראים את החשיבות של חוסר צנזורה בדוגמאות כגון גיוס תרומות מצד ממשלת אוקראינה. בנוסף, הם מאפשרים לאזרחי אוקראינה ורוסיה דרך לחמוק מקריסת המטבעות. הבנקים המרכזיים של רוסיה ואוקראינה שניהם מגבילים תנועות הון, משיכות מכספומטים, ולמעשה נועלים את אזרחיהם במערכת הסגורה של הפיאט הקורס. אך מידע מהבלוקצ'יין מראה שנפחי המסחר במדינות עולים בצורה משמעותית, כי האזרחים מחפשים להגן על ההון שלהם – ומטבעות דיגיטליים הינם האופציה הזמינה ביותר שמאפשרת להם להיות הבנק של עצמם.

מצד שני, אנו רואים כיצד שתי בעיות מהותיות עולות. ראשית, כסף חסר צנזורה וחסר חסמי כניסה אומר שגם ממשלות אגרסיביות שיוצאות למהלכים תוקפניים כמו של איראן ושל רוסיה יכולות להשתמש בו לטובתן. שנית, עולה בעיית הפרטיות ויכולות המעקב אחר ארנקים על מנת לנסות לצנזר אותם, כפי שראינו במחאה בקנדה.

כך או כך, דבר אחד ברור: מטבעות דיגיטליים הינם שחקן בינלאומי בזירת התחרות בכסף ומערכות מוניטריות, בעולם הגיאופוליטיקה, השווקים הפיננסיים ועוד. לכך גם מספידי התחום הגדולים ביותר כבר לא יכולים להתכחש.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן