מפנה גב לקריפטו: ויקיפדיה מפסיקה לקבל תרומות בביטקוין ואתריום

קרן ויקימדיה (The Wikimedia Foundation) החליטה להפסיק לקבל תרומות במטבעות דיגיטליים לאחר 8 שנים שבהן עשתה זאת.
ויקפדיה ביטקוין ואתריום

קרן ויקימדיה, ארגון האם של ויקיפדיה, האינצקלופדיה האינטרנטית החופשית, החליטה להפסיק לקבל תרומות בביטקוין (BTC), ביטקוין קאש (BCH) ואתריום (ETH) ולהפסיק את השימוש באפליקציית BitPay לתשלום באמצעות מטבעות דיגיטליים. זאת לאחר שחברי קהילת ויקיפדיה דנו בנושא במשך שלושה חודשים.

הרקע להחלטה

קרן ויקימדיה החלה לקבל תרומות בביטקוין ב-2014 וזאת כחלק מהיותה פלטפורמה גלובלית ורצונה לפתוח בפני משתמשיה אפשרויות תרומה נוספות. תחילה הקרן עבדה עם בורסת המטבעות הדיגיטליים קוינבייס (Coinbase) ובהמשך עברה לשימוש באפליקציית BitPay לתשלום באמצעות מטבעות דיגיטליים.

במהלך 8 השנים שעברו מאז, התברר כי החשיפה של ויקימדיה למטבעות דיגיטליים הייתה מינימלית. לדוגמה, ב-2021 ויקימדיה קיבלה תרומות במטבעות דיגיטליים רק מ-347 תורמים שונים ותרומות אלה היוו בסך הכל 0.08% מהכנסות הקרן באותה שנה. בנוסף, על פי ג'וליה בראנגס (Julia Brungs), האחראית על יחסי הקהילה בויקימדיה, הקרן מעולם לא החזיקה במטבעות דיגיטליים וכאשר קיבלה תרומות במטבעות אלה היא מיד המירה אותם לדולרים.

הדיון בקהילת ויקיפדיה

בינואר השנה החל דיון בקהילת המתנדבים והתורמים של ויקיפדיה בנושא המשך קבלת תרומות במטבעות דיגיטליים. על פי הדוח של ויקימדיה על הדיון, הטיעונים העיקריים של מתנגדי המשך השימוש במטבעות אלו כאמצעי תרומה נגעו לכך שכריית מטבעות דיגיטליים מייצרת נזק מתמשך לסביבה כמו גם לחשש שהשימוש במטבעות דיגיטליים חושף את הארגון להונאות מסוגים שונים.

מנגד, תומכי השימוש במטבעות דיגיטליים כאמצעי תרומה העלו את העובדה כי קיימות רשתות בלוקצ'יין יותר יעילות מבחינת צריכת אנרגיה מהרשת של ביטקוין וכאלה שלא משתמשות במנגנון הוכחת עבודה (Proof of Work), אשר דורש כוח חישוב רב ולכן צורך כמויות גבוהות של אנרגיה. התומכים טענו בנוסף כי שימוש במטבעות דיגיטליים כאמצעי  תרומה יאפשר מתן תרומות אנונימיות בארצות שבהן ויקיפדיה נחשבת ללא חוקית או שהיא מצונזרת. 

תוצאות הדיון

בעקבות הדיון שנערך בקהילה, קרן ויקימדיה ערכה סקר שבו מעל 70% מהמשיבים העדיפו להפסיק כל תרומה לקרן באמצעות מטבעות דיגיטליים. מולי ווייט (Molly White), מהנדסת תוכנה, הפועלת גם כעורכת בויקיפדיה, ציינה כי בדיון השתתפו 400 חברות וחברי קהילה, אך נראה כי חלק מהחשבונות של משתתפי הדיון נפתחו אך ורק לצורך ההשתתפות בו וכדי להשפיע על החלטת הקרן נגד המשך השימוש במטבעות דיגיטליים.

תגובות למהלך

לצד קולות רבים התומכים בהחלטת הקרן נשמעה גם ביקורת על ההחלטה להפסיק את השימוש במטבעות דיגיטליים ובעיקר כעס על כך שהיא התקבלה מבלי להתבסס על המחקר המראה תמונת מצב מורכבת יותר הנוגעת להשפעות הסביבתיות של השימוש בביטקוין.

לסיכום

נראה כי החלטת קרן ויקימדיה מבטאת את העובדה כי ברחבי העולם הלגיטימיות של תחום המטבעות הדיגיטליים עדיין מוטלת בספק. בהיבט הקונקרטי החלטת הקרן להפסיק לקבל תרומות במטבעות דיגיטליים ככל הנראה אינה בעלת משמעות ממשית מאחר וכאמור הסכום שנתרם במטבעות אלו היווה חלק זניח מכלל התרומות לקרן. יחד עם זאת, למהלך עלולה להיות משמעות סמלית רבה לאור העובדה שויקיפדיה היא מותג גלובלי כה מוכר ונפוץ.

ניתן לתהות כיצד ארגון כמו קרן ויקימדיה והמוצר המרכזי שלה – ויקיפדיה, שהרעיון המרכזי שלו היה לייצר אינצקלופדיה מבוזרת שאיש אינו יכול לשלוט בתוכן שלה, יוצא נגד תחום המטבעות הדיגיטליים שרובו ככולו מושתת על רעיון הביזור והעברת השליטה אל הכלל.

נקודה זו מעלה תהיות בנוגע למהימנות ההצבעה שנערכה בקהילת ויקיפדיה ולשאלה האם היא אכן משקפת רצון אמיתי של הכלל או שמא היא ביטוי לאג'נדה הנסתרת של הארגון.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

2 תגובות

  1. יש הרבה ערכים מצויינים במיזם הנפלא ויקיפדיה. יש לשים לב לכך שהמיזם בסכנה:
    * יש מספר ערכים בוויקפדיה שרחוקים מלהיות "מבוזרים"' ניכר בהם שיש שם "שומרי סף" שופעלים בנרטיב ברור.
    * כבר בעבר הועלו טענות שחברות מסחריות עושות שימוש בויקי כדי לקדם את מוצריהן ע"י מתן אווירה של תמיכה ציבורי. https://www.youtube.com/watch?v=-bYAQ-ZZtEU
    הראיה שלנו לגבי האמת משתנה עם השנים ובין עמדות פוליטיות שונות למשל. המיוחד בויקי שהיא פעלה על פי דעת הרוב. קרי, "חוכמת ההמונים". יתכן שהגישה הזאת משתנה נגד עיננו, ואנו מקבלים צבא מיומן של "מומחים" שמתקנים ומונעים עריכה. תמיד קיימת סכנה שחלקם ממומנים (ע"י מלגות סטודנטים למשל) ובמצב כזה האג'נדה של הממנמנים עלולה להיות זאת שתכתיב את ה"אמת" בערכים מסויימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן