סנאטורים אמריקאים: אימוץ הביטקוין באל סלבדור עשוי לסכן את ארה"ב

הצעת חוק חדשה בארה"ב מבקשת להפחית סיכונים בעקבות הפיכת ביטקוין למטבע חוקי באל סלבדור; נשיא אל סלבדור, נאיב בוקלה: "אל תתערבו."
אל סלבדור דולר

סנאטורים אמריקאים הציגו חקיקה אשר תחייב את משרד החוץ לכתוב דו"ח על חוק הביטקוין של אל סלבדור ולפתח תוכנית "להפחית סיכונים פוטנציאליים למערכת הפיננסית של ארה"ב." הצעת החוק, תחת השם "אחריות על חוק המטבעות הדיגיטליים באל סלבדור," הוצגה אמש (ד') על ידי הסנאטורים ג'ים ריש, בוב מננדז וביל קסידי.

"האימוץ של הביטקוין כהילך חוקי על ידי אל סלבדור מעלה חששות משמעותיים בנוגע ליציבות הכלכלית והיושרה הפיננסית של שותף סחר פגיע ממרכז אמריקה," אמר ריש בהצהרה. "למדיניות החדשה הזו יש פוטנציאל להחליש את מדיניות הסנקציות של ארה"ב, להעצים שחקנים מזיקים כמו סין וארגוני פשע מאורגנים," הוסיף. "ההכרה של אל סלבדור בביטקוין כמטבע באופן רשמי פותחת את הדלת לקרטלים של הלבנת הון ומערערת את האינטרסים של ארה"ב," אמר קסידי.

במידה והחוק יעבור, על משרד החוץ יהיה להפיק את הדו"ח תוך 60 יום. על פי ההצעה, הדו"ח יכלול רשימה של נושאים, ביניהם: העברות כספים מארה"ב לאל סלבדור, תיאור של תשתית האינטרנט באל סלבדור, כולל גישה לתשתיות אינטרנט ואמצעים דיגיטליים ברי השגה על ידי התושבים שאין להם חשבונות בנק, היחסים של אל סלבדור עם גופים פיננסיים כמו קרן המטבע הבינלאומית (IMF) וקבוצת הבנק העולמי (World Bank), היציבות הפיננסית של אל סלבדור ועוד.

אל סלבדור

בשנה שעברה נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור, הוביל את מדינתו לאמץ את ביטקוין בתור מטבע חוקי במדינה, לצד הדולר האמריקאי. החוק מחייב עסקים לקבל ביטקוין בתור תשלום, אם יש להם את האמצעים הטכניים לעשות כן. המדינה השיקה ארנק דיגיטלי עבור התושבים, ועודדה אותם להשתמש בו על ידי מענק ראשוני של ביטקוין בשווי 30 דולר.

הנשיא הצעיר ממהר לרוב להגיב בחשבון הטוויטר שלו, וגם הפעם הוא לא אכזב. בוקלה הגיב בציוץ להצעת החוק של הסנאטורים, בו הוא קרא להם לא להתעסק בעניינים הפנימיים של המדינה. "אוקיי בומרים… יש לכם 0 סמכות שיפוט על אומה ריבונית ועצמאית. אנחנו לא מושבה שלכם, לא החצר האחורית או החצר הקדמית שלכם. הישארו מחוץ לעניינים הפנימיים שלנו. אל תנסו לשלוט במשהו שאתם לא יכולים לשלוט," כתב והוסיף קריצה לסיום.

לאחר מכן, בוקלה פרסם ציוץ נוסף, בו רואים סרטון של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אשר מתייחס אל רוסיה ואוקראינה ומצהיר שלמדינות "יש זכות לריבונות ושלמות טריטוריאלית, והחופש לבחור את דרכן באופן עצמאי, ולבחור עם מי הן חוברות." בטקסט שהוסיף עם הסרטון, כתב בוקלה: "זה כולל את אל סלבדור? נכון? נכון?."

זו לא הפעם הראשונה שבוקלה בוחר להגיב בתקיפות ובהומור נגד הביקורת וההתנגדות מצד גופים כמו קבוצת הבנק העולמי וה-IMF. נראה שהמנהיג השנוי במחלוקת מתנהג בחופשיות כמו משתמשי טוויטר רבים, על אף היותו נשיא מדינה. כאשר ה-IMF לחצה על אל סלבדור לבטל את חוק הביטקוין, למשל, הוא פרסם תמונה מסדרת משפחת סימפסון בציוץ אשר צוחק על ה-IMF בו נכתב "אני רואה אותך,IMF.זה מאוד נחמד."

לסיכום

מדינת אל סלבדור ביטלה את המטבע הלאומי שלה בשנת 2001 ועברה להשתמש בדולר האמריקאי בתור ההילך החוקי היחיד המדינה. כתוצאה מכך, אל סלבדור הייתה נתונה למדיניות המונטרית של הבנק המרכזי של ארה"ב, אשר הובילה לאינפלציה גבוהה.

זו אחת הסיבות העיקריות אשר הובילו את אל סלבדור לאמץ את ביטקוין בתור מטבע רשמי. לביטקוין, לעומת הדולר האמריקני, יש קצב אינפלציה ידוע מראש אשר הולך וקטן כל 4 שנים, ולכן רבים רואים בו אמצעי טוב להגנה מפני אינפלציה. 

אל סלבדור לא הסתפקה בהפיכת ביטקוין למטבע חוקי, והחלה לכרות ביטקוין באמצעות אנרגיה גיאותרמית מהרי הגעש שלה, הודיעה על תוכנית להקמת עיר ביטקוין ללא מס הכנסה, וגם רכשה ביטקוין. על פי האתר Bitcointreasuries, נכון להיום אל סלבדור מחזיקה בכ-1,691 מטבעות ביטקוין.

על אף שהצעת החוק מגיעה מסנאטורים המביעים חשש והתנגדות למהלך של אל סלבדור, יתכן כי מחקר וביקורת חיצוניים מסוג זה יעזרו לאל סלבדור לוודא שאכן השימוש בביטקוין במדינה נעשה על הצד הטוב ביותר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן