מסחר מזויף בבינאנס? נפח של כ-3 מיליארד דולר בשעתיים

לאחר שמשקיעים ניצלו את מדיניות אפס עמלות כדי לבצע מסחר בנפחים גבוהים בבורסת בינאנס, החליטה החברה להוציא את המסחר בביטקוין מתוכנית ההטבות.
binance

ביום שישי (ו') נודע כי בבינאנס תועדו נפחי מסחר גבוהים במיוחד בביטקוין (BTC) בתוך פרק זמן קצר. גילוי זה הצביע על האפשרות שסוחרים ניסו ליצור מראית עין של נפחי מסחר גבוהים באמצעות מסחר מזוייף וזאת כדי לזכות בהטבות VIP על פעילותם בבורסה.

בינאנס (Binance) היא בורסת המטבעות הדיגיטליים הגדולה בעולם, עם נפח מסחר גבוה פי 9 מנפח המסחר של בורסת FTX, הנמצאת במקום השני.

הגילוי והתגובה

מנהל קהילה בבורסת מנדאלה (Mandala) הבחין ביום שישי (ו') בנפח מסחר של כ-3 מיליארד דולר בביטקוין (BTC). אלא שמחיר הביטקוין כמעט ולא השתנה באותו פרק זמן. עובדה זו הצביעה על כך שמספר גבוה של סוחרים מבצעים פעולות קניה ומכירה של ביטקוין תוך שהם שומרים על מחירו פחות או יותר יציב.

צ’אנגפנג זאו (Changpeng Zhao או בקיצור CZ), מייסד ומנכ"ל בינאנס, צייץ כי הדבר נובע מהעובדה שבינאנס אינה גובה עמלות על המסחר בביטקוין ובכך ככל הנראה גורמת לסוחרים לנסות להרוויח הטבות VIP. הוא ציין כי הבורסה תוציא את המסחר בביטקוין מחישובי תוכנית ה-VIP ולמעשה תבטל את התמריצים שמובילים לזיוף מסחר בבורסה.

מסחר מזויף והטבות VIP

מסחר מכובס (Wash trading) מתייחס למצב בו משקיעים מבצעים פקודות קניה ומכירה בנכסים של עצמם כדי לייצר מצג שווא של נפח מסחר גבוה. הפקודות מתבצעות בין חשבונות שונים ובין ארנקים דיגיטליים שונים השייכים לאותו אדם.

לבינאנס יש תוכנית VIP ובה תשע רמות. כל רמה מורידה באחוזים נוספים את גובה העמלות שהמשקיע משלם עבור המסחר בכל המטבעות הדיגיטליים הרשומים בבורסה. ככל שסוחר מבצע פעולות מסחר עם סכומים גבוהים יותר בשוק הספוט בתקופה של 30 יום, כך הוא עולה גבוה יותר בדירוג ה-VIP שלו. מאחר ותוכנית ה-VIP מתגמלת נפחי מסחר גבוהים, היא רגישה למניפולציות ולמסחר מזויף.

מספר שעות אחרי הציוץ של CZ, בינאנס פרסמה הודעה על כך שהיא מסירה 13 צמדים של מסחר בביטקוין בשוק הספוט מחישוב ההטבות של תוכנית ה-VIP (הכוונה בצמדים היא לזוגות של מטבעות אשר נסחרים זה תמורת זה). לדברי החברה, השינויים נעשו כדי להבטיח סביבת מסחר הוגנת לכל המשתמשים.

תגובת המשתמשים

ביום שישי (ו') CZ ערך סקר בטוויטר ושאל האם לקוחות בינאנס מעוניינים בכך שהבורסה תשאיר על כנה את המדיניות של אפס עמלות, תוך שהוא מזכיר את הסיכונים הכרוכים בכך.

מתוך למעלה מ-47,000 משיבים, כ-66% ענו שהם רוצים שהחברה תמשיך במדיניות אפס עמלות למרות הסיכונים – נתון לא מפתיע בהתחשב בעובדה שמן הסתם משקיעים תמיד ישאפו למסחר הכרוך בכמה שפחות עמלות.

בהמשך לאותו ציוץ הוסיף CZ כי במידה ומשתמשים ימשיכו לעסוק במסחר מזויף, הבורסה תפעיל אמצעים כדי לאתר אותם, בין השאר באמצעות תוכנות בינה מלאכותית (AI).

נכון לכתיבת שורות אלה עדיין לא נמסר מטעם בינאנס על שינוי נוסף בנושא.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן