ההסתבכות של Worldcoin: באגים, דליפת מידע וחסימת הפרויקט ברחבי העולם

קניה החליטה לאסור על פעילות הפרויקט במדינה בעוד שבאירופה בוחנים את השפעותיו על פרטיות האזרחים
worldcoin

Worldcoin, פרויקט הזהות הדיגיטלית של מייסד חברת OpenAI סם אלטמן, נתקל לאחרונה בשורה של קשיים והסתבכויות ברחבי העולם. הפרויקט ספג ביקורת חריפה בעקבות חשיפת נקודות תורפה משמעותיות באופן אבטחת המידע הפרטי הרגיש שנאסף מבני אדם במדינות שונות, בעיקר בעולם השלישי, בהבטחה לקבלת טוקן כתשלום במתכונת של "הכנסה בסיסית אוניברסלית". 

על פי דיווחים מ-CoinTelegraph, מערכת הזיהוי של Worldcoin, המכונה "Orb", חשופה לבעיות אבטחה חמורות. מכשיר ה-Orb משמש לאיסוף מידע ביומטרי באמצעות סריקת רשתית העין וכך ליצור זהות דיגיטלית ייחודית לכל אדם. הפגם, שזוהה ונחשף על ידי חברת האבטחה CertiK המתמחה בפרויקטי בלוקצ'יין וחוזים חכמים, עלול לאפשר לכל אדם לגשת למידע הרגיש והפרטי ללא ההרשאות הנדרשות. 

פרטים על האופי הספציפי של נקודות התורפה לא נחשפו במלואם לציבור, אך מומחים טוענים כי לחולשות כאלה עשויות להיות השלכות חמורות על נתוני המשתמש ופרטיותם.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

קניה חוסמת, אירופה בוחנת

חששות אלה הובילו כבר לפעולה מצד הרשויות בכמה מדינות. מדינת קניה, למשל, נקטה עמדה פרואקטיבית על ידי השעיית פרויקט Worldcoin עד לטיפול הולם בחששות אלה. עד כה, יותר מ-30 אלף אזרחי קניה אפשרו לסרוק את רשתית העין שלהם במרכזי הפרויקט שהוקמו בעיר ניירובי, תמורת תשלום מיידי של 49 דולר. 

על פי חדשות NBC רשויות המדינה העלו חששות חמורים על אופן שמירת המידע הפרטי ועל האפשרות שהוא ישמש להפקת רווחים באמצעות מכירה לצדדים שלישיים. בעקבות זאת גורמים רשמיים במדינה החליטו לחסום את הפרויקט מלפעול בקניה. גם גופי פרטיות במדינות אירופיות, בהן – גרמניה, צרפת ובריטניה, החלו לבדוק את הפרויקט והעלו חששות חמורים בנוגע אליו.

Worldcoin משווקת את מערכת הזיהוי שלה כפתרון לייעול תהליכי אימות ויצירת זהות דיגיטלית לשימוש גופים ציבוריים ופרטיים. הפרויקט שואף להציע מערכת זיהוי גלובלית מאוחדת שיכולה לשמש חברות וגופי ממשל ברחבי העולם. המערכת של Worldcoin אמורה לאפשר גישה קלה לשירותי זיהוי והליכי התחברות והזדהות מהירים ויעילים לשירותים חיוניים, וכן להבחין בצורה אפקטיבית בין בני אדם ובין מערכות בינה מלאכותית ובוטים המתחזים להיות אנושיות.

עם זאת, הגילויים האחרונים מעלים ספקות לגבי מוכנות הפרויקט לאימוץ נרחב. החברה עומדת כעת בפני עין בוחנת מצד בעלי עניין ומשתמשים פוטנציאליים המפקפקים ביכולתה של הפלטפורמה להגן על נתונים אישיים רגישים ביעילות. קהילת הקריפטו ותומכי הפרטיות עקבו מקרוב אחר ההתפתחויות סביב Worldcoin, מכיוון שתוצאת הפרויקט עשויה להוות תקדים לחברות אחרות שבוחנות פתרונות אימות זהות דומים בבלוקצ'יין.

צפו במאות אנשים עומדים בתור לקבלת "כסף בחינם" מפרויקט Worldcoin:

סם אלטמן משתף פעולה

על פי נתוני Worldcoin, עד כה יותר משני מיליון בני אדם סיפקו לפרויקט מידע אישי ביומטרי באמצעות סריקת רשתית העין, וכ-193 אלף טרנזקציות נעשות בארנקי הפרויקט מדי יום נכון לשבוע האחרון. לטובת מהלך זה יוצרו כ-2,000 מכשירי Orb, כאשר 366 מהם כבר פעילים ופרוסים במרכזים במדינות שונות.

בתגובה לחששות האבטחה ולפעולות הרגולטוריות, Worldcoin הצהירה כי היא משתפת פעולה באופן פעיל עם CertiK כדי לבצע ביקורת אבטחה יסודית ולתקן את נקודות התורפה שזוהו. המייסד השותף של החברה, בהודעה רשמית, הביע צער על הפיקוח והרגיע את הציבור שהם נוקטים בצעדים מידיים כדי לטפל בבעיות. על פי דובר Worldcoin, כפי שנמסרו לאתר Cointelegraph, הבאג במערכת האבטחה לא אפשר לעקוף את ממשק הניהול הידני ובשום שלב המידע במערכות ה-Orb לא היה נגיש לגורמים לא מורשים. לדבריו,  צוות האבטחה של הפרויקט תיקן את התקלה בתוך 24 שעות מרגע קבלת הדיווח מחברת CertiK. 

בינתיים, שער המטבע Worldcoin (בעל הסימול WLD) עומד על 2.065 דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן