על הכוונת: הוגשה תביעה משפטית נגד בורסת הקריפטו הפופולרית Uniswap

תביעה משפטית הוגשה לאחרונה נגד בורסת המטבעות הדיגיטליים המבוזרת יוניסוואפ (Uniswap) בטענה כי הפרוטוקול שלה מאפשר מסחר בניירות ערך לא רשומים.
יוניסוואפ תביעה

תביעה משפטית הוגשה לאחרונה על ידי גורם פרטי נגד בורסת יוניסוואפ (Uniswap) בטענה כי הפרוטוקול שלה מאפשר מסחר בניירות ערך לא רשומים (פעולה המהווה עבירה על החוק) ובכך היא יוצרת פתח להונאות בהיקפים נרחבים.

כפי שנטען בתביעה, יוניסוואפ חייבת להירשם כגוף מסחר מורשה ב-FINRA, רשות רגולטורית לא ממשלתית המנסחת ואוכפת חוקים הנוגעים לחברות מסחר במניות וניירות ערך בארצות הברית. FINRA פועלת תחת סמכותה של הרשות לניירות ערך האמריקאית (SEC).

יוניסוואפ (UNI)

יוניסוואפ היא בורסת מטבעות דיגיטליים מבוזרת (DEX) המאפשרת מסחר אוטומטי וחופשי של טוקנים מבוססי רשת אתריום. נכון להיום היקף המסחר של יוניסוואפ מוערך ב-1.79 מיליארד דולר ביום.

על פי הרשות לניירות ערך האמריקאית, פרויקטים כמו יוניסוואפ (UNI) אמנם יכולים להתנהל ללא גוף מרכזי המושל בהם, אך מאחר והם מציעים למשתמשים תמריצים שונים כמו קבלת טוקנים חינם לצורך מסחר(איירדרופ או Airdrop), הם עשויים להיכנס לתחום האחריות של הרשות לניירות ערך, שהודיעה על תחילת החקירה של הבורסה בספטמבר 2021.

מי נגד מי?

התובעת שהגישה את התביעה נגד יוניסוואפ היא נסה ריזלי (Nessa Risley), תושבת קרוליינה הצפונית בארה"ב, שטוענת כי רכשה טוקנים מסוג ERC-20 בשווי 8545 דולר באמצעותה במהלך חודשי מאי-יוני 2021. לטענתה, יוניסוואפ הציעה ומכרה ניירות ערך לא רשומים כחוק ועל כן חייבת לפצות את כל משתמשיה.

הנתבעים כוללים את היידן אדאמס (Hayden Adams), היוצר של יוניסוואפ, חברת Univeral Navigation INC, שאותה הקים אדאמס לצורך הפיתוח והתפעול של יוניסוואפ, מפתחי הפרוטוקול ושלוש קרנות הון סיכון שלהן אחזקות בחברה וחלק באספקת הנזילות שלה. עדיין לא נמסרה תגובה כלשהי מהנתבעים.

בסיס הטענות

על פי התביעה תנאי השימוש של יוניסוואפ מייצרים מצג שווא בכך שהם מסבירים כי יוניסוואפ אינה מסייעת להוצאה לפועל של פעולות המסחר של המשתמשים אשר מתבצעות כולן על רשת הבלוקצ'יין הציבורית של אתריום. מכך ניתן להסיק כי יוניסוואפ מתנערת מהאחריות שלה על פעולות המסחר בה למרות שבפועל ממשק המשתמש מתחבר לפרוטוקול שלה, אשר מכיל סדרה של חוזים חכמים המאפשרים את ביצוע אותן פעולות.

למעשה נראה כי יוניסוואפ עושה הכל כדי להקל על מפתחים לשלב את הפרוטוקול שלה באפליקציות ובאתרים. לשם כך החברה הציגה לפני כשבוע ווידג'ט המאפשר למשתמשים לבצע באופן אינטואיטיבי וקל שורה של פעולות כגון החלפת טוקנים ועטיפת נכסים. פעולה זו, מאפשרת לבצע על רשת אתריום שימוש בחוזים חכמים המייצגים מטבעות של רשת מסוימת כטוקנים על רשת אחרת, מה שמאפשר "מעבר" קל של נכסים דיגיטליים בין רשתות בלוקצ'יין ופרוטוקולים שונים.

לסיכום

מוקדם מדי לדעת מה יהיו תוצאות הגשת התביעה המשפטית נגד יוניסוואפ, אך נראה כי היא מהווה פרק נוסף בהפניית תשומת הלב של הגופים הרגולטוריים אל עולם המטבעות הדיגיטליים. ניתן להניח כי כוונת הרשויות אינה בהכרח לפגוע בהתפתחות עולם המטבעות הדיגיטליים אלא להתערב בו כדי לצמצם הונאות ולמנוע הסתבכות עתידית של משקיעים עם רשויות החוק.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן