יוניסוואפ (UNI)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה של בורסת ה-DeFi

יוניסוואפ (Uniswap) הוא פרוטוקול מסחר מבוזר (בורסה), המאפשר מסחר אוטומטי של טוקני כלכלה מבוזרת (DeFi) המבוססים על רשת אתריום. יוניסוואפ מספקת מסחר אוטומטי ופתוח לחלוטין לכל מי שמחזיק בטוקנים, תוך שיפור יעילות המסחר לעומת הבורסות המסורתיות ותוך שמירת הבעלות על המטבעות (בניגוד לבורסה מסורתית).

דרגו את UNI מ-1 עד 5:

4.5/5 – (18 votes)

היצע ושווי שוק

שער UNI וכמות המטבעות

ההיצע הכולל של טוקן הממשל של יוניסוואפ- UNI, הוא מיליארד יחידות. טוקנים אלו יהיו זמינים במהלך ארבע שנים, ולאחר מכן יוניסוואפ תציג "שיעור אינפלציה תמידי" של 2% כדי לשמור על השתתפות המשתמשים ברשת.

הפצת הטוקנים נערכה כדלקמן: 60% לחברי קהילת יוניסוואפ , כלומר למשתמשים, 21.51% לחברי הצוות, 17.8% למשקיעים ו -0.69% ליועצים. החלוקות לצוות, למשקיעים וליועצים יתקיימו על פי לוח זמנים של ארבע שנים.

מתוך החלוקה למשתמשים, 15% מהם יחולקו למי שהשתמש בפלטפורמה לפני ה-1 בספטמבר 2020. אפילו אלו שהגישו עסקאות שמעולם לא צלחו – היו זכאים ל-400 UNI.

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי יוניסוואפ

יוניסוואפ הוצגה כתוכנית ליצירת AMM על רשת אתריום, שתפנה לקהל משתמשים ואקו-סיסטם רחב יותר. היוצר של הפלטפורמה הוא אחד מהמפתחים המוכרים בקהילת אתריום – היידן אדמס.

היידן אדמס נכנס לסצנת הקריפטו כאשר החליט ללמוד כיצד לקודד באמצעות שפת סולידיטי- השפה שמפעילה את אתריום. זה היה לאחר שפיטרו אותו מעבודתו בענקית הטכנולוגיה סימנס, שלדבריו, היה "הדבר הכי טוב שקרה לי."

אדמס עבד בפרויקטים שונים תוך כדי עבודה על יוניסוואפ, ודיווח ישירות על יוניסוואפ למייסד אתריום – ויטליק בוטרין. בסופו של דבר בוטרין אף העניק לפרוטוקול את שמו – במקור הוא נקרא יוניפג (Unipeg).

אדמס אמר כי ההשראה המקורית לפלטפורמת יוניסוואפ הגיעה מאחד מפרסומי הבלוג של בוטרין עצמו. הרעיון המקורי שלו להתמקד באתריום הגיע לאחר שאחד מחבריו שכנע אותו להתחיל לחקור ולהבין את הפרוטוקול בשנת 2017.

איך זה עובד?

איך יוניסוואפ עובדת

יוניסוואפ לא משתמשת בארכיטקטורה המסורתית של בורסות דיגיטלוית מפני שאין לה ספר הזמנות (Order book). זה עובד עם עיצוב שנקרא Constant Product Market Maker, שהוא גרסה של מודל שנקרא יצרנית שוק אוטומטית (AMM).

עבור מי שאינו יודע ולטובת יישור הקו, בורסה היא פלטפורמה שמחברת בין קונים ומוכרים וגובה עמלה על התיווך. האופן בו היא מבצעת את החיבור הוא בין היתר ע"י הצגה של ספר הזמנות שמראה אילו מוכרים מעוניינים למכור את המטבעות שלהם ובאיזה שער, ואילו רוכשים מעוניינים לבצע רכישה באיזה שער. כאשר מתבצעת עסקה כלשהי, מנגנון התיאום (Matching Engine) של הבורסה נכנס לפעולה ומחבר בין הקונים למוכרים בצורה חלקה ואוטומטית. התהליך מתאפשר באופן כזה בין היתר בזכות שחקנים שנקראים "יצרני שוק" (Market Makers) אשר מנסים לדאוג לכך שבין אם אתה קונה ובין אם אתה מוכר – תהיה לך היכולת לעשות זאת מהר וללא הפרשי מחירים גדולים.

יוניסוואפ היא פלטפורמה ליצרני שוק אוטומטיים, שהם חוזים חכמים המחזיקים עתודות נזילות (או מאגרי נזילות, מוכר גם כ-Liquidity Pool) שסוחרים יכולים לסחור נגדם, במקום באמצעות יצרני שוק מהעולם האמיתי. 

עתודות אלה ממומנות על ידי ספקי נזילות (Liquidity Providers). כל אחד יכול להיות ספק נזילות בכך שהוא מפקיד שני טוקנים בעל ערך שווה ב-Pool. בתמורה, סוחרים משלמים עמלה ל-Pool המחולקת לאחר מכן לספקי נזילות בהתאם לחלקם במאגר. 

בואו נצלול איך זה עובד בפירוט רב יותר.

ספקי נזילות יוצרים שוק על ידי הפקדת ערך שווה ערך של שני אסימונים. אלה יכולים להיות למשל ETH וטוקני ERC-20, או שני טוקני  ERC-20 שונים. ה-Pools האלה מורכבות בדרך כלל מטבעות יציבים (stablecoins) כמו DAI, USDC או USDT, אך זו אינה דרישה מחייבת. בתמורה, ספקי הנזילות מקבלים "טוקנים לנזילות", המייצגים את חלקם במאגר הנזילות כולו. ניתן לממש את טוקני הנזילות הללו תמורת החלק שהם מייצגים במאגר.

אז בואו ניקח למשל את מאגר הנזילות של ETH / USDT. נקרא לחלק ה-ETH של ה-Pool א' ולחלק ה-USDT ב'. יוניסוואפ לוקחת את שתי הכמויות הללו ומכפילה אותן כדי לחשב את סך הנזילות במאגר (א' כפול ב'). בוא נקרא לזה ג'. רעיון הליבה שעומד מאחורי יוניסוואפ הוא ש-ג' חייב להישאר קבוע, כלומר הנזילות הכוללת במאגר היא קבועה. אז הנוסחה לנזילות הכוללת בבריכה היא:

א * ב = ג

אז מה קורה כשמישהו רוצה לעשות עסקה (טרייד להחלפה)?

נניח שאדם קונה ETH אחד תמורת 300 דולר באמצעות מאגר הנזילות של ETH / USDT. בכך הוא מגדיל את החלק של USDT בבריכה ומקטין את החלק של ETH בבריכה. משמעות הדבר היא למעשה כי מחיר ה-ETH עולה. 

למה? יש פחות ETH בבריכה לאחר העסקה, ואנחנו יודעים שהנזילות הכוללת (ג') חייבת להישאר קבועה. מנגנון זה הוא שקובע את התמחור. בסופו של דבר, המחיר המשולם עבור ETH מבוסס על המסחר משפיע על היחס בין א' ל-ב'.

ראוי לציין כי מודל זה אינו עולה בהדרגה בקנה מידה ליניארי. למעשה, ככל שעסקת ההחלפה גדולה יותר, כך היא משפיעה יותר על האיזון בין א' ל-ב'. משמעות הדבר היא כי הזמנות גדולות יותר יקרות באופן אקספוננציאלי בהשוואה להזמנות קטנות יותר, מה שמוביל לכמויות גדולות יותר ויותר של החלקה (Slippage). לפיכך ככל שמאגר הנזילות גדול יותר, כך קל יותר לעבד הזמנות גדולות. למה? ככל שיש יותר נזילות, המעבר בין א' ל-ב' קטן יותר.

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של יוניסוואפ

ליוניסוואפ יש מספר יתרונות משמעותיים לעומת פרויקטים אחרים:

 • ביזור – המודל של יוניסוואפ מנסה להיות מבוזר ככל שניתן, ולאפשר מסחר מבוזר בין עמיתים

 • ידידותית – גישה לפרוטוקול יכולה להיעשות באמצעות כל ארנק Web3 ויש אפשרות ליצור עליהם יישומים מותאמים אישית.

 • אפשרות ליצור החלפה לכל אסימון ERC-20

 • פרויקט ללא מטרות רווח ובעל קוד פתוח

 • כדאיות – מאגרי נזילות מציעים רמות רווחיות טובות עבור ספקי הנזילות

 • יתרונות ממשל – למחזיקים בטוקן UNI יש זכות הצבעה בבחירות על עתיד הפרויקט

 • Airdrops – לעתים ישנם Airdrops (חלוקת מטבעות) למחזיקי UNI

מאחר ויוניסוואפ הוא ופרוייקט נסיוני ביותר, כמו כל טכנולוגיית ה-DeFi הנוכחית, דברים רבים יכולים להשתבש:

 • עמלות – עמלות הגז בפלטפורמת אתריום גבוהות. בהתחשב בבעיות ה-Scaling הנוכחיות של אתריום, עמלות המערכת והפעולות שלה בבלוקצ'יין מתגלים כיקרות למדי לשימוש. לפיכך גם העמלות ביוניסוואפ מרקיעות לשחקים.

 • מאגרי נזילות – הקטנים בניהם חשופים מאד להפרשי מחירים ברכישות גדולות

 • אלגוריתמיםישנה תופעה שנקראת Frontrunning ובמסגרתה סוחרים אלגוריתמיים מזהים פעולה שסוחרים תמימים מבצעים ומקדימים אותם, בכך גורמים להם לשלם יותר

   

 • הונאות – לאור העובדה שהפלטפורמה מנסה להיות מבוזרת ככל שניתן, ישנן הונאות רבות שמתחזות למטבעות דיגיטליים מוכרים וגורמות לאיבוד כסף רב

ארנקים מומלצים

ארנקי UNI

לפני שקונים UNI, עלינו לפתוח ארנק עבור הטוקן. אלו הארנקים המומלצים:

 1. ארנקי חומרה – שני ארנקי החומרה המובילים טרזור (Trezor) ולדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) נחשבים כיום לארנקים המאובטחים ביותר ולפיכך הם המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא ארנק דיגיטלי קר, כלומר כזה שאיננו מחובר לרשת האינטרנט, כך שהוא מאפשר ניתוק מוחלט בין המפתחות הפרטיים לבין גורמים זדוניים אשר ינסו להשתלט עליהם.
 2. Metamask  ארנק האתריום המפורסם ובעל המשתמשים הרב ביותר בעולם, ולו הרחבה לדפדפן אפליקציית מובייל. יש לו את היכולת להחזיק כל נכס באקוסיסטם האתריום ויש לו ממשק אינטואיטיבי למשתמש
 3. WalletConnect –הוא פרוטוקול קוד פתוח לקישור יישומים מבוזרים לארנקים ניידים על ידי סריקת קוד QR. משתמש יכול לקיים אינטראקציה מאובטחת עם כל DApp, מהטלפון הנייד שלהם, מה שהופך את ארנקי WalletConnect לבחירה בטוחה ואמינה. קוד ה-QR מפשט מאוד את השימוש בארנק ואת החיבור לפלטפורמת Uniswap תוך זמן קצר.

קניית UNI

איך קונים UNI?

קניית UNI בכרטיס אשראי

בורסת בינאנס השיקה לאחרונה שירות הפקדות בכרטיס אשראי. מדובר בזירת מסחר וותיקה ואמינה, בעלת נפח מסחר גבוה. הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

שימו לב, אפשרות רכישה זו עלולה להסתכם בעמלות של כ-5%, בין השאר בעקבות עמלות המרת מט"ח.

קניית UNI באמצעות ביטקוין או אתריום

כמו רוב המטבעות הדיגיטליים היום, קשה מאד לרכוש אותם באמצעות כסף פיאט (דולר, יורו, שקל וכו') אלא בעיקר באמצעות ביטקוין או באתריום. לכן אנו ממליצים על קניית ביטקוין או את'ריום תחילה.

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.

 חלפן הכספים מאפשר אף לבצע המרת קריפטו לקריפטו דרכו. העמלות ביחס לבינאנס גבוהות יותר, אך חוויית הקנייה והמהירות שלה גבוהות יותר.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.5/5 – (18 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן