בארגנטינה מוכת האינפלציה האזרחים פונים ל"מאורות קריפטו"

הבנקים במדינה מונעים מהאזרחים להפקיד דולרים בחשבונותיהם, ורבים מהם מעדיפים לרכוש מטבעות דיגיטליים ולהחזיק אותם בעצמם. מביטקוין הם דווקא נמנעים
ארגנטינה ביטקוין

תושבי ארגנטינה חווים על בשרם עד כמה מערכת פיננסית המבוססת על כסף פיאט אינה יציבה, ומרגישים זאת היטב בכל פעם שהם מבצעים קניות ורואים את התייקרות המחירים שאינה עוצרת. המטבע המקומי, הפסו רשם 211% אינפלציה בשנה שעברה – שיא של 32 שנה.

במצב שכזה, מובן מדוע הארגנטינאים מעדיפים להחזיק דולרים במקום את המטבע המקומי. אולם הבנקים לא ששים לסייע להם בכך, רחוק מכך. באופן רשמי, הבנקים במדינה לא מאפשרים בכלל להפקיד דולרים בחשבונות הפרטיים של לקוחותיהם.

בניסיון למצוא מענה לסיטואציה נוצר בארגנטינה שוק שחור של חלפני קריפטו, שבפי המקומיים זכו לכינוי "מאורות קריפטו" ("Crypto Caves"). בסיפור שמובא באתר חדשות הקריפטו קוינטלגרף, מתוארות אותן מאורות קריפטו כבורסות עמית-לעמית (P2P) מחתרתיות הפועלות בחשאיות ממקומות נסתרים.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

בזכות קריפטו הארגנטינאים מסוגלים לחסוך כסף

נקודות מסחר אלה "אינן באזור קניות רגילים עם מודעות ציבורית", סיפר לקוינטלגרף מנהל הגלובל של ברית האסטרטגיה ב-CryptoMarket גילרמו אסקודרו. "אלה מקומות מוסתרים שמגיעים אליהם רק לאחר אישור מקדים במטרה לפגוש ולהמיר את המטבע המקומי תמורת מטבעות דיגיטליים, בעיקר USDT".

לדברי אסקודרו, שערי החליפין במאורות הקריפטו הרבה יותר משתלמים מאשר אצל חלפני המט"ח הרשמיים. בנוסף, "עצם היכולת לחסוך בדולר דיגיטלי מאפשרת לארגנטינאים לחסוך כסף לטווח הארוך בזמן שהמטבע המקומי מאבד את ערכו", כפי שהסביר לקוינטלגרף רמירו רפוסו, סגן נשיא בחברת Bitwage המספקת שירותי העברת משכורות בקריפטו. 

"מאורות הקריפטו" הן למעשה התפתחות של "מאורות הפיננסים" – ישויות שפעלו בעבר כחלפני כספים אך נאלצו לרדת למחתרת לאחר שממשלת ארגנטינה החלה ליישם מדיניות נוקשה ומגבילה על שליטה בסחר במטבע חוץ בשנות השמונים.

בעקבות זאת נוצר במדינה מה שמכונה "הדולר הכחול", שער חליפין בלתי רשמי, שכעת עומד על 1115 פסו לדולר אחד. בקוינטלגרף ציינו שרק לפני שלושה חודשים שער החליפין הבלתי רשמי עמד על 365 פסו לדולר, וקפץ ב-829 פסו מאז נבחר נשיא ארגנטינה החדש חביאר מיליי.

מחוץ לחוק אבל לא נתפסים כמקושרים לעולם התחתון

לדברי אסקודרו, תופעת מאורות הקריפטו נחקרת על ידי רשויות האכיפה במדינה, ולעתים קרובות אף נערכות עליהן פשיטות משטרתיות. למרות זאת, הדגיש אסקודרו, מוסדות חתרניים אלה אינם נתפסים באופן שלילי או כזה המקושר עם עולם הפשע בעיני המקומיים, שכן הם מספקים להם את אחת האפשרויות היחידות להתגונן מפני שחיקת ערך המטבע.

"זאת התוצאה של ממשלה שבצורה שרירותית אוסרת על גישה לשווקי המרת כספים שצריכים להיות חופשיים כפי שזה בשאר העולם", מסר אסקודרו.

לאור תוצאות הבחירות האחרונות, הציפייה בארגנטינה היא שהמגבלות על שוקי הכסף יוסרו כחלק ממדיניותו של הנשיא מיליי, מה שיוביל לירידה בביקוש לשירותיהן של מאורות הקריפטו. "אבל מכיוון שנטל המסים הוא גבוה מאוד בארגנטינה", סייג אסקודרו. "ימשיך להתקיים שוק שחור בשל העדפה לפעול תחת הרדאר של הרשויות".

אסקודרו אף אמר שמאורות קריפטו דומות פועלות בקובה, בוונצואלה, באיראן ובכמה מדינות באפריקה.

חביאר מיליי נשיא ארגנטינה קרדיט צילום: Ilan Berkenwald
נשיא ארגנטינה הנבחר חביאר מיליי. צילום: Ilan Berkenwald

ביטקוין נשאר מחוץ למשחק

אחד המהלכים הראשונים שהוביל הממשל החדש של הנשיא מיליי בתחום המטבעות הדיגיטליים היה לקבוע כי חוזים הנקובים בביטקוין או בכל מטבע דיגיטלי אחר יהיו מחייבים על פי חוק. לדברי מנכ"לית חברת CryptoMarket מריה פרננדה, מהלך זה אומנם מסמן על התקדמות בתחום, אולם "זה לא נבון במיוחד מבחינה עסקית" להשתמש בביטקוין בחוזים משפטיים.

"בשלב מסוים, העסקה תצטרך להיות מומרת ולהיות נקובה בפסו ארגנטינאי, שלמרות בעיית האינפלציה שלו הבחירה להסכים לחוזה שמשתמש בביטקוין כאמצעי תשלום שעלול לרשום שינויי מחיר של יותר מ-10% ביום אחד בעקבות איזשהו ציוץ בטוויטר", אמרה פרננדה. "מבחינת החברות, זה להוסיף תנודתיות על גבי תנודתיות".

אסקורדו הסביר שהארגנטינאים מעדיפים להשתמש במטבע היציב USDT על גבי רשת טרון בזכות עמלות הרשת הנמוכות והערך שנשאר צמוד 1 ל-1 לדולר האמריקני. 

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן