עדכונים מהג'ונגל
ראשי » מטבעות קריפטוגרפים » הכירו את איאוס (EOS) – רשת חוזים חכמים 2.0
eos - איאוס
קרדיט: themerkle

הכירו את איאוס (EOS) – רשת חוזים חכמים 2.0

איאוס (EOS) היא פלטפורמה הבנויה על בסיס טכנולוגיית הבלוקצ’יין ומבטיחה לשנות את האופן בו אנחנו מתייחסים ומשתמשים בטכנולוגיה הזו. במקום פלטפורמה שמיועדת רק למסחר במטבעות או סחורות שונות, EOS מבטיחה להיות מערכת הפעלה של ממש שמריצה אפליקציות מבוזרות. באופן זה, היא תוכל לשרת מיליוני משתמשים שכלל לא יצטרכו לדעת איך היא פועלת מאחורי הקלעים.

צוות הפיתוח

החברה שמפתחת את EOS וגם דואגת לייצר סביבו לא מעט ‘הייפ’ נקראת Block.one.  מנהל הפיתוח הטכנולוגי (CTO) של Black.one  הוא לא אחר מאשר דן לארימר (Larimer), אחד האנשים המשפיעים ביותר בסצנת הפרויקטים בעולם הקריפטו. דן עזר לפתח לא מעט פרויקטים, אך גם ידוע בכך שהוא נטש חלק גדול מהם במהרה.

בין היתר הוא עזר לפתח את אלגוריתם הוכחת החזקה (Proof of Stake) ואת הקונספט של הארגון האוטונומי המבוזר (DAO). לעומת זאת, חלק מהפרויקטים בהם היה מעורב, כמו למשל Steem, רשת חברתית מבוזרת שעוזרת ליצרני תוכן להרוויח כסף באמצעות בלוקצ’יין ו-BitShares (מערכת מסחר מבוזרת) עדיין נתפסות כשנויות במחלוקת.

מנכ”ל EOS, ברנדן בלומר, יכול לזקוף לזכותו כמה פיתוחים מעניינים משלו בתחום המוניטזיציה של הרשת, שעל חלק מהם החל לעבוד עוד לפני שמלאו לו 18. לדוגמה, הוא פיתח אתר שהופך רכישת נכסי נדל”ן בהונג קונג לקלה במיוחד ושתי פלטפורמות שונות למכירת סחורות וירטואליות ואווטארים (דמויות שחקן) במשחקי רשת המוניים.

לארימר ובלומר טוענים שכל הפיתוחים האלו היו חיוניים בשביל להוציא את EOS לפועל. לדוגמה, BitShares אפשרה להגיע למהירות טרנזקציה גבוהה במיוחד ו-Steem ביטלה את הצורך בעמלות מכיוון שהמשתמשים יכולים ליצור מגע זה עם זה ישירות דרך האפליקציה שפועלת מעל לבלוקצ’יין.

כיצד EOS עובדת?

הסקלביליות של איאוס היא אופקית ולא אנכית, דבר המאפשר להפעיל מספר חוזים חכמים במקביל ולבצע עיבוד סימולטני של טראנזקציות, זאת בניגוד לשרשראות אחרות בהן כל יישום רץ באותה הרשת וההרצה שלו נעשית בקובץ בודד שורה אחר שורה.

EOS בנוי ממספר רכיבים שונים: מסדי נתונים, מערכת הרשאות, לוחות זמנים, אימות, מערכת אפליקציות פנימית ותקשורת א-סינכרונית. כל אלו יוצרים את הקשר בין השרשרת לבין מערכת ההפעלה המבוזרת.

על מנת להאיץ את ההעברות, להפחית את ההשהיות ולמקסם את הביצועים, הבלוקים ב-EOS מחולקים למחזורים שמבוצעים אחד אחרי השני, וכל מחזור מחולק למספר תהליכי משנה (Threads) שרצים במקביל בתוך המחזורים. באופן זה, אפשר לבצע העברות ולשלוח מודעות גם בתוך הבלוקים עצמם וגם בין הבלוקים.

המהירות הצפויה היא שלוש שניות להפקה של כל בלוק חדש וחצי שניה נוספת לבדיקה שלו.

אחד העקרונות החדשים שיעזרו להפעיל את EOS הוא פרוטוקול ייפוי הכוח של הוכחת ההחזקה (delegated proof-of-stake או DPoS), בו הקהילה מייפה את כוחה של קבוצת “עדים” שנבחרה מראש ומוסיפה בלוקים חדשים על מנת שתוודא את אמיתות הטראנזקציות. הקבוצה הזו יכולה גם להעריך אם אפליקציה רצה בצורה נכונה ואיזה שינויים מתבצעים בקוד המקור שלה או בקוד המקור של EOS עצמה. באופן זה, הקהילה יכולה לשדרג תכונות מסוימות, “לשנמך” אותן (Downgrade) ולפתור באגים, כל זה בדרך מבוססת קונצנזוס ויחסית בטוחה.

על פי בלומר, אין שום דרך להפוך את השרשראות האחרות לכאלו שיעבדו בצורה שבה EOS תעבוד בלי לשנות אותן מן היסוד ולבנות אותן מחדש, וכאן בעצם טמונה הייחודיות של הפרויקט.

היצע ושווי שוק

ה-ICO של ה-EOS מתנהל באופן הדרגתי והתחיל ב-26 ליוני 2017, כאשר בסך הכול יונפקו מיליארד טוקנים על גבי רשת את’ריום:

1. 200 מיליון טוקנים (20%) הופצו עד ה-1 ביולי 2017.

  1. 700 מיליון טוקנים (70%) הופצו לאחר מכן במשך 350 סבבים של 23 שעות.
  2. 100 מיליון הטוקנים הנותרים (10%) לא יופצו, אלא יישארו בבעלות block.one ולא יוכלו לעבור בתוך רשת האית’ריום. הסיבה לכך היא מימון מפתחים, שיווק ועוד…

עד סוף  אוקטובר של 2017, גויסו בסך הכול כ-700 מיליון דולר, מתוכם 180 מיליון דולר בחמשת הימים הראשונים.

היצע מטבעות איאוס EOS
קרדיט: joele

מבחינת שווי שוק, קשה לראות מגמה ברורה: מיד לאחר ההנפקה, הערך של EOS עלה בחדות, לאחר מכן ירד, ולקראת סוף 2017 החל לעלות שוב. את הערך המעודכן תוכלו לראות בתיבה בצד שמאל.

יתרונות

אלו שרואים ב-EOS הזדמנות, טוענים שהפרוטוקול החדש לייפוי כוח יוכל לספק סקלביליות טובה יותר מאשר זו של פרוטוקול הוכחת העבודה הסטנדרטי מכיוון שיש פחות צמתים המעורבים בתהליך האימות.

למודל הנוכחי של EOS יש מספר יתרונות משמעותיים לעומת פרויקטים אחרים:

  • אחסון מקומי: המערכת מאפשרת לאחסן את המידע המקומי של כל משתמש על המחשב המקומי שלו מחוץ לשרשרת, מה שכמובן מעניק לפלטפורמה רמה גבוהה מאוד של אבטחה. גם במקרה ובו אחד החשבונות נפרץ, ניתן לשחזר אותו ולהעניק גישה חזרה למשתמש המקורי אליו הוא שייך.
  • חלופה לשרת: יכולת נוספת של המערכת היא לשמש בתור שרת אחסון או ענן, כך שהאפליקציות השונות לא מוגבלות בנפח האחסון או התעבורה. המפתחים יכולים לקבל נתונים על האופן בו כל אפליקציה משתמשת במשאבים ולהגביל אותן.
  • מודל תשלום גמיש – כל מפתח אפליקציה מבוזרת יכול לקבוע לעצמו כיצד תפעל המוניטיזציה של האפליקציה שלו על מנת לכסות את עמלות השימוש במערכת. מבחינת משתמש הקצה, הוא משלם את העלויות (אם ישנן) למפתח בלבד בלי להשתמש בארנק EOS. לעומת זאת, המפתח צריך להחזיק בכמות מסוימת של טוקנים על מנת להשתמש במשאבים האלו ולקבל הסכמה על הפעלת האפליקציה במרחב של EOS מצד חברי הקהילה האחרים.

מי שרוצה לראות דוגמה לאופן שבו EOS  עשוי יהיה לפעול בעתיד, יכול לבדוק את steem, מערכת מבוססת בלוקצ’יין למוניטיזציה של תוכן שגם אותה עזר לפתח לארימר.

חסרונות

כמו פרויקטים אחרים בהם היה מעורב לארימר, גם EOS זוכה ללא מעט חשדנות, ויש כאלו שרואים בפרויקט החדש שלו סוג של חתול בשק אותו הוא מנסה למכור. רבים פשוט לא מאמינים שאפשר ליצור משהו שאמור לדמות את האופן הבסיסי בו פועלת הרשת כבר מתחילת שנות התשעים של המאה שעברה באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

טענה דומה היא שהמודל שמחלק את הבלוקים למחזורים הוא קשה מאוד למימוש מבחינה טכנית (אף על פי שגרסת אלפא כבר שוחררה).

בעיה נוספת קשורה אף היא להיסטוריה של לארימר, אבל מאספקט אחר: טון ואייס, יועץ לתחום הקריפטוגרפיה, טוען שבפרויקטים כמו Bitshares ו-Steem, אותם הוביל כאמור לארימר, השליטה בטוקנים הייתה אצל מעגל פנימי שגרף חלק גדול מהם. יש כאלו שמתבטאים באופן פחות עדין ואומרים  שמדובר בלא פחות מהונאת פונזי אחת גדולה.

לארימר, שמודע לביקורת הזו, טוען שהוציאו אותה מעבר לכל פרופורציה: בשני הפרויקטים המדוברים הללו המטרה שלו הייתה להעניק ליווי עד שהם יוכלו לעמוד על הרגליים ולעבור לניהול של החברות שמפעילות אותם. הוא גם טוען שהם עדיין פופולאריים ומושכים הרבה תנועה, למרות שגם הוא מודה שיכול להיות שהסיבה לכך נעוצה בחלקה בעניין ש-EOS עצמו מעורר. בנוגע לתפקיד שלו ב-block.one, הוא מבטיח שמדובר בחברה מקצועית עם רמת אחריות גבוהה יותר.

קנייה ומכירה של EOS

כמו מטבעות רבים אחרים, לא ניתן לרכוש EOS ישירות במטבע שאינו קריפטוגרפי, אלא רק באמצעות חלפנים קריפטו או זירות מסחר ייעודיות.

1. זירות מסחר: Binance ו-Bitfinex מאפשרות מסחר ב-EOS. מדובר בזירות מסחר די וותיקות ובעלות נפח מסחר גבוה, אשר מספקות מענה מצוין ודי זול.

2. חלפנים: ניתן להשתמש ב-ShapeShift, שירות מהיר מאד אך עם עמלות גבוהות.

3. אנשים פרטיים: ניתן למצוא אנשים פרטיים אשר מעוניינים למכור EOS, אם כי יש להעריך שההיצע יהיה נמוך באפשרות זו.

ארנקים

  1. ארנקי חומרה: מכיוון שאיאוס הוא בסופו של דבר טוקן בסטנדרט ERC20 שפועל ברשת של אית’ריום, אפשר להחזיק אותו בארנקי החומרה הסטנדרטים של Ledger Nano S ו-Trezor.
  2. ארנקי תוכנה: הארנק המומלץ שתומך באיאוס באופן מלא הוא MyEtherWallet בקוד פתוח ועם שליטה במפתחות הפרטיים שלכם.
  3. ניתן להחזיק את איאוס בארנקים כגון Exodus ו-Jaxx אם כי ארנקים אלו אינם בעלי קוד פתוח ולכן איננו ממליצים על כך.

קישורים שימושיים

אודות צוות האתר

צוות האתר
קריפטו ג'ונגל הוא בלוג ואתר חדשות שמסקר את עולם הבלוקצ'יין, ביטקוין, את'ריום ושאר המטבעות הדיגיטליים. באתר מדריכים, חדשות וסקירות שיעזרו לך להישאר מעודכן.

עשוי לעניין אותך גם...

הכירו את מונרו (XMR) – מטבע אנונימי מוביל

0שיתופים שתפו בפייסבוק צייצו בטוויטר שתפו בלינקדאין שלחו ב-WhatsApp מונרו (Monero) הוא מטבע קריפטוגרפי אנונימי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לשיתוף הפוסט לחצו כאן

תודה רבה על השיתוף ! 

עשו לנו לייק ותמיד תהיו מעודכנים:

 

שתפו את הפוסט עם חברים