בנק אוף אמריקה: מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים הם עתיד הכסף והתשלומים

בינתיים יו"ר הבנק המרכזי באנגליה אינו מסכים עם מסקנת הדוח וטוען כי מדובר ב"שדרוג" למערכת הקיימת ותו לא.
מטבע דיגיטלי של בנק מרכזי

מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים, ומטבעות יציבים צמודי-דולר (Stablecoins), הם האבולוציה הטבעית של הכסף והתשלומים, כך לפי מחקר שהתפרסם ע"י הבנק האמריקני המוביל, בנק אוף אמריקה.

"מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים (CBDC) לא משנים את ההגדרה של הכסף, אבל ככל הנרא הישנו איך ומתי ערך מועבר ב-15 שנים הקרובות," נכתב ע"י האנליסט אלקש שך, שהוסיף כי "ל-CBDC הפוטנציאל לבצע מהפכה במערכות הפיננסיות הגלובליות ועשוי להיות ההתפתחות הטכנולוגית הגדולה ביותר בהיסטוריה של הכסף."

לדבריו, בעוד שבנקים מרכזיים במדינות מפותחות יתמקדו ביעילות התשלומים – במדינות מתפתחות יתמקדו בהכללה פיננסית.

עם זאת, שך מציין סיכונים כגון תחרות למערכת הבנקאית ולהפקדות בה, לאובדן עצמאות מוניטרית של מדינות קטנות יותר ולהגברת חוסר השוויון בין המדינות.

באנגליה פחות מסכימים

יו"ר הבנק המרכזי באנגליה, אנדרו ביילי, פחות הסכים עם הדוח של בנק אוף אמריקה. ביילי הביע סקפטיות כלפי הצורך בפאונד דיגיטלי על אף ששרי הכלכלה של מדינות האיחוד האירופי מגבים המשך מחקר ופיתוח של יורו דיגיטלי.

לדבריו, המערכת הבנקאית כבר משתמש במערכת תשלומים טובה וה-CBDC רק יהווה "שדרוג" שלה.

בנוסף, חידד ביילי כי בעיניו אין כוונה להפסיק את השימוש במזומן בקרב הציבור הרחב, וכי אין צורך לשנות כרגל את מערכות התשלומים משום ש"אנחנו צריכים להיות ברורים מאד מהי הבעיה שאנחנו מנסים לפתור משום שאנחנו יכולים להיסחף ע"י הטכנולוגיה והרעיון."

ייתכן שביילי נשען על טוני ייטס, יועץ לשעבר לבנק המרכזי באנגליה, שפרסם טור דעה בפיננשל טיימס ובו טען כי העלויות והסיכונים שכרוכים ב-CBDC ופיתוחו לא שווים את המאמץ, וכי המוטיבציה מאחורי הפיתוח הנ"ל "חשודה".

ומה עם בנק ישראל?

בימים אלה בנק ישראל מקיים מחקר בנושא השקל הדיגיטלי בשיתוף עם בנקים מרכזיים באירופה. עד כה ביצע מספר ניסויים, שהוגדרו כמוצלחים. עם זאת, אין אינדיקציה מוחשית שישראל בדרך להנפקת שקל דיגיטלי והיא, כמו מדינות רבות בעולם, עדיין בוחנת האם זה נכון.

מחר יתארח בפודקאסט "מדברים קריפטו" עודד סלומי, מנהל מחלקת התשלומים בבנק ישראל, לדבר על תפקידו של הבנק המרכזי, על מהו CBDC ועל השקל הדיגיטלי.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

תגובה אחת

  1. בסין כבר מופעלת שיטת "הדירוג החברתי" שהיא בעצם כפיית התנהגות על כל האזרחים באופן אישי תחת סנקציות של סגירת הארנק הדיגיטלי או הגבלתו.
    רק כסף דיגיטלי שמנוהל על ידי מערכות מחשבים של בנק מרכזי יכול להיות בסיס למשטר כזה של עריצות, וזו הכוונה האמיתית מאחורי המהלך. זו דיקטטורה "מושלמת" בעלת אפקט מיידי. אם הממשלה (העולמית) רוצה שתתחסן, אז אם לא תתחסן הארנק שלך יבוטל לתחבורה, ו/או למזון וכולי. זה מתוכנת ולכן אינדיווידואלי. אם הממשלה רוצה שלא תיסע הרבה במכונית – לא תוכל לרכוש דלק ב"כסף" שלך. אם הבעת מחאה – הארנק ייחסם. זה אגב קרה כבר בקנדה, במסגרת הניסוי שערך טרודו, מנעריו של הפורום הכלכלי העולמי, ארגון אנטי-לאומי מרכזי (יחד עם האו"ם, ארגון הבריאות העולמי, ועידת בילדרברג ועוד).

    הכסף הדיגיטלי הוא סכנה פוליטית ממדרגה ראשונה. אין לו שום קשר לכלכלה, אלא לשליטה ולטרור פוליטי של ארגונים אנטי לאומיים אריסטוקרטיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן