ריכוזיות מדאיגה: 82% מהבלוקים באתריום 2.0 עוברים דרך Flashbots

עם השלמת המיזוג של רשת של אתריום נראה כי אתריום 2.0 נסמכת על מערכת עיקרית אחת להשלמת יצירת הבלוקים שלה.
ethereum

היום (ב') נודע כי מעל 82% מהבלוקים הנוצרים באתריום 2.0 עוברים דרך ישות ריכוזית אחת שנקראת פלאשבוטס (Flashbots).

פלאשבוטס עוסקת באופטימיזציה של MEV (ר"ת Maximal Extractible Value), כלומר הערך המקסימלי שניתן לחלץ מטרנסקציות באתריום, כפי שיוסבר בהמשך.

על פי נתונים שבורסת ביטמקס (BitMEX) פרסמה במאי, השירות שהחברה מציעה גרם לכך שלפני המיזוג המוצלח של אתריום, למעלה מ-90% מהבלוקים ברשת הכילו טרנסקציות של פלאשבוטס. במילים אחרות, היא אומצה על ידי למעלה מ-90% מכורי אתריום.

עם השלמת המיזוג והמעבר של רשת הבלוקצ'יין של אתריום למנגנון קונצנזוס של הוכחת החזקה (PoS או Proof of Stake), נתון זה אופס מאחר ופעילות הכורים ברשת הסתיימה. אלא שכאמור, המידע הנוכחי מצביע על כך שימים ספורים לאחר המיזוג למעלה מ-82% מהבלוקים באתריום 2.0 עוברים דרך פלאשבוטס. אחוז זה משקף אימוץ כמעט מוחלט של החברה על ידי המאמתים של הרשת.

מידע זה מתווסף לנתונים אחרים שפורסמו השבוע ולפיהם מעל 46% מהצמתים ברשת אתריום נשלטים על ידי בורסת קוינבייס (Coinbase) ועל ידי פלטפורמת הסטייקינג לידו (Lido).

נתונים אלה מגבירים את החשש בעולם המטבעות הדיגיטליים מפני מצב בו אתריום 2.0 תתאפיין בריכוזיות אשר עלולה להרתיע משתמשים ומשקיעים.

מהן הזדמנויות MEV?

הפעילות על רשת הבלוקצ'יין מספקת למשתמשים הזדמנויות שונות ליצירת רווח, למשל על ידי ביצוע עסקאות ארביטראז' (ניצול של פער במחירים השונים של נכס מסוים בשני שווקים או יותר). מי שמחפשים את ההזדמנויות ויוצרים את הטרנסקציות שמנצלות אותן נקראים מחפשים (Searchers). כורים ברשת בלוקצ'יין מבוססת מנגנון הוכחת עבודה (PoW או Proof of Work) או מאמתים ברשת בלוקצ'יין מבוססת מנגנון הוכחת החזקה יכולים להחליט מי מהמחפשים ירוויח מההזדמנות על ידי קידום הטרנסקציות של מחפש אחד על פני אלו של מחפש אחר.

היכולת של כורים / מאמתים לקבוע מי יזכה לנצל את ההזדמנות יכולה להניב להם גמול כספי ניכר. בעולם המושגים של אתריום הערך של אותו גמול כספי נקרא MEV (ר"ת Maximal Extractible Value) או הערך המקסימלי שניתן לחלץ. באתריום, הזדמנויות ארביטראז' מהוות מעל 98% מפעילות ה-MEV.

לפני המיזוג, על מנת לגרום לכך שהטרנסקציות שלהם ייכנסו ראשונות לבלוק, מחפשים שילמו עמלות גבוהות יותר כדי לגרום לכורים להעדיף אותם. פעולה זו הובילה ליצירה של מירוץ עמלות בין המחפשים, והעובדה שהם היו מוכנים להציע עמלות גבוהות לכורים גרמה לעליה של כלל העמלות ברשת, גם עבור משתמשים שלא עסקו בניצול הזדמנויות MEV.

כדי למנוע את מירוץ העמלות מחפשים החלו לסגור עסקאות ישירות מול בריכות כרייה על ידי שידור הטרנסקציות לכורים באופן פרטי, אשר מנע ממחפשים אחרים לראות אותן ולכן מנע מהם להציע עמלות מתחרות. המחפשים ובריכות הכרייה חילקו ביניהן את הרווחים ובכך יצרו כמובן מערכת ריכוזית סביב יצירת הבלוקים.

נתונים: mevboost.org

הפתרון של Flashbots

פלאשבוטס, הממומנת על ידי קרן ההון סיכון Paradigm, היא חברת מחקר ופיתוח שפיתחה מערכת המקשרת בין מחפשים לבין בריכות כרייה, אך במקום לעשות זאת דרך הסכמים פרטיים ומוסתרים, המערכת פתוחה ומאפשרת לכל הגורמים להשתתף בפעילות ה-MEV ולהתחרות ביניהם מבלי להשפיע על הגובה של כלל העמלות ברשת.

המחפשים יוצרים חבילות טרנסקציות לניצול הזדמנות MEV מסוימת. החבילות נשלחת לשרת של פלאשבוטס וכוללת בתוכן תשלום לכורים. לאחר מכן השרת של פלאשבוטס שולח את החבילות לכורים. התהליך מזכיר מכירה פומבית, אך המיוחד בו הוא שבמהלכו אף מחפש לא יודע מה הציע מחפש אחר. מאפיין זה גורם לכך שהמחפשים מציעים מראש עמלות אטרקטיביות כדי שהכורים יבחרו בהם ויצרו את הבלוק עם הטרנסקציות שלהם.

לאחר המיזוג המערכת של פלאשבוטס עובדת באותו אופן בדיוק, רק שולחת את חבילות הטרנסקציות למאמתים במקום לכורים. כאמור, גם לאחר המיזוג נראה כי מעל 82% מהבלוקים באתריום 2.0 עוברים דרך השרת של פלאשבוטס. עובדה זו משקפת את הסיכון הטמון באפשרות שפלאשבוטס תפעל באופן זדוני ותוכל לזכות בכל תחרות בין מחפשים ומאמתים משום שכל המידע על הטרנסקציות עובר דרכה ומאפשר לה לדעת כמה עמלה להציע.

הרשימה השחורה של קוינבייס

מידע שהגיע מחברת ניתוח נתוני הבלוקצ'יין Santiment, הראה כי מעל 46% מהצמתים ברשת אתריום נשלטים על ידי שתי כתובות בלבד.

מרטין קופלמן, מייסד שותף ב-Gnosis, פלטפורמת קוד פתוח המאפשרת למשתמשים ליצור תחזיות על אירועים בשוק הקריפטו, טען כי שתי הכתובות שייכות לבורסת הקריפטו קוינבייס (Coinbase) ולפלטפורמת הסטייקינג (Staking) לידו (Lido).

לדאגה מפני הריכוזיות של אתריום 2.0 הצטרף פרט נוסף לאחר שנודע כי קוינבייס יכולה להכניס לרשימה שחורה את האתריום שנמצא אצלה בסטייקינג אם תמצא לנכון לעשות זאת. אתריום שנמצא בסטייקינג בקוינבייס נקרא cbETH (ר"ת Coinbase Ethereum) ומתברר כי בחוזה החכם של cbETH יש פונקציה המאפשרת לבורסה להכניס את הטוקן לרשימה כזו.

לסיכום

כידוע, עוד לא עבר אפילו שבוע מאז המעבר של אתריום למנגנון הוכחת החזקה, כך שייתכן שבשלב זה עדיין מוקדם להסיק מסקנות על אופיה של הרשת החדשה ועל הסיכונים הקיימים בה. יחד עם זאת, בשלב הנוכחי הנתונים הקיימים אכן מעידים על נטיה של אתריום לריכוזיות וייתכן כי הם ישפיעו על הנכונות של משקיעים מוסדיים ומשקיעים רגילים לאמץ את אתריום 2.0.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן