המיזוג של אתריום עבר בהצלחה: מהן המשמעויות וממה כדאי להיזהר?

הבוקר (ה'), בסביבות השעה 09:45 שעון ישראל, המעבר של רשת אתריום לאתריום 2.0 ולמנגנון הוכחת החזקה הושלם בהצלחה.

לאחר כארבע שנים של הכנות ודחיות חוזרות ונשנות עברה הבוקר רשת הבלוקצ'יין של אתריום ממנגנון קונצנזוס של הוכחת עבודה (PoW או Proof of Work) למנגנון קונצנזוס של הוכחת החזקה (PoS או Proof of Stake).

נכון לכתיבת שורות אלה נראה כי האירוע, שבמהלכו התמזגה רשת הבלוקצ'יין של אתריום, אשר נקראת גם שכבת הביצוע, עם ה-Beacon Chain, אשר נקראת גם שכבת הקונצנזוס, עבר בהצלחה מלאה. הרשת לא עצרה, אף טרנסקציה לא הלכה לאיבוד והמעבר בין הבלוק האחרון ברשת אשר יוצר בהוכחת עבודה לבלוק הראשון של הרשת אשר יוצר בהוכחת החזקה היה חלק. כל זאת מבלי שמשתמשי אתריום הרגישו במעבר מבחינת חוויית המשתמש שלהם.

ויטליק בוטרין, מייסד אתריום, אמר במסיבת הצפיה של אירוע המיזוג ביוטיוב, כי המעבר המוצלח לאתריום 2.0 הוא הצעד הראשון בדרכה של אתריום להפוך לרשת בוגרת יותר. הוא הדגיש כי לרשת יש עוד דרך ארוכה עד שתוכל להציג שינויים משמעותיים לטובה ברמת יכולות המדרגיות שלה (סקיילביליות או Scalability), עלות השימוש בה והאבטחה שהיא מאפשרת.

על פי שער אתריום הנוכחי לא ניכרת בינתיים תנודתיות חריגה במחיר המטבע ויתכן כי ניתן לייחס זאת לעובדה כי המיזוג עבר כמתוכנן ובהצלחה. 

שמועות לעומת מציאות

האקוסיסטם של אתריום כולל בורסות מבוזרות, חברות הלוואה, זירות מסחר ב-NFT (טוקנים יחודיים או Non Fungible Tokens) ואינספור אפליקציות כלכלה מבוזרת (dApps). באופן טבעי, שינוי דרמטי ברשת כה מרכזית הוא אירוע מכונן בעולם המטבעות הדיגיטליים. על רקע זה ניתן להבין כי המיזוג עורר אינספור שמועות ותחזיות בנוגע לשינויים ולחידושים שאתריום 2.0 תציג, בעיקר בנוגע לסקיילביליות, הוזלת עלויות השימוש ברשת והפיכת אתריום (ETH) למטבע דיפלציוני.

יחד עם זאת, קרן אתריום (Ethereum Foundation) ודמויות בולטות הקשורות לרשת מדגישות כי המיזוג הנוכחי, שהוא רק השלב הראשון בשורת השדרוגים המתוכננים לרשת, לא יפתור את הסוגיות המרכזיות הללו.

הסקיילביליות של אתריום, כלומר היכולת של הרשת לעבד יותר טרנסקציות בשניה, לא תשתנה בעקבות המיזוג. אמנם הבלוקים ברשת יווצרו בתדירות גבוהה בכ-10% מזו שבה הם נוצרו לפני המיזוג, אך מהירות ביצוע הטרנסקציות תישאר פחות או יותר זהה וגם אם יחול בה שינוי מסוים לטובה הוא יהיה מינורי ולא יורגש על ידי המשתמשים.

כמוכן, המיזוג לא יהפוך את אתריום לזולה יותר לשימוש. עמלות הגז, שהן העמלות שמשתמשים משלמים עבור ביצוע הטרנסקציות שלהם, לא יוזלו והן מצופות לרדת רק בשדרוגים הבאים של הרשת.

לבסוף, המיזוג לא יהפוך את אתריום למטבע דיפלציוני. המדיניות המוניטרית בנוגע למטבע אמנם משתנה בעקבות המעבר לאתריום 2.0, אך נכון לעכשיו שינוי זה יוביל רק להוספת לחץ דיפלציוני על אתריום.

לפני המיזוג, כלל כורי האתריום ברשת קיבלו כ-13,000 מטבעות אתריום ביום כגמול על עבודת הכרייה שהם ביצעו. עם המעבר להוכחת החזקה מספר זה ירד בכ-90% וכלל המאמתים ברשת, אשר מחליפים את הכורים, יקבלו סך של כ-1,600 מטבעות אתריום ביום.

השריפה של חלק מהעמלות המשולמות ברשת, שהחלה להיות מיושמת לפני שנה, יחד עם הצניחה בכמות המטבעות המחולקים למאמתים, אכן תיצור לחץ דיפלציוני על המטבע אך לא תגרום אוטומטית לכך שאתריום יהפוך למטבע דיפלציוני בהגדרה. בעתיד, ככל שיתבצעו בהצלחה השדרוגים הנוספים המתוכננים ברשת, ייתכן שיותר מטבעות ישרפו מאשר יונפקו, אך עדיין חזון למועד.

מה לגבי סטייקינג (Staking)?

במנגנון הקונצנזוס של הוכחת החזקה אדם יכול להפוך למאמת ברשת במידה ויש ברשותו 32 מטבעות אתריום שאותם הוא יכול להפקיד בסטייקינג (Staking). מן הסתם לא להרבה אנשים יש כמות כזו של מטבעות שאותה הם יכולים להרשות לעצמם לנעול ברשת ולכן ניתן לעשות סטייקינג גם בכמויות קטנות יותר של המטבע באמצעות בריכות סטייקינג (Staking Pools) או באמצעות בורסות מבוזרות.

מיכה זולטו, מפתח ליבה של אתריום, טוען שלא כדאי למשתמשים לעשות סטייקינג בבורסות מבוזרות משום שפעולה זו פוגעת ברשת במקום לעזור לה. לדבריו, כאשר משתמש מעביר את האתריום שלו לבורסה הוא לוקח על עצמו סיכון הקשור לאבטחת המטבע ולמעשה מעביר את ההחזקה שלו לגורם אחר אשר יכול, אם ירצה בכך, להחליט לתקוף את הרשת בעזרת ההחזקות שקיבל מאחרים.

לעומת זאת, כמובן שבורסות כמו בינאנס (Binance) וקוינבייס (Coincase) מאפשרות לכל מי שאין להם 32 מטבעות אתריום להפקיד בסטייקינג כדי להפוך למאמתים, להשתתף בסטייקינג בסכומים קטנים משמעותית ולקבל על כך תשואה. בנוסף, סטייקינג באמצעות גורם מתווך מפשט את התהליך עבור המשתמשים הרגילים.

מפתח ליבה אחר של אתריום, דאנו פרין, אמר שמעבר לשאלה של כמות המטבעות שמשתמש מחזיק, ההחלטה האם לעשות סטייקינג עצמאי או באמצעות בורסה או פלטפורמת סטייקינג כזו או אחרת תלויה במידת השליטה שהמשתמש מעוניין בה. סטייקינג עצמאי מאפשר למשתמש שליטה מלאה על הכסף שלו וסטייקינג באמצעות גורם מתווך דורש העברה של השליטה לאותו גורם. לדבריו, במידה ובורסת קריפטו תעשה טעות כזו או אחרת הקשורה לסטייקינג, העונש שיוטל עליה יהיה בהתאם לסדר הגודל של כמות האתריום שיש לה בסטייקינג והמשמעות עבור לקוחות הבורסה עלולה להיות איבוד המטבעות שלהם.

זהירות, הונאות!

בשבועות ובשעות שלקראת המיזוג, האקרים, מבצעי הונאות ומגוון שחקנים זדוניים פעלו במלוא המרץ בנסיון לנצל את אי הודאות בנוגע להצלחת המעבר לאתריום 2.0. בין השאר הם ניסו לשכנע משתמשים כי עליהם לבצע פעולות כאלה ואחרות במטבעות האתריום שהם מחזיקים כדי "שיעמדו בתקן החדש" של הרשת. לצדם פעלו מתחזים רבים ברשתות החברתיות בנסיון לגרום למשתמשים להתפתות להצעה כזו או אחרת שלמעשה תוביל לאיבוד הכסף שלהם. יש לקוות שהצלחת המיזוג תוביל לצמצום נסיונות ההונאה הרבים שקדמו לו, אך עדיין כדאי לנקוט במשנה זהירות בנוגע לכל הצעה חשודה הקשורה לביצוע פעולות במטבע.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
קריפטו ג׳ונגל

המיזוג של אתריום הוא רק קצה המזלג מכל מה שקורה בשוק הקריפטו.

רוצה ללמוד על ההזדמנויות הבאות שצפויות להגיע

ולהרוויח מצמיחת השוק?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן