משיכות מרובות מקריפטו.קום: המטבע CRO איבד 30% ב-24 שעות

המנכ"ל כריס מרזלק מנסה להרגיע את הרוחות הסוערות באירוע לייב ב-YouTube.
קריפטו קום

המטבע של קריפטו.קום (Crypto.com), הבורסה שצברה תאוצה בשנים 2021-2022 עם הפרסומת המפורסמת של שחקן הקולנוע מאט דיימון, קורס 30% ב-24 שעות האחרונות. ימים בודדים לאחר קריסתה של בורסת FTX אשר התגלתה כהונאה וקריסתו של המטבע FTT, כעת ישנם חששות כי קריפטו.קום, המטבע שלה CRO ואף בורסות קריפטו אחרות אינן מחזיקות רזרבות מספיקות. כתוצאה, משתמשים רבים מושכים את כספיהם מהבורסה, והתעשייה כולה עוצרת את הנשימה.

המשיכות הוחמרו לאחר שהתגלה כי לפני כ-3 שבועות קריפטו.קום שלחה בטעות 320,000 מטבעות ETH בשווי של כ-400 מיליון דולר – כ-80% מהרזרבות שלה – לכתובת לא נכונה, המשויכת עם בורסת הקריפטו Gate.io. ההעברה, שהתקיימה ב-21 באוקטובר, קרתה ממש לפני "הוכחת הרזרבות" של Gate.io – ותיאוריות הקונספירציה בטוויטר מתפוצצות לאחר שב-29 באוקטובר הוחזרו 285,000 מטבעות ETH בשווי של כ-456 מיליון דולר לקריפטו קום.

"זה היה אמור להיות מעבר לכתובת ארנק קר חדשה, אבל המטבעות נשלחו בטעות לכתובת חיצונית שנמצאת ברשימה קבועה [Whitelist]," מסר מנכ"ל החברה, כריס מרזלק, כתירוץ. "עבדנו ביחד עם הצוות של Gate והכספים הושבו לארנק הקר. תהליכים ופיצ'רים חדשים הוטמעו כדי למנוע מזה לקרות שוב."

מרזלק ונציגיה של בורסת Gate טוענים כי הוכחת הרזרבות התקיימה ב-19 באוקטובר, יומיים לפני שליחת המטבעות, וכי כספיה של קריפטו קום לא נכללו בה. עם זאת, בטוויטר הביקורות נמשכות.

חשיפה גם ל-FTX?

משתמש הטוויטר TraderWize חקר את כתובות הארנקים של קריפטו קום וגילה כי הבורסה שלחה בשנה האחרונה בסביבות ה-1 מיליארד דולר שווי מטבעות דיגיטליים צמודי דולר USDC ו-USDT לבורסת FTX. בתגובה, מרזלק טען כי החשיפה ל-FTX הייתה מינימלית (פחות מ-10 מיליון דולר) וכי FTX שימשה כפלטפורמת מסחר לגידור כנגד כספי לקוחות, ללא נעילת הכספים בהלוואות או הסתמכות על צד שלישי נוסף.

הבוקר (ב'), מנסה מרזלק להתמודד עם החששות באירוע לייב שהחל בשעה 9:00 שעון ישראל, ועונה לשאלות מהקהל.

מרזלק מבהיר: "לא עצרנו משיכות. יש פעילות מרובה של הפקדות ומשיכות ואנחנו פועלים כרגיל. נוצר תור של משיכות ושל כרטיסי תמיכה, וזה פונדמנטלי שנמשיך לתפעל אותם."

"נוכיח שאנשים טועים עם מעשינו, לא מילים" אמר בתגובה לכך שמשפיענים רבים בטוויטר מזהירים מהבורסה.

בנוגע להפקדות ב-FTX, מספר מרזלק כי כל הכספים נמשכו פרט ל-10 מיליון הדולר שצוינו דלעיל נמשכו.

הוכחת הרזרבות

סיבה נוספת לחשש הייתה ההודעה של קריפטו קום על הוכחת רזרבות. הבורסה חברה לחברת המחקר Nansen ויצרה מסך מעקב אחרי ארנקיה.

בהוכחת הרזרבות, שלא מוגדרת כרשמית אלא כזמנית עד אשר תתקיים ביקורת חיצונית מלאה עפ"י החברה, מוערך כי הבורסה מחזיקה ב-2.3 מיליארד ד' שווי רזרבות.

מתוכם, 21% מוחזקים בטוקן SHIB – המטבע הספקולטיבי שהוקם כדי להתחרות בדוג'קוין. עם זאת, החברה מבהירה שאלו כספי הלקוחות.

33% מוחזקים בביטקוין, ו-15% באתריום. רק 11% מוחזקים במטבעות צמודי דולר כגון USDT ו-USDC.

קריפטו קום
אלוקציית המטבעות שקריפטו קום מחזיקה.

עם זאת, התמונה היא חד צדדית בלבד. לצפות בנכסי החברה, כפי שאפשר ללמוד ממקרה FTX, אינו מספיק שכן יש להשוות זאת למול ההתחייבויות שלה.

אם לא די בכך, מנכ"ל בינאנס צ'נפנג זהאו שוב צייץ ציוץ מתריס, כפי שעשה עם FTX: "אם בורסה מזיזה סכומי קריפטו גבוהים לפני או אחרי שהם מציגים את כתובות הארנקים שלהם, זהו סימן ברור לבעיות."

האם גם כאן ההשפעה שלו תהיה משמעותית עד כדי הכרעת פעילות הבורסה, לפני שתתבצע הביקורת החיצונית?

בינתיים, שער הביטקוין עומד על $16,400 לאחר שביקר הבוקר ב-$15,800, ושער אתריום הינו $1,220.

המטבע CRO, שנשאלת השאלה הם נרשם במאזן של קריפטו קום בצורה דומה ל-FTT, נסחר כעת בשער $0.0618 – ירידה של 57% מתחילת השבוע שעבר, 30% מתחילת השבוע, ו-94% מהשיא שנרשם בסוף נובמבר 2021.

באירוע הלייב ציין מרזלק שלא נעשה שימוש ב-CRO בשום שלב כערבות להלוואות, ובכך טוען שזה לא המקרה. בנוסף, התייחס מרזלק להתחייבויות שיש לבורסה וכי יקח מספר שבועות עד שתתבצע בחינה חיצונית שתוכיח שההתחייבויות זהות לנכסים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן