[ריאיון] גם ניהול הנתונים ב-Web 3.0 צריך להיות מבוזר עם נייט הולידיי

היזם שגייס 20 מיליון דולר ממיקרוסופט וסמסונג כדי לבנות מערכת ניהול נתונים מבוזרת משתף מנסיונו.

ווב 3.0 (Web 3.0) הוא מונח שמאגד בתוכו את "הדור הבא של האינטרנט" בו מנסים היזמים בתעשייה להעביר את הבעלות על המידע והנתונים לידי המשתמשים, ולבנות את האינטרנט מחדש בגרסה מבוזרת ושקופה יותר.

אך ביזור הינו ספקטרום, ויש למדוד אותו על פני מספר ממדים ושכבות, כגון החומרה שמריצה את תוכנות הבלוקצ'יין השונות, האופן שבו מועברת התקשורת בין המחשבים שמריצים את התוכנה, היכן נשמרים המידע והנתונים, כיצד מגיעים המחשבים השונים לקונצנזוס (הסכמה) על החוקים וההיסטוריה של מאגר המידע המבוזר, ועוד.

אז הזמנתי את נייט הולידיי, מנכ"ל ושותף-מייסד של Space and Time, סטארטאפ חדש השואף ליצור את מחסן הנתונים המבוזר הראשון בתעשייה, להתמקד בניהול הנתונים אשר לדבריו עודנו מתנהל בצורה ריכוזית בתעשיית ה-Web 3.0 כיום.

המשמעות של ניהול הנתונים בצורה ריכוזית – גדולה. זה יוצר נקודת כשל אותה ניתן לתקוף ולפתע, למשל, לזייף נתונים שמוזנים לתוך הבלוקצ'יין. בכך, ניתן להשפיע על הפעילות בה, וכתוצאה גם על האפליקציות שרצות עליה.

השאיפה שלי היא שהולידיי יציף את הבעיות שיש כיום, וכיצד ניתן יהיה לפתור אותן.

ברוכים הבאים נייט! כיף שהצטרפת אלינו.

תודה רבה על ההזמנה בן, שמח להיות כאן!

מה הרקע שלך לפני שהצטרפת למרחב Web 3.0?

ביליתי את העשור האחרון בתפקידי ניהול בתעשיות הנתונים והפינטק. בעיקר הייתי סגן נשיא בכיר של GTM Operations and Growth בחברת Teradata, בה ניהלתי את מנוע הצמיחה של הארגון בכל העולם ופיקחתי על למעלה מ-2 מיליארד דולר בהכנסות שנתיות. 

נייט הולידיי
מנכ"ל ומייסד Space and Time, נייט הולידיי.

מתי גילית את Web 3.0, איך הרגשת לגביו לראשונה, וכיצד השתנתה התחושה במהלך השנים?

הפעם הראשונה שנחשפתי לטכנולוגיית הבלוקצ'יין הייתה ב-2016 כשהבנקים החלו להסתכל על הטכנולוגיה. באותו זמן, זה היה רק בתהליכי התהוות ראשוניים. 

בשנת 2020 לקחתי את זה צעד נוסף קדימה והתחלתי לעבוד עם Chainlink [פתרון טכנולוגי שעוסק בהזנת מידע לתוך הבלוקצ'יין מהעולם האמיתי] כיועץ אסטרטגי. 

האקוסיסטם של Web 3.0 התפתח משמעותית מאז 2016. שמתי לב שפיתוח מוצרי דאטה בוגרים הפך במהירות לדרישה גדולה מהתעשייה על מנת להמשיך את עקומת הצמיחה והאימוץ המהירים שלה. 

מהן הבעיות העיקריות שאתה שואף לפתור עם Space and Time?

המייסד השותף שלי סקוט דיקסטרה ואני בילינו למעלה מעשור ב-Teradata, שבנתה את אחד ממחסני הנתונים* המצליחים בעולם. 

*מחסן נתונים הוא מערכת מידע שמהווה בסיס לנתונים ומאפשרת לתקשר ולבצע תחקור עם הנתונים בצורה פשוטה.

ככל שהרחבנו את הידע שלנו ב-Web 3.0 הבנו שאזור מחסני הנתונים לא מתפתח באקוסיסטם החדש הזה. מפתחים בונים יישומים מבוזרים על גבי מסדי נתונים מרכזיים, וחוזים חכמים אינם מצוידים בנתונים.

לחוזים חכמים יש פוטנציאל לאפשר אוטומציה חסרת אמון ומקרי שימוש חדשים לכל תעשייה בעולם, אך הם מוגבלים ביותר בחישובים שהם יכולים לבצע ובכמות הנתונים שהם יכולים לגשת אליהם. חוזה חכם היום לא יכול אפילו לשאול שאלה בסיסית כמו "הראה לי את כל הארנקים שרכשו 2 NFTs", שלא לדבר על שאילתות מורכבות יותר שמייצרות תובנות גדולות יותר. אתה יכול להריץ את השאילתות האלה במחסן נתונים, אבל מחסני הנתונים של היום הם ריכוזיים, ולא ניתן לסמוך על התוצאות שיוצאות מהם על ידי חוזה חכם.

כיום, מפתחים מסתמכים על פתרונות נקודתיים יקרים כדי להפעיל את האפליקציות המבוזרות שלהם: הם חייבים להטמיע נתוני בלוקצ'יין, לנקות ולבנות את הנתונים האלה, להשתמש בכלי ETL (חילוץ, טרנספורמציה וטעינה) כדי להעביר את הנתונים, להריץ שאילתות עסקאות במסד נתונים, ולהריץ אנליטיקה במחסן נתונים.

הכל ריכוזי ודורש אמון.

האקוסיסטם דורש מחסן נתונים מבוזר המספק גישה פשוטה לשאילתות נתוני בלוקצ'יין, מאפשר לך לטעון את הנתונים שלך מכל מקור מרכזי, לצרף את השניים לשאילתה אחת ולחבר את התוצאות בחזרה לחוזה חכם עם ערובות קריפטוגרפיות שהחישוב בוצעה בצורה מדויקת ושלא טופלו בנתונים הבסיסיים. 

זה מה שאנו שואפים לספק ולפתור ב-Space and Time.

כלומר, אם אני נניח רוצה להשתמש באפליקציית הימורים שיושבת כחוזה חכם על אתריום וביצעתי הימור על גמר המונדיאל, המטרה היא לאפשר להזרים את תוצאות המשחק מ"העולם האמיתי" באופן שלא תלוי במתווך?

בדיוק.

אז מה זה Space and Time? מה בעצם אתם עושים?

חוזים חכמים הם כאמור עמוד השדרה של Web 3.0, אך בהינתן מה שאמרתי על שמירת המידע והגישה אליו, נשאלת השאלה כיצד יכול חוזה חכם להישאר חסר אמון, ומבוזר, אם הוא מתייחס לנתונים המגיעים ממערכת מרכזית שנדרשת אמון, מחוץ לבלוקצ'יין?

זה המקום שבו אנחנו נכנסים לתמונה. Space and Time היא מערכת שיושבת מחוץ לשרשרת (Off chain) ומופעלת על ידי רשת מבוזרת, ממש כמו בלוקצ'יין. אנו מאפשרים ללקוחות לטעון כל סוג של נתונים מכל מקור שנדרש בו אמון ולהריץ ניתוחים כנגד הנתונים הללו. 

אנו גם מספקים גישה לנתונים המאוחסנים בכל רשת בלוקצ'יין מרכזית. הכי חשוב, אנחנו יכולים להבטיח שאף אחד לא "התעסק" בנתונים האלה, או בניתוח המתנהל נגדם, באמצעות קריפטוגרפיה – הוכחות מתמטיות שניתן לסמוך לחלוטין על הדיוק שלהן. 

כך, יזמים, מפתחים ולקוחות יכולים לחבר את החוזים החכמים שלהם עם נתונים מהעולם האמיתי ותובנות אנליטיות, תוך שהם עדיין עומדים בדרישות לביזור ולחוסר הצרוך באמון שהאקוסיסטם דורש. 

זה פותח אפשרויות חדשות לפיתוח יישומים ואוטומציה עסקית בתעשייה הצומחת.

ספייס אנד טיים
הארכיטקטורה של המידע. מקור: מסמכי Space and Time

גייסתם לאחרונה 20 מיליון דולר בהובלת מיקרוסופט, סמסונג ואחרים. האם תוכל לחלוק פרטים נוספים על המעורבות של מיקרוסופט ועל משקיעים נוספים שיש להם השפעה אסטרטגית?

מיקרוסופט ו-Chainlink הן שתיים מהשותפות הגדולות שלנו. Chainlink היא חלוצה בשירותי נתונים ברשתות בלוקצ'יין, ומיקרוסופט מובילה בתחום הנתונים בתעשייה המסורתית במשך עשרות שנים. 

סבב הגיוס האחרון שלנו, שהובל על ידי M12, קרן הון הסיכון של מיקרוסופט בהשתתפות Samsung Next, יהיה מכריע בפיתוח המוצר שלנו ובהאצת האימוץ שלו. אנו מאמינים כי מתן כלים ארגוניים מוכרים לעיבוד נפחי נתונים מעבר לקיבולת הנוכחית בשרשרת תהיה חלק בלתי נפרד בפתיחת מקרי שימוש חדשים עבור Web 3.0, והשותפות שלנו עם מיקרוסופט מהווה קפיצת מדרגה עצומה בהגשמת החזון הזה. 

Space and Time ישתלב גם עם שירות הענן של מיקרוסופט, Microsoft Azure, כדי לספק ללקוחות Azure גישה, לנהל ולבצע ניתוח נתונים מקוריים על רשתות בלוקצ'יין.

האם תוכל לספק דוגמה כיצד תשמש הפלטפורמה ועל ידי מי?

הדוגמאות שקופצות לי לראש הן משחקים מבוססי בלוקצ'יין, חוזים חכמים העוסקים פיננסים ואוטומציה בקנה מידה ארגוני. 

היכולת שלנו לשלב שאילתות עסקאות מהירות ושאילתות ניתוח ניתנות להרחבה תניע מקרי שימוש חדשים עבור חוזים חכמים שלא היו אפשריים קודם לכן. לדוגמה, משחק מבוסס בלוקצ'יין שבו אפשר להסתער על שחקנים ו/או קבוצות. למשחקים יש עסקאות בבלוקצ'יין, אבל הם גם מייצרים כמויות אדירות של נתונים שנשמרים מחוץ לרשת ונאספים מאירועים המתרחשים במשחק. אנחנו נוכל לאפשר את השילוב של נתונים מהמשחק עם נתוני עסקאות בלוקצ'יין כדי לומר לחוזה חכם איך ומי לתגמל בסוף משחק ולהעביר חזרה לשרתי המשחקים כאשר התרחשה עסקה.

נשמע מרתק נייט, המון בהצלחה.

תודה רבה!

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן