מחקר: קריפטו משמש לתמיכה בפעילות הצבאית של רוסיה ולהתחמקות מסנקציות

קבוצות פרו-רוסיות פונות למימון המונים באמצעות קריפטו כדי לחמוק מהסנקציות שארה"ב הטילה על רוסיה.

אתמול (א') נודע כי קבוצות פרו-רוסיות מגייסות כסף באמצעות מטבעות דיגיטליים כדי לתמוך בפעילות הצבאית של רוסיה באוקראינה. השימוש בקריפטו נועד לעקוף את הסנקציות שהטילה ארצות הברית על רוסיה לאחר שזו פלשה לאוקראינה בפברואר השנה.

מחקר שערכה חברת TRM Labs, העוסקת בניהול סיכונים וציות לרגולציה בתחום הנכסים דיגיטליים, הראה כי מפברואר עד ספטמבר אותן קבוצות הצליחו לגייס מטבעות דיגיטליים בשווי כ-400,000 דולר. החברה השתמשה במגוון מקורות מידע כגון כתובות ציבוריות של ארנקים דיגיטליים ומעקב אחר פעילות האונליין של הקבוצות הפרו-רוסיות באתרי אינטרנט.

לדברי ארי רדבורד, מנהל תחום הממשל והמשפט ב-TRM Labs, לא ניתן לדעת האם קבוצות אלה אכן פועלות באישור ובתמיכת הממשל הרוסי.

הקשר עם תורמים פוטנציאליים מתבצע באמצעות טלגרם והכסף נועד בעיקר לצורך רכישת ציוד עבור קבוצות מיליציה הקשורות לצבא הרוסי ופועלות לצדו באזור הגבול עם אוקראינה. הציוד כולל פריטים כגון מכשירי הדמיה תרמיים ומכשירי רדיו.

אחת מהקבוצות הפרו-רוסיות שזוהו היא Task Force Rusich, שמחלקת האוצר האמריקנית תיארה כקבוצה ניאו-נאצית צבאית למחצה, אשר השתתפה בקרבות באוקראינה לצד הצבא הרוסי. המשרד לבקרת נכסים זרים (OFAC או Office of Foreign Asset Control) של מחלקת האוצר האמריקנית הכניס את הקבוצה הזו לרשימה השחורה שלו.

גיוס כסף בהיקף מצומצם

בעקבות הפלישה של רוסיה לאוקראינה הוטלו עליה סנקציות כלכליות שמטרתן היתה לנתק אותה מהמערכת הפיננסית הגלובלית. כבר בפברואר הועלתה האפשרות שרוסיה תשתמש בקריפטו כדי לחמוק מהסנקציות, אך מומחים טענו שהשימוש בקריפטו לא יוכל לספק את סדרי הגודל של נזילות שרוסיה זקוקה להם כדי להעביר כסף ממקום למקום לצורך מימון הפעילות הצבאית וקיום הכלכלה שלה.

ואכן, כפי שעולה מהנתונים של TRM Labs, הקבוצות הפרו-רוסיות מגייסות כסף בקנה מידה מצומצם בלבד. לדוגמה, ארגון בשם The Novorossia Aid Coordinating Center, אשר הוקם ב-2014 כדי לתמוך בפעילות רוסית באוקראינה, גייס כ-21,000 דולר, ככל הנראה בעיקר באמצעות ביטקוין (BTC), לצורך רכישת רחפנים.

רדבורד ציין כי לצורך המרת הקריפטו שגויס לכסף פיאט, הקבוצות הפרו-רוסיות ככל הנראה נעזרות בזירות מסחר קריפטו שאינן מקפידות על ציות לכללי איסור הלבנת הון (AML או Anti Money Laundering). לדבריו, דרך פעולה זו הינה אפשרית כל עוד מדובר בהיקפים מצומצמים של כסף.

לשם השוואה, התמיכה הנרחבת שאוקראינה זכתה ועדיין זוכה לה בדעת הקהל העולמית אפשרה לה, כבר בפברואר, לגייס באמצעות קריפטו תרומות בשווי 10 מיליון דולר. חודש לאחר מכן ממשלת אוקראינה הקימה אתר לגיוס תרומות במטבעות דיגיטליים בשיתוף פעולה עם בורסת הקריפטו FTX.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן