יו"ר ה-SEC מסרב לענות: האם אתריום נייר ערך?

על אף שהכיר בכך שביטקוין אינו נייר ערך, יו"ר ה-SEC מסרב לענות לשאלות על אתריום
גארי גנסלר

דרמה גדולה התרחשה אתמול (ד') בדיון שהתקיים על פיקוח רוחבי על הרשות לניירות ערך האמריקנית (ה-SEC). באופן לא מפתיע, תעשיית הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים הצומחת הייתה בלב הדיון, ויו"ר ה-SEC גרי גנסלר אולץ להתמודד עם ביקורת נוקבת ואף איום בהדחה באמצעות חוק.

הדיון נפתח באזהרה קלה ששוגרה מאת יו"ר הוועדה לפיקוח על שירותים פיננסיים, פטריק מ'קהנרי הרפובליקני, שאמר לגנסלר "תדאג שיהיה לך נוח," תוך התייחסות לכך שהולכים לכסות בדיון נושאים רבים שהינם שנויים במחלוקת.

מק'הנרי האשים את גנסלר במספר דברים, בהם סירוב לתת וודאות רגולטורית לחברות קריפטו תוך עיסוק בשאלה "מהו חוזה השקעה" עפ"י הגדרת הרשות, והענשת חברות קריפטו על כך שאינן מצייתות לחוק ללא מתן הדרכה ברורה לחוקים.

אם לא די בכך, מק'הנרי אף איים לזמן מידע מהרשות לני"ע אם גנסלר לא יספקו, לאחר שהאחרון לא ענה לשאלות שנשאל בצורה מספקת.

מהצד השני, חברי הוועדה מטעם הדמוקרטים – מקסין ווטרס ובראד שרמן, חיזקו את גנסלר על כך שהוא יוצא נגד "אחי הקריפטו" (Crypto bros). השניים ידועים בחוסר חיבתם לתעשייה המתפתחת.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

האם אתריום נייר ערך?

גנסלר ציין בנאום הפתיחה שחוקי הני"ע הקיימים חלים על שווקי הקריפטו ושרוב הטוקנים הדיגיטליים הינם ניירות ערך. "זהו החוק, זוהי לא בחירה. לקרוא לעצמכם פלטפורמת DeFi זה לא תירוץ להפרת חוקי ני"ע. נכון לכרגע, לצערי הרב, השוק מלא בחוסר ציות."

אך מק'הנרי חזר להכות. "ב-2018, יו"ר מחלקת הפיננסיים התאגידיים ב-SEC ביל הינמן אמר שהוא מאמין שהמטבע אתריום אינו נייר ערך. בחודש שעבר, יו"ר הוועדה לפיקוח על מסחר בסחורות וחוזים עתידיים (ה-CFTC) רוסטין בנהאם הביע את עמדתו כי אתריום הינו סחורה. התובע הכללי של ניו יורק טען בהגשה בבית המשפט בחודש שעבר שאתריום הוא נייר ערך. בבירור, נכס לא יכול להיות גם נייר ערך וגם סחורה בו זמנית. האם אתה מסכים?"

גנסלר חייך וענה בהתחכמות כי "למען האמת, כל ניירות הערך הם סחורות על פי חוק המסחר בסחורות. הרשות לני"ע מפקחת על Excluded commodities – סחורות שאינן נכללות בחוק הנ"ל, ואני מסכים שנייר ערך לא יכול להיות גם Excluded commodity וגם Included commodity."

מק'הנרי לא עצר: "אוקיי, אז איך תגדיר את איתר (ETH) אם ככה?"

גנסלר החל לענות בצורה עקיפה בהתייחסות לחוקי ניירות ערך שנחקקו בשנות ה-30 במאה הקודמת ונקטע ע"י מק'הנרי: "אני שואל אותך, כשאתה יושב בכסא שלך כיו"ר, לבצע הערכה תחת החוקים הקיימים: האם איתר (ETH) הינו סחורה או ני"ע?"

אך נתקל שוב בהתחמקות, ועומת מול העובדה שעל ביטקוין כן נתן גנסלר התייחסות שאינו מדובר בני"ע. גנסלר ניסה לקחת את הדיון לנושא הטוקנים, שישנם עשרות אלפים מהם, אך מק'הנרי מיקד אותו חזרה: "אני שואל אותך בנוגע לאחד."

גנסלר המשיך בסבב נוסף של התחמקויות לפני שענה "אדוני היו"ר, אני חושב שלא תרצה שאשפוט מוקדם…" ונקטע שוב ע"י יו"ר הוועדה: "אבל עשית את זה כבר. נקטת ב-50 צעדי אכיפה. אנחנו מגלים גם תוך כדי תנועה שאנשים מקבלים התראות מוקדמות לפני תביעות ואזהרות הכוללות הסברים מהו נייר ערך בעיניך ומהי עמדת הסוכנות. אני שואל אותך שאלה מאד פשוטה על המטבע השני בגודלו. מהי עמדתך?"

שלא במפתיע, התחמקות נוספת.

האם קוינבייס תעזוב את ארה"ב?

גם מנכ"ל בורסת קוינבייס (Coinbase), בריאן ארמסטרונג, הוזמן להשתתף בועידה. הוא נשאל האם ישקול לעזוב את סן פרנסיסקו לאנגליה, בעקבות הרגולציה – או החוסר בה.

"הכל על השולחן," הוא ענה. "כולל, רילוקיישן או כל מה שדרוש."

בשבוע האחרון הוגשה תביעה נוספת בידי הרשות לני"ע כנגד בורסת Bittrex על פעילותה בין השנים 2018-2022 בארה"ב, ללא פיקוח של הרשות לני"ע.

התביעה מציינת בשמם את המטבעות ALGO, DASH ואחרים כניירות ערך שסיפקה הבורסה ומנכ"לה ללקוחות אמריקניים.

המטבעות האלו, נסחרים גם בבורסות אמריקניות נוספות כגון קוינבייס, מה שעלול להעיד על סעיף נוסף בתביעה שתגיש ה-SEC נגד הבורסה המובילה במדינה.

מה יהיה עם הרגולציה?

דבר אחד בטוח: תעשיית הקריפטו מלאה באי וודאות רגולטורית על אף נסיונות הרגולטור לספק הכוונה באמצעות צעדי אכיפה ותביעות. העובדה כי שכיום ההיבטים החשובים ביותר בתעשייה, בהם מטבעות פלטפורמות (כמו אתריום), סטייבלקוינס (הפופולריים מאד) ועולמות הכלכלה המבוזרת – אינם חסינים ואינם נמצאים בטריטוריה שמאפשרת ליזמים, למפתחים ולמשקיעים להתנהל בצורה תקינה.

הקרבות יימשכו לאורך שנת 2023 וכנראה גם אחריה, אך בינתיים תעשיית הקריפטו בארה"ב תבחן את המשך שהייתה במדינה.

עד כמה זה אבסורדי? בקריפטו-טוויטר צפים סרטונים של גנסלר בעצמו מדבר על אלגורנד (ALGO) בהקשר של ממשל מבוזר (Governance) ומשוחח על הטכנולוגיה המדהימה של החברה, שתאפשר ליצור את ה-Uber הבאה על הפלטפורמה. כיום, הוא תובע בורסות על כך שאפשרו למטבע להיסחר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן