הסנאטורית אליזבת' וורן: "DeFi היא החלק הכי מסוכן בעולם הקריפטו"

חברת הסנאט אליזבת' וורן: הכלכלה המבוזרת (DeFi) היא החלק הכי מסוכן בעולם הקריפטו; המטבעות היציבים אינם באמת יציבים
אליזבת וואן

חברת הסנאט אליזבת' וורן הביעה שוב את הביקורת שלה כלפי הכלכלה המבוזרת (DeFi או דיפיי) בכלל והמטבעות היציבים (סטייבלקוינס) בפרט. בשימוע של ועדת הבנקאות של הסנאט, וורן הפצירה ברגולטורים להתייחס לסכנות הטמונות ב-DeFi ובמטבעות יציבים "לפני שיהיה מאוחר מדיי."

השימוע אשר התקיים ביום ג', נקרא "מטבעות יציבים: איך הם עובדים, מה השימוש אשר נעשה בהם, ומה הסיכונים שלהם?". השימוע התקיים לאחר שחבר הסנאט שרוד בראון ביקש מחברות קריפטו מידע הקשור להגנת משתמשים ומשקיעים בנוגע למטבעות יציבים.

ריצה על הסטייבלקוינס

במהלך השימוע, וורן שאלה את הילרי אלן, פרופסורית באוניברסיטת החוק האמריקנית של וושינגטון, מה יקרה במקרה של "ריצה על המטבעות היציבים" (בדומה לריצה על הבנק) – מצב בו אנשים רבים רוצים לפדות את המטבעות היציבים שלהם בדולרים בזמן קצר בד"כ מתוך חוסר אמון. 

לפי תשובתה של אלן, אין סבירות גבוהה שיהיו לכך "השלכות מערכתיות", אך ייתכן וזה יוביל למשברים נקודתיים ובעיקר יורגש באקוסיסטם של הדיפיי. בתגובה, וורן אמרה כי עולם הדיפיי מושתת על המטבעות היציבים אשר יאבדו את ערכם ברגע האמת – כשאנשים הכי זקוקים להם, ולכן זה ישפיע על הכלכלה בכללותה. לדבריה, המחיר של המטבעות היציבים עשוי לצנוח בזמני משבר בעקבות איבוד האמון של המשתמשים ולהוביל למשבר גדול.

"אני לא חושבת שהכלכלה המבוזרת יכולה לגדול ללא מטבעות יציבים," אמרה אלן. "אני חושבת שהיא תאבק. כרגע, אני חושבת שהכלכלה המבוזרת מוכלת עד לרמה שהיא לא תשפיע על יציבות פיננסית, אבל אם היא תגדל, אני חושבת שיש בזה איום אמיתי, במיוחד אם היא תהיה משולבת עם המערכת הפיננסית המסורתית שלנו."

הצל של טט'ר

חוסר האמון של המשתמשים יכול להיות כלפי המטבע היציב עצמו או כלפי הגיבוי העומד מאחורי המטבע. לדברי וורן המטבעות היציבים הם רק "לכאורה צמודים לדולר". הדוגמה העיקרית שהביאה וורן היא של המטבע היציב טט'ר (Tether). 

על פי וורן, טט'ר פרסמה שרק כ-10% ממה שמגבה את המטבע זה דולרים בחשבון בנק, אך אפילו זה לא אומת על ידי שום סמכות רשמית. וורן שאלה את אלכסיס גולדשטין, מנהלת המדיניות הפיננסית של Open Markets Institute, האם היא יכולה לדעת בוודאות שהיא תקבל דולר אחד תמורת כל מטבע יציב אחד אשר ברשותה. גולדשטין ענתה לה שלא, שזה תלוי בתנאי השוק ושחברת טט'ר "אמרה מפורשות ששום לקוח אמריקני לא יכול לפדות טט'ר."

וורן פונה אל הרגולטורים להתערב

“דיפיי הוא החלק הכי מסוכן בעולם הקריפטו," אמרה וורן. "זה היכן שהרגולציה איננה, ולכן – לא מפתיע – זה המקום בו כל הרמאים וההונאות והנוכלים מתערבבים בקרב הסוחרים במשרה חלקית וכאלה הסוחרים בקריפטו בפעם הראשונה. בדיפיי, אנשים לא יכולים לדעת אפילו אם הם מתעסקים עם טרוריסט."

לסיכום דבריה, אמרה הסנאטורית כי המטבעות היציבים והדיפיי היא סכנה לסוחרים ולכלכלה בכללותה, והיא מפצירה ברגולטורים להתערב ולהתייחס בהקדם אל הסיכונים בתחום לפני שיהיה מאוחר מדיי. 

קולות נוספים

אף על פי שקולה של וורן נשמע הכי חזק מהשימוע, היו בו גם קולות מגוונים נוספים הקוראים למציאת פתרונות רגולטוריים אשר יאפשרו למנפיקי המטבעות היציבים להמשיך לצמוח ובמקביל גם לספק הגנה על המשתמשים והיציבות הכלכלית. הקריאות לרגולציה ובהירות בתחום נשמעו היטב, אך לא הייתה הסכמה ברורה בין המומחים בנוגע לדרכים בהן יש לעשות זאת.

דנטה סיפרטה, קצין האסטרטגיה הראשי וראש המדיניות הבינלאומית של Circle (העומדת מאחורי המטבע היציב USDC), היה ככל הנראה המשתתף היחיד בשימוע עם קשר ישיר להנפקת מטבעות יציבים. סיפרטה הזכיר לחברי הסנאט ולשאר הנוכחים שההתקדמות המהירה של האמריקנים בתחום המטבעות הדיגיטליים מקדמת גם את "התחרותיות הכלכלית הרחבה של ארה"ב ואינטרסים של ביטחון לאומי."

נושא המטבעות היציבים תפס מקום מרכזי גם בעדויות הבכירים בתעשיית המטבעות הדיגיטליים אשר התקיימו בפני הקונגרס בשבוע שעבר. ככל הנראה, הנושא ממשיך להיות בראש סדר העדיפויות של הרגולטורים בארה"ב. עד כה לא נראה שהם ממהרים לצאת בהצהרות והחלטות חד משמעיות אשר יגבילו או יתנו חופש ואישורים ברורים למנפיקי המטבעות הדיגיטליים ושאר המשתמשים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן