ארה"ב ובריטניה הטילו סנקציות על כתובות ארנקי קריפטו ששימשו למימון חמאס

על פי דו"ח של חברת ניתוח הבלוקצ'יין אליפטיק, מאז ה-7 באוקטובר ארגון הטרור הצליח לגייס בקושי 21,000 דולר בקריפטו
קריפטו טרור

אחת הטענות הקשות המושמעות כנגד תחום הקריפטו היא שמטבעות דיגיטליים מבוזרים משמשים למימון טרור. אולם בפועל, השקיפות והנגישות של הבלוקצ'יין דווקא מסייעות באיתור והחרמת כספים המיועדים לארגוני הטרור. ככל שרשויות האכיפה מבינות זאת ומשקיעות משאבים ללימוד והיכרות עם הטכנולוגיה והיישומים שלה כך יכולתן להילחם במימון הטרור גוברת.

אתמול (ד') הודיע OFAC, המשרד לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקני יחד עם המשרד להטלת סנקציות על גופים זרים של הממשל הבריטי (OFSI), כי במסגרת פעולה כנגד רשת לגיוס כספים לחמאס הוטלו סנקציות על ארגון בשם Gaza Now ועל מייסד הארגון מוסטפה עייש. כמו כן הוטלו סנקציות על שתי חברות בריטיות ששימשו להעברת הכספים ועל מנהלים בכירים בהן. 

הביקוש לעובדים בתחום צומח - גם בישראל

רוצים לשדרג את הקריירה עם לימודים מקצועיים?

הסנקציות כוללות כמה כתובות ארנקי קריפטו בבעלות ארגון המדיה Gaza Now, אשר פעל ברשתות החברתיות בניסיון לגייס תמיכה לחמאס. על פי פרסום של חברת ניתוח האון-צ'יין צ'יינאלסיס (Chainalysis) בסך הכל הועברו בכתובות אלה סכומים בהיקף מצטבר של 4.5 מיליון דולר, אולם דווקא מאז ה-7 באוקטובר, בזמן שהחמאס הגביר את ניסיונות גיוס הכספים שלו, נכנס לארנקים אלה סכום זניח של 21,000 דולר. כך על פי נתוני חברת אליפטיק (Elliptic) העוסקת גם היא בניתוח תנועות על הבלוקצ'יין.

התרומות הוקפאו והארגון נותר עם פחות מ-10,000 דולר

ארגון Gaza Now הוא מיזם מדיה חברתית בעל מיליוני עוקבים בפלטפורמות השונות. עוד בשנת 2021 החל הארגון להשתמש בארנקי קריפטו בניסיון לגייס תרומות, ומאז ה-7 באוקטובר הגביר מאמצים אלה, תוך החלפה תדירה של כתובות הארנקים בניסיון לחמוק מסנקציות, אך ללא הועיל.

כאשר הארגון ניסה להעביר מטבעות דיגיטליים בשווי 2000 דולר מהסכום שגויס לאחת מבורסות הקריפטו בניסיון להמיר אותם לפיאט ההעברה זוהתה והכספים הוקפאו. בנוסף כ-9,000 דולר במטבעות יציבים שנתרמו לארגון הוקפאו על ידי חברת טט'ר, מנפיקת USDT, כך שבסך הכל הארגון הצליח לשמור אצלו לא יותר מ-10,000 דולר.

על פי אליפטיק, הפגיעה המשמעותית ביכולתו של החמאס התאפשרה בין היתר בזכות מאמצים של עסקי קריפטו וחוקרים מהתחום. במאמצים אלה השתתפה גם קהילת הקריפטו הישראלית, שיחד עם CryptoJungle הרימה מערך לזיהוי ודיווח על ניסיונות גיוס תרומות לחמאס דרך ארנקי קריפטו ליחידות ביטחון ומשטרה על מנת להקפיא כספים שיועדו לארגון הטרור. 

במקביל הוקם מערך לגיוס תרומות מהקהילה העולמית לתמיכה וסיוע בתושבי העוטף המפונים ובנפגעי החמאס בשם Crypto Aid Israel. בסך הכל גויסו לתמיכה במפונים, בחיילים ובמשפחות השכולות למעלה מ-1.5 מיליון ש"ח.

מודעה לגיוס תרומות לחמאס
מודעה לגיוס תרומות לחמאס מטעם ארגון Gaza Now. צילום מסך מאתר Chainalysis

"נמנף את הכלים שבידינו כדי לשבש את יכולותיו של החמאס"

ב-10 באוקטובר 2023 פרסם הוול סטריט ג'ורנל מאמר תחת הכותרת "החמאס גייס מיליונים בקריפטו". אולם בעקבות נתונים עדכניים שפרסמו חברת אליפטיק, יחד עם מידע של צ'יינאליסיס, פרסם הוול סטריט ג'ורנל תיקון לדיווח המקורי, אולם זה לא מנע מכמה פוליטיקאים אמריקנים, בהם אליזבת וורן ושרוד בראון הדמוקרטים, להתבסס על המידע שפורסם בהתחלה כדי לתקוף את תעשיית הקריפטו ולדרוש חקיקה מגבילה ונוקשה על התעשייה בהצדקה של ביטחון לאומי.

בפברואר השנה העיד בקונגרס תת שר האוצר בריאן נלסון, הממונה על מודיעין פיננסי, והודה שאכן הנתונים שפורסמו במקור בוול סטריט ג'ורנל היו לא נכונים, וכי היקף הכספים שגויסו באמצעות מטבעות דיגיטליים עבור מימון טרור היו זניחים.

אתמול אמר נלסון בהצהרה לתקשורת בעקבות הסנקציות החדשות כי "משרד האוצר נותר מחויב לפגוע ביכולתו של חמאס לממן את פעילות הטרור שלו, לרבות באמצעות קמפיינים מקוונים לגיוס כספים המבקשים להעביר כסף ישירות לארגון. ארה"ב, בתיאום הדוק עם השותפים הבריטיים שלנו, תמשיך למנף את הכלים שלנו כדי לשבש את יכולתו של חמאס ליזום התקפות נוספות".

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן