דעה: מדוע ישראל צריכה להתחיל לקנות ביטקוין כמטבע רזרבה?

אימוץ ביטקוין כרזרבה יוכל לסייע בחיזוק כלכלת ישראל וליצור יתרון תחרותי למשק הישראלי? טור דעה
ישראל ביטקוין

טור דעה מאת מיכאל רוזן מחברת JAN3 המסייעת למדינות לאמץ ביטקוין.

״אני צופה שהביטקוין יהפוך בסופו של דבר למטבע רזרבה של בנקים, באותו אופן שזהב שימש בימי התפתחות הבנקים״ – האל פיניי, משתמש הביטקוין הראשון ואחד ממפתחי הביטקוין הראשונים.

מהו מטבע רזרבה?

מטבע שאינו של המדינה, המוחזק על ידי הבנק מרכזי של אותה מדינה כחלק מהרזרבות המוניטריות שלה.

רזרבות כאלה מוחזקות במטבע חוץ המוכר כיציב ומקובל על הכול כאמצעי חליפין, היכול לשמש למימון וליישוב הסחר.

הגורם הכי חשוב לשימושו של מטבע כרזרבה הוא אינפלציה נמוכה, זאת משום שעתודה היא סוג של חיסכון ארוך טווח, ואינפלציה גבוהה בחיסכון ארוך טווח היא הרסנית.

מטבע הרזרבה הכי מקובל כיום הוא הדולר אך מעמדו הולך ונשחק בתהליך שנקרא דה-דולריזציה. כפי שניתן לראות בגרף הבא השימוש בדולר כמטבע עתודה במגמת ירידה:

די דולריזציה

זאת עקב האצת קצב הדפסת הדולרים (אינפלציה) ומדיניות ממשל ארה״ב של שימוש בדולר ככלי להענשת ממשלות וגופים שונים (למשל הקפאת מיליארדי הדולרים השייכים לבנק המרכזי של רוסיה בתחילת המלחמה באוקראינה).

האמינות והיציבות המוניטריות של מטבע יכולות לתרום להפיכתו למטבע רזרבה ואכן היסטורית מטבעות הרזרבה השתנו מתקופה לתקופה:

מטבע רזרבה

אחת לכ-100 שנים, המטבע בו נעשה השימוש המרכזי כרזרבה מפנה את מקומו למטבע אחר. לפני הדולר, למשל, היתה זו הלירה שטרלינג. לפני הסטרלינג היו אלה המטבעות של ספרד, צרפת והולנד. 

הסיבה שכל מטבע דומיננטי קורס בסופו של דבר הוא עקב היחלשותו, שחיקת כוח הקנייה שלו, כתוצאה מהדפסת כסף.

תהליך זה כבר התחיל לפני שנים רבות בדולר, ונמצא בשלב המואצים, כפי שניתן לראות בגרף הבא המציג את כמות הדולרים בשטרות ובבנקים סה״כ (M1) מ-1980 עד היום:

היצע הדולר

 

ביטקוין בדרך להיות רזרבה

לעומת הדולר שנמצא בתהליך קריסה, מטבע הביטקוין נמצא כבר במסלול להפוך להיות מטבע רזרבה: ממטבע שהוכרז כהונאה, כיום הוא מקובל בעולם הפיננסים רשמית עם השקת תעודות הסל של ביטקוין, ובכל העולם כבר מוכר כסחורה (Commodity). מוסדות פיננסיים מסורתיים החלו לראות בביטקוין כסוג נכס מקובל וכהשקעה לעתיד. קרנות רבות כבר מוסיפות אותו לתיק שלהם בהקצאות הולכות וגדלות.

ישנה כבר מדינה אחת שאימצה אותו כהילך חוקי, כלומר מטבע חוקי (אל סלבדור), וקונה באופן סדור ביטקוין לרזרבות שלה. ישנה פעילות רבה לעידוד אימוץ אחזקת ביטקוין ע״י בנקים מרכזיים בעולם כמו למשל שמקדמים בשוויץ, ופעילות חקיקה נרחבת במדינות רבות כדי להבטיח את החופש לכרות ולקנות ביטקוין.

ביטקוין היא טכנולוגיית כסף חדשה ואנו ממש בתחילת הדרך (בדומה לאיפה שהטכנולוגיה של האינטרנט היתה בשנות התשעים), אך ניתן לראות כאן בבירור מגמה של תחילת אימוץ טכנולוגיה חדשה.

עוד עובדה שהופכת את הביטקוין למועמד בינלאומי כמטבע עתודה היא שלביטקוין יש מדיניות מוניטרית הקבועה בקוד ולא ניתנת לשינוי על ידי אף גורם, לאף מדינה לא יהיה יתרון על מדינה אחרת או יכולת לעשות מניפולציה למטבע. המדיניות מאוד פשוטה: כל 4 שנים, הורדת האינפלציה לחצי מהקיים.

לזהב יש אינפלציה של כ-2% בשנה ומאז 2020 היתה לדולר אינפלציה של 25%!
לביטקוין לעומת זאת, האינפלציה כיום היא כבר פחות מ-1% לשנה. משמע הביטקוין הרבה יותר יעיל לשימור כח הקנייה לטווח הארוך מאשר זהב או דולר.

בעולם בו יש עלייה בחיכוכים גיאופוליטיים, מלחמות וקיטוב חברתי-פוליטי, ישנה עלייה באיבוד האמון הכללי במטבעות ממשלתיים, ין, רובל, יורו, דולר, יואן, אין אף מדינה בעולם שהייתה מוכנה לסכן את הרזרבות שלה במטבע של מדינה אחרת כלשהי בעולם כה קוטבי. לכן ביטקוין הוא ברירת המחדל הכי טובה כי אף אחד אינו שולט בו הוא אינו שייך לאף מדינה או בנק מרכזי עויין.

תעשיית הבלוקצ'יין צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים
רוצים לשמוע עוד?👇

אז ביטקוין זה טוב לישראל?

יש האומרים כי הביטקוין מסוכן מדי ותנודתי מדי כדי להיחשב מטבע רזרבה. וזה נכון בשלב זה. לכן לדעתי הדבר החכם ביותר לעשות הוא להקצות רק 1% לביטקוין בשלב זה מעתודות המט״ח של ישראל לכל מקרה שבו בעתיד הביטקוין יהפוך לנכס חובה בכל בנק וממשלה. מהלך אסטרטגי מקדים קטן זה יכול לתת בתמורה לסיכון מינימלי מספר יתרונות מאוד משמעותיים לטווח הארוך:

המדינות הראשונות אשר יתחילו להוסיף ביטקוין לאוצר שלהן יזכו ליתרון כלכלי עצום מול מדינות שיאחרו לעשות זאת. מפני שה״מאחרות״ יאלצו לשלם מחירים גבוהים פי כמה עבור כל ביטקוין מאחר ומלאי הביטקוין הוא מוגבל וסופי (אלגוריתמית לא אפשרי שיהיו יותר מ-21 מליון מטבעות סה״כ). ברגע שמדינות יתחילו להוסיף את הביטקוין לאוצר שלהן המחיר שלו צפוי לעלות מהר מאוד באופן חד.

יתרון נוסף של אימוץ הביטקוין הוא עידוד היזמות בתחום וכתוצאה מכך עלייה בהשקעות בארץ.

ישראל היא אומת היזמות, ובקלות יכולה להוביל את העולם בפיתוח טכנולוגיית הבנקאות החדשה על בסיס הביטקוין, לבסס את מעמדה בין המדינות בראש העולם הכלכלי החדש. בדיוק כמו שנעשה בתחום הסייבר שהוביל לאקזיטים משמעותיים והפך את ישראל לאחת המדינות המובילות בתחום.

סיבה נוספת היא המציאות הביטחונית של ישראל במזה״ת. הסבירות ששתי מדינות ריבוניות הסוחרות באותו מטבע יצאו למלחמה זו בזו נמוכה מאד, להפך, נוצר תמריץ גדול יותר לשיתוף פעולה. כאן, הביטקוין הוא מושלם בתפקיד זה כי הוא אינו נשלט על ידי אף מדינה. אף בנק מרכזי לא יכול לשנות את חוקי המשחק שלו או המדיניות המוניטריות שלו לצרכיו. וכך הביטקוין משמש כשגריר חסר אג׳נדה, חסין מניפולציה או השחתה המקרב בין מדינות ע״י יצירת אינטרס משותף ומעודד סחר ושלום.

מצב בו ישראל, סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין וכו׳ מתחילות להקצות מעט מעתודות המט״ח שלהם לביטקוין יקרב אותן אסטרטגית ויתרום ליציבות ושלום במזה״ת.

לסיכום, אימוץ הביטקוין באופן רשמי בישראל ע״י השקעה ממשלתית בו יכול לסלול את עתיד ישראל לשגשוג כלכלי גדול יותר, לוודא חירות לאזרחיה ויציבות לאזור. ככל שביטקוין ממשיך להתפתח ולקבל מעמד ברחבי העולם, נראה כי יותר ויותר מדינות יחקרו את אימוצו ואינטגרציה שלו במערכות הפיננסיות והכלכליות שלהן. ואין ספק שישראל יכולה להוביל את התחום.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

מיכאל רוזן

מיכאל רוזן

פעיל בחברת JAN3 לעידוד ממשלות לאימוץ ביטקוין. לשעבר יזם ומשקיע בתחום המשחקים מאז 2005. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית ביטקוין להביא שלום ושגשוג למזרח התיכון.
מיכאל רוזן

מיכאל רוזן

פעיל בחברת JAN3 לעידוד ממשלות לאימוץ ביטקוין. לשעבר יזם ומשקיע בתחום המשחקים מאז 2005. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית ביטקוין להביא שלום ושגשוג למזרח התיכון.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

תעשיית הבלוקצ'יין
צומחת בקצב מסחרר!

הכשרה מקצועית, הסמכה רשמית ו-Boost לקורות חיים

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן