לראשונה: מדינה בארה"ב תכיר בארגונים אוטונומיים מבוזרים כישות משפטית

מושל וויומינג חתם על חוק שיאפשר לארגונים אוטונומיים מבוזרים (DAO) לחתום על חוזים משפטיים, לנהל חשבונות בנק ולשלם מסים - תוך הגנה על החברים מפני אחריות פלילית
DAO ארגון אוטונומי מבוזר ארגונים אוטונומיים מבוזרים

ארגונים אוטונומיים מבוזרים (DAO –  Decentralized Autonomous Organisations) הפועלים על גבי רשתות בלוקצ'יין מהווים אתגר רגולטורי גדול לתעשיית הקריפטו. זאת משום שארגונים אלה אינם נופלים לאף אחת מההגדרות הקיימות בחוק לישויות משפטיות. כעת חוק חדש שאושר במדינת וויומינג בארה"ב יאפשר לארגונים אלה לפעול בחסות החוק.

החוק החדש, שמושל וויומיג מארק גורדון חתם עליו ב-7 במרץ ובכך נכנס לתוקפו, מגדיר לראשונה מסגרת משפטית ותנאים להקמה ולניהול של ארגונים מבוזרים, באופן שיאפשר להם לחתום על חוזים משפטיים מחייבים וליצור התקשרויות עם גופים נוספים, לנהל חשבונות בנק וכמובן לשלם מסים.

הצעת החוק שהוגשה על ידי "ועדת נבחרי הציבור לבלוקצ'יין, טכנולוגיות פיננסיות וחדשנות דיגיטלית" הגדירה DAO כ"התארגנויות מבוזרות, בלתי מאוגדות ושלא למטרות רווח", או בקיצור – "DUNA" שיירשמו במדינה. החוק החדש כולל התייחסות לחוזים חכמים לניהול נכסים משותפים באמצעות רזרבות של מטבעות דיגיטליים במסגרת הארגון המבוזר, וכן הוראות למסגרת האחריות של החברים בארגונים אלה.

הביקוש לעובדים בתחום צומח - גם בישראל

רוצים לשדרג את הקריירה עם לימודים מקצועיים?

על פי החוק החדש, ארגון שיירשם כ-DUNA בוויומינג יהיה ישות משפטית עצמאית ונפרדת מחבריו, בדומה לאופן שבו מוגבלת האחריות של מנהלים, עובדים ובעלי מניות בחברה בע"מ. זוהי בשורה חשובה ומשמעותית לכל מי שמחזיק טוקן ממשל של ארגון מבוזר. עד כה חברים בארגונים אלה יכולים היו פוטנציאלית להיתבע במקרה שפעילות הארגון הפרה איזשהו חוק או היתה בניגוד להסכם משפטי מחייב, שכן ללא הגדרת ישות משפטית עצמאית DAO יכלו להיחשב על פי החוק כשותפות בלתי רשומה שכל חבריה אחראים באופן מלא על פעילותה.

על פי לשון החוק, "אדם או אישה אינם אחראים להפרת חוזה מצד ההתארגנות מבוזרת בלתי מאוגדת שלא למטרות רווח בשל היותו חבר, מנהל, או בעל זכות להשתתף בניהול הארגון או נחשב כחבר מבחינת הארגון".

יותר מ-46 מיליארד דולר מנוהלים על ידי DAOs

ארגון אוטונומיים מבוזרים מנוהלים על ידי קהילות של משקיעים, מפתחים ומשתמשים, ופועלים באופן שאינו היררכי, מה שמתאפשר בזכות טכנולוגיות קריפטו ותשתיות בלוקצ'יין. ארגונים אלה יכולים לנהל כספים באמצעות רזרבות של מטבעות דיגיטליים המוחזקים בחוזים חכמים, והחלטות בהם מתקבלות באמצעות הצבעות.

לרוב זכות ההצבעה שמורה ב-DAO למי שמחזיקים בטוקן הממשל של הארגון או ב-NFT. החברים בארגון יכולים להעלות הצעות לשיפור פרמטרים בפרוטוקול או לחלק מענקים ליוזמות שונות של מחקר ופיתוח, וההחלטה אם לאשר או לדחות את ההצעה מתקבלת באמצעות חיבור ארנקי ווב3 למערכות הצבעת און-צ'יין. בזכות זאת המעקב והניהול של ההצבעה נעשה באופן שקוף, מבוזר ומאובטח, ללא שום צורך במעורבות של צד שלישי או מתווכים.

על פי נתוני אתר DeepDAO הישראלי, ארגונים אוטונומיים מבוזרים מנהלים כיום נכסים בהיקף של יותר מ-46 מיליארד דולר. בין ה-DAO המוכרים ניתן למנות את הבורסה המבוזרת יונסוואפ, פרויקטי השכבה שנייה Optimism ו-Arbitrum, תשתית ניהול שמות הדומיין על אתריום ENS ועוד אלפים אחרים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן