3.6 מיליארד דולר שווי ביטקוין: הרשויות בארה"ב החרימו מטבעות שנגנבו ב-2016

ממשלת ארה"ב החרימה למעלה מ-94,000 מטבעות ביטקוין המקושרים לפריצה של זירת המסחר ביטפינקס; שני נאשמים נעצרו
3.6 מיליארד דולר בביטקוין

ממשלת ארה"ב החרימה יותר מ-94,000 מטבעות ביטקוין בשווי של כ-3.6 מיליארד דולר המקושרים עם הפריצה לזירת המסחר ביטפינקס בשנת 2016. על פי ההודעה לתקשורת של מחלקת המשפטים של ארה"ב, אתמול (ג') נעצרו בני הזוג איליה ליכטנשטיין והת'ר מורגן באשמת הלבנת הכספים שנגנבו בפריצה

בפריצה לביטפינקס נגנבו כ-120,000 מטבעות ביטקוין, אשר היו שווים כ-60 מיליון דולר בזמנו. במחיר של היום, הסכום המלא שנגנב מוערך בכ-4.5 מיליארד דולר, אך מחלקת המשפטים של ארה"ב הצליחה לשים את ידיה רק על 94,000 ביטקוין מתוך כל המטבעות שנגנבו.

מההודעה לתקשורת מסתמן כי סביר להניח שבני הזוג שנעצרו הם ההאקרים שפרצו לביטפינקס, אך זה לא נאמר בצורה מפורשת. 

לא קל להלבין ביטקוין גנוב

"המעצר של היום, והחרמת הכספים הגדולה ביותר של המחלקה אי פעם, מראה שמטבע דיגיטלי הוא לא מקלט בטוח עבור פושעים," אמרה סגנית התובע הכללי, ליסה מונקו. גם עוזר התובע הכללי קנת' פוליט הוסיף ואמר שהמעצר הוא הוכחה לכך שהממשלה "יכולה לעקוב אחר כספים דרך הבלוקצ'יין," באופן שכמובן אינו מפתיע לאור השקיפות של רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין. "המעצר היום מראה שאנחנו ננקוט עמדה חזקה נגד אלו אשר לכאורה מנסים להשתמש במטבעות דיגיטליים לצרכי פשיעה," הוסיף.

על פי מחלקת המשפטים של ארה"ב, כ-25,000 ממטבעות הביטקוין שנגנבו נשלחו מהארנק של ליכטנשטיין לאורך חמש השנים האחרונות ו-94,000 המטבעות הנותרים נשארו בארנקו. מטבעות הביטקוין שיצאו מהארנק לאורך השנים הועברו "תהליך הלבנת כספים מסובך אשר הסתיים בכך שחלק מהכספים הגנובים הופקדו בחשבונות פיננסיים של ליכטנשטיין ומורגן."

לאחר קבלת צו מבית משפט, סוכנים פדרליים השיגו גישה לקבצים אשר נמצאו בחשבון מקוון שהיה בשליטתו של ליכטנשטיין. הקבצים הללו הכילו את המפתחות הפרטיים ומילות הגיבוי של כ-2,000 ארנקים דיגיטליים של ליכטנשטיין. אל הארנקים הללו הועברו הכספים הגנובים מביטפינקס ישירות, וכך הסוכנים הממשלתיים יכלו להחרים את המטבעות שנותרו בארנקים על פי חוק.

אם אכן התיאור של מחלקת המשפטים האמריקנית תואם למציאות, זה אומר שהמפתחות הפרטיים של הביטקוין הגנובים נמצאו בענן (מחוברים לאינטרנט). ברוב המקרים, המפתחות הפרטיים הם פיסת המידע היחידה הנדרשת כדי להשתלט על הביטקוין, ולכן לחשוף אותם לאינטרנט נחשב מאוד לא בטוח. על אחת כמה וכמה כשמדובר בסכומים גדולים. 

בדיוק לשם כך נועדו ארנקי החומרה – כדי לשמור את המפתחות הפרטיים בצורה שאינה מקוונת.

משפיענית רשת ובוגר Y Combinator

בני הזוג בתחילת שנות ה-30 של חייהם, מתגוררים בניו יורק. על פי עמוד הלינקדין של מורגן היא אשת שיווק, "יזמית סדרתית", ובנוסף היא מתארת את עצמה גם בתור "ראפרית סוריאליסטית" ולה ערוץ טיקטוק. היא למדה מדיניות מוניטרית טורקית באוניברסיטה בילקנט שבאנקרה, טורקיה, ויש לה תואר שני בפיתוח כלכלי בינלאומי מהאוניברסיטה האמריקנית בקהיר.

מורגן כתבה למגזינים גדולים, כולל כתבה בשם "מומחים משתפים טיפים להגנת העסק שלך מפני פושעי סייבר" בכתב העת העסקי פורבס. בכתבה נכללו ציטוטים של מאט פרלה, קצין ציות ראשי של חברת BitGo. חברת BitGo סיפקה שירותי משמורן וארנקים מרובי חתימות (Multisig או מולטיסיג) עבור ביטפינקס בזמן הפריצה ב-2016.

בן זוגה, ליכטנשטיין, הינו בוגר של תוכנית האצה לסטרטאפים בשם "Y Combinator". על פי הערכות, אחוז הקבלה לתוכנית היוקרתית עומד על כ-1.5%, אשר יצאו ממנה אלפי חברות מצליחות, כולל: סטרייפ (Stripe), אייר-ביאנבי (Airbnb), קוינבייס (Coinbase), דרופבוקס (Dropbox) ועוד. באמצעות המימון הראשוני של התוכנית הוא היה אחד מהמייסדים של חברת MixRank אשר אבטחה כספים של אנשים וחברות כולל את של איש העסקים המיליארדר מארק קיובן. החברה עוד פעילה, אך נראה שבשנת 2016 ליכטנשטיין עזב אותה.

על פי עמוד הלינקדין שלו, הוא יזם טכנולוגי, מפתח תוכנה ומשקיע המתעניין בטכנולוגיית הבלוקצ'יין, והוא המייסד של חברת Endpass העוסקת בפתרונות מבוזרים לזהות ואימות דיגיטליים. מדי פעם, ליכטנשטיין מפרסם אזהרות בטוויטר מפני האקרים, כמו למשל: "באמת חייבים שיהיה סרטון הדרכה חובה על אבטחה עם מבחן בסופו עבור הרבה נכסים דיגיטליים."

שחרור בערבות

בני הזוג מואשמים בהלבנת הון והונאת בארה"ב, ואינם מואשמים בשלב זה בפריצה לביטפינקס וגניבת הכספים. שופטת פדרלית האריכה את מעצרם של בני הזוג כדי לבחון את התיק, ולאחר מכן אושר לבני הזוג שחרור בערבות למעצר בית תחת מעקב ותנאים מחמירים. 

מורגן הורשתה להשתחרר על ידי חתימת הוריה, לאחר שנודע כי היא סובלת מבעיות בריאותיות ונמצאת בהתאוששות מניתוח. על פי עורך הדין שלה, מורגן נאלצה ללכת לבית החולים לאחר שנעצרה. 3 מיליון דולר היה סכום השחרור בערבות של מורגן. לעומת מורגן, ליכטנשטיין זקוק ל-5 חתימות וערבות של 5 מיליון דולר. ההורים של שני בני הזוג נאלצו, כתנאי לשחרור בערבות, להעמיד את הבתים שלהם בתור ערבות.

האישום הראשון של הלבנת הכספים עשוי להוביל לגזר דין מקסימלי של 20 שנות מאסר, ו/או לא יותר מפי שתיים מהשווי של הנכסים המעורבים. האישום השני של הונאת ארה"ב עשוי להוביל לגזר דין של עד חמש שנות מאסר ו/או קנס.

השופטת אמרה שהנאשמים היו מודעים לחקירה נגדם עוד מחודש נובמבר שעבר והם לא ניסו לברוח לפני שנעצרו, ולכן היא אפשרה לשחרר אותם בערבות. התובע, לעומת זאת, אמר בשימוע שלנאשמים היה קובץ של דרכונים מזויפים שהם השיגו מהדארקנט (DarkNet או רשת אפלה). עורך הדין של הנאשמים אמר שהקבצים נועדו לפתוח חשבונות פיננסיים, ולא לברוח מהמדינה.

השחרור בערבות הותנה בהוצאת כספים מקסימלית של 10,000 דולר בחודש, איסור מוחלט על ריקון כספיהם מחשבונות הבנק או ביצוע פעולה כלשהי באמצעות מטבעות דיגיטליים, ובנוסף החרמת המחשבים והפלאפונים של הנאשמים. 

ההשפעה על מטבע LEO

בהצהרה באתר של ביטפינקס, נכתב כי הם עובדים בשיתוף עם מחלקת המשפטים האמריקנית במטרה לקבל בחזרה את מטבעות הביטקוין שהוחרמו. אם הם יקבלו את הביטקוין שנגנב, הם מתכננים להשתמש ב-80% מהכספים כדי לרכוש מחדש ולשרוף את הטוקנים של החברה בשם LEO, על פי המסמך הלבן שלו.

על פי המסמך הלבן, הטוקן נועד להיות המטבע של פלטפורמות המסחר של חברת Ifinex, העומדת מאחורי ביטפינקס וגם מאחורי המטבע היציב (סטייבלקוין) טט'ר (USDT). השקת הטוקן מומנה על ידי משקיעים פרטיים באמצעות הנפקת טוקן ראשונית (IEO) מספר שבועות בלבד לאחר שדווח כי ביטפינקס הפסידה 850 מיליון דולר, וככל הנראה השתמשה בניגוד לחוק במטבעות USDT כדי להסתיר זאת.

הטוקן LEO, או בשמו המלא UNUS SED LEO, זינק בכ-50% בשעה שלאחר ההודעה של ביטפינקס, וכעת נסחר בלמעלה מ-7 דולר.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן