30 מיליון ד' בחודש: פני העיירה הקטנה בטקסס השתנו מקצה לקצה בזכות כורי ביטקוין

שתי חברות כרייה ענקיות התמקמו בעיירה רוקדייל, טקסס. חשמל זול, תמיכה מהרשויות ותשתיות מוכנות הופכות את העיירה למיקום אידיאלי עבור כורים.

בעיירה קטנה בטקסס בשם רוקדייל, חוות כריית ביטקוין ענקיות מתחילים לתפוס קרקע. העיירה, המונה כ-5,600 תושבים, הפכה לאחד המקומות האטרקטיביים ביותר עבור כורי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים. ברוקדייל הממוקמת כשעה נסיעה מבירת טקסס, אוסטין, נשארו תשתיות ממפעל להיתוך האלומיניום שהיה הגדול בעולם.

בשטח של אותו מפעל ההיתוך לשעבר פועלות כעת שתי חברות ענק של כריית ביטקוין. האחת, Bitdeer אשר הוקמה כספין-אוף מחברת כריית הביטקוין הסינית הגדולה Bitmain. השנייה, Riot Blockchain שהיא אחת החברות המובילות לכריית ביטקוין בארה"ב הנסחרת בבורסה (תחת הסימול RIOT)

על פי הערכות של חברת ריוט, המפעל ברוקדייל מייצר יותר מ-500 ביטקוין בחודש באמצעות כ-100,000 מכונות כרייה. במחיר הנוכחי, מדובר על שווי של כ-30 מיליון דולר בחודש.

למה רוקדייל?

בעיירה הקטנה יש את כל היתרונות שחברות כריית ביטקוין גדולות מחפשות – פוליטיקאים תומכי קריפטו, שטחים גדולים של אדמה עם תשתיות נטושות של מפעלים המוכנות לשימוש מחדש, ומחירי חשמל זולים. רשת החשמל בטקסס מנוהלת על ידי ארגון ללא מטרות רווח בשם ERCOT. מאחר ובטקסס אין רגולציה על מחירי החשמל, צרכנים רבים פונים אל ספקי חשמל פרטיים ונהנים ממחירי חשמל תחרותיים.

מפעל ההיתוך, אשר השאיר חלק גדול מתשתיותיו בעיירה, היה פעם מפעל היתוך האלומיניום הגדול ביותר בעולם. אך החברה שהפעילה אותו, Alcoa, החלה להתפרק בשנת 2008. על פי לי ברצ'ר, נשיא מועצת הבלוקצ'יין של טקסס, קיבולת החשמל של המפעל הייתה מבוזבזת במשך שנים עד שהכורים החלו בפעילותם.

מאחר ורוב ההוצאות השוטפות העיקריות של חברות כריית מטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין הן הוצאות חשמל, יש להן מניע חזק לעבור אל מקומות בהם האנרגיה זולה. במיוחד אם יש תמיכה מצד הרשויות והפוליטיקאים האזוריים.

שיתוף פעולה חשמלי

ראש העיירה, ג'ון קינג, מתאר את מערכת היחסים בין מפעילת רשת החשמל המקומית של טקסס והכורים בתור יחסים תומכים הדדית. הוא מדגיש שהכורים באופן קבוע צורכים אנרגיה שאחרת הייתה פשוט מבוזבזת, ובנוסף הם יכולים להפסיק פעילות באופן מיידי במידה והאנרגיה נדרשת במקום אחר.

הסנאטור טד קרוז אמר שכריית ביטקוין יכולה לעזור במצבים רבים, כמו במקרה של הפסקות חשמל גדולות, אשר רק בחורף האחרון פגעו באזורים רבים בטקסס. היכולת להפסיק את פעילות הכרייה ולחדש אותה במהירות, תאפשר לרשת החשמל האזורית להיות יציבה יותר במידה וינתבו את החשמל אל המקומות החשובים ביותר – במקרים של הפסקות חשמל וצריכה מוגברת בזמני שיא. 

לכורים יש תמריץ כלכלי להשתמש בחשמל המקומי הזול, גם אם זה אומר שבזמנים מסוימים הם יתבקשו להפסיק את פעילותם לזמן מה. "הכורים מחויבים לקנות כמות מסוימת של אנרגיה, ומה שהם עושים זה שהם מוכרים אותה בחזרה במחיר השוק ועושים רווח. יש להם חוזה של שניים או שלושה סנטים… והם יכולים למכור את זה ב-9 דולר לקילוואט/שעה," אמר קינג.

קרוז, הידוע בתמיכתו בביטקוין, מביע את הפרספקטיבה האופטימית שלו ביחס לצריכת האנרגיה של ביטקוין. "הרבה מהשיח סביב ביטקוין מתייחס אל ביטקוין כצרכן של אנרגיה. הפרספקטיבה שאני מציע היא במידה רבה הפוכה – [כריית ביטקוין] היא דרך לחזק את תשתיות האנרגיה שלנו," אמר. אכן, לרשת הביטקוין יש פוטנציאל רב בתחום האנרגיה הירוקה שלא רבים מדברים עליו.

בתחילת החודש שעבר, בכנס Texas Blockchain Summit, קרוז שיתף גם באפשרות החדשה שביטקוין הביא לעולם – תמריץ כלכלי לשימוש בגזים מזהמים המופקים כתוצר לוואי במפעלי גז ונפט במקום לפלוט אותם לאטמוספירה. החידוש שביטקוין הביא הוא למעשה היכולת לנצל מקורות אנרגיה באותו המקום בה האנרגיה נמצאת.

באותו הכנס, במהלך הופעתו על הבמה, קרוז הצביע על ג'יימס גיבסון, מנהל הפיתוח הכלכלי של רוקדייל, אשר אמר שלעיירה יש 650 דונם פנויים להשכרה.

ראש העיירה הקטנה כבר סקר כ-40 פניות מחברות כרייה אשר רוצות להקים מפעל בשטח של רוקדייל. חלק גדול מהפניות כמובן מגיע מכורים סינים אשר מחפשים לאן להגר בעקבות איסור הכרייה בסין. "יש להם כסף. יש להם ציוד. עכשיו הם רק צריכים מקום – ואנרגיה, מהר," אמר גיבסון.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן