השדרוג הגדול Dencun הוטמע ברשת אתריום; מחיר המטבע יורד ל-$3,950

היום צפוי להתבצע שדרוג Dencun על פרוטוקול הבלוקצ'יין של אתריום. המשמעות העיקרית עבור המשתמשים - הפחתה משמעותית בעמלות לביצוע פעולות ברשתות שכבה שנייה
אתריום את'ריום etherum

לאחר ציפייה ממושכת וכמה דחיות, היום בשעה 15:55 שעון ישראל התבצע שדרוג Dencun לרשת אתריום – שדרוג הפורטוקול שנחשב לגדול ביותר מאז "המיזוג" והמעבר למנגנון הוכחת האחזקה באוגוסט 2022. 

נכון לכתיבת מלים אלו, המטבע לא מגיב בצורה דרמטית לעדכון, ומחיר יורד ב-0.7% לעבר ה-$3,950.

שדרוג דנקון נועד בעיקרו לייעל את אופן אחסון המידע על גבי הבלוקצ'יין שמגיע מפתרונות שכבה שנייה מסוג Rollup, וכך להפחית את גובה עמלות הרשת לשימוש בפלטפורמות כמו Optimism, Arbitrum ואחרות.

על פי הערכות בשוק, השיפור ביכולות של אתריום בעקבות שדרוג דנקון, יחד עם הציפייה להשקת קרן סל עוקבת אתריום, יוכל להביא את שער אתריום עד ל-10,000 דולר ויותר עוד השנה.

מהלך זה הוא חלק מהאסטרטגיה הרחבה של פרויקט אתריום והמייסד ויטאליק בוטרין להעביר את עיקר הפעולות והטרנזקציות מהרשת הראשית לרשתות שכבה שנייה, וכך לאפשר סקלבליות ונפח פעילות גדול יותר תוך שמירה על עלויות נמוכות ומהירות גבוהה.

הביקוש לעובדים בתחום צומח - גם בישראל

רוצים לשדרג את הקריירה עם לימודים מקצועיים?

באתריום נערכים להתחרות בוויזה ובמסטרקארד

השיפורים ביכולות של אתריום שייושמו במסגרת שדרוג דנקון תוכננו כבר לפני כמה שנים, אולם המפתחים החליטו לדחות את ביצוע השדרוג מהמועד המקורי שתוכנן לסוף 2023 כדי לוודא שהוא יבוצע באופן חלק וללא כל תקלות. 

שדרוג דנקון כולל כמה שינויים משמעותיים בקוד התוכנה של הבלוקצ'יין. העיקרי שבהם הוא EIP-4844, המכונה על ידי המפתחים "Proto-danksharding", שיספק דרך חדשה לאחסן על הבלוקצ'יין של הרשת הראשית מידע של טרנזקציות שמגיעות מרשתות שכבה שנייה מסוג Rollups. 

Rollups הם פתרונות שכבה שנייה שמאפשרים לאחד מספר גדול של טרנזקציות לטרנזקציה שנשמרת כיחידה אחת על הבלוקצ'יין, וכך להפחית משמעותית את עמלות הרשת עד כדי דולרים בודדים לעומת עשרות ואפילו מאות דולרים בזמני עומס על הרשת הראשית.

עם זאת במבנה ניהול המידע הנוכחי גם פתרון זה עלול להיות יקר במקרה של שהשימוש באתריום יגיע להיקפים מקבילים לשירותי תשלומים מסורתיים כמו ויזה או מאסטרקארד. Proto-danksharding פותר זאת באמצעות הפרדה בין המידע של טרנזקציות רגילות על גבי הבלוקצ'יין ובין המידע שמגיע מפתרונות שכבה שנייה מבוססי Rollups, ואחסון של הטרנזקציות מהסוג השני ביחידות המכונות "Blobs". יחידות מידע אלה מתקיימות באופן זמני על הבלוקצ'יין, מספיק זמן כדי לאפשר למאמתים לוודא שהן תקינות ועומדות בכללי הפרוטוקול, ולאחר מכן הם אינם תופסים עוד מקום.

בזכות התייעלות אופן אחסון וניהול המידע ניתן יהיה להגדיל את היקף הפעילות על פתרונות שכבה שנייה ללא ייקור העמלות וללא האטת קצב אישור הטרנזקציות. עבור משתמשי רשתות שכבה שנייה מבוססות Rollups כגון Optimism, Arbitrum וכדומה האפקט יורגש מיד לאחר השלמת ההתאמות מצד המפתחים של רשתות השכבה השנייה, והעמלות צפויות לרדת בכ-75% בהשוואה לעלות הנוכחית.

רשת סטארקנט של חברת StarkWare הישראלית נערכת גם היא לשדרוג דנקון, ולדברי מנהל המוצר וחוקר הבלוקצ'יין איליה ולוך שדיבר עם אתר קוינטלגרף, המעבר על סטארקנט יבוצע באופן מיידי. גם בפרויקט Base, רשת השכבה שנייה המופעלת על ידי בורסת קוינבייס ומבוססת על תשתית הקוד של Optimism, הודיעו כי הפחתת העלויות תורגש באופן מיידי לאחר השדרוג.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן