בורסת קראקן נתבעת ע"י הרשות לני"ע בארה"ב: "הפעילה בורסה לא חוקית"

קראקן לא מסכימה עם עמדת ה-SEC ותילחם בה. בינתיים: בורסת Bittrex העולמית מודיעה על סגירתה
קראקן קריפטו

בורסת קראקן (Kraken) מצטרפת (שוב) לרשימת הנתבעות ע"י הרשות לני"ע האמריקנית (ה-SEC), בהן בורסת קוינבייס (Coinbase), בינאנס ארה"ב (Binance US), ביטרקס ארה"ב (שמאז נסגרה) וקראקן עצמה, שנתבעה בעבר והגיעה לפשרה במסגרתה שילמה קנס אזרחי בסך 30 מיליון דולר.

הפעם, ה-SEC מאשימה כי קראקן הפעילה בורסה לא רשומה למסחר בניירות ערך, לצד שירות ברוקר, דילר וסוכנות סליקה.

עפ"י ההאשמה, כבר ב-2018 קראקן החלה לאפשר מסחר במטבעות דיגיטליים שמבחינת הרשות לני"ע הוכרו/יוכרו כני"ע, והרוויחה מאות מיליוני דולרים מאז.

בתביעה מצוין גם כי קראקן התנהלה לא כשורה מבחינה עסקית ומבחינת התנהלות פנימית של החברה, כולל רישום חשבונאי שאינו הולם, באופן שהציג סיכונים ללקוחותיה.

בין היתר, בתביעה מאשימה ה-SEC את קראקן בערבוב כספי לקוחות בסך מיליארדי דולרים עם כספי החברה לטובת הוצאות תפעול ומציינת כי המבקר החיצוני של קראקן ציין זאת בעצמו.

"קראקן בחרה ברווחים לא חוקיים על פני הגנת משקיעים," אמר גורביר ס. גרוואל, ראש מחלקת האכיפה ב-SEC. "זהו משהו שאנחנו רואים בתכיפות יותר מדי גבוהה בתעשיית הקריפטו, והיום אנו שמים את האחריות על קראקן על פעולותיה הלא חוקיות ושולחים מסר לאחרים לציית לחוק."

התביעה הוגשה בבית המשפט הפדרלי בסן פרנסיסקו.

בין הטוקנים שצוינו בתביעה נמנים אלגורנד (ALGO), פוליגון (MATIC), ו-NEAR. עפ"י התביעה, קראקן גם נקטה בצעדים שקידמו את הפרויקטים עצמם לציבור.

הדרישה של ה-SEC היא לאסור את פעילותה של קראקן כבורסה לא מפוקחת ודרישת קנס גבוהה שתשיב מהרווחים שלכאורה הורווחו שלא כדין.

"לא מסכימים"

קראקן  פרסמה בבלוג שלה תגובה שכותרתה "קראקן תמשיך להיאבק עבור משימתה ועבור חדשנות בקריפטו בארה"ב."

בתגובה מציינת החברה כי לתביעה אין שום השפעה על פעילותה של קראקן ועל המוצרים שהיא מציעה כיום ושתמשיך להציע בעתיד.

בנוסף, החברה מדגישה כי "בתביעה אין טענה להונאה, מניפולציית שוק, הפסד כספי לקוחות עקב פריצה או בעיות אבטחה, או כי התבצעה פגיעה במחויבות של קראקן לכספי לקוחותיה," ויורה כי "התביעה כוללת בתוכה סכומי דולר ענקיים אך לא טוענת כי אף לו דולר אחד מהם חסר או שנעשה בו שימוש לא הולם. לא הונאת פונזי, לא אי-שמירה על רזרבות הולמות, לא אי-שמירה על זהות הלקוחות ופרטיותם – וזאת מכיוון ששום דבר מהדברים האלו אינו נכון."

אלא, בעיני קראקן הטיעון של התביעה הינו טכני בלבד: הפעילות של קראקן בעיני ה-SEC דורשת רישיון מכיוון שבעיניה המטבעות הדיגיטליים שהוצעו למסחר מהווים חוזי השקעה, בעוד שעיני קראקן – הם לא, וכי זו מדיניות הרסנית.

"אנחנו לא מסכימים עם ה-SEC, והחוק לצדנו," ממשיכה קראקן וטוענת כי ה-SEC ניסתה בעבר להוכיח את התיאוריה שלה בבית משפט ונדחתה על ידו.

בהתייחסות ישירה להאשמה על "ערבוב כספי לקוחות" – עפ"י קראקן אין שום טענה כי כספי לקוחות חסרים, נעלמו, חוו הפסדים בעבר או יחוו הפסדים בעתיד, ומפחיתה בחשיבות הטענה שהתבצע ערבוב כספי לקוחות – שכן מבחינתה היא פשוט שילמה מהכנסות החברה.

קראקן המשיכה וציינה כי בקונגרס בימים אלו דנים בהצעות חוק שונות לפיקוח על התחום – ובעיקר מפקפקים ב-SEC ובאופן שבו היא מבצעת את תפקידה כחלק ממדיניות של "רגולציה באמצעות אכיפה".

באופן לא מפתיע, קראקן מתחייבת ללקוחותיה ולקהילה שתמשיך לא רק לשמור על כספיהם, אלא גם לקדם את התעשייה ואת התפתחותה החיובית.

מה המשמעויות?

ה-SEC מגיעה לתביעה ממקום בעייתי. לאחר שהפסידה לגרייסקייל ולריפל, נמצאת עפ"י השמועות בשיח עם קוינבייס לסיום התביעה, ואף בתביעות שבהן היה נדמה שיש ניצחון מוחלט הערעורים נגדה מתחילים לתפוס, יש שמזלזלים בכוחה להמשיך לנסות בהחלת פיקוח על התעשייה.

לא סביר שהתביעה תשפיע על פעילותה של קראקן, ובתרחיש הקיצוני והלא-סביר, קראקן ככל הנראה תצטרך להסיר את המטבעות שמצוינים בתביעה ממסחר ולשלם קנס.

התביעה לא הוגשה ע"י משרד המשפטים האמריקני ואינה כוללת האשמות כלשהן הקשורות בהלבנת הון או מימון טרור, ועל כן לא צפויה להשפיע על יחסי הבנקאות של קראקן – בעולם ובישראל.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

בינתיים – בורסת Bittrex מודיעה על סגירתה

בורסת Bittrex הינה אחת מהבורסות הותיקות ביותר בעולם הקריפטו ונחשבה כחלוצה בשנים 2016-2017 במיוחד.

לאחר תביעת ה-SEC נגד הזרוע האמריקנית, שמאז הגישה בקשה לקיפאון תהליכים לקראת פשיטת רגל, בורסת ביטרקס מודיעה על סגירתה.

"בצער רב אנחנו מודיעים על החלטתינו לעצור את פעילות הבורסה. ההחלטה לא התקבלה בפשטות, ואנחנו מבינים את חוסר הנוחות שזה עלול ליצור ללקוחותינו המוערכים."

בהודעת האי-מייל מדגישה ביטרקס כי החל מה-4 בדצמבר 2023 פעילות המסחר בבורסה תיעצר. לאחר מכן, הלקוחות יוכלו למשוך את כספיהם בלבד.

מי שהחזיק דולרים בבורסה יהיה מוכרח להמיר אותם ליורו או לקריפטו כדי למשוך, ולעשות זאת לפני יום שני ה-4 בדצמבר.

נכון לעתה, לא הוכרז דדליין סופי להקפאת משיכות – סביר שזה יקרה במהלך 2024.

לכן, אם יש לכם כספים בביטרקס – זה הזמן למשוך אותם.

לרגל נובמבר סייל ובלק פריידי – מבצע מיוחד ב-CryptoJungle. קבלו את קורס ההשקעה ומסחר בקריפטו, סדרת ה-VOD "השקעות בתקופת כאוס" ומנוי תוכן ל-6 חודשים ב-40% הנחה. למידע נוסף ורכישה עם יועץ לימודים לחצו כאן!

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן