הטוקן LDO מזנק ב-130%: לידו תאפשר סטייקינג על אתריום גם בשכבה שניה

לידו (Lido), פלטפורמת הסטייקינג לאתריום, מתכננת גרסת עיטוף של הטוקן stETH אשר תאפשר סטייקינג של אתריום במגוון פלטפורמות DeFi.
lido

בפוסט שהחברה פרסמה אתמול (ב') נאמר כי לידו תציע גרסה של הטוקן stETH אשר תיקרא wstETH, כלומר Wrapped Staked ETH, ותתאים לרשתות שכבה שניה של אתריום. החברה מעריכה כי מהלך זה יגדיל את שווי השוק של stETH ואת השימוש בו ובו-זמנית יצמצם את עמלות הגז למשקיעים.

ידיעה זו מגיעה על רקע העליות במחירו של אתריום (ETH) בימים האחרונים, אשר הושפע, בין השאר, מההכרזה על התאריך הצפוי לשדרוג רשת אתריום 2.0 והמעבר למנגנון הוכחת החזקה. נכון לכתיבת שורות אלה לא נמסר לוח זמנים ליישום המהלך החדש של לידו.

לידו (Lido) היא פלטפורמה המאפשרת למשתמשים לעשות סטייקינג (Staking) של המטבעות הדיגיטליים שלהם, כלומר לזכות בגמול כספי בתמורה לנעילת המטבעות בארנק ייעודי כדי לתמוך באבטחת ותפעול רשת בלוקצ'יין המבוססת על מנגנון הוכחת החזקה (Proof of Stake).

הפלטפורמה, שנכון לכתיבת שורות אלה מופקדים בה מעל 4.2 מיליון מטבעות אתריום, מציעה למשתמשיה תשואה שנתית של 3.9% עבור הפקדת המטבעות הדיגיטליים שלהם בסטייקינג.

מהו stETH?

כאשר משתמש מפקיד בלידו את מטבעות האתריום שלו הוא מקבל תמורתם טוקנים שנקראים stETH (קיצור של staked ETH) הטוקנים ניתנים ביחס של 1:1, כלומר stETH אחד על כל את'ר אחד (או החלק היחסי שלהם).

טוקני stETH מונפקים בזמן ביצוע הפקדת האתריום בסטייקינג ונשרפים כאשר המשתמש מוציא את האתריום מהסטייקינג. חשוב להדגיש כי עד שרשת אתריום 2.0 לא תושק רשמית לא תתאפשר משיכה של מטבעות האת'ר מהסטייקינג. 

יחד עם זאת, הסטייקינג בלידו נחשב לנזיל משום שבזמן שמטבעות האתריום נמצאים בסטייקינג ומניבים רווחים, הסטייקר (מי שהפקיד מטבעות בסטייקינג) יכול להשתמש ב-stETH בדיוק כפי שניתן להשתמש באתריום. לדוגמה, הוא יכול להפקיד stETH בפלטפורמות מבוזרות אחרות ולקבל עליו תשואה והוא יכול להמיר stETH לאתריום בבורסות מבוזרות (DEX).

משמעות המהלך

החידוש בגרסת העיטוף של stETH הוא בכך שניתן יהיה להשתמש ב-wstETH ברשתות בלוקצ'יין אשר אינן תומכות בטוקנים שמשנים את ערכם על בסיס הגמול הכספי שניתן בתמורה לסטייקינג.

העיטוף יעניק ל-stETH ערך קבוע וכך יאפשר מסחר של הטוקן העטוף בפלטפורמות המבוססות על רשתות שכבה של אתריום שניה כמו יוניסוואפ (Uniswap).

בלידו הסבירו כי העובדה שרשתות שכבה שניה שואפות לצמצם את עמלות הגז עבור ביצוע טרנסקציות באתריום ולהגביר את מהירות ביצוע הטרנסקציות, תוביל לכך שחלק ניכר מהפעילות הכלכלית הנוכחית ברשת אתריום תעבור לרשתות שכבה שניה. לכן החברה רוצה להציע פתרון שיאפשר למשתמשים לעשות סטייקינג (Staking) ברשתות אלו.

התוכנית של לידו ליצירת wstETH מגיעה כחודש אחרי שבריכת הנזילות של stETH בפרוטוקול Curve כמעט התרוקנה ממטבעות אתריום ובכך גרמה לאיבוד הצימוד של stETH לאתריום והקשתה על משקיעים לצאת מהפוזיציות שלהם. מחירו של stETH הגיע אז ל-0.93 ETH. נכון לכתיבת שורות אלה הוא נסחר במחיר של 0.977 ETH.

בלידו מאמינים שככל שאתריום 2.0 תמשוך אליה יותר השקעות, כך יחס ההמרה בין אתריום לבין stETH ילך ויתייצב.

שאלה של ריכוזיות

כיום ישנם כ-12.5 מיליון מטבעות את'ר שנמצאים בסטייקינג בפלטפורמות שונות. כ-4.2 מיליון מתוכם נמצאים בסטייקינג בלידו. במילים אחרות, כ-33% ממטבעות האתריום בסטייקינג נמצאים בלידו. נתון זה מעורר דאגה בקרב גורמים שונים בשוק הקריפטו משום שהוא מבטא רמה גבוהה ביותר של ריכוזיות.

דני ריאן, חוקר בקרן אתריום (Ethereum Foundation), הזהיר כי ריכוזיות זו עלולה להוביל למתקפה על הרשת לאחר שזו תעבור למנגנון הוכחת החזקה והציע שלידו תגביל את כמות הסטייקינג של אתריום שהיא מאפשרת.

ואסילי שאפובאלוב, אחד המפתחים בלידו, דחה את רעיון הגבלת כמות הסטייקינג בלידו. גם אלכס סוואנביק, מנכ"ל חברת ניתוח הבלוקצ'יין Nansen וחבר ב-DAO של לידו (ארגון אוטונומי מבוזר או Decentralized Autonomous Organization) אמר כי לדעתו מוקדם מדי להחליט על כך וכי סכנה כזו, אם תתגשם, תגיע מכיוונן של ישויות זדוניות ויותר ריכוזיות.

LDO נוסק

LDO, טוקן הממשל של לידו, נסק בשבוע האחרון ב-130%. נכון לכתיבת שורות אלה הוא נסחר במחיר של 1.45 דולר. ניתן לייחס את הקפיצה הזו לסנטימנט האופטימי בנוגע לשדרוג המתקרב של אתריום, אם כי יש להדגיש כי גם לאחר שהשדרוג יושלם, משקיעים יאלצו לחכות בין 6 ל-12 חודשים לפני שיוכלו לשחרר את מטבעות האתריום שלהם מנעילה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן