חשיפה: משה חוגג השיק פרויקט קריפטו חדש שנסק כמעט 10,000% מתחילת 2023

היזם הישראלי שעדיין מתמודד מול חקירות משטרתיות ותביעות בחשד להונאות קריפטו, נחשף במרוקו כמייסד הפרויקט tomi
משה חוגג טומי

חשיפה ראשונית בישראל. משה חוגג, לשעבר הבעלים של מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים ויזם סדרתי החשוד בעבירות פליליות ומתמודד מול מספר תביעות*, נמנה בין מייסדי פרויקט קריפטו חדש בשם 'טומי' (Tomi). הפרויקט הושק בספטמבר 2022, גייס 40 מיליון דולר במרץ 2023, ומאז החל להיסחר בבורסות קריפטו בינואר השנה – נסק הטוקן TOMI ממחיר של כ-10 סנט, עד לשיא שנרשם בשבוע שעבר בכ-6.8$ – עלייה של כ-9,800%.

נכון לכתיבת מלים אלו, הוא נסחר בשער 4.52$.

לפרויקט חזון "להפוך את החופש למציאות," כאשר האקוסיסטם שנבנה סביב הפרויקט "מספק טכנולוגיה לפרטיות, חוסר צנזורה וחופש הביטוי," לפי אתר הפרויקט.

בספטמבר 2022 הצטרף משה חוגג לסגל של מ.כ. טומי ת"א, קבוצת הכדורגל המשחקת בליגה ג'. דף הקבוצה בהתאחדות לכדורגל בישראל מראה כי אתר הבית של הקבוצה, מוביל לאתר הפרויקט. אך רק כיום, הקונטקסט מובן.

מ.כ. טומי תל אביב
עמוד קבוצת הכדורגל מ.כ. טומי תל אביב. מקור: אתר ההתאחדות לכדורגל בישראל.

חוגג נעצר בחודש נובמבר 2021 במסגרת פרשת "המשחק הגדול" בחשד להונאת קריפטו בה לכאורה גרף עשרות מיליוני שקלים, תוך חשדות להצגת מצג שווא למשקיעים פוטנציאליים במיזמי קריפטו, ועל עבירות מין לכאורה. כחודש לאחר מכן שוחרר למעצר בית עם ערבויות בגובה של קרוב ל-70 מיליון ש"ח, בו בילה כ-30 ימים נוספים.

מאז, בעוד שהשתחרר ממעצר הבית – טרם הוגשו כתבי אישום נגדו ולאחרונה, במרץ 2023, אושר לו לראשונה לצאת מהארץ לזמן מוגבל לאחר הסדר עם הפרקליטות.

בקהילת הקריפטו חוגג מוכר כיזם העומד מאחורי הפרויקטים והחברות סירין לאבס (Sirin Labs) שמכרה "טלפון בלוקצ'יין" בקמפיין עם שחקן הכדורגל ליאו מסי, סטוקס (Stox), בלוק טי.וי (Block TV), לידקוין (Leadcoin) ואחרים. במצטבר גייס חוגג קרוב ל-250 מיליון דולר לפרויקטי קריפטו בשנים 2017/18.

המטבעות הדיגיטליים של הפרויקטים, איבדו למעלה מ-99.8% מערכם מהשיא שנרשם ב-2017/18, ואחוזים רבים גם ממחיר ההנפקה, ותביעות רבות הוגשו ע"י משקיעים נגד חוגג, הפרויקט שהקים וחברים בצוותו.

*יש לציין כי חזקת החפות עודנה עם משה חוגג שכן טרם הוגשו כתבי אישום או נמצא אשם בעבירות המיוחסות לו.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

טומי ומשה חוגג

השבוע התקיים כנס "פורום נקמוטו" במרוקו, שהופק ע"י הפרויקט טומי. בכנס התארח גם חוגג, ובמסגרתו נחשפו 3 מבין המייסדים של הפרויקט בשמם: קוז'י הירוקדו, אברהם פיחה וחוגג.

הארבעה עלו לבמה והציגו את הפרויקט. "ה-TPL (ר"ת Tomi Privacy Layer) היא גולת הכותרת," אמר חוגג לעשרות אנשים בקהל. "זוהי שכבה שניה של הצפנה על גבי רשת אתריום שמביאה פרטיות לטוקני ERC20."

בכנס התקיימה הדגמה חיה של הטוקן USDT, אשר הוצפן, הועבר לשכבה השניה, הועבר בצורה פרטית וחזר חזרה לרשת הראשית. "להביא פרטיות לאתריום זה באמת משהו מיוחד," אמר חוגג על הבמה.

חוגג גם בהחלט חוגג. הטוקן TOMI כאמור הושק למסחר רק בינואר השנה בשער של כעשרה סנט בלבד, ומאז נסק תוך 6 חודשים קרוב ל-10,000%.

מאז, גדלו כמות העוקבים בטלגרם של הפרויקט ל-36,000, בטוויטר לכ-140,000 ובפלטפורמת הצ'אטים דיסקורד לכ-30,000 חברים.

המטבע טומי TOMI
הנסיקה של המטבע TOMI מתחילת השנה.

אינטרנט אלטרנטיבי?

השאיפה של הפרויקט היא ליצור "דף חדש לאינטרנט" באמצעות מודל ממשל הנשען על DAO (ר"ת ארגון אוטונומי מבוזר). את גיוס הכסף הובילה חברת המסחר DWF Labs, והשתתפו בסיבוב גם Ticker Capital ו-Piha Equities, המשויכת עם אחד ממייסדי הפרויקט.

DAO הוא ארגון בו מחזיקי הטוקן הדיגיטלי הם השולטים בו בהתאם להצבעות שניתן לבצע דרך הטוקן הדיגיטלי עצמו.

"הסנקציות האחרונות של הממשל האמריקני נגד הפרויקט טורנדו קש (Tornado Cash) והתגובה מצד פרויקטי קריפטו רבים הדגישו שעולם הקריפטו עדיין פגיע דרך מתווכים ריכוזיים," נמסר בהודעת ההשקה של הפרויקט, תוך התייחסות לצעדים שננקטו ע"י Infura, בורסות קריפטו ואתרי DeFi שאסרו על השימוש בטורנדו קש. "טומי תתקן את התלות של רשתות בלוקצ'יין בחוות שרתים גדולות, עם מוצר הדגל 'מחשב העל MP1', הראשון בסדרה של מחשבים ביתיים שמסוגלים להשלים משימות כמו רינדור תמונות, מחשוב AI וכריית באמצעות כרטיסים גרפיים."

במהלך אפריל השנה, השיקה טומי את ה-TPL – השכבה השניה עליה דיבר חוגג. לפי הודעת הפרויקט, ה-TPL משתמשת בטכנולוגיית ZK-Rollups (הוכחה באפס ידיעה), קריפטוגרפיה מתקדמת אשר פותחה בין היתר ע"י חברת Starkware הישראלית. בצמוד להשקת ה-TPL, הוכרז המטבע הדיגיטלי צמוד הדולר (סטייבלקוין) tpUSD אשר אמור לשמש כגרסה פרטית של הדולר.

משה חוגג טומי
תמונה: טוויטר של משה חוגג

מייסד הפרויקט, אברהם פיחה המשמש כמנכ"ל tomi, אינו דמות מוכרת בתעשייה אך מאוגוסט 2022 התראיין מספר פעמים בהקשר של טומי, ללא הסבר מורחב על הרקע שלו.

קוז'י הירוקדו לעומת זאת, הינו משקיע יפני המוכר כאחד המשקיעים המוקדמים בפרויקטים אתריום וקרדנו (ADA). בתחילת השנה נחשף שאיבד קרוב ל-40 מיליון דולר בפשיטת הרגל של צלזיוס, אך זה לא מנע ממנו להמשיך להוביל את הפרויקט טומי.

מלבדם, ישנם 4 מייסדים נוספים שנותרו אנונימיים בשלב זה.

האם טומי הוא הונאה?

על פי אתר הפרויקט, קוד התוכנה של הטוקן TOMI המצוי על אתריום עבר ביקורת חיצונית ע"י חברות אבטחת המידע CertiK ו-Slowmist במרץ 2023 ואוגוסט 2022 בהתאמה, ונמצא כבטוח על פיהן.

על פניו, הפרויקט השיק כבר דפדפן, רשת שכבה-שניה, ארנק דיגיטלי ונמצא על סף השקת רשת DNS (רישום דומיינים).

למרות שחוגג משויך עם הפרויקט, מוקדם מדי להסיק כי מדובר בפרויקט עם מטרות זדוניות ועצם השקת המוצרים בשלב מוקדם מעידה על רצינות ומחויבות קהילתית. עם זאת, גם מוקדם מדי להסיק כי לא מדובר בעוד פרויקט שיסתיים כמו קודמיו.

נכון לכתיבת מלים אלו ישנם כ-9,000 מחזיקים בטוקן (שלא בבורסות) והתבצעו בו סך הכול 20,000 העברות בלבד. מעבר לכך, באתר Etherscan מוצגת אזהרה כלפי קוד התוכנה, אשר מכיל התאמה מלאה לחלקים בקוד התוכנה של פרויקט ByteCoin. סימן האזהרה המוצג מסביר כי ישנה חולשה אחת בעלת חשיבות בינונית, ושתי חולשות נוספות בעלות חשיבות נמוכה מאד.טומי אזהרה

ככל שמדובר בממשל של הפרויקט, ישנה עדיפות גדולה ל"חלוצים" (Pioneers). ניתן לקרוא לזה, במובן מסוים, מועדון ה-VIP של הפרויקט, אשר מיועד לחברי הקהילה הראשונים של הפרויקט ש"יעזרו לטומי לדחוף לטובת ביזור באמצעות בניית חומרה ותוכנה שמבצעת דמוקרטיזציה לכלים של עולמות ה-Web 3 כדי לאפשר כלכלה חופשית באמת…," לפי האתר.

החברות ב-Pioneers עלתה $3,000 לראשונים והגיעה עם 18,000 טוקני TOMI, בשווי של כ-60,000$ נכון לכתיבת מלים אלו, שותפות בקולקציית NFT שתושק בהמשך, וחברות ב-DAO שכוללת השתתפות בהצבעות וזכות ל-7% מרווחי הפרויקט, 15% מהכנסות ה-Staking Pool של הפרויקט, 51.5% מהכנסות שמקורן במכירות פומביות של Pioneers נוספים, כאשר יתבצעו 3 כאלו ליום בשנה הראשונה.

ככל שמדובר בכלכלת המטבע (Tokenomics), הטוקן TOMI ישמש עפ"י המסמך הלבן להצבעות ממשל והאצלת סמכויות, ל"מתן תמריצים למחזיקי עניין שתורמים לפרויקט," חלוקת מענקים לטובת פיתוח, תשלומים לרכישת דומיינים ואחסון, תשלומים למוצרים ושירותים בתוך הרשת, ועמלות נוספות.

חלוקת הטוקנים מתבצעת באופן מוזר אשר יוצר יותר מטבעות ככל שמצטרפים יותר Pioneers, ומטבעות רבים מחולקים לרזרבת הפרויקט שמנוהלת ע"י ממשל ה-DAO. בנוסף, נוצרו 27 מיליון מטבעות לטובת מייסדי הפרויקט וה-Pioneers הראשונים.

"לפי ההערכה שלנו, היצע המטבעות יגיע בתום ה-5 השנים הראשונות לכ-597,000,000 טוקני TOMI מתוכם 18% למייסדים, 7% למשקיעים מוקדמים, 33% לצוות הפיתוח, מפתחים ויועצים, ו-42% לציבור," נכתב במסמך הלבן. המשמעות היא שקרוב ל-60% מהיצע המטבעות מיועד למקדמי הפרויקט.

לבסוף, שיחה עם חברי קהילה ישראליים המשתתפים בפרויקט העלתה כי הם אכן השתמשו במוצרים כגון הדפדפן והארנק ונהנו מחווית השימוש בהם, ואף צפו בלייב בדמו שהתקיים במרוקו – מעידה שמידת האמון שלהם בפרויקט גבוהה וכי כאמור אכן ישנם מוצרים שנמצאים בשימוש. עם זאת, לא קיים שום הסבר טכנולוגי לפרויקט או קוד תוכנה פתוח למוצרים המורכבים שלו, ועפ"י אופי ניהול הממשל של הפרויקט – ה-Pioneers יכולים לנתב את מסלולו מחדש, לחיוב או לשלילה, בקלות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן