שוב: ה-SEC דוחה את קבלת ההחלטה בנוגע לקרן סל עוקבת אתריום

ה-SEC ביקשה את הערות הציבור בנוגע לבקשות של פידליטי ובלקרוק. תאריך היעד הסופי להחלטה הוא ה-23 במאי, אולם סימנים בנוגע לכוונת הרשות צפויים עוד קודם
גארי גנסלר גרי Gary Gensler

אחרי האישור שניתן לקרנות סל המאפשרות התחשבנות פיזית בביטקוין (Spot Bitcoin ETF), רבים בשוק מצפים לקבלת החלטה דומה בנוגע לקרנות סל עוקבות אתריום. נראה שגם במקרה זה החלטה מצד רשות ניירות ערך האמריקנית (ה-SEC) תתקבל קרוב לרגע האחרון.

שלשום (ב') הודיעה ה-SEC על דחייה נוספת בקבלת החלטה בנוגע לבקשות שהגישו חברות ההשקעה בלקרוק ופידליטי להנפקת קרנות סל הכוללות התחשבנות פיזית באתריום (ETH Spot ETF), והחליטה לפתוח להערות הציבור את הבקשות כחלק מהתהליך.

ה-SEC פנתה לציבור ולבעלי עניין והזמינה אותם להביע את דעתם בנוגע לשאלה אם קרן סל עוקבת אתריום עלולה להיות נתונה למניפולציות שוק, ואם מוצרי השקעה של קרנות סל על חוזים עתידיים על אתריום דומים באופיים למוצרים המקבילים לביטקוין. 

שאלה זו קריטית במיוחד שכן עצם קיומם של קרנות סל לחוזים עתידיים על ביטקוין היוותה בסיס לפסיקת בית המשפט שחייבה למעשה את ה-SEC לאשר קרן סל מסוג ספוט, המחייבת החזקה פיזית של ביטקוין. כלומר – אם ההקבלה קיימת, הסיכוי שה-SEC תהיה מחויבת לאשר קרן סל לאתריום גבוה מאוד.

הביקוש לעובדים בתחום צומח - גם בישראל

רוצים לשדרג את הקריירה עם לימודים מקצועיים?

יהיו אינדיקציות עוד לפני המועד הסופי

לצד פידליטי ובלקרוק ממתינות על שולחן ה-SEC בקשות דומות גם מצד גרייסקייל, ואן-אק, Invesco ו-Galaxy. גם חברות ההשקעה ARK של קת'י ווד ופרנקלין טמפלטון הגישו בקשות לספק ללקוחותיהן אפשרות השקעה בקרנות סל עוקבות אתריום.

גורמים בתעשייה מעריכים שבתקופה הקרובה יהיו עוד דחיות בהחלטה מצד ה-SEC, וכי סביר להניח שהכרעה בבקשות האלה תתקבל רק קרוב למועד הסופי שהוא ה-23 במאי. אולם על פי דברים שמסר לאתר קוינדסק האנליסט ג'יימס סייפרט מבלומברג, בשבועות הקרובים ניתן יהיה לזהות אינדיקציות נוספות בנוגע לכוונת ה-SEC.

כך למשל, אם בלקרוק ופידליטי יעדכנו את המסמכים שהגישו ל-SEC בקרוב ניתן יהיה ללמוד מזה שהם במשא ומתן מתקדם מול הרגולטור וכי הם מטמיעים בקשות לתיקונים שהתקבלו מהרשות במטרה להתאים את בקשותיהם לדרישותיה. "עד כה לא ראינו שום סימן בטוח לכך שה-SEC מדברת ישירות עם החבר'ה האלה", הסתייג סייפרט. "אבל הם ידועים בנטייתם לשמור על שפתיים חתומות ולא אמורים לדבר על כך עם אף אחד".

"תלות בעם היא, ללא ספק, אמצעי הבקרה העיקרי על הממשל"

בינתיים בזירה אחרת שמנהלת ה-SEC, בורסת הקריפטו שייפשיפט (ShapeShift) הגיעה להסדר מול הרגולטור במסגרתו תשלם קנס של 275,000 דולר ותתחייב לא להפר שוב את חוק ניירות ערך לאחר שהרשות איימה עליה בתביעה.

ה-SEC האשימה את שייפשיפט בכך שהציעה ללקוחתיה אפשרות מסחר ב-79 מטבעות דיגיטליים, אשר כללו "כאלה שהוצעו ונמכרו כחוזי השקעה", כלומר – כניירות ערך המחייבים רישיון מיוחד. באישומים שהעבירה ה-SEC לא ציינו שמות של מטבעות ספציפיים. לטענת הרשות, בין השנים 2014 ל-2021 פעלה בורסת הקריפטו כברוקר לא רשום בניגוד לחוק. אישומים דומים הגישה ה-SEC כנגד בורסות קריפטו גדולות כמו קוינבייס, קראקן ובינאנס US. 

שייפשיפט הפסיקה את פעילותה כחברה בארה"ב בשנת 2021, והמירה את פעילותה למתכונת של ארגון אוטונומי מבוזר (DAO). לבקשת אתר קוינטלגרף לתגובה, מנכ"ל שייפשיפט אריק וורהיס, המוכר בקהילת הקריפטו גם כאיש חזון וכאידיאולוג רהוט, שלח קישור לפוסט שהעלה ל-X (לשעבר טוויטר) ובו ציטוט מ"כתבי הפדרליסט" – קובץ של מאמרים על חוקת ארה"ב מסוף המאה ה-18 הנחשב כטקסט קאנוני בהגות הפוליטית האמריקנית:

"הקושי הגדול בבניית ממשל שמופעל על ידי בני אדם על בני אדם אחרים, הוא בכך שיש צורך תחילה לאפשר לממשל לשלוט על הנשלטים; ובהמשך, לחייב אותו לשלוט בעצמו. תלות בעם היא, ללא ספק, אמצעי הבקרה העיקרי על הממשל; אך הניסיון לימד את האנושות את הצורך באמצעי זהירות נוספים."

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן