החרם ממשיך: פייפאל, ויזה ומאסטרקארד חוסמות את שירות התשלומים שלהן ברוסיה

בזמן שחברות התשלומים הגדולות חוסמות את שירותיהן ברוסיה, זירות המסחר של המטבעות הדיגיטליים אינן ממהרות להצטרף למהלך.
פייפאל ויזה מאסטרקארד

פייפאל, ויזה ומאסטרקארד מצטרפות לסנקציות הבינלאומיות ועוצרות את פעילותן ברוסיה בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה. פייפאל הודיעה שהיא משהה את שירותיה ברוסיה. חברות מאסטרקארד וויזה הודיעו שהן מפסיקות לתמוך בכרטיסים אשר הונפקו ברוסיה, ושכרטיסי האשראי שלהן אשר הונפקו מחוץ לרוסיה לא יעבדו בשטח המדינה – לא יהיה ניתן להשתמש בהם כדי לקבל תשלומים בינלאומיים ולא למשוך כסף מכספומטים.

מנכ"ל ויזה, אלפרד קלי, אמר בהודעה לתקשורת שהחברה נאלצת לפעול כך בעקבות הפלישה ושהם מצטערים על "ההשפעה שתהיה לכך על עמיתנו המוערכים, ועל הלקוחות, השותפים, הסוחרים ומחזיקי הכרטיסים" שהחברה משרתת ברוסיה.

עם זאת, על פי הודעת הבנק המרכזי של רוסיה, זה לא יעצור את כרטיסי האשראי של החברות אשר הונפקו בשטחה. "כל הכרטיסים של מערכות התשלומים הבינלאומיות ויזה ומאסטרקארד אשר הונפקו על ידי בנקים רוסים ימשיכו לעבוד ברוסיה באופן הרגיל עד תאריך התפוגה שלהם. הפעולות על גבי הכרטיסים מעובדים בתוך המדינה במערכת התשלומים הלאומית, וסנקציות אינן משפיעות עליהן… באותו הזמן, תשלומים חוצי גבולות עם כרטיסי ויזה ומאסטרקארד לא יהיו זמינים," נכתב. 

חברות תשלומים בינלאומיות נוספות הצטרפו להגבלות על רוסיה. חברת הפינטק הבריטית הגדולה, רבולוט (Revolut), עצרה את העברות הכספים מרוסיה ובלארוס או אליהן. בנוסף, משתמשים לא יוכלו להשתמש בכרטיסים המונפקים במדינות אלו כדי להפקיד כספים בחשבונם. לצד רבולוט, חברות נוספות של העברות כספים השהו את שירותיהן ברוסיה, בניהן: Wise, Zepz, TransferGo ו-Rmitly.

זירות המסחר חושבות גם על התושבים הרוסים

בזמן שחברות התשלומים הגדולות חוסמות את שירותיהן ברוסיה באופן גורף, זירות המסחר הגדולות של המטבעות הדיגיטליים אינן ממהרות לעשות כן. המנכ"לים של זירות מסחר גדולות כמו בינאנס (Binance), קוינבייס (Coinbase) וקראקן (Kraken), הצהירו שאין בכוונתם להקפיא את הנכסים ולחסום את הגישה של לקוחותיהן מרוסיה ללא הבחנה. 

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל קוינבייס, כתב: "אנחנו מאמינים שלכולם מגיעה גישה לשירותים פיננסיים בסיסיים, אלא אם כן החוק אומר אחרת. ישנם אזרחים רוסים רגילים אשר משתמשים בקריפטו כחבל הצלה עכשיו כאשר המטבע שלהם קרס. סביר שרבים מהם מתנגדים למה שהמדינה שלהם עושה, וחסימה תפגע גם בהם."

על אף הצהרת הכוונות הטובות של המנכ"לים הגדולים בתעשייה, הם מדגישים שאם החוק יורה להם להקפיא את החשבונות של לקוחותיהם הרוסים, הם יעשו זאת. מאחר ובשלב זה לא הוטל אמברגו מלא על רוסיה, זירות המסחר אינן פועלות בניגוד לחוק כשהן ממשיכות לאפשר לרוסים להשתמש בשירותיהן. 

מאחר ורוב זירות המסחר הגדולות מבצעות תהליך הכר את הלקוח (Know Your Client או KYC) ועומדות במדיניות מניעת הלבנת הון ומימון טרור, הן עשויות להיות יעילות במיוחד בזיהוי היישויות הספציפיות ברוסיה אשר מנסות לעקוף את הסנקציות בעזרת מטבעות דיגיטליים ולהילחם בתופעה באופן נקודתי, מבלי לפגוע בכל המשתמשים הרוסים.

זירת המסחר FTX פרסמה מאמר בבלוג שלה המסביר את הכלים שבידי זירות המסחר לעמוד בדרישות של הסנקציות ולעזור באכיפה שלהן: "זירות מסחר אשר יכולות לקבל העברות בנק בתור אמצעי להפקדת כסף פיאט יודעות את הזהות של המוסד הפיננסי השולח, ולכן יכולות לזהות האם המטבע מגיע, למשל, מבנק רוסי ברשימת הסנקציות, ממקור הרשום ברשימה שחורה, או מקור כספי בעייתי מסוג אחר." בנוסף, באמצעות ניתוחי מידע מהבלוקצ'יין, ניתן לזהות במקרים רבים מטבעות דיגיטליים אשר מקורם בפעילות לא חוקית או ממקור תחת סנקציות, נכתב.

מנכ"ל קראקן 

מיכיילו פיודורוב, שר הטרנספורמציה הדיגיטלית של אוקראינה, פנה אל זירות המסחר הגדולות בבקשה לחסום משתמשים רוסים. בתגובה לבקשתו, ג'סי פאוול, מנכ"ל קראקן, הסביר מדוע הוא לא מתכוון לעשות זאת ללא דרישה חוקית ישירה.

"קראקן לא יכולה להקפיא את החשבונות של לקוחותינו הרוסים ללא דרישה חוקית לעשות זאת. על הרוסים להיות מודעים שדרישה כזו עשויה להגיע בקרוב," כתב והזכיר למשתמשים הרוסים ולכולם את אחד המוטואים המפורסמים בקריפטו – "לא המפתחות שלך – לא המטבעות שלך".

בהמשך לתגובה, פאוול כתב שורה של ציוצים המסבירים את העקרונות העומדים מאחורי החלטתו לא להקפיא את החשבונות של לקוחותיו הרוסים. "הכסף של האנשים הוא אסטרטגיית יציאה עבור בני אדם, זהו נשק לשלום, לא למלחמה."

לאחר שהזכיר למשתמשים שכאשר הם לא מחזיקים במפתחות הפרטיים של ארנקי הקריפטו שלהם בעצמם הכסף לא באמת בשליטתם, הוא הסביר שדרישה חוקית להקפיא חשבונות יכולה להגיע מכיוונים שונים. "הדרישה הזו יכולה להגיע מהממשלה שלך, כפי שראינו בקנדה, בתגובה למחאות, ריצה על הבנק, וניסיונות לברוח מהמדינה. היא יכולה להגיע ממדינות זרות, כמו ארה"ב, בתור נשק להפוך את האוכלוסייה הרוסית נגד מדיניות ממשלתה," כתב.

פאוול לא חסך בביקורת שלו על ארה"ב, וכתב: "אם היינו הולכים להקפיא מרצון חשבונות פיננסיים של תושבי מדינות אשר תוקפות ומעוררות אלימות שלא בצדק ברחבי העולם, צעד מס' 1 יהיה הקפאת כל החשבונות בארה"ב."

הרובל, הבורסה והבנק המרכזי של רוסיה

בזמן שהמנכ"לים של זירות המסחר מנסים להגן על החופש של המשתמשים הרוסים, נראה שהבנק המרכזי של רוסיה עשוי להיות הראשון אשר יפגע בחופש הזה. הבנק המרכזי הרוסי הצהיר מחדש שהוא עומד מאחורי העמדה שהציג בדו"ח שהוציא ב-20 בינואר, בו הוא מציע לאסור באופן גורף על המסחר והכרייה של מטבעות דיגיטליים בשטח המדינה.

בזמני מלחמה ממשלות מגדילות משמעותית את ההוצאות שלהן כדי לממן את פעילותן הצבאית, והן נוטות לעשות זאת באמצעות הדפסת כסף חדש בקצב מהיר הפוגע בערך המטבע. האינפלציה המהירה הנוצרת כתוצאה מכך גורמת למחזיקי המטבע לחפש דרכים לשמור על הערך הכלכלי של כספיהם וחסכונותיהם. 

המרת המטבע המקומי במטבעות זרים, וכעת גם במטבעות דיגיטליים, פוגעת עוד יותר בערכו של המטבע מה שעשוי להקשות על הממשלה בהמשך מימון המלחמה. בניסיון לשמור על ערך המטבע ולהמשיך לממן את הלחימה, אנו רואים צעדים רבים שנוקט הממשל הרוסי על מנת לשמור על הרובל כבעל ערך. זמן קצר לאחר תחילת המלחמה, הבורסה הרוסית נסגרה ועדיין סגורה נכון לכתיבת מילים אלו. בנוסף, הרובל איבד עשרות אחוזים מול הדולר האמריקני.

הרובל מול הדולר

שער הדולר ברובל (USD/RUB)

ההגבלות הללו מתרחשות בצורה מהירה ורחבה על מנת למנוע מאזרחי רוסיה להיפטר מהרובל הקורס לכל מקום אחר, כולל מטבעות דיגיטליים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן