הצעד הבא: אתריום השיקה את Shandong, רשת הניסוי לשלב השני בשדרוג שלה

שדרוג שנגחאי הוא השני מבין חמשת שלבי השדרוג הכולל של אתריום ולאחר שיושלם, יאפשר משיכת Staked ETH.
ETH

אתמול (ג') נודע כי קרן אתריום (The Ethereum Foundation), הגוף האחראי על המחקר והפיתוח של אתריום, השיקה את רשת הניסוי שאנדונג (Shandong), אשר תהווה את התשתית לביצוע שדרוג שנגחאי (Shanghai), שהוא השלב השני בשדרוג הכולל של אתריום 2.0.

שניים מהעדכונים המרכזיים הצפויים להיות מיושמים בשדרוג הבא נוגעים לאפשרות של משתמשים למשוך מהרשת מטבעות אתריום (ETH) שנמצאים בסטייקינג (Staking) ולשינויים בטכנולוגיית ה-EVM (מכונת החישוב הווירטואלית של אתריום או Ethereum Virtual Machine), אשר מניעה את החוזים החכמים של הרשת. 

השלב הראשון בשדרוג הכולל של אתריום היה המיזוג (The Merge), אשר עבר בהצלחה בחודש שעבר וסימן את המעבר של הרשת כולה לעבודה על בסיס מנגנון קונצנזוס של הוכחת החזקה (POS או Proof of Stake).

על הנייר תהליך ההטמעה של שדרוג שנגחאי אמור להימשך עד ספטמבר 2023, אך הנסיון עם המיזוג, אשר נדחה אינספור פעמים, מעיד על כך שלוח הזמנים המשוער עלול להיות רחוק מאד מלוח הזמנים בפועל.

מה יכלול שדרוג שנגחאי?

השדרוג ישלב מספר הצעות לשיפור הרשת (EIPs או Ethereum Improvement Proposals), אך עדיין לא הוחלט סופית אילו מההצעות אכן יוטמעו בו.

אחת ההצעות המשמעותיות ביותר היא EIP-4895, אשר נוגעת לאפשרות המשיכה של Staked ETH, כלומר של מטבעות אתריום הנמצאים בסטייקינג ובשלב זה אינם ניתנים למשיכה בשל הצורך להבטיח את יציבות הרשת. הטמעה של הצעה זו תאפשר משיכה של המטבעות הנעולים.

הצעה אחרת, הנוגעת לשיפור ה-EVM, היא EIP-3540, אשר נועדה לאפשר אינטראופרביליות (Interoperability או תפעוליות בינית) בתוך האקוסיסטם של אתריום. הכוונה היא ליכולת של רשת הבלוקצ'יין של אתריום ולרשתות שכבה 2 הפועלות לצדה להחליף ביניהן מידע ולעשות בו שימוש. רשתות שכבה 2 מציעות פתרונות ליכולות המדרגיות (סקיילביליות או Scalability) של אתריום ולשם כך משתמשות בתהליך מסורבל של אימות קוד. על פי EIP-3540, הקוד יופרד מהמידע וכך יהפוך את פעולתן של רשתות שכבה 2 ליעילה בהרבה.

שדרוג נוסף הוא EIP-4844, שנקרא גם Proto Danksharding. מדובר בגרסה ראשונית של תהליך אשר יאפשר Rollups – טכנולוגיה שנועדה להקל משמעותית על תעבורת נתוני הטרנסקציות ברשת אתריום ולהפוך אותן לזולות ומהירות יותר. באמצעות טכנולוגיית ה-Rollups רשתות שכבה 2 מאגדות כמויות גדולות של טרנסקציות לחבילות בודדות שרשת אתריום מתייחסת אל כל אחת מהן כאל טרנסקציה יחידה. כך, במקום שהרשת הראשית תעבד כמות עצומה של טרנסקציות (ולכן תהיה יקרה ואיטית יותר) היא תעבד כמות קטנה יותר של טרנסקציות שכל אחת מהן משקפת את המספר הרב של טרנסקציות מקוריות המאוגדות בה. נכון לעכשיו נראה כי הרצון לכלול הטמעה של EIP-4844 בשדרוג שנגחאי יאריך משמעותית את משך הזמן שיידרש כדי לבצע אותו.

שדרוג בצל הריכוזיות

בעוד שהשקת רשת הניסוי שאנדונג מסמלת את יציאתו לדרך של השלב השני בשדרוג של אתריום 2.0, יש לזכור כי מאז המיזוג שבות ועולות דאגות באשר למידת הריכוזיות של אתריום בעקבות המעבר שלה למנגנון הוכחת ההחזקה.

לפני חודש נודע כי מעל 82% מהבלוקים באתריום עוברים דרך פלאשבוטס (Flashbots), ישות ריכוזית העוסקת באופטימיזציה של תהליכי MEV (ר”ת Maximal Extractible Value), כלומר הערך המקסימלי שניתן להפיק מביצוע טרנסקציות באתריום.

בנוסף, השבוע עלה חשש מצנזורה ברשת אתריום לאחר שנודע כי למעלה מ-51% מהבלוקים ברשת נוצרים תוך ציות להמלצות המחלקה לפיקוח על נכסים זרים (OFAC) במשרד האוצר האמריקני.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן