ממשלת אוקראינה ביטלה קמפיין שנוי במחלוקת לגיוס תרומות

ממשלת אוקראינה הודיעה על איירדרופ (Airdrop) בו היא תעניק פרס דיגיטלי לתורמים וביטלה אותו במפתיע
אוקראינה 2

ממשלת אוקראינה קיבלה תרומות בשווי עשרות מיליוני דולרים במטבעות דיגיטליים. לאחר שראתה את הביקושים לתרומות בחרה להציע איירדרופ (Airdrop) עבור כל מי שיתרום לה עד היום (ה') בשעה 18:00. איירדרופ, או "הצנחת מטבעות", היא שיטת שיווק המעניקה מטבעות או NFTs כדי לעודד השתתפות. על פי רוב, מדובר על פרויקט קריפטו המעוניין לגייס משקיעים ומשתמשים חדשים, אך במקרה הזה – זוהי מדינה המעוניינת לגייס תרומות.

תוספת עריכה: באזור השעה 14:00 (שעון ישראל) הודיעה הממשלה על ביטול האיירדרופ לאחר "חישוב מחדש". הכתבה תתעדכן כשתתברר הסיבה או כשתתקבל תגובה רשמית יותר.

בהמשך השרשור בטוויטר שהחל ב-26 בפברואר, בו הממשלה פרסמה כתובת ביטקוין וכתובת אתריום עבור תרומות, היא הודיעה שהיא מתכוונת להעניק פרס עבור התורמים אשר עד כה תרמו למדינה מטבעות דיגיטליים בשווי של למעלה מ-40 מיליון דולר. בין התורמים הגדולים אפשר למצוא את גאווין ווד, מייסד פולקדוט (DOT) ואחד מהמפתחים הראשיים לשעבר של אתריום, אשר תרם קרוב ל-300,000 מטבעות DOT בשווי של קרוב ל-6 מיליון דולר.

השימוש של ממשלת אוקראינה בשיטת השיווק אשר הייתה כמעט בלעדית לתעשיית המטבעות הדיגיטליים, עשויה לעודד גופים נוספים מחוץ לתעשייה להשתמש בטכנולוגיה כדי להגיע לקהל רחב יותר. על אף ההבטחה של ממשלת אוקראינה, היא לא חשפה מה יהיה בדיוק הפרס המובטח לתורמים עד לרגע הביטול, אך נתונים מהבלוקצ'יין של אתריום עשויים להעניק רמזים.

האיירדרופ נחשף?

כתובת האתריום הרשמית של ממשלת אוקראינה מחזיקה קרוב ל-7 מיליארד טוקנים בשם Peaceful World. על פי הדיווח של Coindesk, נראה שזה היה הטוקן של האיירדרופ המתוכנן. על פי נתוני הבלוקצ'יין, 7 מיליארד הטוקנים נוצרו אתמול (ד') ונשלחו לכתובת הממשלתית. לאחר מכן, הארנק הממשלתי העביר מיליון טוקנים אל ארנק אשר השתמש בהם כדי ליצור בריכת כרייה בזירת המסחר המבוזרת יוניסוואפ (Uniswap).

תוספת עריכה: התברר כי זה אינו הארנק הרשמי של ממשלת אוקראינה והטוקן הינו מזוייף.

שעתיים לאחר מכן, הארנק הממשלתי שלח טוקנים ל-30 הארנקים הראשונים אשר תרמו ב-26 בפברואר. הטרנזקציות הללו נראות כמו ניסוי ראשוני של האיירדרופ. בזמן כתיבת שורות אלו, הארנק הממשלתי מחזיק ב-99.95% מסך הטוקנים.

אף על פי שנראה שמדובר בטוקן אשר היה מתוכנן להישלח לתורמים, לא היה ידוע כיצד החלוקה תתנהל, אך זה לא עצר משתמשים לקוות לקבל חלק מהאיירדרופ הממשלתי. לאחר ההודעה אתמול (ד'), החל זרם ענק של תרומות בסכומים קטנים, ממשתמשים אשר מקווים שגם תרומה קטנה תזכה אותם בפרס ייחודי אשר עשוי להיות בעל ערך בעתיד. 

כעת ניתן לנחש שיבקרו את צעדי הממשלה לביטולו.

אפשר להתייחס אל האיירדרופ בתור איגרת מלחמה דיגיטלית באמצעותה הממשלה מגייסת כספים עבור הלחימה. "מימון ההגנה הלאומית של אוקראינה באמצעות גיוס המונים עולמי של מטבעות דיגיטליים ואיירדרופ זו איגרת מלחמה מודרנית," כתב ניק טומניו, שותף בחברת 1confirmation.

על פי ההיסטוריה, איגרות מלחמה היו מוגבלות לרוב להשתתפות מקומית בלבד, הוסיף טומניו, אך כעת "מטבעות דיגיטליים מאפשרים לאוקראינה לגייס בקלות כספים מכל אחד בעולם אשר רוצה לתמוך בהגנה על הריבונות שלהם – לא רק מאוקראינים."

עולם הקריפטו מגייס תרומות

אם כוללים את התרומות לארגונים לא ממשלתיים, אוקראינה קיבלה כבר למעלה מ-50 מיליון דולר בתרומות. על פי נתוני חברת ניתוח הבלוקצ'יין אליפטיק (Elliptic), כשליש מהתרומות נשלחו בביטקוין (BTC), שליש באית'ר (ETH) ושליש נוסף במטבעות יציבים (סטייבלקוין), פולקדוט (DOT) ומטבעות נוספים. 

פרויקטים רבים בתחום מוצאים דרכים מגוונות לתרום ולגייס כספים עבור אוקראינה. המשתתפים באקוסיסטם של קוסמה (KSM) ופולקדוט, למשל, יצרו דרך לאפשר תרומות באמצעות טוקנים רבים מהפרויקטים השותפים שלהם, ביניהם: DOT, KSM, ACA, ASRT, KAR ורבים נוספים. פרויקט נוסף אשר נוצר מחוץ לאוקראינה בשם UkraineDAO, פועל לגיוס תרומות באית'ר לארגון Come Back Alive, התומך בצבא האוקראיני.

זירת המסחר המבוזרת יוניסוואפ הוסיפה אפשרות תרומה ישירה לאוקראינה באמצעות הממשק שלה. כעת ניתן לבחור כל טוקן מיוניסוואפ כדי לתרום, והטוקן יומר לאית'ר לפני שישלח כתרומה. מיכיילו פיודורוב, שר הטרנספורמציה הדיגיטלית של אוקראינה, הודה ליוניסוואפ על שהוסיפו את אפשרות התרומה לאוקראינה, וביקש להוסיף את האפשרות לעמוד הבית שלהם. יום לאחר מכן, יוניסוואפ הודיעו שהם ביצעו זאת.

זו לא הפעם הראשונה שפיודורוב פונה ישירות דרך טוויטר בבקשת עזרה שנענית במהירות. לאילון מאסק לקח כ-10 שעות בלבד לפתוח את שירותי האינטרנט הלוויני סטארלינק (Starklink) באוקראינה בתגובה לפנייה של פיודורוב אל מאסק באמצעות טוויטר.

לסיכום

אלו רק חלק מהדוגמאות לתמיכה באוקראינה אשר מציפות את עולם הקריפטו בימים האחרונים. פרויקטים רבים תורמים ומוצאים דרכים לאפשר תרומה לאוקראינה, ועל הדרך זוכים בפרסום. אך לצד הפרויקטים הלגיטימיים צצות גם הונאות רבות. על פי אליפטיק, לא מעט הונאות מבוצעות כעת המנצלות את המצב ומתחזות לגופים המקבלים תרומות לאוקראינה. 

עולם המטבעות הדיגיטליים מקבל בתקופה האחרונה את אור הזרקורים מאחר והתרחשויות בעולם חושפות חלק מהאיכויות הייחודיות של התחום. האיכויות של בעלות פרטית שקשה עד בלתי אפשרי להחרים, חיבור לכלכלה עולמית הממשיכה לעבוד מסביב לשעון ועוד, הופכות להיות רלוונטיות במיוחד במצבי משבר כמו באוקראינה והמחאה בקנדה. 

ככל שהאימוץ של התחום יגבר ויתבסס, כך הוא עשוי לאפשר לאזרחים להמשיך לקיים פעילות כלכלית גם במידה והמערכות המקומיות (בנקים, כרטיסי אשראי, כספומטים ועוד) קורסות או חוסמות אותם מלהשתמש בהן.

בנוסף, שימוש ממשלתי באיירדרופ כאמצעי לגיוס כספים עשוי אף הוא להוביל לשינוי עולמי בדרכי מימון פרויקטים בעתיד. עיר הביטקוין באל סלבדור, למשל, מתוכננת להיות ממומנת על ידי אגרות חוב ממשלתיות על בסיס ביטקוין אשר צפויות להשקה השנה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/
דאיה מורטי

דאיה מורטי

דאיה הינו מורה ויוצר תוכן בתחום הקריפטו, שאוהב לחקור את התופעות הפסיכולוגיות, החברתיות והכלכליות בתחום. בשנת 2013 כתב תוכן באתר 'אלף ביט', ומאז נהנה לצפות ולהשתתף בטרנספורמציה שהביטקוין מביא לעולם. בזמנו הפנוי הוא אוהב לתרגל יוגה ומדיטציה. בעל הבלוג Bitcoin4U. לבלוג: https://bitcoin4u.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן