שוב : סולאנה הושבתה ל-3 שעות במהלך השבת בעקבות תקלה

התקלה הייתה בהגדרת אחד הצמתים והובילה ליצירת בלוקים כפולים ולנפילת הרשת.
SOL

אתמול (ש') נודע כי בסביבות השעה שלוש לפנות בוקר שעון ישראל, רשת הבלוקצ'יין סולאנה (Solana) החלה לחוות דעיכה בביצועים. זמן קצר לאחר מכן מפתחי הרשת דיווחו כי היא נפלה לחלוטין ולכן לא מבצעת עיבוד של טרנסקציות.

נראה כי הגדרה לא נכונה של אחד הצמתים ברשת הבלוקצ'יין של סולאנה, אשר מבוססת על מנגנון קונצנזוס של הוכחת החזקה (PoS או Proof of Stake), גרמה לכך שהמאמת באותו צומת יצר בטעות גרסה כפולה של אחד הבלוקים וכתוצאה מכך שאר המאמתים ברשת לא הצליחו להגיע להסכמה בשאלה איזה מהבלוקים הוא הבלוק הנכון.

המערכת של סולאנה היתה אמורה להצליח להתמודד עם הבעיה, אך מסיבה כלשהי לא עשתה זאת והכפילות הובילה ליצירת מיזלוג (Fork) של הרשת. לאחר מספר שעות המפתחים הצליחו להפעיל את הרשת מחדש ועשו זאת מהבלוק האחרון שלה שאומת לפני שנוצרה הכפילות. בסך הכל סולאנה לא פעלה במשך קרוב לשלוש שעות.

המטבע של סולאנה, SOL, שהוא מטבע הקריפטו התשיעי בגודלו מבחינת שווי שוק, ירד בכ-6% לאחר האירוע ונכון לכתיבת שורות אלה הוא נסחר במחיר של 32.90 דולר. מחיר זה משקף ירידה של כ-85% מהמחיר שלו בנובמבר 2021, שהגיע ל-259.24 דולר.

היסטוריה של נפילות

הנפילה בשבת היא האחרונה בשרשרת של נפילות ועצירות עיבוד טרנסקציות בסולאנה.

בספטמבר 2021 הרשת נפלה למשך כ-18 שעות. בינואר סולאנה חוותה שרשרת של נפילות חלקיות ובהמשך השנה חוותה נפילות נוספות, לרבות הפסקת פעילות למשך כ-7 שעות במאי והפסקה נוספת למשך כ-4 שעות ביוני.

סולאנה סבלה מכותרות שליליות גם בשל סיבות נוספות, כאשר ביוני משתמשי פרוטוקול סולנד (Solend) של הרשת הצביעו לטובת השתלטות על חשבון לווייתן שאיים על הנזילות שלה, אך בהמשך ההחלטה בוטלה. באוגוסט לפחות 6 מיליון דולר נגנבו בפריצה לארנקי סולאנה.

אחד ממייסדי הרשת, אנאטולי יעקובנקו, אמר מוקדם יותר החודש כי הנפילות הרבות הפכו לקללה של סולאנה והזכיר כי בעבר גם רשת הבלוקצ'יין של ביטקוין (BTC) סבלה ממקרים בהם עברו שעות בין יצירת שני בלוקים.

קוטלת אתריום?

סולאנה היא אחת משורה ארוכה של רשתות בלוקצ'יין מבוססות חוזים חכמים, אשר משווקות, בין השאר, כ"קוטלות אתריום" (Ethereum Killers), כלומר ככאלה ששואפות להיות טובות יותר מרשת אתריום (ETH) ואף להחליף אותה.

סולאנה משמשת, בין היתר, להנפקת NFTs (טוקנים יחודיים או Non Fungible Tokens) והרצת אפליקציות מבוזרות (dApps).

לאחר המיזוג של אתריום והמעבר שלה למנגנון הוכחת החזקה, סולאנה היא רשת הבלוקצ'יין השלישית בגודלה שפועלת על פי מנגנון זה מבחינת שווי שוק, כשלפניה אתריום וקארדנו (Cardano).

נראה כי חוסר היציבות שהיא מפגינה שוב ושוב עלול למנוע מסולאנה לתפוס את עמדת המובילות אליה היא שואפת, כרשת בלוקצ'יין מבוססת הוכחת החזקה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן