ביטקוין נוסק מעל $44,000, והעומס על הבלוקצ'יין שובר שיאים

שער הביטקוין מגיע לגבהים שלא נראו מאז קריסת טרה–לונה. בינתיים מצטברות מאות אלפי עסקאות הממתינות לאישור, מה שמעורר מחדש את המחלוקת בנוגע לאורדינלס
מחיר הביטקוין עולה

שער הביטקוין ממשיך לשבור שיאים שנתיים ומגיע לרמה שלא נצפתה מאז אפריל 2022, כאשר הלילה חצה בסערה את קו ה-$44,000 והגיע עד ל-$44,360 – זינוק של יותר מ-20% בתוך פחות משבוע. אלה הן רמות מחיר שנראו לאחרונה לפני קריסת טרה-לונה שסימנה את תחילת השוק הדובי.

האופטימיות הגואה מיוחסת לכמה אירועים והתפתחויות המצופות לקבל אישור רשמי בשבועות הקרובים.

הסיבה העיקרית שעל פי ההערכות תורמת לעניין הגובר בביטקוין היא הציפייה לאישור קרן סל צמודת ביטקוין על ידי רשות ניירות ערך האמריקנית (SEC). תאריך היעד הצפוי לפרסום החלטת ה-SEC הוא במהלך ינואר 2024, בעוד שבועות ספורים.

גורם נוסף שתורם על פי ההערכות לעליית המחיר הוא האיתותים מצד הפד על כך שלא יהיו עוד העלאות הריבית וייתכן שבתחילת השנה הבאה אף תתקבל החלטה על שינוי מגמה במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקני.

מחיר הביטקוין
מחיר הביטקוין בעליות חדות.

"השוק מצפה יותר ויותר להורדת ריבית בשנה הקרובה, ומשקיעים יותר ויותר שוריים לגבי התחזית של אישור קרן סל של ביטקוין", כתבה האנליסטית הבכירה לוסי הו מחברת Metalpha בציטוט שהובא באתר קוינדסק. על פי הערכתה, "המחיר עשוי להמשיך ולעלות בשבועות הקרובים".

עם זאת לא כל האנליסטים מסכימים עם התחזית האופטימית של הו. על פי חברת הדאטא Material Indicators, ניתוח הוראות הקנייה והמכירה בספרי הפקודות (Order Book) של הבורסות הגדולות מעיד כי משקיעים גדולים ("לוויתנים") מתאמים מניפולציה מתוכננת על מחיר הביטקוין בניסיון להגדיל את נפח המסחר במחירים גבוהים, מה שיאפשר להם להפיל על השוק כמות גדולה של מטבעות במחיר גבוה ולהביא לירידה חדה במחיר.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

שינוי מגמה בשוק הסטייבלקוינס

במקביל לעלייה בביקוש לביטקוין גוברת הזרמת הנזילות למערכת שבאה לידי ביטוי בהיקף נתח השוק של המטבעות היציבים כמו USDT ו-USDC. 

לראשונה מאז 2022 נתח השוק של המטבעות היציבים חזר לגדול, מה שמעיד על הזרמה מחודשת של כסף לשוק הקריפטו כולו. זהו היפוך מגמה שנמשכה מזה 18 חודשים.

על פי נתונים של Glassnode, חברת ניתוח נתוני הרשת (On-Chain data Analysis), במהלך החודש האחרון גדל היקף המטבעות היציבים ב-5 מיליארד דולר, והגיע ל-124 מיליארד דולר, כ-90 מיליארד מהם ב-USDT של חברת טט'ר.

היפוך המגמה בשוק המטבעות היציבים. מתוך אתר Glassnode

"אורדינלס זה באג שצריך לפתור"

הגאות במחיר הביטקוין יוצרת גם עומס גדול על רשת הבלוקצ'יין. על פי נתוני העוקבים אחר בריכת הזיכרון, המאגר שבו נשמרות עסקאות לפני שהן נכנסות לבלוקצ'יין, מספר העסקאות שממתינות לאישור נע בימים האחרונים בין 250 ל-300 אלף, ונפח הזיכרון הנדרש לעיבוד אותן טרנזאקציות הגיע לשיא של 1.55 ג'יגה-בייט, מה שגורם לעומס על הרשת ומוביל לעלייה בגובה עמלות השימוש.

הזינוק במספר העסקאות על הבלוקצ'יין של ביטקוין ובהיקף הזיכרון הנדרש נובע מהתפוצה הגדלה של אורדינלס – NFT על גבי ביטקוין. הנפקת NFT על הבלוקצ'יין של ביטקוין מתאפשרת באמצעות הכללת Inscription ("חריתה") בטרנזאקציה, כלומר – פיסות מידע נוספות על העברת מטבעות הביטקוין עצמם. 

טכנולוגיית האורדינלס מאפשרת למעשה לעקוף את מגבלת ה-300 מגה-בייט על מאגר הזיכרון (Mempool) של ביטקוין, מה שמעורר ביקורת בקרב קהילת המפתחים של קהילת מפתחי הליבה (Bitcoin Core), ומצית מחדש את המחלוקת בקהילה.

מבצע חנוכה! הנחות ומבצעים למסלול המסחר והשקעה המקצועי, בשילוב סדרת המפגשים "השקעות בתקופת כאוס"! לחצו כאן ליצירת קשר עם נציג לכל הפרטים ומימוש ההטבה.

בחודש מאי האחרון, זמן קצר לאחר שאורדינלס הפכו פופולריים, מספר העסקאות הממתינות לאישור הגיע ל-400 אלף, שיא של כל הזמנים, ובעקבות זאת בורסת בינאנס נאלצה לעצור משיכות של ביטקוין.

העומס הנוכחי פתח מחדש את המחלוקת בקרב קהילת מפתחי ביטקוין בנוגע לאופן השימוש הזה בבלוקצ'יין. "אורדינלס זה באג שצריך לפתור", אמר לאתר קוינדסק לוק דשר, אחד ממפתחי הפרוטוקול. "מאז 2013 ביטקוין קור אפשרה למשתמשים (לכורים, א"פ) להטיל מגבלה על כמות המידע שכלולה בטרנזאקציה שהם נדרשים לאשר או לכרות. באמצעות הסוואת המידע כקוד התוכנה, חריתות מאפשרות לחרוג מהמגבלה הזאת", הסביר דשר.

לעומתו ג'ון פנג, מייסד שותף של חברת הפיתוח Sora Ventures המעורבת מאוד בפיתוח פרוטוקול הביטקוין, טוען כי גם עם אורדינלס ביטקוין שומר על כללי הפרוטוקול, ומאפשר פיתוח של חדשנות על גבי פרוטוקול הקונסנזוס הקיים.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן