האם קוינבייס בדרך לנצח את הרשות לני"ע בארה"ב? האנליסט של בלומברג סבור שכן

קוינבייס דורשת לדחות על הסף את תביעת ה-SEC. בלב המחלוקת: האם מטבעות דיגיטליים כמו סולנה, פוליגון ועוד נחשבים ניירות ערך. להכרעת השופטת צפויה השלכות רחבות היקף על התעשייה
בית משפט תביעה court law lawsuit

בחודשים האחרונים רשמה תעשיית הקריפטו והבלוקצ'יין רצף של ניצחונות משפטיים במאבק המתמשך שלה עם רשות ניירות ערך האמריקנית (ה-SEC) והעומד בראש גארי גנסלר. כך היה בניצחון של גרייסקייל שסלל את הדרך להנפקת קרנות סל עוקבת ביטקוין (Spot Bitcoin ETF), וכך גם בהכרעת בית המשפט בתביעה כנגד חברת ריפל שקבעה כי XRP אינו נחשב נייר ערך בכל תנאי.

כעת זירה משפטית אחרת במלחמה הזאת מתחממת, כאשר בית המשפט בניו יורק נדרש לקבוע אם לקבל את בקשת בורסת הקריפטו קוינבייס לדחות על הסף את התביעה שהגישה נגדה ה-SEC בטענה שהיא אפשרה מסחר לא חוקי של ניירות ערך, או להמשיך בהליכים.

להערכת האנליסט המשפטי של בלומברג אליוט סטיין, ה-SEC צפויה להפסיד גם בתיק זה, והסיכויים של קוינבייס לנצח בהליך זה גבוהים עד כדי 70%. סטיין, שנכח באולם בית המשפט במנהטן בדיון שנערך בשבוע שעבר, הסביר את התזה שלו בפוסט שפרסם ב-X (לשעבר טוויטר). לדבריו, בהתחלה העריך שלקוינבייס סיכויים טובים להביא לביטול הסעיפים בתביעה העוסקים במסחר בניירות ערך לא רשומים, אולם לאחר הדיון הוא משוכנע כי ייתכן שהחברה תצליח להביא לביטול התביעה כולה.

השופטת: "התיק רחב מדי"

הערכתו של סטיין מבוססת בין היתר על דברים שאמרה השופטת בתיק. בדיון שנערך ביום רביעי שעבר פנתה השופטת קת'רין פולק פאילה לצוות המשפטי של ה-SEC ושאלה אותם איך הנפקה של טוקן דיגיטלי עומדת בתנאים להגדרת ניירות ערך (מה שמכונה "מבחן האווי"), והטילה ספק בכך כשאמרה כי התיק הזה "רחב מדי".

בחודש יוני שעבר הגישה ה-SEC תביעה כנגד קוינבייס בטענה שהיא אפשרה מסחר על גבי הפלטפורמה שלה בניירות ערך לא רשומים, וכן כי היא פעלה כברוקר לא רשום וסיפקה חוזי השקעה לא רשומים ללקוחותיה בכך שאיפשרה להם להרוויח תשואה על הנכסים הדיגיטליים שלהם באמצעות סטייקינג.

בתביעה הוזכרו 13 מטבעות דיגיטליים שלטענת ה-SEC יכולים להיחשב ניירות ערך שאסור למכור אותם לציבור ללא רישיון מיוחד ותחת מגבלות רבות. ברשימה ניתן למצוא מטבעות וטוקנים של פרויקטים גדולים ומוכרים כמו SOL של סולאנה, MATIC של פוליגון, ADA של קרדנו, FIL של פיילקוין ועוד.

במסמכים שהגישה קוינבייס לבית המשפט היא הגיבה להאשמה שהיא פעלה כברוקר לא רשום בטענה שכיום אין כלל דרך להירשם בארה"ב כברוקר המאפשר מסחר במטבעות דיגיטליים. כנגד הטענה שהיא סיפקה ללקוחותיה חוזי השקעה ללא רישיון טענו עורכי הדין של קוינבייס כי יש הבדל מהותי בין השקעה בחברה או בעסק ובין השקעה, או יותר נכון – השתתפות – באקוסיסטם של בלוקצ'יין.

ההכרעה שתקבע את עתיד התעשייה בארה"ב

אישור מבית המשפט לטענת ה-SEC כי מטבעות וטוקנים דיגיטליים אכן נחשבים כניירות ערך יהווה פסיקה תקדימית שעלולה לחול על עוד מאות ואלפי מטבעות וטוקנים, ותטיל מגבלות על המשך התפתחות תעשיית הקריפטו בארה"ב. אולם קביעת בית המשפט בתביעה כנגד ריפל שלפיה מטבעות XRP לא נחשבו כניירות ערך כאשר הם נמכרו בשוק המשני ללקוחות לא מורשים תוכל להוות תקדים שיקשה מאוד על ניצחון ל-SEC בסוגיה זאת.

מנגד דחיית התביעה על הסף או הפסד ל-SEC במשפט יוכלו לספק בסיס לוודאות רגולטורית שכרגע חסרה מאוד בשוק, ותקל על משקיעים חדשים להפנות משאבים לפרויקטי קריפטו וליזמים להמשיך ולדחוף את החדשנות בתחום לשיאים חדשים.

הכרעת ביניים תהיה ככל הנראה העברת הסוגיה למחוקק האמריקני. כלומר, בית המשפט יקבע שאין בכליו כלים להכריע בסוגיה עד שהקונגרס והסאנט לא יגיעו להסכמות סביב חקיקה ייעודית לשוק הקריפטו. הכרעה כזאת אמנם לא תספק את הוודאות המצופה, אבל כן תעניק עוד זמן הסתגלות הן מצד התעשייה והן מצד המחוקקים, בסוגיה שעל פי הערכות שנשמעו מצד בכירים לשעבר ב-SEC תהיה אחת מהמרכזיות בבחירות לנשיאות המתוכננות לעוד כעשרה חודשים.

על רקע ההתפתחויות וההערכות בתיק, מניית קוינבייס COIN נסחרה בסוף השבוע שעבר במגמת התחזקות קלה, כאשר הגיעה למחיר של 124.75 דולר, עלייה של 0.33%. מתחילת השנה עלתה מניית COIN ביותר מ-122%.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.
אהרן פורת

אהרן פורת

פעיל, יזם ומשקיע בתחום הקריפטו מאז 2013. עיתונאי לשעבר - מעריב, כלכליסט ומקור ראשון. כיום לומד לתואר שני במדיניות ציבורית באוני' ת"א. מאמין גדול ביכולת של טכנולוגיית בלוקצ'יין והקריפטו להביא את פוטנציאל שיתוף הפעולה האנושי לשיאים חדשים.

האם קוינבייס בדרך לנצח את הרשות לני"ע בארה"ב?

להערכת האנליסט המשפטי של בלומברג – בהחלט!

רוצים לדעת איך ניתן לנצל חדשות כאלה במסחר והשקעה בשוק הקריפטו?

הטבה מיוחדת ללימודי מסחר והשקעה בקריפטו

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן