אוגור (Augur)

קנייה, ארנקים, סקירה ושער המטבע

אוגור הוא פרויקט ליצירת שווקי חיזוי (Prediction Markets) מבוזרים, אשר מבוסס טכנולוגיית הבלוקצ'יין ובעל מטבע קריפטוגרפי המסומן כ-REP. שווקי חיזוי להמר על תוצאות אירועים עתידיים כלשהם, ולזכות בפרסים כספיים במידה וההימור היה נכון. ככל שההסתברות שהאירוע יתרחש נמוכה יותר, כך יהיה גבוה יותר הגמול שהמשתמש יקבל.

דרגו את Augur מ-1 עד 5:

4.5/5 – (6 votes)

היצע ושווי שוק

שער אוגור וכמות המטבעות

במהלך הגיוס הראשוני של אוגור, אשר נמשך כשבועיים (בין ה-17 לאוגוסט לבין ה-5 בספטמבר 2015). גויס סכום השווה ל-2,000 מטבעות ביטקוין ו-100,000 את'ר. בזמנו היה מדובר בכ-5.5 מיליון דולר.

המספר המקסימלי של מטבעות ה-REP הוא 11,000,000, והם נוצרו לפני הגיוס הראשוני (Premine). זהו גם מספר המטבעות שנמצאים כרגע בסירקולציה. את השווי הנוכחי של המטבע תוכלו לראות בתיבה בצד שמאל.

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי מטבע אוגור

הקרן (מוסד ללא כוונות רווח) שמפעילה את Augur מבוססת בארה"ב ופעילה בשוק המטבעות הדיגיטליים מ-2014, כאשר גרסת הבטא הראשונה על גבי הרשת של את'ריום הוצגה ביוני 2015. שלב הבטא היה אמור להסתיים בתחילת 2018, אך לבסוף הסתיים השבוע (תחילת יולי 2018).

בין היועצים לצוות הפיתוח נמצאים שני שמות בולטים במיוחד: ויטליק בוטרין (מייסד את'ריום), ואליזבת סטארק (מייסדת מעבדת רשת הברק).

איך זה עובד?

איך עובד מטבע אוגור

אוגור הוא למעשה האפליקציה המבוזרת הראשונה (Dapp) שפותחה על גבי הרשת של את'ריום. העיקרון על פיו עובד אוגור הוא עיקרון המוניטין וממנו נובע גם השם של המטבע, REP (מהמילה Reputation). המטבע הוא למעשה טוקן ERC20 (כלומר מצוי תחת מערכת חוקים מסוימת).

כאמור, מדובר בשווקי חיזוי אשר אנו, המשתמשים, יוצרים ומנחשים בהם את התוצאות.

שווקי חיזוי מאפשרים להשתמש בחכמת ההמונים (מהמרים אשר מנסים לנחש את התוצאה) בכדי להגביר את ההסתברות לחזות נכונה. מחקרים שנערכו בעשורים אחרונים מראים באופן גורף שחכמת ההמונים (כלומר מדגם מייצג רחב מאד של אנשים אשר מהמר על תוצאות אירוע עתידי) בממוצע תהיה צודקת יותר מאשר המומחים הגדולים ביותר באותו תחום.

אין פלא שמודל זה מתלבש מצוין על שוק המטבעות הדיגיטליים: רוב שווקי החיזוי הקיימים כיום הם ריכוזיים וחייבים להסתמך על פעולה של גורם צד שלישי. אופן הפעולה הזה מקשה על חיזוי גלובלי, יוצר מגבלות גאוגרפיות ועומד בפני הכשל הגדול ביותר: זיוף תוצאות השווקים לטובת אחד מהצדדים המעורבים בו, או לחלופין לטובת 'בעל הבית' אשר מנהל את שוק החיזוי.

אוגור לא רק מבזר את התהליך ומונע את הצורך להסתמך על גורם אחד ספציפי בנוגע לדיווח על התוצאות של האירועים, אלא גם מאפשר להיכנס לשוק החיזוי בעלות מינימלית, כאשר רוב העמלה הולכת אל מי שיוצר את השווקים ומי שמדווח על התוצאות (הרחבה בהמשך). בשל האופן המבוזר שלו, גורמים ממשלתיים אינם יכולים לצנזר אותו עקב חוקים מקומיים שמגדירים חיזוי כהימור או מדיניות חשיפה לשווקים גלובליים.

עם זאת, על פי המייסד ואחד המפתחים הראשים של אוגור, ג'ואי קרוג, השימוש במערכת התחזיות אינה מוגבלת לשימושים מסחריים, אלא יכולה לשמש גם עבור הערכת הנזקים של תופעות טבע ואפילו דיאגנוסטיקה של מחלות.

יצירת שווקים

מי שיוצר את השווקים (יכול להיות כל אחד) בהם מתקיימים התחזיות, חייב לתת בטוחה בדמות אגרת חוב. אגרת החוב הזו נדרשת על מנת להבטיח שהיוצרים יציעו שווקים איכותיים עם מטרה מוגדרת. ככל שהשוק בעייתי יותר, כך גם הבטוחה (בדמות מטבעות את'ר) תהיה גבוהה יותר. באמצעות הבטוחה הזו, נוצר תמריץ לבחור במדווחים אמינים.

כחלק מיצירת השוק – היוצר קובע שני סוגי עמלות:

  • עמלת 'לוקח' (Takers Fee) – זו העמלה שיש לשלם כאשר רוכשים או מוכרים מניות (זכויות הצבעה) בשוק מסוים. עמלה זו מוכרחה להיות בין אחוז אחד ל-12.5%.
  • עמלת 'יוצר' (Makers Fee) – הגמול ליוצר השוק על פעולותיו. הגמול עובר אליו אך ורק בתום מועד שוק החיזוי, והוא מוגבל בכך שאינו יכול להיות מעל 50% מעמלת ה'לוקח'.

אם טרם הבנתם מדוע יש לשלם עמלות בתוך הפלטפורמה – מיד זה יתברר.

תהליך החיזוי עצמו

חשוב להדגיש שמי שרק מעוניין להמר על התוצאה של האירועים, אינו חייב להחזיק במטבעות REP (אלא את'ר) והרווחים או ההפסדים שנוצרים בעקבות ההימורים מתבססים על קנייה של מניות, כאשר כל מנייה מתאימה לתחזית אחרת.

כל מניה מייצגת זכות הצבעה בשוק החיזוי המסוים. לדוגמה, אם יצרתי שוק "מה אתם חושבים שיקרה למחיר הביטקוין ב-2019?" והאפשרויות היו (לצורך פשטות):

1. הביטקוין יעלה
2. הביטקוין יירד

כל הצבעה בשוק מהווה מניה הניתנת למסחר. כך שאם נעביר כיום את הסקר, בתנאי השוק הנוכחיים, סביר מאד שרוב האנשים חושבים שב-2019 הביטקוין יהיה בעלייה (ובהתאם לכך מחיר מניית 'העלייה' יהיה יקר יותר ואחוזי התשואה הפוטנציאליים נמוכים יותר), אך אם יקרה משהו דרמטי (ושלילי), המצב יכול להתהפך וניתן יהיה לסחור במניות, במובן מסוים כמעט כמו שניתן לסחור במטבעות דיגיטליים.

המחיר של המנייה (אשר נע בין 0 ל-1 את'ר) משתנה כאמור על פי הסיכוי שהיא תתממש, אבל גם על פי הביקוש וההיצע. מכיוון שמדובר במניות שהן ספקולטיביות מטבען, ניתן לקנות מניות עם סיכויי 'פגיעה' נמוכים, לחכות שהסיכוי יעלה, ולמכור את המניות במחיר גבוה יותר לאחר מכן. בנוסף, על כל מניה שנרכשת מוכרחה להירכש מניה של התוצאה הנגדית. במידה ויש מספר אפשרויות לשוק, התהליך קצת שונה.

לסיכום, בתור משתמשים בשוק (סוחרים, או מנחשים) עומדות בפניכם שתי אפשרויות: לקנות מניה של תוצאות אירוע מסוים (כי אתם מאמינים שהוא יקרה) – ולהחזיק בה עד סוף השוק (לפי הגדרת היוצר שלו), או לחלופין לסחור במניות במהלך חייו של השוק.

מוניטין (Reputation)

כעת נעבור לצד הדיווח – זה שהופך את שוק החיזוי באמת למבוזר.

המטבע REP מאפשר למי שמחזיק בו להשתתף בדיווח על תוצאותיו של שוק. כאשר שוק חיזוי מגיע למועד סיומו, על מחזיק ה-REP לדווח את תוצאות האירוע תוך 27 ימים. כחלק מהדיווח, הוא מעמיד מספר מטבעות REP (לפי מידת הביטחון שלו בתוצאת האירוע) כבטוחה, וכך עושים מחזיקי REP רבים. סביב תוצאות האירוע נוצר קונצנזוס בין המדווחים – כך שהאירוע הסתיים בתוצאה שאכן דווחה.

המדווחים אשר דיווחו על התוצאה שעלתה בקונצנזוס זוכים בחלק מן הרווחים מהעמלות (של הסוחרים/מנחשים בכל השווקים בפלטפורמה) בהתאם לגודל הבטוחה שהם שמו (כמות מטבעות ה-REP שהעמידו לצורך הדיווח). בנוסף, האמון במדווחים עולה (שכן הם צוברים מוניטין). לעומת זאת, מי שמדווח באופן לא נכון, מפסיד את מטבעות ה-REP והמוניטין שלו יורד.

אגב, ניתן לדווח על כל אירוע עד 27 ימים לאחר שהוא התרחש והתחילה תקופת הדיווח.

כאמור, הרווח מן העמלות הוא פרופורציונלי למספר מטבעות ה-REP שהמשתמש מחזיק בו וגודלה המדויק של העמלה נקבע כל 30 יום והוא מורכב מהנוסחה הבאה:

(F = CF * (AOI * 5 / CAP

F – העמלה החדשה שמחושבת

CF – העמלה הנוכחית

AOI – מספר המניות הפתוחות הקיימות בפלטפורמה של אוגור

CAP – הגבול העליון של מספר מטבעות ה-REP בשוק

אם המודל הנ"ל לא מסובך מספיק, קיים אף מודל חלופי לדיווח. ישנה אפשרות למנות מדווח ייעודי (designated reporter) שנבחר על ידי מי שיצר את השוק ותפקידו לדווח את תוצאות האירוע עד שלושה ימים לאחר שהשוק נסגר. כשכבת הגנה, המדווחים האחרים יכולים לערער על הדיווח שלו באמצעות אגרת חוב מיוחדת שמיועדת לכך (שהיא למעשה סכום מסוים של מטבעות REP). אם הדיווח החדש מתקבל והופך את התוצאה, מי שערער יקבל את הסכום הזה בחזרה.

אם אין מדווח שיערער על הדיווח, תקופת 27 הימים אינה מתקיימת והדיווח למעשה מתקבל. השיטה הזו נוצרה בכדי ליצור יותר עניין בשווקי החיזוי, שכן לחכות 27 ימים הם זמן רב לחכות לתוצאות האירוע.

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של מטבע אוגור

הפרויקט של Augur הוא פרויקט בקוד פתוח לחלוטין עם קהילה רחבה מאד, וחלקים מהקוד אף עוברים פיקוח של חוקרים מהמוסד הטכנולוגי MIT והרישיון הציבורי הכללי (GPL).על אף הפיקוח החלקי, הקרן שמפתחת את אוגור מקפידה על תכניות באונטי מצוינות: היא מציעה תגמול בסך של מאות אלפי דולרים למי שיימצא באגים במערכת – ועד כה נמצאו מספר באגים שטוב שנתגלו לפני שנוצלו.

אף על פי שרק השבוע הושקה הפלטפורמה הראשית (כלומר הסתיים שלב הבטא), בהחלט אפשר לראות שמדובר בפרויקט שעובד ולא רק ברעיון תאורטי.

גרסת הבטא נבחנה על פני תקופה ארוכה ונמצא כי היא עדיין לא נוחה והממשק שלה זקוק לשיפורים רבים לפני שהיא תוכל לפנות לקהל רחב יותר של משתמשים. בעוד שניכר לראות שיפורים מהותיים בהשקת הפלטפורמה הראשית השבוע, עדיין מסתובבות לא מעט תלונות על חוויית המשתמש שלה.

בנוסף לכך, העובדה שאוגור בנויה על הרשת של את'ריום מגבילה את הסקלאביליות שלה ומעלה את גובה העמלות, מה שגם עלול להקשות על המשתמש הממוצע לאמץ את המערכת.

לבסוף, קיימת בעייתיות רגולטורית עם שווקי חיזוי מבוזרים. בשבוע שלאחר השקת הרשת הראשית, כבר ניתן היה למצוא שווקי ניבוי החוזים את רציחתו או מותו של איש מסוים. הסוגיה הזו היא בעייתית מאד, שכן למעשה אין גבולות.

ארנקים מומלצים

ארנק אוגור מומלץ

כידוע לכם, עולם המטבעות הדיגיטליים עודנו צעיר ולפיכך חוויית המשתמש בו פחות נוחה. מסיבה זו, ספורים הארנקים אשר מאפשרים החזקה של מספר מגוון של מטבעות שונים במקביל, שנחשבים מאובטחים ומומלצים.

מכיוון ש-REP תואם לתקן של את'ריום, רוב הארנקים שתומכים במטבע את'ריום, תומכים גם בו:

  1. ארנקי חומרה – ארנקי חומרה הם הארנקים המאובטחים ביותר שיש כיום עבור מטבעות דיגיטליים מכיוון שהם שומרים את המידע באופן מקומי ולא על גבי הרשת. באופן זה הם מונעים את הגישה למפתחות הפרטיים. ישנם שני ארנקי חומרה אשר נחשבים המומלצים ביותר:
    ארנק טרזור (Trezor) – נחשבים לוותיק ביותר. מדובר בארנק מאובטח מאד ובעל חוויית משתמש מצוינת. בנוסף לביטקוין ואת'ריום, יכול טרזור להכיל עוד מספר מטבעות נוספים. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
    * ארנק לדג’ר ננו אקס (Ledger Nano X) – ארנק מטעם חברת לדג’ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור – נחשב מאובטח באותה מידה. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג’ר.
  2. ארנקי מקוונים – אלו הם ארנקים שפועלים באמצעות תוכנה או ישירות בדפדפן. ארנק מומלץ לכל המטבעות שפועלים תחת התקן של את'ריום הוא MetaMask שקיימת בעבורו גם גרסת להורדה.
  3. ארנק תוכנה – הן ארנק ג'קס (Jaxx) והן ארנק אקסודוס (Exodus) מאפשרים להחזיק את REP. מדובר בארנקים פשוט לשימוש וותיקים מאוד בסצנה. עם זאת, ראוי להדגיש ששניהם אינם ארנקי קוד פתוח, ולכן מעגל המתכנתים הגדול יותר לא יכול לאמת את קוד הארנק.

קניית אוגור

איך קונים אוגור?

ישנן שתי דרכים עיקריות לרכישת המטבע REP. הראשונה היא באמצעות כסף פיאט (דולר, אירו וכו'), ואילו השניה היא באמצעות ביטקוין או את'ריום.

קניית אוגור בכרטיס אשראי

בורסת בינאנס השיקה לאחרונה שירות הפקדות בכרטיס אשראי. מדובר בזירת מסחר וותיקה ואמינה, בעלת נפח מסחר גבוה. הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

שימו לב, אפשרות רכישה זו עלולה להסתכם בעמלות של כ-10%, בין השאר בעקבות עמלות המרת מט"ח.

קניית אוגור באמצעות ביטקוין או את'ריום

אם אין ברשותכם ביטקוין או את'ריום, תוכלו לרכוש בעמוד קניית ביטקוין.

אם כבר ברשותכם ביטקוין או את'ריום, רכישה של מטבע ה-REP יכולה להתבצע מהמקורות הבאים:

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר. למדריך מלא על בינאנס.

(Changelly) – חלפן הכספים המאפשר לבצע המרת קריפטו לקריפטו דרכו. קל יותר לשימוש ומהיר מבינאנס, אבל עם עמלות מעט גבוהות יותר. בנוסף, הכנו עבורכם את המדריך המלא לחלפן הקריפטו צ'יינג'לי.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.5/5 – (6 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן