ויצ'יין (VeChain)

קנייה, ארנקים, שער וסקירה מלאה על המטבע

ויצ'יין (VeChain) הוא פרויקט Blockchain as a Service, כלומר שירות יצירת בלוקצ'יין בהתאמה לארגונים, אשר משימתו היא לבנות אקוסיסטם מפוזר מבוסס טכנולוגיית הבלוקצ'יין ללא צורך באמון ועם העברת מידע וטרנסקציות בצורה שקופה ושוטפת. ויצ'יין אמנם נמצא יחסית בתחילת דרכו, אך ישנם עסקים ממגוון רחב של תעשיות שעושים בו שימוש כבר היום, החל מחקלאות ועד למוסדות ממשלתיים.

דרגו את VET מ-1 עד 5:

4.3/5 – (28 votes)

היצע ושווי שוק

שער ויצ'יין וכמות המטבעות

ה-VET (לשעבר VEN) החל להיסחר באוגוסט 2017 ו-41% מסך כל המטבעות הופצו בעת המימון הראשוני ששימש לפעילות הקרן והצרכנים השונים, כפי שתיארנו בסעיף הקודם.

23% משמשים את המשקיעים השונים שקונים את המטבעות עבור השימוש העסקי בשרשרת. 12% מיועדים להמשך התפעול השוטף ופיתוח טכני, 9% למשקיעים פרטיים, 10% להטמעה של יישומים עסקיים. חמשת האחוזים האחרונים יהיו שייכים לקבוצת הפיתוח והמייסדים.

נכון לכתיבת מילים אלו, בסירקולציה קיימים כ-55 מיליארד מטבעות כאשר ההיצע המקסימלי יהיה כ-87 מיליארד.

את שווי השוק הנוכחי של VET תוכלו לראות בתיבה בצד שמאל.

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי מטבע ויצ'יין

VeChain הוקם לפני כשנתיים כחברת בת של BitSe, אחת מהחברות המובילות בתחום הקריפטוגרפיה בסין, אך כיום היא עצמאית ויושבת בסינגפור. מספר המפתחים בפרויקט הוא גבוה במיוחד לעומת פרויקטים קריפטוגרפיים אחרים וכולל כ-150 איש. מעבר לפיתוח, הקרן (VeChain Foundation) אחראית גם למימון של הפרויקט, יחסי הציבור והאחריות לכך שהוא יישאר שקוף ומנוהל בצורה אופטימלית.

המנכ"ל של VeChain הוא סאני לו, שברזומה שלו נמצא ניהול מחלקת ה-IT הראשית של לואי ויטון בסין. גם לחברים נוספים בהנהלה ישנו ידע רחב בניהול פרויקטים בתחום.

איך זה עובד?

איך עובד מטבע ויצ'יין

VeChain הוא פרויקט ייחודי בכך שהוא משלב בין טכנולוגיית הבלוקצ'יין לבין טכנולוגיה ייעודית שפותחה עבור מעקב אחרי משלוחים ברמת החומרה ונמצאת על גבי שבב חכם. את השבב החכם אפשר לשלב במגוון של מוצרים המקושרים לאינטרנט של הדברים (IoT) כמו למשל QR Codes, קוראי NFC ושבבי RFID.

למרות שכיום הטכנולוגיה מיועדת בעיקר לקהל העסקי, לא מן הנמנע שבעתיד היא תגיע גם לצרכנים שיוכלו לבדוק מהו המקור המדויק של הפריט אותו הם מבקשים לקנות והאם הוא אותנטי.

מיתוג מחדש

החל מסוף פברואר 2018, VeChain עברה מיתוג מחדש ל-VeChain Thor לטובת שיפור הפרויקט ויצירת פלטפורמה לתוכנות מבוזרות (dApp) בדומה לאת'ריום ונאו (בנוסף לחזון שרשראות האספקה). בשלב זה המערכת תהיה מורכבת משני חלקים שונים:

טוקן בשם VET – הטוקן החדש החליף את הטוקן הקודם של המערכת (VEN) ומהווה מערכת התשלומים החכמה של הפלטפורמה. המטבע ישמש לפעילויות עסקיות על הבלוקצ'יין. בתי עסק אשר יחזיקו במספר גבוה יותר של מטבעות, יקבלו תיעדוף ברשת וזכויות רחבות יותר.

Thor Power – בדומה לקשר שבין NEO ו-GAS ב-NEO, כך גם כל מי שיחזיק בידיו VET, יפיק לעצמו גם THOR, או באופן מדויק יותר – על כל VET, יופקו 0.00042 יחידות THOR ביום. נוסחה זו עשויה להשתנות בעתיד על פי ההצבעות של משתמשי הרשת וכמות המשאבים שידרשו ממנה.

Proof of Authority

בדומה לשרשראות אחרות, כך גם VeChain משתמשת בצמתים ככוח הפעולה העיקרי של השרשרת במנגנון שנקרא Proof of Authority (הוכחת הסמכות). כל מי שמפעיל צומת מקבל גמול בצורת המטבע THOR בתמורה לכך שהוא מתחזק את השרשרת מעבר לגמול עבור החזקת VET. ישנם ארבעה סוגים שונים של צמתים הנבדלים זה מזה בכמות ה-VET שהם מחזיקים ובשלב הבשלות שלהם (גיל).

 • צמתי כוח (Strength Nodes– תקופת בגרות ש
  ל עשרה ימים, מינימום של 10,000 VET.
 • צמתי רעם (Thunder Nodes) – תקופת בגרות של עשרים יום, מינימום של 50,000 VET.
 • צמתי אב מסוג מג'ולניר (Mjolnir Masternodes– תקופת בגרות של עשרים יום, מינימום של 150,000 VET.
 • 101 צמתי אב מסוג טורודיהם (Thrudheim Masternodes)– משמשים כצמתי סמכות (אוטוריטה). החלו את הבגרות שלהם מתאריך 21/12/17, מינימום 250,000 VET.

שלושת הצמתים הראשונים מקבלים יחידות THOR מן המאגר של קרן VeChain. צמתים מסוג טורודיהם מקבלים גמול זהה, אבל גם 30% מכל יחידות ה-THOR ששימשו בהעברות השונות (70% הנותרים הולכים לפח).

כרגע קיימים כ-111 צמתים עיקריים שהוקמו ע"י הקרן Vechain Foundation בחמש מדינות: אנגליה, גרמניה, סין, קוריאה ויפן.

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של מטבע ויצ'יין

 1. היתרון הממשי של ויצ'יין הוא ביכולת התפקוד שלו כבר כיום כיישום "בעולם האמיתי" במגוון רחב של תעשיות כגון חקלאות, קמעונאות, מזון ועוד:ניקח לדוגמה תעשייה כמו תעשיית האביזרים (אקססוריז): תיקים, ארנקי ומוצרים יוקרתיים אחרים עוברים תהליכי ייצור ושינוע מקצה אחד של העולם לקצה השני ועשויים להחליף ידיים וגופי הפצה מספר גדול של פעמים. בתעשייה כמו זו, חשוב לדעת היכן בדיוק נמצא כל פריט בכל רגע נתון ושהוא עבר את כל התהליכים הנדרשים על מנת לשמור על האותנטיות שלו (שום חברה לא הייתה רוצה שהקולקציה החדשה שלה תגיע ישירות אל רשת זייפנים בסין…).דוגמה נוספת: אריזות של מזון צריכות להישמר בטמפרטורה מדויקת מאוד וכל חשיפה ממושכת לטמפרטורה לא מדויקת עשויות לקלקל אותו. עד היום לא הייתה דרך לדעת מהי הטמפרטורה בפועל והאם הדיווח הידני הוא מדויק, אך באמצעות השבב החכם של ויצ'יין, יהיה ניתן לדעת מהי הטמפרטורה שנמדדת בשטח ולוודא שהדיווח הוא אמין.
 2. .הפרויקט משתף פעולה עם מספר חברות ענק: אחת היא חברת הבת של PwC בסין, אשר צירפה אותה לתוכנית האינקובציה למפתחים ובכך העניקה לה גישה לרשת שלמה של לקוחות בכל רחבי העולם. החברה השנייה היא DNV GL השווה 20 מיליארד דולר ומספקת שירותים בתחום הנפט, הגז, החשמל ואנרגיות מתחדשות. גם שיתוף הפעולה הזה מאפשר לויצ'יין להגיע ללקוחות רבים חדשים.ויצ'יין אף יצרו שיתוף פעולה עם רנו ומיקרוסופט ליצירת תוכנת בלוקצ'יין לרכבי רנו.
 3. הממשל הסיני בחר בויצ'יין על מנת שתשתמש כחברת הטכנולוגיה מבוססת הבלוקצ'יין הראשית של מחוז גויאן במדינה, לא דבר מובן מאליו כאשר מדובר בשלטון קומוניסטי ונוקשה.
 4. .קרן ההשקעות המפורסמת של ג'ים ברייר בחרה להשקיע בויצ'יין לטווח הארוך. לצורכי השוואה, הקרן השקיעה ב-Marvel, פייסבוק וחברות ענק נוספות. בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, ויצ'יין התווספו לרשימה אקסקלוסיבית במיוחד שכוללת אך ורק את פלטפורמת את'ריום ואותם.

ויצ'יין הוא אולי פרויקט מרשים, אבל הוא ממש לא ייחודי ולמעשה יש שני פרויקטים עם מטרה וטכנולוגיה דומים מאוד בשם Waltonchain ו-Modum. עם זאת, כרגע נראה שכל אחד מהם מתרכז בנישה שונה. כמובן שיש הרבה פרויקטים אחרים שמתמקדים באפליקציות מבוזרות וזוכות ללא פחות באזז (אם לא יותר), ביניהם אפשר לציין את קארדנוEOS, נאו וכמובן את'ריום.

בנוסף, ישנם חששות הפרויקט רחוק מלהיות מבוזר. לאחרונה הכריזו ה-Vechain Foundation שהם ינהלו מעקב שוטף אחרי הפעילות ומצב הרשת ויאזנו בהתאמה את האקוסיסטם. המסר הסמוי הוא שזה אפקטיבית נותן להם את היכולת לבצע מניפולציות בערך המטבע ע"י התאמת קצב צמיחת ה-THOR (כדיווידנד).

לבסוף, סאני לו צוטט כשאמר שרשת הבלוקצ'יין של ויצ'יין ט'ור תוכל להגיע ל-10,000 טראנזקציות לשניה (פי 1.5 מחברות האשראי כיום, פי 800 מהביטקוין) אך אין שום תיאור בשום מקום על כיצד הם מתכוונים לעשות זאת ולהתמודד עם הסקיילביליות. כלומר, עלינו להאמין למילותיהם בלבד.

ארנקים מומלצים

ארנק ויצ'יין מומלץ

 1. ארנקי חומרה – ארנקי חומרה הם הארנקים המאובטחים ביותר שיש כיום עבור מטבעות דיגיטליים מכיוון שהם שומרים את המידע באופן מקומי ולא על גבי הרשת. באופן זה הם מונעים את הגישה למפתחות הפרטיים. ארנק החומרה אשר תומך ב-VET הוא ארנק לדג'ר ננו אס (Ledger Nano S) – ארנק מטעם חברת לדג'ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור, ולמרות היותו זול יותר – נחשב מאובטח באותה מידה לפחות. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג'ר.
 2. ארנק VeChain Thor – הארנק הרשמי לטלפון החכם, הן בגרסת אנדרואיד והן בגרסה לאייפון.

קניית ויצ'יין

איך קונים VET?

ישנן שתי דרכים עיקריות לרכישת המטבע VET. הראשונה היא באמצעות כסף פיאט (דולר, אירו וכו'), ואילו השניה היא באמצעות ביטקוין או את'ריום.

קניית VET בכרטיס אשראי

בורסת בינאנס השיקה לאחרונה שירות הפקדות בכרטיס אשראי. מדובר בזירת מסחר וותיקה ואמינה, בעלת נפח מסחר גבוה. הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

שימו לב, אפשרות רכישה זו עלולה להסתכם בעמלות של כ-10%, בין השאר בעקבות עמלות המרת מט"ח.

קניית VET באמצעות ביטקוין או אתריום

כאמור, עולם המטבעות הדיגיטליים עוד נחשב צעיר ולא ערוך. לפיכך, ישנם פערים שעלינו לגשר עליהם בעצמנו. במקרה הנוכחי, רכישת VET אפשרית כמעט לגמרי רק באמצעות ביטקוין או את'ריום. לכן הכנו עבורכם את המדריך לקניית מטבע אלטרנטיבי באמצעות ביטקוין או את'ריום. אם אין ברשותכם ביטקוין או את'ריום, תוכלו לרכוש בעמוד קניית ביטקוין.

אם כבר ברשותכם ביטקוין או את'ריום, רכישה של מטבע ה-VET יכולה להתבצע מהמקורות הבאים:

זירת המסחר הסינית הגדולה ביותר בשוק המטבעות הדיגיטליים. בעלת הממשק הנוח ביותר ונפח המסחר הגבוה ביותר.  הכנו לנוחיותכם את המדריך המלא לבורסת בינאנס.

זירות מסחר וותיקה מאד אשר ניתן לבצע את הרכישה דרכה. למדריך המלא על בורסת קוקוין.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.3/5 – (28 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

כתיבת תגובה

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן