סערת טורנדו קאש: חבר קונגרס, טט'ר ופרופסור מוכר נגד משרד האוצר האמריקני

טורנדו קאש ממשיך להיות במרכז הבמה כשהקוד של הפרוטוקול חוזר לגיטהאב, טט'ר לא מקפיאה כתובות הקשורות אליו וחבר קונגרס דורש הבהרות בנושא.
טורנדו קאש

אתמול הודיעה חברת טט'ר (Tether), אשר מנפיקה את USDT, הסטייבלקוין (Stablecoin) המוביל מבחינת שווי שוק, כי לא תקפיא כתובות הקשורות לטורנדו קאש אשר נכנסו לרשימה השחורה של מחלקת האוצר האמריקנית וזאת משום שלא קיבלה בנושא בקשה רשמית מרשויות אכיפת החוק או מרגולטורים בארה"ב.

כזכור, בתחילת אוגוסט המשרד לבקרת נכסים זרים (OFAC או Office of Foreign Asset Control) של מחלקת האוצר האמריקנית הכניס את טורנדו קאש לרשימה שחורה שנקראת SDN (ר”ת Specially Designated Nationals) יחד עם עוד 45 כתובות של ארנקי אתריום. מדובר ברשימה של אנשים, גורמים וכתובות ארנקים דיגיטליים, שנאסר על אזרחים וארגונים אמריקנים לעשות בהם שימוש כלשהו.

ב-OFAC טענו כי טורנדו קאש, שירות קריפטו מיקסינג (Crypto Mixing) מבוסס קוד פתוח המאפשר למשתמשים להסוות את היסטוריית טרנסקציות הקריפטו שלהם, אפשר לקבוצת ההאקרים הצפון קוריאנית לאזארוס (Lazarus), אשר בין השאר הואשמה על ידי הרשויות בארה”ב בגניבת 625 מיליון דולר מרשת רונין, להלבין דרכו כספים.

USDT אמנם לא מופיע ברשימה השחורה, אך הסטייבלקוין יכול להיות באינטראקציה עם כתובות אתריום שכן נמצאות בה. ידוע כי כתובות שונות המשויכות לטורנדו קאש העבירו דרכן תשלומים ב-USDT ימים ספורים לאחר שמחלקת האוצר הטילה את הסנקציות.

הטענות של טט'ר

דובר מטעם טט'ר טען ש-OFAC לא ציינה כי מצופה מהחברה להקפיא כתובות בשוק המשני אשר נמצאות ברשימה השחורה שלה או כתובות המופעלות על ידי גורמים שנמצאים ברשימה זו. בנוסף, אף רשות אכיפה או רגולטור אמריקנים לא ביקשו זאת מטט'ר מפורשות וזאת למרות שלחברה יש קשר כמעט יומיומי עם הרשויות.

הדובר ציין כי כאשר טט'ר מקבלת בקשות כאלה ואחרות מגורמי אכיפת החוק, הן תמיד כוללות פרטים ספציפיים ומדויקים. כמוכן, בחברה טענו כי הקפאה גורפת של כתובות בשוק המשני עלולה להוות צעד חסר זהירות מצדה משום שהקפאת כתובות ללא הנחיה מפורשת עלולה לשבש את התנהלותן של חקירות מורכבות שרשויות אכיפת החוק מנהלות כרגע.

פאולו ארדוינו, סמנכ"ל הטכנולוגיה של טט'ר, אמר כי החברה מקפיאה ארנקים דיגיטליים במקרים בהם היא מקבלת בקשות לגיטימיות מהרשויות, אלא שטט'ר לא קיבלה בקשה כלשהי מהממשל בנוגע לארנקים שיש להם זיקה לטורנדו קאש. לדבריו, החברה מקפידה להיענות להנחיות הממשל ורשויות אכיפת החוק בארה"ב כחלק מתוכנית הציות והאכיפה הגלובלית שלה.

עוד ציינו בטט'ר כי חברת Circle, מנפיקת הסטייבלקוין USDC, חסמה חוזים חכמים של טורנדו קאש תוך שעות מהטלת הסנקציות ובטט'ר מאמינים כי זה היה צעד מוקדם מדי שייתכן וסיכן את עבודתם של רגולטורים ושל רשויות אכיפת החוק בעולם.

החברה הוסיפה כי גם חברת Paxos, מנפיקת הסטייבלקוינס BUSD ו-USDP כמו גם הסטייבלקוין האלגוריתמי דאי (DAI), ש-36% מהבטחונות שלו מוחזקים ב-USDC, לא הקפיאה כתובות טורנדו קאש.

חבר הקונגרס דורש הבהרות

חבר הקונגרס טום אמר (Tom Emmer) פנה שלשום (ג') אל ג'אנט ילן, מזכירת מחלקת האוצר האמריקנית (המקבילה לתפקיד שרת אוצר), במכתב בו ביקש כי מחלקת האוצר תבהיר את החלטתה להכניס את טורנדו קאש לרשימה השחורה. בתגובה לטענת מחלקת האוצר לפיה הסנקציות הן עניין של בטחון לאומי משום שהן נוגעות לאפשרות של מימון טרור על ידי צפון קוריאה, ציין חבר הקונגרס כי הסנקציות הופנו כלפי תוכנה שאפשרה פרטיות ולא כלפי אדם או ארגון. הוא אמר כי סנקציות כנגד טכנולוגיה מבוזרת וניטרלית המבוססת על קוד פתוח מעלות שאלות הנוגעות לא רק לבטחון לאומי אלא גם לזכות לפרטיות של כל אזרח אמריקני.

חבר הקונגרס ביקש במכתבו כי מחלקת האוצר תבהיר האם גם אזרחים אמריקנים אשר קיבלו ללא ידיעתם כספים שהגיעו מכתובות חסומות ונשלחו אל ארנקי האתריום שלהם נחשבים למפירי חוק. שאלה זו נגעה לכך שלאחר הטלת הסנקציות על טורנדו קאש שחקן אנונימי שלח 0.01 אתריום (ETH) לארנקים דיגיטליים של מאות מפורסמים דרך כתובת המשוייכת לטורנדו קאש והוביל לחסימת הארנקים של אותם מפורסמים.

הקוד חוזר ל-GitHub

בעקבות הסנקציות שהוטלו על טורנדו קאש הוסר הקוד של השירות מפלטפורמת הפיתוח גיטהאב (GitHub).

מת'יו גרין, מרצה לקריפטוגרפיה (תורת ההצפנה) באוניברסיטת ג'ון הופקינס בארה"ב העלה לגיטהאב גרסת ארכיון של הקוד של טורנדו קאש. ביום שני (ב') אמר גרין שבכוונתו לשמר את קוד המקור של הפרוטוקול למטרות מחקר ולא לצורך חידוש השימוש בו על ידי משתמשים.

לדברי גרין, הסטודנטים שלו השתמשו בעבר בקוד מהסוג הזה כדי ללמוד על גישות שונות בתחומי הקריפטוגרפיה, הפרטיות וטכנולוגיית אפס ידיעה (Zero-knowledge), שנועדה לאפשר העברת מידע לגופים פיננסיים המטפלים בכספי לקוחות מבלי לחשוף מידע מפורט על אותם לקוחות.

גרין אמר כי אובדן הקוד או חוסר נגישות אליו יגרמו נזק משמעותי לקהילה המדעית והטכנולוגית. לדבריו, הוא בטוח שגיטהאב לא יסירו את הגרסה שהעלה משום שהיא נועדה לשמש למטרות מחקר בלבד.

גרין היה מעורב בפיתוח של זיקאש (Zcash), מטבע הפרטיות שגם אדוארד סנודן היה מעורב בשלבי הפיתוח הראשונים שלו. הוא ציין כי הטלת סנקציות כלכליות על תוכנה מבוססת קוד פתוח מהווה צעד ראשון מסוגו בהיסטוריה של הממשל האמריקני ולצעד זה יהיו השלכות חמורות על חופש הביטוי, בין השאר משום שהוא ירתיע חברות מלפתח ולהפיץ תוכנות דומות.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.
פיני שרגיל בן סירה

פיני שרגיל בן סירה

פיני הוא איש הייטק בעברו, שמגיע מתחום הכתיבה, ניהול התוכן והתקשורת השיווקית. לאחרונה החל את דרכו במרחב המרתק והאינסופי של הקריפטו. מתעניין באופן בו הרעיונות והטכנולוגיות של עולמות הבלוקצ'יין והקריפטו ישפיעו על מבני הכוח החברתיים והכלכליים בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן