לונה 2.0 יוצאת לדרך: כל מה שאתם צריכים לדעת על LUNA החדש

כשבועיים לאחר ששוויו של LUNA הגיע ל-$0, מייסד הפרויקט מוביל את הקהילה ל"תכנית החייאה".

שוק המטבעות הדיגיטליים עדיין מנסה להתאושש מקריסתו הפתאומית של המטבע LUNA משווי של כ-40 מיליארד ד' ועד ל-0. כעת, מייסד הפרויקט והקהילה הצביעו ואישרו הצעה אשר תיצור מחדש את רשת הבלוקצ'יין עם שינויים רבים. Terra 2.0 יצאה הבוקר (ש') לדרך.

להזכירכם, ב-9 במאי החל המטבע אשר היה אמור להיות צמוד לדולר, TerraUSD בעל הסימול UST – לאבד את ההצמדה לדולר. UST היה בנוי על רשת הבלוקצ'יין של לונה וחשיבותו באקו-סיסטם הייתה עצומה. תוך ימים בודדים הגיע הסטייבלקוין האלגוריתמי למחיר של כ-30 סנט, ושלח את LUNA לסחרור כלפי מטה.

כתגובה, דו קוואן (Do Kwon) מייסד הפרויקט, וארגון ה-Luna Foundation Guard אשר מייצג את הארגון הלכאורה מבוזר ששולט בפרויקט, הגיבו במכירת כמויות ביטקוין (BTC) רבות שהחזיקו מזה מספר חודשים על מנת לגבות את המטבע LUNA וליצור רזרבות "יציבות" לדבריהם, באקו-סיסטם.

אם טרם ברור לכם המכניזם, הסברנו אותו בלייב במשדר מיוחד שעלה בצמוד לאירוע ב-YouTube:

לונה 2.0: כל מה שצריך לדעת

כעת, כ-3 שבועות לאחר הקריסה, הניסיון להחיות את הפרויקט ולהציל אולי מעט מההפסדים הגדולים של מחזיקי המטבע יוצא לדרך.

דו קוואן, בן ה-30 העומד מאחורי LUNA, עומד מאחורי מהלך "תכנית ההחייאה" אשר הושק היום.

ההצבעה הסופית הסתיימה ביום רביעי (ה-25 במאי).65.5% מהמצביעים אישרו אותה, בעוד שכ-21% נמנעו והיתר הצביעו נגד.

על פי התכנית, הרשת הקודמת תיקרא "Terra Classic" (בניסיון שיווקי להקביל את הרשת לאתריום קלאסיק*). המטבעות שקרסו יקבלו טיקרים חדשים. LUNA יהיה LUNC. הסטייבלקוין UST יוכר כ-USTC, ומחזיקי ה-UST בפרוטוקול ההלוואות Anchor יקבלו aUST.

עם זאת, הפעם לא יהיה ניסיון ליצור סטייבלקוין אלגוריתמי כגון UST.

המחזיקים של המטבעות הנ"ל יקבלו את LUNA החדש על הרשת Terra 2.0, ב"הצנחת מטבעות" (Airdrop).

עד כה, מספר בורסות הכריזו תמיכה, ביניהן בינאנס, FTX, ביטפינקס, קראקן, GateIO, Bybit, קוקוין ו-Huobi.

לונה 2.0
מקור: טוויטר

חלוקת מטבעות LUNA

כאמור, מחזיקי המטבעות LUNC, USTC ו-aUST יקבלו מטבעות LUNA חדשים לפי ההקצאה הבאה:

  • מאגר קהילתי – 30% מהמטבעות החדשים
  • מחזיקי LUNA לפני תחילת הקריסה – 35%
  • מחזיקי aUST לפי תחילת הקריסה – 10%
  • מחזיקי LUNA לאחר הקריסה – 10%
  • מחזיקי UST לאחר הקריסה – 15%

בנוסף, חברת Terraform Labs אשר עומדת מאחורי פיתוח הטכנולוגיה "תוסר מהרשימה" ולא תהיה זכאית למטבעות חדשים "כדי להפוך את הרשת לשל הקהילה".

כלל המטבעות יהיו נעולים לתקופות זמן מסוימות, וישתחררו בהדרגה על מנת למנוע קריסה מידית נוספת.

למשל, למחזיקי LUNA שהחזיקו מעל 10,000 מטבעות – 30% מהמטבעות יתקבלו מידית, אך ל-70% מהמטבעות תהיה תקופת נעילה של שנתיים, כאשר רק לאחר חצי שנה יחלו להשתחרר בהדרגה מטבעות לארנק.

משתמשים שהחזיקו מטבעות באחת מהבורסות שצוינו לעיל יקבלו את המטבעות בהתאם לתכנית ההחייאה. כך למשל נראית ההקצאה של בינאנס:

בינאנס לונה

למשל, מי שהחזיק מתחת ל-10,000 מטבעות LUNA בבינאנס, יקבל 30% מהמטבעות עד ה-31 במאי בשעה 09:30 שעון ישראל. את היתר יקבל בהקצאה חודשית על פני 24 חודשים החל מדצמבר 2022.

טרם ברור מתי יחזור המסחר במטבע, אך ניתן לשער שהמועד יהיה בסמוך לחלוקת המטבעות הראשונית.

שימו לב, בגרסה החדשה של LUNA יהיה היצע מטבעות קבוע וסופי של מיליארד מטבעות, לעומת LUNC (לונה הקודם) אשר הגיע להיצע בגובה 6.5 טריליון מטבעות לאחר הקריסה. לכן, החלוקה תהיה באופן יחסי לכמות המטבעות שהחזקתם.

דו קוואן תחת אש

קוואן בן ה-30 הוא מייסד Terraform Labs והפרויקט LUNA. הדמות השנויה במחלוקת סופג אש כבר חודשים רבים בטוויטר על כך שהוא מקדם הונאת פונזי בדמות LUNA ו-UST, במיוחד מחברי קהילת הביטקוין המוכרים ביותר. בדיונים הללו הגיב קוואן בהתנשאות ושחצנות, כאם הוא זה שפיצח את שיטת הסטייבלקוינס האלגוריתמיים.

בימים אלה נתבע ע"י משקיעים ואף חווה ניסיון תקיפה בביתו. אם לא די בכך, קוואן זומן למתן עדויות ברשויות שונות ברחבי העולם, כולל ברשות לני"ע האמריקנית כבר בחודש פברואר השנה.

בדרום קוריאה הוא עומד בפני חקירה לאחר שמשטרת סיאול פתחה בחקירה נגד החברה שלו, והועמד צוות חקירה מיוחד. עפ"י הערכות, כ-280,000 אזרחים דרום קוריאניים נפגעו מהקריסה של LUNA, ואיבדו כ-70 מיליארד מטבעות.

הצוות המשפטי של Terraform Labs נטש את תפקידו בשלב מוקדם של הקריסה, ולפני כשבוע אף התברר במסמכים רשמיים כי קוואן סגר את משרדי החברה בסיאול ימים בודדים לפני הקריסה.

הבקשה לסגירת החברה התקבלה כבר בישיבת בעלי מניות בסוף אפריל 2022, ונסגרה רשמית ב-6 במאי.

האם קוואן ידע מראש מה מגיע? נשאיר לכם את הניחושים.

הערת העורך: האם לונה 2.0 יעשה קאמבק?

לדעתי שאיננה המלצה (בהתאם לתנאי השימוש באתר), הסבירות להצלחת הפרויקט היא אפסית.

האמון במובילי הפרויקט, קוואן בראשם, אבד לחלוטין בצדק, ולהערכתי רוב המוחלט ממקבלי המטבע החדש ירצו להיפטר ממנו בהקדם האפשרי (ולפיכך גם הוכנסה תקופת הנעילה).

מעבר לכך, UST היה מהות הפרוטוקול של LUNA. בלעדיו, אין שום יתרון למטבע על פני אף מתחרה.

אם לא די בכך, קוואן צפוי לעבור תקופה "קשה" מול רשויות החוק של מדינות שונות, וסביר שינטוש את הפרויקט שוב בין אם מסיבות כלכליות, משפטיות או פשוט כי יהיה בכלא (ולדעתי מגיע לו).

כך או כך, הסקנדל ממחיש את הסיכונים הגדולים שעדיין טמונים בעולמות הכלכלה המבוזרת, ובסטייבלקוינס אלגוריתמיים במיוחד.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן