לילה אדום: שוק הקריפטו מאבד למעלה מ-100 מיליארד דולר בירידות חדות

למעלה מ-1 מיליארד דולר הונזלו לאחר שאוורגרנדה הסינית הודיעה על קיפאון תהליכים לקראת פשיטת רגל, וה-SEC תזכה לערער נגד ריפל

ירידות חדות נרשמו הלילה בשערי המטבעות הדיגיטליים, תוך זמן קצר מאד. אמש (ה') סביב השעה 22:00 חג מחיר הביטקוין באזור ה-$28,000, אך שעתיים לאחר מכן כבר הספיק לרדת כ-10% לעבר ה-$25,200. שער אתריום איבד גם הוא כ-12% באותה מסגרת זמן, ושער ריפל (XRP) חטף את המכה הקשה ביותר עם ירידה בת כ-27%.

במצטבר, ב-24 שעות האחרונות עזבו למעלה מ-$100,000,000,000 את השוק, ובכך שווי השוק הכולל של המטבעות הדיגיטליים נחתך מ-1.1 טריליון דולר, בחזרה לכ-1 טריליון.

נכון לכתיבת מלים אלו, הצליחו לרשום המטבעות עליות למחיר גבוה יותר. ריפל למשל נסחר ב-$0.504 על אף שירד עד $0.422, ביטקוין נסחר כעת ב-$26,450 ואתריום ב-$1,685.

המטבע כספא (Kaspa בעל הסימול KAS) אשר רשם שיא חדש לפני כשבועיים בשער של $0.0516, איבד מאז כ-31% ונסחר כעת ב-$0.0364. הלילה איבד כ-7% בלבד.

שער הביטקוין
שער הביטקוין ב-7 הימים האחרונים. מקור: CoinMarketCap

למעלה ממיליארד דולר הנזלות

הירידות החדות הובילו להנזלות (Liquidations) חמורות בשוק הקריפטו. כמיליארד דולר שווי פוזיציות מסחר הונזלו לסוחרים בבורסות כגון בינאנס, עפ"י המידע של Coinglass.

מתוך, 821 מיליון דולר היו בפוזיציות לונג (Long) על ביטקוין, קרי סוחרים שהימרו על עליות, 472 מיליון דולר הונזלו. במקרה של אתריום, כ-302 מיליון דולר הונזלו לסוחרים.

זוהי רמת ההנזלות הגבוהה ביותר מאז יוני 2022, אז חברת ההלוואות צלזיוס (Celsius) עצרה משיכות ושלחה את השוק לגל ירידות עקב הפניקה.

SpaceX ו-373 מיליון ד' שווי ביטקוין

אחת מהכותרות שהתפרסמו אמש היא ש-SpaceX, חברת החלל של אילון מאסק, שכתבה את שווי הביטקוין במאזנה, שנרכש במהלך 2021. עפ"י הדיווח של הוול סטריט ג'ורנל, החברה מחקה 373 מיליון ד' שווי ביטקוין ממאזנה, ומכרה את אחזקותיה בביטקוין.

עם זאת, SpaceX טרם אישרה כי הידיעה נכונה.

להזכירכם, טסלה רכשה ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר בשנת 2021 ובאותה עת הכריז מאסק שיקנה ביטקוין גם דרך SpaceX. עפ"י הדוח הפיננסי האחרון של טסלה, החברה מכרה כמעט את כל הביטקוין שהיה ברשותה, ונותרה עם ביטקוין בשווי של כ-184 מיליון דולר.

חשוב להדגיש שגם אם SpaceX מכרה את הביטקוין שברשותה, המכירה ככל הנראה התבצעה במהלך הרבעון השני לשנת 2023 ואיננה קשורה – אלא פסיכולוגית – לירידות האחרונות.

הכשרה ייחודית בתחום הבלוקצ'יין

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

המסלול שיכשיר אתכם להיות מומחים בתחום החם ביותר

הם כבר בפנים:

ללמוד מהמובילים בתעשייה ולשדרג את העתיד שלכם!

קוינבייס הקפיאה מסחר ב-USDT לתושבי קנדה

ספקולציות אחרות קבעו כי יתכן שמדובר בהודעה של בורסת קוינבייס (Coinbase) האמריקנית הפועלת גם בקנדה. הבורסה הודיעה כי לאור הרגולציה בקנדה, החל מה-31 באוגוסט לא ניתן יהיה לסחור יותר ב-USDT, ב-DAI וב-RAI, מטבעות דיגיטליים צמודי-דולר נוספים.

זאת לאחר שהבורסה הרחיבה את פעילותה במדינה בהשקה רשמית בשבוע שעבר, פועלת בצמוד עם הרגולטורים ובשיתוף עם המערכת הבנקאית המקומית.

עם זאת, גם כאן – אין הפתעה באמת. בורסת בינאנס המתחרה עזבה את השוק הקנדי כבר בחודש מאי לאור הרגולציה המחמירה, ובורסת קריפטו.קום הסירה את USDT ממסחר כבר בחודש יולי, מתוך ציפייה שהרגולטור ידרוש זאת בהמשך.

אז ה-SEC אשמה?

הרשות לני"ע האמריקנית (ה-SEC) הגישה מכתב לשופטת בשבוע שעבר ובו ביקשה אישור לערער על הקביעה כי XRP אינו ני"ע במסחר בשוק המשני. במקרים כאלו, כל עוד המשפט עודנו מתנהל, השופטת איננה מוכרחה לאשר בקשה זו אלא לרוב מאפשרת למשפט להסתיים לפני שמוגש ערעור.

עם זאת, השופטת במשפט המתנהל, אנליסה טורס מהמחוז הדרומי בניו-יורק, קבעה שה-SEC יכולה לערער כבר מעכשיו במקרה זה.

כעת, לריפל יש עד ה-1 בספטמבר להגיב לאישורה של השופטת, ולאחר מכן לרשות לני"ע תהיה היכולת להגיב לתגובתה של ריפל עד ה-8 בספטמבר.

ככל שיתקבל האישור הסופי ל-SEC, היא תוכל להגיש בקשה לאישור הגשת ערעור מלא לבית משפט לערעורים.

הגשת ערעור, ככל שתתקבל, לא צפויה לעכב את המשך המשפט המתנהל במקביל.

גארי גנסלר
גארי גנסלר, יו"ר הרשות לני"ע האמריקנית.

הזווית המאקרו: קריסתה של אוורגרנדה הסינית

אוורגרנדה (Evergrande), יזמית הנדלן השניה בגודלה בסין וחברת הנדלן השישית בגודלה במדינה, הגישה אתמול בלילה בקשה לקיפאון תהליכים כחלק מהגנה מפני פשיטת רגל (Chapter 15) בניו-יורק, על מנת לבנות מחדש את חוב החברה – בו היא לא מצליחה לעמוד.

החברה לא עמדה בחובותיה כבר בשנת 2021 לראשונה, אך הצליחה להשאיר (בקושי) את הראש מעל המים מאז. עליות הריבית על הדולר כמו גם מצוקות הנזילות הדולריות מחוץ לגבולות ארה"ב הכניעו את החברה והובילו אותה להקפיא הכול.

זאת בעת שהכלכלה הסינית משדרת דפלציה (ירידות מחירים) ומאיימת לסחוף את הכלכלה העולמית למיתון כבד, כאשר גם יזמית הנדלן המובילה במדינה – Country Gardens – לא הצליחה לעמוד אף בחובותיה הפנימיים הנקובים ביואן הסיני בשבוע שעבר.

אוורגרנדה מנהלת יותר מ-1,300 פרויקטי ענק בלמעלה מ-280 ערים בסין, עפ"י האתר שלה. בין עסקיה הנוספים נמנים גם חברת יצור רכבים חשמליים, ואף מועדון כדורגל.

לאחר שהתקיים מו"מ ארוך עם בעלי החוב, המצטבר ללמעלה מ-300 מיליארד דולר כיזמית הנדלן בעלת החוב הגדול ביותר בעולם, התברר כי הוא נכשל וכי אין ברירה אלא לעצב מחדש את פני החברה, או לפרקה.

שוק הנדלן הסיני הינו השוק הגדול ביותר בעולם, ויש שטוענים שאף המנופח ביותר בעולם ככל שמדובר בחובות שנמצאות בבסיסו לעומת הערך הכלכלי הריאלי שהוא באמת יוצר. במילים אחרות, בניית ערי רפאים באמצעות חוב, אינה פרויקט רווחי על פני זמן.

ייתכן שזהו רגע מכונן בדמות קריסתן של ליהמן ברדרס ובר סטרנס כחלק מקריסת שוק הנדלן האמריקני בשנת 2008, ולאחר שנורתה יריית הפתיחה כבר ב-2021, כעת אנו מקבלים את הטילים הבליסטיים.

בעיניי, ההשפעה של אוורגרנדה היא זו שסחפה את שוק הקריפטו למטה.

קבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות מעולם הקריפטו ישירות למייל שלכם:

שתפו:

בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.
בן סמוחה

בן סמוחה

בן 32, בוגר תואר לכלכלה וניהול מאוניברסיטת 'בן גוריון', וכעת מרצה באוניברסיטה. בן הקים את CryptoJungle וקהילת 'מדברים קריפטו', שיחדיו מהווים גוף התוכן, האקדמיה והקהילה המובילים והגדולים בישראל. בנוסף, נמנה בין מייסדי עמותת Blockchain B7, ויועץ חיצוני לארגונים בתחום הקריפטו והבלוקצ'יין.

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

הירשמו עוד היום והתחילו להרוויח

קורס מסחר בקריפטו

הקורס הפרונטלי המקצועי והמקיף ביותר בישראל

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

דילוג לתוכן