אתריום (Ethereum)

מה זה אתריום וכיצד הפלטפורמה הזו תשנה את העולם?

עד לא מזמן, בניית תוכנה מבוססת בלוקצ'יין הייתה מסובכת מאד. רקע בתכנות, קריפטוגרפיה ומתמטיקה היו מעין הכרח אם רציתם לתכנת בלוקצ'יין. אך הזמנים השתנו, תודות לויטליק בוטרין, היזם והמפתח הראשי של פלטפורמת אתריום.

תחילת הדרך

ויטליק בוטרין, צעיר רוסי-קנדי בן 29, הוא הילד הגאון שמאחורי מחוללת המהפכה בכלים למפתחי בלוקצ'יין – אתריום. בגיל 17, נחשף ויטליק לעולם הביטקוין והבלוקצ'יין ונשאב פנימה. הוא ייסד את מגזין הביטקוין המוכר Bitcoin Magazine, וחקר את קוד הביטקוין לעומק ואת רזיו של המטבע הדיגיטלי.

כחלק ממחקרו, הבין ויטליק כי ניתן לעשות שימושים נוספים בבלוקצ'יין, תוכנות מבוזרות אחרות – מלבד הביטקוין – שמטרתן לא תהיה בהכרח להוות אמצעי להעברת ערך. אז הוא עזב את לימודיו באוניברסיטת Waterloo, זכה במלגה המפורסמת של פיטר ת'יל (מייסד Paypal) על סך 100,000$ והחל בפיתוחה של פלטפורמת אתריום כפי שאנו מכירים אותה כיום.

החזון של ויטליק הוא ליצור 'מחשב עולמי' בו אנשים יוכלו לפתח תוכנות, להריץ עליו תוכנות, ושהתוכנות הללו גם יוכלו 'לדבר' אחת עם השנייה.

זאת אומרת, ויטליק מנסה לקחת את האינטרנט לעידן חדש.

האתריום יהיה האינטרנט החדש הזה, והוא יכלול בתוכו המון תוכנות שיוכלו לתקשר אחת עם השנייה באמצעות חוזים חכמים. לשם הקבלה לצורכי הפשוט – אם פלטפורמת אתריום היא האינטרנט אז הביטקוין הוא רק תוכנת אי-מייל. לביטקוין יש ייעוד אחד והוא להיות אמצעי להעברת ערך, ואילו אתריום מחפשת לממש ייעודים מכל המגוון.

*הסרטון שלפניכם הינו השיעור השלישי בקורס החינמי "המסלול המהיר למתחיל בעולם המטבעות הדיגיטליים".

"ביטקוין הוא בראש ובראשונה מטבע דיגיטלי; זהו יישום אחד מסוים של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. עם זאת, זה רחוק מאד מלהיות היישום היחיד שלה. אם ניקח דוגמה מהעבר של סיטואציה דומה, אי-מייל היא יישום אחד מסוים של רשת האינטרנט, ובהחלט עזר בהפיכתה לפופולרית, אך ישנם יישומים רבים לאינטרנט מלבדו."
(ד"ר גווין ווד, מייסד משותף של אתריום)

         💰 להגדיל את ההון שלך 🥇 לימודי מסחר והשקעה בקריפטו
          המובילים  בישראל
 – 
לשיריון מקום לחץ כאן 

דרגו את אתריום מ-1 עד 5:

4.4/5 – (59 votes)

היצע ושווי שוק

שער אתריום וכמות המטבעות

בעבר הבלוקצ'יין של אתריום היה מבוסס על מנגנון Proof of Work בדומה לביטקוין, אך על גרסה אלגוריתמית שונה שנקראת Equihash (ולא SHA-256 כמו בביטקוין). ההבדל בין שני סוגי האלגוריתמים (בפשטות) הוא שבעוד שבביטקוין נעשה שימוש בעיקר בכוחות מחשוב (CPU), באתריום הכורים משתמשים בעיקר ב-GPU (יחידת עיבוד הגרפיקה של המחשב).

בשנת 2022 בוצע ברשת אתריום אחד השדרוגים הטכנולוגיים הגדולים והמורכבים ביותר אי פעם לפלטפורמה שכבר נמצאת בשימוש ומנהלת נכסים בשווי של עשרות מיליארדי דולרים, כאשר מפתחי אתריום הפכו את מנגנון הקונצנזוס של הבלוקצ'יין מכזה המבוסס על הוכחת עבודה כמו ביטקוין למנגנון של הוכחת החזקה – Proof of Stake

המשמעות היא שמרגע השדרוג, שכונה "The Merge" ("המיזוג", על שם המיזוג של הרשת הישנה המבוססת PoW, על כל היסטוריית העסקאות שבה, עם רשת חדשה המבוססת PoS),  אבטחת הבלוקצ'יין עברה מאחריות הכורים למאמתים (Validators). 

תפקיד המאמתים הוא לבדוק שכל העסקאות שנכנסות לבלוק תקינות ופועלות על פי כללי הפרוטוקול. תמורת עבודה זו הם מתוגמלים במטבעות החדשים שנכנסים למחזור וכן בעמלות הנכללות בכל עסקה. כדי להיות זכאי להשתתף בתהליך יש להפקיד ישירות לפרוטוקול סכום של 32 מטבעות ETH. כמו כן יש אפשרות להפקיד סכומים קטנים יותר במאגרי סטייקינג שיתופיים (Staking Pools).

כיום, לבלוקצ'יין של אתריום מצטרף בלוק חדש בממוצע כל 12 שניות (במקום 15 שניות לבלוק חדש כפי שהיה לפני המיזוג).

על כל בלוק שנחתם מקבל הכורה שכרה אותו גמול המסתכם בכ-4% תשואה על המטבעות שהפקיד כערבות, וכן חלק מעמלות הרשת ששילמו המשתמשים. שאר עמלות הרשת "נשרפות", כלומר – נשלחות אוטומטית לכתובת שאין לאף אחד גישה אליה, במטרה להפחית את כמות היצע המטבעות וכך להימנע מאינפלציה גדולה מדי. ככל שהיקף הפעילות ברשת גדול יותר, וגובה העמלות גבוה בהתאם, כך כמות המטבעות שנשרפים גדלה. כך בפוטנציאל אתריום יכול להגיע גם למצב שהוא מטבע דיפלציוני, כלומר – שההיצע שלו קטן במקום לגדול.

חזרה להיסטוריה: בשנת 2014 גייס ויטליק בוטרין 18 מיליון דולר לטובת בניית הפרויקט. בתמורה לכספים הללו, חילק 48 מיליון מטבעות אתריום למשקיעים, ו-12 מיליון מטבעות נלקחו לטובת קרן הפיתוח (מפתחים ותורמים לפרוטוקול). נכון להיום יש היצע מטבעות מתגלגל של כ-120 מיליון מטבעות. 

בשונה מביטקוין, שלעולם לא יהיו יותר מ-21 מיליון מטבעות BTC, לאתריום אין מגבלת כמות. הסיבה לכך היא שמטבעות אתריום נדרשים לשימוש כ"דלק" של הפלטפורמה, וכפלטפורמה שמכוונת להיות מחשב על עולמי מבוזר, הטלת מכסה על כמות המטבעות היתה גורמת גם להגבלה על יכולת השימוש בה בעתיד. כדי להימנע מתרחיש שכזה שהיה הופך את אתריום לבלתי שימושית ויתרו על המכסה. 

עם זאת, כאמור, כדי להגביל את האינפלציה של המטבעות החדשים שמתווספים למחזור הוטמע בפרוטוקול של אתריום מנגנון שריפת המטבעות כחלק מהשדרוג שכונה EIP1559 בשנת 2021.

כל יחידה של מטבע דיגיטלי ETH מתחלקת ל-1,000,000,000,000,000,000 יחידות שנקראות "ויי".

שווי השוק של הפלטפורמה (והמטבע) מתעדכן עבורכם בצד שמאל למעלה. שימו לב, שווי השוק מחושב עפ"י ערך המטבע כפול היצע המטבעות המתגלגל.

ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק הקריפטו – כמו מקצוענים

למימוש הטבה חד פעמית ופרטים נוספים 👇

צוות הפיתוח

מי עומד מאחורי מטבע אתריום

ראש צוות הפיתוח עומד ויטליק בוטרין. יחד איתו הקימו את אתריום ד"ר גווין ווד, גוז'ף לובין, אמיר שיטרית, אנתוני די אוריו, ג'פרי וילקה וצ'רלס הוסקינסון. כיום, קיימת קרן Ethereum Foundation שמורכבת ממוחות מבריקים מכל רחבי העולם.

האגודה היא ללא מטרות רווח וממוקמת בשוויץ, ומטרותיה היא לפתח את הפלטפורמה בצורה תמידית, תוך התבססות על תרומות.

לצד אגודת אתריום פועלת חברת Consensys. זהו גוף למטרת רווח שאחראי על מגוון פיתוחים ואפליקציות סביב האקו-סיסטם של אתריום. למשל, קונסזיס פיתחה את ארנק MetaMask (על כך בהמשך), הארנק הנפוץ ביותר לשימוש באתריום ובאפליקציות מבוזרות הקיימות על הרשת.

ראיינו בפודקאסט 'מדברים קריפטו' את תום טמאן, מנהל מוצר בקרן אתריום, על פעילות העמותה ועל הפיתוחים של ענקית התשלומים ויזה על אתריום:

איך זה עובד?

איך עובד מטבע אתריום

פלטפורמת אתריום היא פלטפורמה בקוד תוכנה פתוח, אשר מבוססת על טכנולוגיית הבלוקצ'יין. ויטליק החל לעבוד עליה בשנת 2013, וביולי 2015 היא יצאה לעולם.

מטרת הפלטפורמה היא  לאפשר למפתחים לבנות וליישם אפליקציות מבוזרות (Decentralized Applications – dApps) וארגונים אוטונומיים מבוזרים (Decentralized Autonomous Organizations – DAOs) על בסיסה.

לפני שאתם בורחים מהדף בריצה וצורחים "על מה הוא מדבר לעזאזל?", אסביר בדיוק מהם dApps ו-DAOs.

אפליקציה מבוזרת (dApp)

dApp היא תוכנה מבוזרת (ללא ישות ריכוזית מפקחת) אשר מפותחת כדי לתת מענה למטרה מסוימת עבור משתמשיה הפוטנציאלים. ה-dApps הן בעלות קוד פתוח, והתמריץ של יזמים לפתח תוכנה מסוג זה, הוא הקצאת אחוז טוקנים מסוים (לרוב לא יותר מ-8%) לטובת הצוות המפתח והעלויות שהוא דורש.

דוגמה לסוג תוכנה כזאת, ניתן בקלות למצוא: ביטקוין. הביטקוין הוא תוכנה מבוזרת שפותחה כדי לתת מענה לאמצעי להעברת ערך, עבורנו – משתמשיה הפוטנציאלים.

דוגמה נוספת היא בורסת Uniswap.

יוניסוואפ היא פלטפורמת מסחר המאפשרת החלפת מטבעות דיגיטליים הפועלים על רשת אתריום ורשתות בלוקצ'יין שונות נוספות ללא כל צורך בתיווך או בגורמים שלישיים. ההחלפה בין המטבעות נעשית בצורה אוטומטית לחלוטין בהתבסס על חוזים חכמים כפי שיוסבר בהמשך, מבלי שהמשתמשים נדרשים להפקיד את הנכסים שלהם בידי חברה ריכוזית או כל גורם מתווך אחר.

לצד יוניסוואפ פועלות בורסות מבוזרות רבות אחרות על גבי אתריום, כמו Curve, 1Inch Balancer ועוד רבות אחרות. את הרשימה המלאה תוכלו למצוא באתר DefiLlama.

ארגון אוטונומי מבוזר (DAOs)

DAO הוא ארגון ללא מנהיג שמטרתו להחליף את החוקים והמבנה של ארגון מסורתי, תוך הסרת הצורך בשליטה של אנשים. כך, נוכל אנחנו – הציבור – לשלוט ב-DAO בצורה מבוזרת. איך זה עובד? לכל DAO יהיו טוקנים משלו, אשר ייעודם הוא קולות הצבעה עבור המשקיעים בארגון. כך נוצרת מערכת דמוקרטית ללא שליטה ריכוזית. העם, מצביע ברגליים.

בפועל, עד כה היה ניסיון אחד מוכר ליצור DAO, ולא תאמינו איזה פלא – קראו לו The DAO. אין כמו מקוריות. הפרויקט קם בשנת 2016, ותוך חודשים ספורים נכשל.

בארגון האוטונומי המבוזר הזה, מטרת הטוקנים שהונפקו הייתה לשמש כקולות הצבעה עבור בחירת פרויקטים להשקעה במימון המוני, שיקומו בפלטפורמת אתריום.

כך שלמעשה, ה-DAO היווה סוג של פלטפורמה לחכמת ההמונים.

כיצד זה אפשרי?

כל זה אפשרי תודות לשתי הברקות שהוטמעו בפלטפורמת אתריום.

 • חוזים חכמים – מעבר מהעולם הישן של הסכמים מסורבלים מנייר, להסכמים חכמים מבוססים על פרוטוקולים דיגיטליים על גבי רשת האינטרנט, על מנת לאפשר הרבה יותר פונקציונליות, מהירות ויעילות. שימו לב, מומלץ מאוד לקרוא ולהבין את מהות החוזים החכמים מאחר והם הבשורה העיקרית של הבלוקצ'יין לעולם.
 • (Ethereum Virtual Machine (EVM  – ה-EVM היא הסיבה שקוראים לאתריום "מחשב עולמי". מדובר בתוכנת Turing Complete שמטרתה הפעלה והרצה של סקריפטים באמצעות רשת בינלאומית של צמתים פומביים (הבלוקצ'יין). ה-EVM היא שמאפשרת למפתחים שונים לבנות תוכנות מבוזרות על בסיס פלטפורמת האתריום בצורה יחסית קלה ונוחה.

 

גז – Gas

הגז הוא השם שניתן ל'דלק' של מכונת ה-EVM של אתריום. מדובר ביחידת העבודה שמשמשת את המערכת לתמחור הוצאה לפועל של קוד, בתוך ה-EVM. במילים אחרות – גז הוא תשלום שמשלמים על מנת לבצע כל פעולה ברשת של האתריום. התשלום עבור הגז נעשה ביחידות של מטבע את'ר.

הסיבה שצריך Gas היא שישנו מגוון רחב של חוזים חכמים באתריום, מבחינת גדלים ומורכבות. לכן, כשהכורים כוללים בבלוק חוזים חכמים, ומשתמשים בכוחות המחשוב שלהם כדי להוציא אותם לפועל – זה דורש מהם יותר מאמץ. לכן, מפתחי אתריום הבינו שעליהם לתמרץ ולתגמל את הכורים, בהתאם לכוחות המחשוב שהם משקיעים. לצורך דוגמה, פעולת חיבור בין שני ערכים 'עולה' 3 גז, פעולת כפל ביניהם תעלה 5 גז וכולי.

בתור משתמשים רגילים, האינטראקציה שלכם עם גז היא מזערית. הארנקים עושים את מלוא העבודה עבורכם, כך שלא תדעו בכלל שנשלח מכם Gas, אלא פשוט תראו את זה כעמלה.

ללמוד לסחור ולהשקיע בשוק הקריפטו – כמו מקצוענים

למימוש הטבה חד פעמית ופרטים נוספים 👇

יתרונות וחסרונות

היתרונות והחסרונות של מטבע אתריום

 • פלטפורמת החוזים החכמים מהוותיקות ביותר והפופולרית ביותר בפער גדול לעומת המתחרים (נכון ל-2024)
 • מעמד רגולטורי – בעוד שמעמדם הרגולטורי של מטבעות דיגיטליים של רשתות בלוקצ'יין אחרות כמו סולנה, קרדנו, פולקדוט ואחרים עדיין אינו ברור, וייתכן שהם נחשבים בעיני הרגולטור כניירות ערך, אתריום אינה נכנסת לקטגוריה זו באופן רשמי
 • אימוץ מוסדי – חברות ענק מתחום הפיננסים והתשלומים כמו ויזה ופייפאל כבר מפתחות שירותים ותשתיות על גבי אתריום, כמו גם בנקים מרכזיים, בנקים גדולים וחברות טכנולוגיה כמו גוגל
 • הצגת החוזים החכמים לעולם, והשימושים האפשריים בהם.
 • רמת אבטחה גבוהה
 • הנפקות טוקן ראשוניות (ICO), הנפקות טוקן כארגון אוטונומי מבוזר (IDO) ועוד – דרכים חדשות לגיוס כספים, מבוססת חוזים חכמים.
 • צוות פיתוח אשר מורכב ממומחי בלוקצ'יין ברמות הגבוהות ביותר.
 • סקלבליות – היכולת להתמודד עם גידול בביקוש. באתריום יש המון בעיות של התמודדות עם אימוץ רב יותר. בעקבות מבנה הרשת, כאשר יש עומס נוצר פקק גדול בעמלות וחלוקה לא יעילה של כוחות המחשוב לטובת תפעול החוזים החכמים. כתוצאה, עמלות לשליחת מטבעות עולות משמעותית, ולטרנזקציות יכולים לקחת מספר ימים עד שיעברו (כאשר יש עומס). גם המעבר ל-PoS לא סייע להתמודדות עם בעיית הסקייל, וכיום הקהילה נסמכת יותר ויותר על פתרונות מחוץ לתשתית של אתריום עצמה כמו רשתות שכבה שנייה על מנת לתת מענה לאתגר זה.
 • ריכוזיות הרשת – מנגנון קונnנזוס הנשען על PoS נחשב ריכוזי יותר לעומת PoW. תיאורטית, גורמים בעלי גישה להון גדול (כמו ממשלות) יכולים לרכוש כמויות גדולות של מטבעות אתריום וכך להשתלט על הרשת. בפועל, מהלך שכזה יהיה מורכב וקשה מאוד לביצוע בשל גודלה של הרשת והיקף השימוש בה, אבל הוא עדיין בגדר האפשרי.
 • התלות בויטליק בוטרין – ויטליק נחשב לדמות אולי הכי מרכזית בעולם הבלוקצ'יין כיום. מאחר וזהותו של סטושי נקמוטו לא ידועה, נכנס ויטליק לנעליו בתור הפנים של המהפכה. אמנם יש לזה לעיתים גם יתרונות, אך בחרתי להתמקד בחסרונות משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שאתריום אמורה להיות פלטפורמה מבוזרת. ויטליק מצטייר כמנהיג הפלטפורמה ולכן סוחף אותה בצורה ריכוזית מאד. הסיבה השנייה, היא ההשלכות של התלות בו. ב-25 ביוני (2017) הופצה שמועה שויטליק בוטרין נהרג בתאונת דרכים. כתוצאה, 4 מיליארד דולר נמחקו משווי השוק של הפלטפורמה, שבאו לידי ביטוי בירידה של מעל 15% בערך המטבע.
 • שפת התכנות Solidity – על מנת לתכנת חוזים חכמים באתריום, במסגרת ה-EVM, על מפתחים ללמוד שפת תכנות חדשה לחלוטין שפותחה במיוחד עבור הפלטפורמה, והיא נקראת סולידיטי. היום כבר קיימות פלטפורמת אחרות, מלבד אתריום, שמציעות כתיבה וקידוד של חוזים חכמים בשפות תכנות הרבה יותר ידידותיות כגון Java ו-C#.
 • ריכוזיות – לאור קצב יצירת הבלוקים המהיר, נפח תוכנת הבלוקצ'יין של אתריום גדל לממדים עצומים של מעל 8 טרה-בייט. המשמעות היא שפחות אנשים יכולים להוריד את תוכנת הבלוקצ'יין למחשב ולהוות צומת מאמתת ברשת. ככל שמספר הצמתים המאמתים פוחת, כך הריכוזיות גוברת. 

ארנקים מומלצים

ארנק אתריום מומלץ

אתריום  הינו מטבע דיגיטלי וותיק , ולכן קיים עבורו מבחר ארנקים רחב. 

הארנקים המומלצים הם:

 1. ארנקי חומרה – הארנקים המומלצים ביותר. ארנק חומרה הוא כונן קשיח חיצוני אשר מהווה הדרך הבטוחה ביותר כיום להחזיק מטבעות דיגיטליים. ישנם שני ארנקים שאנו ממליצים עליהם:
  * ארנק טרזור (Trezor) – נחשב לוותיק ביותר. מדובר בארנק מאובטח מאד ובעל חוויית משתמש מצוינת. בנוסף לביטקוין ואתריום, יכול טרזור להכיל עוד מספר מטבעות נוספים. הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק טרזור.
  * ארנק לדג'ר ננו אקס (Ledger Nano X) – ארנק מטעם חברת לדג'ר הצרפתית. מכיל מגוון רחב יותר של מטבעות ביחס לטרזור – נחשב מאובטח באותה מידה. גם כאן, הכנו עבורכם את המדריך המלא לארנק לדג'ר.
 2. ארנק MetaMask – הארנק הפופולרי ביותר לאתריום עם עשרות מיליוני משתמשים, מצוי גם בטלפון החכם וגם בדפדפן
 3. ארנק טראסט – ארנק נוסף למובייל, גם הוא בקוד פתוח והוא תומך ביותר מ-160 מטבעות דיגיטליים. טראסט הוא בבעלות חברת בינאנס, אולם מכיוון שהוא בקוד פתוח זו אינה סיבה לדאגה.

קניית אתריום

איך קונים אתריום?

אתריום הוא מהמטבעות הסחירים ביותר לצד ביטקוין, וכמעט בכל פלטפורמת מסחר או חלפן שמאפשרים קניית ביטקוין ניתן יהיה לרכוש גם אתריום.

בגדול אפשר לחלק את אופני רכישת אתריום לשניים – דרך גופים ישראלים מפקוחים כמו Bit2c, Bits of Gold, והוריזון של אלטשולר שחם, ודרך גופים בינלאומיים לא מפוקחים – לרוב באמצעות אשראי – כמו בורסות קראקן, בייביט וקוקוין.

לכל אחת מהדרכים יתרונות וחסרונות. עמלות הרכישה דרך הגופים הישראליים לרוב יהיו גבוהות יותר, אולם דרך הגופים הבינלאומיים ייתכן ותתקשו למשוך את הכספים חזרה לבנק.

ביטס אוף גולד הינה חברה ותיקה הקיימת שנים רבות בעולם הביטקוין והבלוקצ'יין הישראלי. ניתן לרכוש באמצעותם אתריום בצורה פשוטה ונוחה, עם עמלה של כ-6% ברכישה בהעברה בנקאית. הכנו עבורכם אף את המדריך המלא לביטס אוף גולד.

חברת הבת של מנהלת הנכסים אלטשולר שחם אשר מציעה שירותי קניה ומכירה של קריפטו משנת 2019 ועד היום. למדריך המלא לחצו כאן

ביטוסי היא זירת המסחר הוותיקה ביותר בישראל, והינה מוערכת ואמינה מאד. ההבדל ביחס לביטס אוף גולד הוא שמדובר בפלטפורמה שמקשרת בין מוכרים וקונים, בניגוד לחלפן אשר ניתן לרכוש ממנו ישירות. לכן, העלות זולה יותר ומסתכמת באחוזים בודדים, אך דרושה מעט יותר התעסקות. בדיוק מסיבה זו הכנו עבורכם את המדריך המלא לזירת המסחר ביטוסי, אשר כולל סרטון הדרכה.

בורסה אמריקנית מהוותיקות והפופולריות ביותר בשוק הקריפטו. קראקן מפוקחת ואף עובדת עם בנקים ישראליים, ונחשבת מומלצת מאד.
רוצים לדעת עוד? בשביל זה הכנו עבורכם את המדריך המלא לבורסת קראקן

דרך נוספת היא דרך אנשים פרטיים

ניתן למצוא במאמר 'איך קונים אתריום בישראל' את הרשימה המלאה.

שאלות נפוצות:

במקור, ביטקוין נוצר כדי להיות מערכת תשלומים (כפי שמופיע בכותרת הנייר הלבן שפרסם סטושי נקמוטו). בפועל, ביטקוין הוא אמנם המטבע הדיגיטלי הגדול והפופולרי ביותר, אולם הוא איטי ומסורבל והוא משמש יותר מכל כאמצעי לשימור ערך לטווח ארוך (לצד מסחר ספקולטיבי). מכאן שהערך של ביטקוין נגזר מהיקף השימוש בו כאמצעי לשימוש ערך ולהעברת כספים בלבד.
אתריום לעומת זאת נוצר כדי להוות תשתית שתאפשר רמת מורכבות הרבה יותר גבוהה בהעברת וניהול נכסים דיגיטליים באמצעות חוזים חכמים. אתריום מיועד להיות פלטפורמה למגוון רחב מאוד של שימושים, וככל שיפותחו יותר שימושים וכל שיהיו להם יותר משתמשים כך הביקוש למטבעות אתריום יגדל, ובעקבות זאת ערך המטבע.

אתריום הוא מחלוצי רשתות השכבה השנייה על גבי בלוקצ'יין, ובתור שכזה פועלת סביבו קהילת המפתחים הגדולה והוותיקה ביותר. עם זאת הוא עדיין איטי ויקר מאוד לשימוש בזמני עומס. רבות מרשתות בלוקצ'יין שכבה ראשונה (המאפשרות יישומים של חוזים חכמים) האחרות פותחו במטרה לתת מענה לבעיית הסקייל של אתריום אולם לרוב זה בא על חשבון הביזור של הרשת או מאפיינים אחרים. בנוסף, בשל "אפקט הרשת" – הרעיון שלפיו ערך של פרוטוקול או אמצעי תקשורת גדל באופן מעריכי (בריבוע) בהתאם למספר המשתמשים בו – אתריום נמצא בפער גדול מול המתחרים בשל הוותק והפופולריות שלו, וזה יהיה אתגר גדול עבורם לסגור את הפער. עם זאת, תחום החוזים החכמים על הבלוקצ'יין עדיין צעיר, וייתכן שיהיה מקום למגוון של חוזים חכמים שיתמקצעו בנישות שונות או בתרחישי שימוש שונים, ויפעלו זו לצד זו ולא רק יתחרו זו בזו.

כמעט כל פלטפורמת מסחר בקריפטו או חלפן מאפשרים לקנות אתריום. פלטפורמות מסחר ישראליות מפוקחות שניתן דרכן לקנות אתריום הן Bit2C, Bits Of Gold, והוריזון של אלטשולר שחם. פלטפורמות מסחר בינלאומיות ממולצות שמאפשרות לרכוש אתריום הן בייביט, קראקן, קוקוין.

 •  

חוזים חכמים על גבי אתריום מאפשרים להנפיק בקלות טוקנים למגווון שימושים. למשל, באמצעות ייצוג נכסים דיגיטליים במאגרי נזילות ניתן להמיר ולסחור ביניהם ללא תיווך, וכך פועלות בורסות מבוזרות (DEX). דוגמה אחרת היא האפשרות להפקיד מטבעות דיגיטליים כעירבון וללוות נגדם מטבעות אחרים, כמו למשל מטבעות יציבים המוצמדים לדולר. טוקנים יכולים לשמש גם כאמצעי הצבעה על החלטות בנוגע לפרוטוקולים של ארגונים אוטונומיים מבוזרים (DAO), וכך לבזר את השליטה בהם. ניתן על אתריום להנפיק גם טוקנים ייחודיים המייצגים אמנות דיגיטלית או נכסים אמיתיים (NFT), ועוד ועוד.

 •  

תשתית החוזים החכמים וה-EVM ("המכונה הווירטואלית" של אתריום) מאפשרת ליישם על גביה אפליקציות מבוזרות למטרות שונות כמו כלכלה מבוזרת (DeFi) וכדומה. כל מי שמשתמש באחת מהאפליקציות האלה למעשה משתמש באתריום, וכדי לבצע על גביהן פעולות הוא נדרש לשלם עמלות במטבע אתר. בין החברות הגדולות המשתמשים באתריום נמנות גם ויזה, פייפאל והבנק של האיחוד האירופי.

עמלות הרשת באתריום מחושבות ביחידה הנקראת Gwei. ככל שהפעולה מורכבת יותר מבחינה חישובית כך העלות שלה תהיה גבוהה יותר. כמו כן, ככל שהעומס על הרשת גדול יותר כך העלות תהיה גבוהה יותר. בתקופות עמוסות במיוחד וכאשר שווי האתריום גבוה ביצוע פעולות מורכבות כמו הפקדה לשירות הלוואות כמו Compound יכולה להגיע אף למאות דולרים.

סקירת מטבעות דיגיטליים פופולריים

בואו ללמוד על המטבעות הקריפטוגרפיים

המדריך עזר לכם? פרגנו לנו בכוכבים

תנו ציון מ-1 עד 5:

4.4/5 – (59 votes)

ואם בא לכם גם לשתף ברשתות החברתיות בכלל פינוק 😍

פרטייך התקבלו בהצלחה! 🎉

בנתיים, יש לך אפשרות לבחור מבין הפעולות הבאות:

שנת 2024 היא שנת הקריפטו

תנו לנו ללמד אתכם איך
לסחור ולהרוויח!

אל תפספסו את ההזדמנות - נותרו 5 מקומות אחרונים

👇השאירו פרטים עכשיו👇

מומחה מומלץ

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

cropped-logo-cryptojungle-2.png

להתחברות מלאו שם משתמש וסיסמה

דילוג לתוכן